39 0 737KB
„Iubim animalele şi le protejăm!”
1
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 52 ORADEA
PROIECT DIDACTIC INSPECŢIA SPECIALĂ PENTRU GRADUL DIDACTIC I
28 FEBRUARIE 2014
2
DATA: 28.02.2014 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.P. NR. 52 Oradea PROFESOR PT. ÎNV. PREŞCOLAR: Pruncuţ Ioana GRUPA:Mijlocie ,,B” TEMA: ,,Când/cum şi de ce se întâmplă?” SUBTEMA : ,,Iubim animalele şi le protejăm!” TEMA ZILEI: ,,Animalele de la fermă” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată-ADP-ALA-ADE TIPUL DE ACTIVITATE: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual DURATA: 1 zi
PROGRAMUL ZILEI ADP: Întâlnirea de dimineaţă *Salutul * Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Cum ne comportăm cu animalele?” * Activitatea de grup: ,,Potcovarul” * Noutatea zilei ALA 1: BIBLIOTECĂ: ,,Uneşte mama cu puiul”-fişă de lucru CONSTRUCŢII : ,,Ferma”-trusă de construit JOC DE MASĂ: ,,Animale domestice”- puzzle ADE: DŞ: Cunoaşterea mediului:,,Ce ştim despre…….?”- joc didactic DOS: Activitate practică- ,,Animale domestice”- aplicaţie ALA 2: ,,Carnavalul animalelor”- dans, poezii SCOPUL ACTIVITĂŢII: *Sistematizarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor cu privire la înfăţişarea, foloasele, mediul de viaţă, îngrijirea şi ocrotirea animalelor/păsărilor domestice *Contribuţii la dezvoltarea simţului estetic, a atenţiei şi perseverenţei în muncă
3
BIBLIOGRAFIE: * ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar”. Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009 * Popa C.(coordonator), ,,Elemente de pedagogie preşcolară aplicată”, Editura Universităţii din Oradea, 2007 *Colleen B., ,,Bună dimineţa! Mă bucur că eşti aici”, Editura Ro Media, Bucureşti, 2000 * Berbeceanu G., Cioflica S.M., Ilie E.,Lazăr C., Mignea-Guga N., Marta C., ,,Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă”, Editura Tehno-Art, Petroşani, 2009 * Breeben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., ,,Metode interactive de grup-ghid metodic”, Editura Arves, 2002 *Arsene M., Mihai I., ,,Ghicitori hazlii pentru voi copii!”, Editura Aramis, Bucureşti, 2000 * Botez G., Solovăstru D., ..Atlas cu elemente de limbaj plastic”, Editura Aramis, Bucureşti, 2007
4
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ Subtema: ,,Iubim animalele şi le protejăm” Mijloc de realizare: ADP- Întâlnirea de dimineaţă OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să utilizeze formule de salut potrivite momentelor zilei şi să adopte un comportament adecvat în timpul salutului( mimică, gesturi,bună dispoziţie, empatie) - să sesizeze absenţa/ prezenţa unui coleg cunoscându-i numele şi chipul - să observe cu atenţie vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat - să sesizeze greşeala strecurată intenţionat şi să formulize enunţul corect - să intoneze cântecul pe parcursul activităţii STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: calendarul naturii/prezenţa, enunţurile de la jocul ,,Adevărat/fals”, clopoţelul FORMA DE REALIZARE: pe grupuri, individual DEFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII 1.Salutul Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc, pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi micuţii grupei. După sunetul clopoţelului rostesc următoarele versuri: ,,Azi începe o nouă zi,/ Bine aţi venit copii! Sunteţi veseli, sănătoşi/ Şi la fel de curioşi! Bună dimineaţa, dragi copii!”; cei mici răspund la salut. 2. Împărtăşirea cu ceilalţi Vom completa ,,Calendarul naturii/Prezenţa”, se discută despre ziua săpămânii, data, luna, anul, voi aşeza jetoanele corespunzătoare.; copiii vor fi întrebaţi ce au observant referitor la vreme. Vom discuta despre animalele domestice ,,Ce animale vă plac?”, ,,Cum ne comportăm cu vieţuitoarele?”, ,,Ce înseamnă să iubim animalele?”; vom desfăşura jocul ,,Adevărat sau fals”(formulez propoziţii adevărate/false despre animale). Copiii ridică braţele dacă propoziţia este adevărată/lasă braţele jos dacă propoziţia este falsă şi o transformă într-o propoziţie adevărată( Câine stă în bârlog. Pisica face mac-mac-mac.Animalele bolnave trebuie îngrijite.Vaca ne dă ouă.Porcul are urechi lungi. Mâncarea preferată a câinelui este osul. Oaia trage căruţa. 3. Activitatea de grup Vom interpreta cântecul ,,Potcovarul”, asociind mişcările sugerate de text. 4. Noutatea zilei Le voi da copiilor informaţii referitoare la activităţile pe care le vom desfăşura, în această zi.
