30 5 129KB
PROIECT DIDACTIC Unitatea școlară: Școala gimnazială nr. 179 Profesor: Chiriac Claudia-Simona Data: 13.05.2019 Clasa: I C și B Disciplina: Religie - Cultul Ortodox Arie curriculară: Om - societate Unitatea de învăţare: Omul se roagă lui Dumnezeu pentru sine și pentru alții Titlul lecţiei: PENTRU CINE MĂ ROG Tipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Competenţe generale: C2. Colaborarea cu copiii şi cu adulţii din mediul familiar, în acord cu valorile religioase. Competenţe specifice : 2.1. Asumarea în mod explicit a unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte; 2.2. Descrierea unor elemente de diversitate în cadrul diferitelor grupuri. Obiective operaționale: Pe parcursul și la sfârșitul orei, elevii vor fi capabili: O1 - să enumere persoanele pentru care se roagă; O2 - să prezinte modalităţi concrete prin care copiii îşi pot manifesta dorințele în rugăciuni; O3 - să identifice tipuri de rugăciuni; O4 - să identifice împrejurările în care se roagă un bun creştin.
Strategia didactică :
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, expunerea, povestirea, exerciţiul, observarea dirijată, argumentarea. Mijloace de învățământ: manualul de religie, caietul elevului, fișa. Forme de organizare a activității elevilor : activitate frontală și activitate individuală.
Resurse: * Oficiale: 1. Programa școlară pentru disciplina religie, aprobată prin Omen 3418/ 19.03.2013; 2. Planificarea calendaristică orientativă pentru clasa I. * Temporale: Durata de 45 de minute. *Spațiale: Sala de clasă.
Bibliografia: 1. Leonte, Irina, Buzatu, Daniela, Enache, Iuliana, Filip, Daniela, Manual pentru clasa I, Editura Corint, 2015; 2. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2017; 3. Dragne, Amalia, Roadele Duhului Sfânt, Editura Agaton, Făgăraș, 2017.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. crt.
1
2
Etapele lecţiei
Comp. derivate
Momentul organizatoric
Pregãtirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe
Timp
2’
O4
Activitatea profesorului
3
- Salutul; - Rugăciunea; - Pregătirea pentru începerea lecției.
Manualul de religie
- Elevii răspund la întrebările profesorului:
Conversaţia
Profesorul anunță titlul lecției „Pentru cine mă rog” şi competenţele.
Elevii ascultă și notează în caiete.
3’
2’
Metode şi mijloace de învãţãmânt
- Salutul; - Rugăciunea; - Se notează absențele şi se realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare. - Profesorul îi întreabă pe elevi despre rugăciune: - Ce înseamnă rugăciunea? - De ce ne rugăm? - Pentru cine ne rugăm?
O1 Precizarea titlului şi a competenţelor derivate ale lecţiei
Activitatea elevului
Conversaţia
Forme de organizare Activitate frontalã/ individuală
Activitate frontalã
- Rugăciune este convorbirea noastră cu Dumnezeu, sfinții, Maica Domnului. - Ne rugăm pentru ca Dumnezeu să ne dea sănătate, fericire, să ne dea ajutor în toate. - Ne rugăm pentru noi, pentru familie, prieteni.
Explicaţia/ Caietul elevului
Evaluare
Activitate frontalã
Aprecieri verbale
Profesorul explică citatele și versetul punând accent pe ideile principale:
O2
4
Comunicarea noilor cunoştinţe
18’
-Este bine să ne rugăm pentru fi un exemplu bun față de Dumnezeu, dar și față de oameni. - Prin rugăciune, noi îi cerem lui Dumnezeu diferite lucruri printre care și sănătate, bucurie, dragoste îndelungată, smerenie, milă, iertare, etc. - Dumnezeu ne iubește și, de aceea, a lăsat rugăciunea ca mijloc de comunicare cu el.
Profesorul desenează pe tablă un copac numindu-l „copacul rugăciunilor” în care va scrie persoanele pentru care oamenii trebuie să se roage. Profesorul scrie pe ramurile copacului răspunsurile pe care le dau copiii la întrebarea: „Pentru cine ne rugăm?”
O1
5
Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor
O3
15’
Profesorul le împarte copiilor o fișă ce cuprinde 2 texte despre Dumnezeu ca prieten al copiilor și calea prin care ajungem la El: rugăciunea. Profesorul adresează întrebări elevilor pentru a vedea dacă aceștia au înțeles lecția:
Elevii citesc propozițiile din manual de la pagina 18 și versetul biblic de la pagina 19.
Lectura Explicaţia Conversaţia Observarea dirijată/
Ascultă explicațiile profesorului.
Aprecieri verbale Activitate frontalã şi individualã
Meditația religioasă
Elevii ascultă profesorul și desenează în caiet ceea ce se află pe tablă.
Elevii răspund: părinți, frați, surori, rude, nași, prieteni, etc. Elevii citesc textele și ascultă explicațiile.
Activitate frontală Conversaţia Explicaţia
Activitate individuală
Aprecieri verbale
-
6
Asocierea şi generalizarea
7
Aprecierea activitãţii elevilor
8
Tema pentru acasã
1’
9
Încheierea activitãţii
1’
O3
2’
1’
De ce este importantă rugăciunea? Care mai este calea prin care ajungem la Dumnezeu?
- Ce rugăciuni trebuie să facem atunci când mulțumim, când ne cerem iertare și când cerem? Profesorul face aprecieri către toți elevii care au răspuns corect. Îndemn elevii să se roage mai des și să țină cont de copacul rugăciunilor. - Rugăciunea; - Salutul.
Elevii răspund: - Pentru că prin rugăciune îi putem ajuta pe semenii noștri, dar și pe noi. - Sfânta Împărtășanie. - Răspund la întrebări și formuleazădiferite rugăciuni. - Ascultă aprecierile făcute.
- Elevii ascultă cu atenție. - Rugăciunea; - Salutul.
OGLINDA TABLEI Copacul rugăciunilor
Părinți;
noastre:
Frați, surori;
Conversaţia Explicaţia
Bunici; Nași; Aproapele nostru.
Activitate frontalã Activitate frontală/individuală
Explicaţia
Exercițiul de rugăciune
Activitate Frontalã Activitate frontală
Aprecieri verbale