Proiect Didactic Gradinita-Ploaia-Linia [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.11.2019 PROF. ÎNV. PREŞCOLAR: Boștină Bianca, Dușa Elena Mădălina GRUPA: Mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum şi de ce se întâmplă? SUBTEMA: Culorile toamnei DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Vine ploaia: pic, pic, pic! FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi. SCOPURILE ACTIVITĂŢII:   

Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere și înţelegere a mediului înconjurător; Formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic prin exersarea deprinderilor tehnice specifice desenului; Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului estetic. OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, toţi copiii vor fi capabili să: O1: să numească cel puţin două caracteristici ale anotimpului toamna, pe baza cunoştinţelor dobândite anterior; O2: să realizeze lucrarea plastică parcurgând toate etapele menţionate pe baza explicaţiilor date; O3: să utilizeze corect toate instrumentele de lucru necesare compoziţiei plastice pe baza explicaţiilor date de educatoare.

STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul; Mijloace didactice: bloc de desen, acuarele, pensule de diferite mărimi, recipient pentru apă, servețele, planșa model; Forme de realizare: frontal, individual. Timp: 25-30 de minute. SCENARIUL ZILEI

MEMENTE LE ACTIVITĂ ŢII 1.Moment organizatoric

OB TIMP . OP . 3 min

2. Captarea atenţiei

3 min

3. Precizarea temei şi a obiectivelor activităţii 4. Actualizarea/ însuşirea unor cunoştinţe necesare desfăşurării activităţii

2 min

5. Demonstraţia sau execuţia

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a activității şi se pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea activiţăţii. Pentru capta atenția copiilor, le voi prezenta o ghicitoare: „Între nori și-acest pământ, Stropi de apă cad pe rând, Ce credeți ca este oare? E zăpadă sau e ploaie?” Se prezintă copiilor tema şi obiectivele urmărite. Înainte să începem să pictăm să ne reamintim ceea ce am învăţat despre anotimpul Toamna  Cum este vremea în anotimpul toamna?  Ce se întâmplă cu frunzele copacilor în acest anotimp?

O1 .

5 min Se prezintă copiilor fişa model şi tehnica de lucru pe care trebuie să o utilizeze.

STRATEGII DIDACTICE Metod Mijloace Mod de e şi didactice organiz proceare dee Conver saţia

EVALUARE

Frontal

Frontal Conver saţia

Ghicitoare

Conver saţia Conver saţia

Explica ţia

Frontal

Foaia de bloc de desen; Pensule

Frontal

Demon straţia

Observ aţia

6. Antrenarea elevilor în realizarea activităţii

3 min

Pentru a putea începe activitatea propriu-zisă, vom realiza împreună câteva exerciții de încălzire a musculaturii mâinilor.

de diferite mărimi; Recipient pentru apă

De monstr aţie Frontal

7. Realizarea independent ă a lucrării

8. Aprecierea performanţel or copiilor

O 3

15 min

2 min

Fiecare copil va picta conform indicaţiilor prezentate anterior, cu ajutorul instrumentelor necesare compoziţiei plastice. De asemenea, copiii vor audia, în timp de lucrează, diferite cântecele despre fenomenul natural, ploaia. Educatoarea realizează aprecieri verbale cu privire la modul de realizare a lucrărilor copiilor. După aprecierile verbale se vor oferi copiilor recompense ce vor reflecta munca depusă.

Exerciţ iul Explica ţia

Conver sa ţia

Foaia de bloc de desen; Pensule; Recipient pentru apă

Individ ual

Individua l

Lucrările copiilor

Frontal

Individua l