5
ALA 1 TEMA ACTIVITĂŢII BIBLIOTECĂ: ,,Uneşte mama cu puiul ei”(fişă de lucru) CONSTRUCŢII:,,Ferma”(trusă de construit) JOC DE MASĂ: ,,Animale domestice” (puzzle) CATEGORIA DE ACTIVITATE: *Jocuri şi activităţi alese
TIPUL DE ACTIVITATE: * Consolidare deprinderi şi comportamente
BIBLIOTECĂ: ,,Uneşte mama cu puiul ei”(fişă de lucru) OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *să recunoască mama/puiul şi unirea lor printr-o linie *să coloreze animalele utilizând culorile potrivite şi tehnicile de lucru învăţate
CONSTRUCŢII: ,,Ferma”(trusă de construit) OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *să redea cu ajutorul trusei de construit ,,ferma” *să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere
JOC DE MASĂ: ,,Animale domestice”(puzzle) *să finalizeze imaginea prin îmbinarea pieselor de puzzle *să colaboreze cu colegii în realizare puzzle-ului
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, jocul, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, turul galeriei MIJLOACE DIDACTICE: trusă de construit, puzzle, fişe de lucru, modelul educatoarei, creioane colorate FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, individual
6
Evenimentul didactic
Conţinutul ştiinţific
Moment organizatoric
Organizarea spaţiului şi a climatului educaţional într-un mod optim desfăşurării activităţilor de învăţare pe centre.
Captarea atenţiei
Se realizează prin Explicaţia prezenterea sectoarelor de Conversaţia activitate şi intuirea materialelor Observaţia aflate la acestea.
Strategii didactice
Anunţarea temei Se prezintă într-o manieră Conversaţia şi a obiectivelor accesibilă(pe înţelesul Explicaţia copiilor)centrele. Sarcinile oglindesc obiectivele operaţionale urmărite. Sarcinile pentru cele trei sectoare: 1.Bibliotecă: ,,Uneşte mama cu puiul ei”(fişă de lucru) 2.Construcţii:,,Ferma”(trusă de construit) 3.Joc de masă: ,,Animale domestice”(puzzle)
Dirijarea învăţării
În funcţie de opţiuni copiii se vor Conversaţia îndrepta spre centre. Explicaţia Demonstraţia 1.Bibliotecă Copiii rezolvă fişa de lucru, Jocul unind mama cu puiul ei, apoi Exerciţiul haşurează. 2.Construcţii Copiii, construiesc prin alăturare, suprapunere ,,ferma” folosind piesele din trusa de construit. 3.Joc de masă Copiii îmbină piesele de puzzle realizănd imagini cu animale domestice. Voi intervene cu mici explicaţii dacă copiii îmi vor solicita ajutorul. 7
Evaluarea
Orală
Capacitatea de asculta recomandările, indicaţiile
a
Comportamentul copiilor în timpul activităţii
Obţinerea performanţei
Voi lua în considerare Conversaţia următoarele criterii: colaborarea, îndemânarea,creativitatea. Copiii Exerciţiul explică ce au realizat şi modul de Turul galeriei lucru.
Analiza produselor activităţii
Evaluarea
Voi face aprecieri generale şi Conversaţia individuale asupra modului de lucru şi de comportare al copiilor din timpul activităţii.
Modul de implicare în activitate
Încheierea activităţii
8
ADE TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Animale domestice”-aplicaţie CATEGORIA DE ACTIVITATE: - DOS-activitate practică TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: aplicaţie OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *să enumere materialele primite *să asambleze animalul realizănd o lucrare estetică şi funcţională *să lipească prin întinderea lipiciului pe toată suprafaţa animalului *să analizeze pe baza unor criterii date lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, instructajul, turul galeriei MIJLOACE DIDACTICE: siluete de animale domestice, carton, lipici,şerveţele, modelul educatoarei, macheta fermei, clame, coşuleţe FORMA DE ORGANIZARE: frontal DURATA:15-20 de minute
9
Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice Evaluarea
Moment organizatoric
-aranjarea meselor în formă de careu deschis -pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii -pregătirea copiilor pentru activitate
Captarea atenţiei
Se va realiza prin prezentarea machetei Conversaţia fermei, din care lipsesc animalele.Le voi cere ajutorul copiilor să o umplem cu animale. Care sunt animalele care locuiesc la fermă?
