Proiect Didactic Organisme Omnivore. [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Disciplina: Biologie Clasa: a VIA Subiectul: Organisme omnivore Tipul lecției: Mixtă Data: 02.12.2020 Profesor: Zama Linda Competențe specifice: 

Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare la: structuri morfo-anatomice, procese şi fenomene vitale, legităţi biologice şi a rolului acestora în supravieţuirea organismelor.  Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare şi comunicare a informaţiei referitoare la organisme, procese şi fenomene biologice şi a corelaţiei dintre ele.

Unități de competențe:  Definirea termenilor: organism monocelular și pluricelular; organism diurn și nocturn; organism ierbivor, carnivor, omnivor.  Recunoașterea organismelor: monocelulare și pluricelulare; diurne și nocturne, ierbivore, carnivore, omnivore.

Obiective operaționale: la finele lecției elevii vor fi capabili să: O1. Să explice noțiunea de animal omnivor O2. Să enumere comportamentele alimentare ale animalelor omnivore O3. Să realizeze comparații între comportamentele alimentare ale animalelor omnivore în diverse medii de viață.

Tehnologie didactică:  

Resurse materiale: lucru cu manualul, lucru la tablă, lucru individual Resurse procedurale: explicația, conversația, analiza, algoritmizarea, metoda R.A.I

Scenariul demersului didactic Etapele lecției Evocare

O

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode

Bună ziua! Luați loc Ocupaţi-vă locurile în cea mai mare linişte!

Elevii se salută și își pregătesc lucrurile necesare pentru lecție.

Conversația

Care este tema care ați avut de pregătit pentru acasă? Amintește-ți?

„Organismele carnivore și erbivore”.

1. Ce reprezintă comportamentul alimentar? 2.Din câte camere este alcătuit stomacul cerbului? 3. Cum este comportamentul prădătorilor în timpul vânării?

1. Acţiunile întreprinse de animale pentru dobândirea hranei sunt numite comportamente alimentare. 2.Stomacul cerbului este alcătuit din 4 camere: ierbar, ciur, foios, cheag. Metoda R.A.I 3. Comportamentul prădătorilor în timpul vânării este foarte divers. Călugăriţa - este un prădător de insecte polenizatoare – fluturi, albine, muşte. Ea stă la pândă pe florile pe care se aşază insectele pentru a culege nectarul. Păianjenul îşi omoară prada (insectele) nimerită în plasă, injectându-i venin în corp.

Realizez frontal captarea atenției prin intermediul următoarei poezii: Lupul din tufiș privește Veverița alune sparge Iar mistrețul hoinărește Știi ce caută sub fag? Fii atent și urmărește Fiecare cu ce se hrănește?

Lupul – prădător Veverița – erbivor Mistreț - omnivor

Realizarea sensului

O1

-Determinația ce comportament alimentar au animalele din poezie? Propun elevilor să noteze tema: “Organismele omnivore” Anunț obiectivele. Pe lângă animalele erbivore şi cele prădătoare specializate în folosirea unui singur tip de hrană (vegetală sau animală), există şi animale care au nutriţie mixtă. Animalele care consumă atât hrană vegetală, cât şi hrană animală se numesc omnivore. Numiți unele animale care se hrănesc cu carne și plante?

Elevii își notează tema nouă în caiete Conversația Elevii își notează definiția în caiete

Veverița, carasul, ariciul, bursucul

Elevii se numără de la 1 la 4 care vor caracteriza comportamentul alimentar a patru animale omnivore. Descrierea se face după tabelul de la pagina 41 și informația de rigoare din textul manualului și conform următorului algoritm:

O2 O3

1.Denumirea animalului 2.Locul de trai 3.Descrierea succintă a aspectului animalului 4.Ce hrană vegetală consumă? 5.Ce hrană animală consumă? Numărul 1. Crapul Numărul 2. Broasca - țestoasă – de – baltă Numărul 3.Cioara grivă Numărul 4.Ursul brun Toamna, unele omnivore consumă ghinde, alune, nuci, care conţin multe substanţe nutritive (ciorile, mistreţii, urşii). Surplusul de energie se depune sub formă de grăsimi, care sunt utilizate apoi în condiţii nefavorabile iarna sau în perioada hrănirii puilor (ursul). Substanțele de rezervă ce sunt acumulate în organism de cu toamnă sunt folosite pentru menținerea principalelor funcții vitale în timpul hibernării: a respirației, ritmului cardiac, temperaturii corpului

Algoritmizarea

Fiecare număr relatează rezultatele obținute, argumentând specificul comportamentului alimentar al speciei descrise.

Lucrul cu manualul

Sfaturi practice Cum poţi ajuta păsările în timpul iernii?  Reflecția

 

  

Alege un loc ferit şi comod pentru observaţii în apropierea casei. Pe un arbore, la înălţimea de 2–3 m, improvizează o farfurie de lemn. Presoară pe ea seminţe (mălai, grâu, floarea-soarelui, orz etc.), bucățele de fructe (mere, măceş), porumbrele pregătite de cu vară. Peste 1-2 zile adaugă altă hrană. Observă ce păsări vizitează farfuria şi care este hrana lor preferată. Alcătuieşte un calendar al regimului lor zilnic de nutriţie.

De ce unele omnivore cad în hibernare?

Extensia

Cei mai activi elevi sunt notați. Tema pentru acasă: Tema: “Organisme omnivore” De realizat exercițiul 2 și 3 de la pagina 42

Elevii ascultă cu atenție sfaturile practice

Pentru a evita supraconsumul de energie, unele omnivore (urşii, aricii, bursucii) cad iarna în hibernare.

Elevii își notează tema pentru acasă

Conversația

Lucru cu manualul