41 0 378KB
Proiect didactic UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: DATA: CLASA: pregătitoare Propunător: Pașcu Elena Alexandra ARIA CURICULARA: Limbă şi Comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: ,, O mică gospodină’’ SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetele şi literele mari şi mici de tipar învăţate - Cuvântul/ silaba TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor COMPETENŢE SPECIFICE : -
Identificarea sunetelor iniţiale şi finale dintr-un cuvânt;
-
Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor;
-
Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
-
Asocierea cuvintelor cu imaginile corespunzătoare; ilustrarea unui mesaj printr-un desen;
-
Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;
OBIECTIVE OPERATIONALE: -
la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
-
să recunoască literele învăţate de tipar mici şi mari;
-
să citească, în ritm propriu şiconştient, silabe, cuvinte cu literele învăţate;
-
să denumească imagini, să identifice sunetul inițial al cuvântului și să asocieze imaginea cu litere mari și mici corespunzătoare sunetului inițial;
-
să despartă cuvinte in silabe,
-
să coloreze literele învățate,respectând un cod de culori;
-
să manifeste interes pentru realizarea corectă a diferitelor sarcini ce le vor primi pe parcursul lecţiei;
STRATEGII DIDACTICE: 1) METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia euristică, exerciții de analiză fonetică, observaţia, exerciţiul, munca independentă,jocul didactic. 2) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: imagini, planşe, etichete cu cuvinte, fişede lucru. 3) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual. 4) FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale. TEMPORALE:50 minute SPAŢIALE: sala de clasă; BIBLIOGRAFIE: 1.
Ioan Şerdean, Didactica limbii române în Şcoala primară, Editura Teora Educaţional, 1998.
2. Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu _Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura Corint, 2009. 3. Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Demersul didactic
ETAPELE
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGIA DIDACTICĂ
LECȚIEI
Moment
EVALUAR E
RESURSE
RESUR
FORME
PROCEDU-
SE
DE
RALE
MATER
ORGANIZ
IALE
ARE
Asigur condiţiile necesare pentru
organizatoric desfǎșurarea lecţiei, un climat educaţional favorabil.
Observarea Conversația
Frontale
euristică
sistematică
Individuale
Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei. Captarea atenției
Ce litere am învăţat noi până acum? Elevii vor observa imagini ale căror denumire încep cu sunetele învăţate.
Expunerea
Imagini
Frontale
Observarea sistematică
Explicația Exerciții de analiză fonetică
Denumesc imaginile şi se identifică sunetul inițial. Anunțarea subiectului și a obiectivelor operaționale
Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale urmǎrite: - Sunetele şi literele mari şi mici
Explicația
Frontale
Conversația
Individuale
Observarea sistematică
reproductivă
de tipar învăţate.
Dirijarea
- Solicit un elev să extragă câte
Conversația
învățării
un bilet pe care sunt scrise cuvinte
euristică,
care trebuie citite și despărțite în silabe. În funcție de numărul de
Explicația
Imagini
Observarea Frontale
Fişa de
Individuale
sistematică Analiza
silabe, cuvantul este așezat în
Exercițiul
lucru
Exercițiul
Fișe de
imaginilor
coloana potrivită. - Denumește imaginile, identifică sunetul inițial al cuvântului și asociază imaginea cu literele mari şi mici corespunzătoare sunetului inițial . (Anexa 1) Obținerea
Elevii primesc Fișă nr. 1
performanței
,,Detectivul de litere’’ Câte litere mari şi litere mici aţi
Individuale
Evaluare
lucru,
scrisă și
creioane
orală
colorate,
găsit?
carioci
(Anexa 2) Întărirea retenţiei şi
Fişa nr. 2 Colorează literele mari şi mici după un anumit cod de culori.
realizarea transferului
Interpretarea
Fișe de
vocală
lucru,
Exercițiul
creioane
Individual Frontal
Observarea sistematică
colorate,
(Anexa 3)
prin activități
carioci
de recreere Încheierea
Se fac aprecieri cu privire la modul
Aprecierea
activității
de participare la lecţie al elevilor .
verbală
Frontal Individual
ANEXA 1 Denumește imaginile, identifică sunetul inițial al cuvântului și asociază imaginea cu literele mari şi mici corespunzătoare sunetului inițial .
I
a
A
m
N
i
M
u
E
n
U
e
ANEXA 2
Fişa nr. 1 ,,Detectivul de litere’’
Caută litera A/ a .Câte litere mari şi litere mici aţi găsit?
A=
a=
Caută litera N/ n .Câte litere mari şi litere mici aţi găsit?
N= n=
Caută litera I/i .Câte litere mari şi litere mici aţi găsit?
I= i=
Caută litera E/e. Câte litere mari şi litere mici aţi găsit?
E= e=
ANEXA 3
Fişa nr. 2
Colorează literele după următorul cod:
A - a →albastru Ă- ă → verde M – m → roșu I – i → mov O – o → galben U - u →portocaliu N – n →maro E – e →portocaliu T – t →negru C – c →alb