Instructajul
Anunţarea temei şi a Astăzi vom confecţiona animale şi păsări Conversaţia obiectivelor domestice(cal, vacă, câine, porc, oaie, capră, cocoş, raţă), care vor locui la fermă.Vom lipi animalul domestic pe carton(pe faţa şi spatele lui) şi le vom pune picioare(din clame) pentru a ne putea juca cu ele. 2-3 copiii fixează tema anunţată
Dirijarea învăţării
Conversaţia a)Prezentarea materialelor Copiii vor denumi materialele primite(siluetă animal domestic, şerveţel, clame,lipici, carton). b)Analiza modelului Prezint copiilor siluetele animalelor model şi le analizăm împreună. c)Demonstrarea şi explicarea modului de lucru Voi explica şi demonstra modul de realizare al Observaţia animalelor domestice: vom întinde lipiciul începând de la capul animalului spre coadă şi îl lipim pe carton, la fel vom proceda şi cu cealaltă parte de animal, apoi le vom pune clame,cu rol de picioare. Demonstraţia d)Realizarea exerciţiilor de încălzire a mâinilor Vom realiza câteva exerciţii de încălzire a mâinilor: ,,roteşte pumnii/închide/deschide palmele/unim pe rând: degetul mare, arătătorul, Explicaţia inelarul, mijlociul, degetul mic/arcuim, cântăm la pian/ne spălăm pe mâini/scuturăm mâinile.”
10
Aprecierea răspunsurilor
Observarea reacţiilor copiilor
Aprecierea răspunsurilor date de copii
Exerciţiul e)Efectuarea lucrărilor Le urez ,,spor la muncă!” Copiii vor lipi siluetele animalelor domestice.Le voi da indicaţii necesare, îi voi ajuta dacă este cazul, le voi corecta poziţia la mese în timpul lucrului. - îi anunţ că timpul de lucru a expirat Evaluarea DEC
Copiii aşază animalele pe macheta fermei. Turul galeriei Vor fi antrenaţi în analiza propriei lucrări şi a colegilor. Aprecierea lucrărilor se va realiza, Conversaţia avându-se în vedere acurateţea, estetica. Observaţia
Încheierea activităţii
Aprecierea muncii lor, se va realiza prin Conversaţia folosirea machetei cu animale în activităţile ce vor urma. Vom ieşi din grupă pe melodia ,,Răţuştele mele”.
11
Aprecieri generale şi individuale privind comportamentul copiilor
ADE: TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Ce ştim despre…….?” CATEGORIA DE ACTIVITATE: DŞ- cunoaşterea mediului TIPUL DE ACTIVITATE: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *să identifice, să recunoască şi să denumească corect animalele/păsările domestice *să descrie corect din punct de vedere fizic animalele/păsările prezentate în imagini *să prezinte motivele pentru care omul creşte aceste păsări/animale *să manifeste disponibilitate în a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a animalelor/păsărilor domestice *să înţeleagă spiritual de echipă şi întrecerea *să respect regulile jocului didactic, cooperând în timpul acestuia SARCINA DIDACTICĂ: verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor însuşite de copii despre animalele domestice REGULILE JOCULUI: să răspundă când este întrebat, să asculte răspunsurile colegilor completându-le la nevoie STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, jocul, exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, diamantul, explozia stelară, observaţia MIJLOACE DIDACTICE: video-proiector, siluete animale, machetă fermă, stea,ecusoane, diamantul, flipchart, lapte, ouă ELEMENTE DE JOC: surpriza, mânuirea materialului, aplauze, întrecerea, cântarea
FORMA DE REALIZARE: *pe echipe DURATA: 15-20 de minute
12
Evenimentul didactic
Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice Evaluarea
Moment Pentru ca activitatea să se organizatoric desfăşoare în bune condiţii voi avea în vedere următoarele: - aranjarea scăunelelor în semicerc -pregătirea materialului didactic Captarea atenţiei
Voi descoperi ferma realizată cu Observaţia animalele pictate de copii.
Anunţarea temei şi Vom desfăşura jocul ,,Ce ştim Conversaţia a obiectivelor despre….?”, vreau să-mi arătaţi prin participarea la acest joc-concurs câte lucruri ştiţi despre animalele Explicaţia domestice. 2-3 copii repetă titlul jocului. Reactualizarea cunoştinţelor
Înainte de începerea jocului le Observaţia voi prezenta copiilor în ppt imagini cu animale/păsări domestice, cerându-le să le recunoască.
Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
Sarcina didactică a)Explicarea jocului Aveţi în faţa voastră ferma cu animale/păsări; vă voi împărţi în două echipe: echipa câinilor/echipa Explicaţia pisicilor(ecusoane);vă voi spune la fiecare probă ce aveţi de făcut; după răspunsul corect se aplaudă şi echipa câştigă o bulină(roşie pentru pisici, albastră pentru câini). Acestea se vor număra la sfârşitul concursului, va fi desemnată câştigătoare echipa care adună cele Exerciţiul mai multe buline.. b)Jocul de probă -voi demonstra împreună cu un copil paşii unei probe din cadrul 13
2-3 copii fixează tema anunţată
Verificarea orală
jocului; c)Jocul propriu-zis Executare jocului de către copii.
Obţinerea performanţei
Sarcina1: Alegeţi de pe machetă silueta care reprezintă vaca(pentru grupa pisicilor), respectiv porcul (grupa Demonstraţia câinilor) şi spuneţi ce foloase avem de la aceste animale. Sarcina2: Spune o poezie despre cocoş (echipa pisicilor); interpretează un cântec despre câine (echipa câinilor)poezia ,,Cocoşelul meu isteţ/ Cocoţat pe un coteţ/Face mare tărăboi/De se-aude pân la noi, Cucuriguuuu!”o stofă din cântecul,,Azi Grivei e mânios: ham,ham/ Nu răzbeşte cu un os:ham,ham/ Mârâie şi se frământă,/ Zici că s-ar lua la trântă,/ Azi Grivei e mânios:ham, ham!” Sarcina3: Un copil din echipa pisicilor va trebui să numere oile de la fermă; respectiv raţele(echipa câinilor). Explicaţia Sarcina4: Conversaţia Dă exemple de poveste în care întâlnim păsări de curte(,,Punguţa cu doi bani”);respective cu animale domestice (,,Capra cu trei iezi”) Sarcina5: Copiii din cele două echipe vor Exerciţiul trebui să recunoască produsele (ouăle, laptele) şi să spună de la care animal sunt obţinute. Sarcina6: Au rămas în ferma noastră două animale despre care nu am discutat acum în cadrul jocului. Care sunt acestea? Copiii identifică oaia/calul 14
şi le descriu din punc de vedere al înfăţişării. Sarcina7: Vom completa cu jetoane reprezentând imagini cu animale domestice un diamant în măsura în care copiii vor răspunde corect la ghicitorile despre animale/păsări; apoi vor găsi punctele comune ale animalelor/păsărilor pe care le-au ghicit şi aşezat pe aceeaşi linie/culoare. “În noroi se tăvăleşte/ Cu porumb el se hrăneşte/Are coada covrigel/Şi la rât are inel.”(porcul) ,,E prieten credincios/Şi-i dau mereu câte un os.” (câinele) ,,După sobă la bunica,/Toarce-ntruna Observaţia mititica./Şi o cheama Miaunica”(pisica) ,,Care mamă şi-a lăsat/Iezişorii-n casă/Şi-n pădure a plecat după iarbă grasă?”(capra) ,,Este mare, coarne are,/Hrănită bine e în stare,/Să-ţi dea lapte şi smântână/Brânză proaspătă şi bună.”(vaca) ,,Are lână lungă, creaţă/Paşte iarbă sus la stână/Şi-ţi dă caş şi brânză bună.”(oaia) ,,E o pasăre ce-noată/Şi măcăie prin ogradă!”(raţa) ,,Cot-co-dac!Un ou de aur/Lasă iute în cuibar/Şi în praful de pe Diamantul drum/Face baie iar şi iar.”(găina) ,,Roşcat, negru sau bălan/Cu potcoavă la picior/Face într-una tropa-trop/Şi aleargă la galop.”(calul)
15
Obţinerea d) Complicarea jocului performanţei prin metoda ,,explozia stelară”. În mijlocul stelei voi aşeza o imagine cu animalele dometice, iar copiii vor răspunde la întrebările specific acestei metode: Ce animale domestice cunoaşteţi? Ce animal domestic aveţi acasă? Unde trăiesc animalele domestice? Unde stă câinele? Cine roade oase? Cine ne dă lapte? Când iubim animalele? De ce creştem animale pe lăngă casă?
Explozia stelară
Evaluare orală
Evaluarea Vom totaliza punctele adunate de performanţei cele două echipe, stabilindu-se astfel câştigătorii; echipa câştigătoare va fi felicitată!
Individual
Evaluare orală
Încheierea Recompensarea copiilor se va face activităţii printr-o surpriză dulce.
Individual
16
ALA 2: TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Carnavalul animalelor”- dans, poezii CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA 2(Activităţi liber alese) TIPUL DE ACTIVITATE: exersare şi consolidare deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: dramatizare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *să se transpună în lumea jocului, interpretând cu interes rolurile alese *să respecte textul scenetei *să folosească intonaţia, mimica, gesticulaţia şi mişcările adecvate contextului în care se află personajul interpretat STRATEGIA DIDACTICĂ: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, expunerea, jocul, dramatizarea MIJLOACE DIDACTICE: măşti, elemente de decor,CD FORMA DE REALIZARE: pe grupuri, individual DURATA: 20 de minute
Evenimentul didactic
Conţinutul ştiinţific
Moment organizatoric
Pentru a asigura buna desfăşurare a activităţii voi Conversaţia lua următoarele măsuri:
Strategii didactice
Evaluarea
Comportamentul copiilor
-aerisirea sălii de grupă; -aşezarea materialului didactic necesar pentru desfăşurarea jocului-dramatizare; -aranjarea scaunelor în semicerc;
Frontal
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. Captarea atenţiei
Se va realiza cu ajutorul materialului folosit în Conversaţia cadrul programului distractive(dramatizării), precum Elemente de şi adresarea unor întrebări menite să conducă la decor, măşti descoperirea activităţii care va urma să se desfăşoare.
Anunţarea temei
Se anunţă copiii că în acest cadru simbolic, vor desfăşura ,, Carnavalul animalelor”.
Dirijarea învăţării
Se pun întrebări cu privire la spaţiul de Conversaţia desfăşurare a acţiunii, (totul foarte pe scurt, cu Explicatia scopul reactualizării unor aspecte esenţiale, de care Exerciţiul 17
Apreciere verbală
Conversaţia
Apreciere verbală
depinde şi modul de interpretare a rolurilor).
Materiale didactice : Li se atrage atenţia interpreţilor să respecte textul costume, carnavalului, să folosească adecvat intonaţia, elemente de mimicogesticulaţia şi mişcările care se potrivesc decor personajelor şi contextului în care acestea se află. Frontal În desfăşurarea jocului se intervine discret, lăsând deplină libertate copiilor în interpretarea Dramatizarea rolurilor.Interpretările reuşite vor fi aplaudate. La sfârşitul carnavalului vom dansa pe melodii preferate de copii. Evaluarea ALA2
Se solicită copiilor să-şi exprime părerea cu privire Conversaţia la prestaţia colegilor.
Aprecierea prestaţiei
Încheierea activităţii
Se fac aprecieri cu privire la modul de interpretare Conversaţia al ,,actorilor”; dar şi aprecieri asupra întregii Explicaţia activităţi desfăşurate în această zi
Aprecieri globale
18
ANEXA 1 CARNAVALUL ANIMALELOR -dramatizare
I.GĂINA- Cotcodac, cotcodac Nu ştiu oare ce să fac. pun sus în cuibar vi le dau în dar.
II.PISICA- Torc după sobă, Şi nu scot nici o vorbă, Când aud de Azorică Toată tremur de frică.
VII.GÂSCA- Eu sunt gâsca cea frumoasă Scot boboci frumoşi de rasă. Să le Ori să
VIII.GĂINA - Eu găina cotcodac! Ouă proaspete va fac.
III.CÂINELE- Ziua, noaptea lângă casă Tare vă sunt de folos Şi cu toată oboseala Aş vrea să mai rod un os. IV.OAIA- Cu blăniţa vă-ncălzesc, Cu laptele vă hrănesc, Îmi duc puiul la păscut, Be, he, he! Ghici cine sunt?
IX.PORCUL- Ce-i atâta zarvă,ce-i? Vă dau carne şi purcei
X.PISICA- Pâş,pâş,pâş încetinel Pun labă pe-un şoricel!
V.PUIUL- Puişoru-s de găină Sunt micuţ şi vreau o râmă, Să cresc mare şi fălos Ca să vă fiu de folos.
XI.CÂINELE- Eu căţelul harnic De vreo câţiva ani Vă apăr curtea, casa Zilnic de duşmani.
VI.RAŢA- Eu răţuşca gulerată Vă dau carne, ou îndată. Stau toată ziua pe lac, Şi vă cânt;mac-mac!
19