Proiect Didactic Despre Emotii [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

DATA: 21.01.2018 CLASA : a V-a B DISCIPLINA : Formarea autonomiei personale UNITATEA DE INVATARE : comunicare si abiliati sociale SUBIECT : Emotiile TIPUL LECTIEI : dobandire de cunostinte OBIECTIV CADRU :Formarea atitudinilor, achiziţionarea cunoştinţelor şi abilitatilor interpersonale OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :să recunoască emoţii de bază apărute in situaţii variate ; OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O.1 să identifice anumite stări emoţionale ; O.2 să dea exemple de situaţii în care au trăit emoţii diverse ; O.3 să redea prin mimă anumite emoţii ; O.4 să manifeste receptivitate la emoţiile celorlalţi ; O.5 să analizeze stările emoţionale trăite de personaje din poezii sau povesti cunoscute de ei. METODE :conversaţia,explicaţia, demonstraţia, ciorchinele, munca independenta ; RESURSE MATERIALE : planşe , figuri care redau emoţiile de bază ,fişe individuale RESURSE UMANE :colectivul de elevi. DURATA :45 min.

crt.

instruirii

Op. Activitatea elevilor

1.

Moment organizatoric

2.

Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior

Activitatea prof.ed

Metode şi procedee

Material didactic

Se pregătesc pentru ora de Asigură disciplina şi conversaţia FAP cu materialele cerute. pregăteşte materialele necesare pentru lecţie. Se asigură condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii Se verifică prezenţa.

Forme de organizare frontal

- Pentru ce oră ne-am pregătit acum ?

aprecieri verbale

conversatia Elevii raspund la intrebari, sunt atenti si discuta - Despre ce am discutat până acum la orele de FAP ?

3.

Captarea atenţiei

Ascultă cu atenţie.

Privesc plansele expuse . recunosc starile emotionale reprezentate prin imagini si le denumesc.

frontal şi individual

- Selectiv , întreb câţiva copii cum se numesc , din cine este formată familia lor , unde sunt scrise datele lor personale . Se face prezentând planşe pe care sunt desenate imagini care exprimă anumite stări de spirit ;bucurie, tristeţe, mirare… Se pun intrebări referitoare la stările emoţionale care sunt exprimate de acele imagini .

Evaluare

Planse cu imagini

4. Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor urmărite

Asculta cu atentie.

- Copii , bucuria , tristeţea , observaţia mânia , mirarea , dezgustul şi frica se numesc emoţii . Astăzi , la ora FAP, vom conversaţia discuta despre emoţii

planşă model, flip-chart

problemati -zarea

frontal şi individual

O1

aprecieri verbale observarea comportamentuluie levilor

5. Dirijarea invăţării

Cer elevilor să aleagă , pe Conversati Plansa rând ,din cutia emoţiilor , a figura care arată emoţia Cutia sugerată de fiecare planşă emotiilor Aleg din “Cutia emotiilor” o figura care arata emotia sugerata ( , , , , , Explicatia Imagini de fiecare plansa.

Raspund la intrebari .

) Câte un elev merge şi extrage din cutia emoţiilor figura care arată emoţia sugerată de planşa indicată de invăţător. În continuare are loc un dialog între învăţător şi elevi despre emoţiile trăite de aceştia în diferite situaţii . - Când ne bucurăm ? - Când suntem trişti ?

Jetoane cu imagini Plansa

observa-rea com-portamentuluielevilor

- Când suntem miraţi ? - Când ne înfuriem ? Se impart in trei grupe - Acum vom face un concurs . Veţi fi împărţiţi în trei echipe : echipa galbenă , echipa Asculta cu atentie fragmentele din albastră şi echipa verde . Am poezii/ povesti citite să vă citesc nişte fragmente din poezii şi poveşti cunoscute de voi , iar voi trebuie să recunoaşteţi poezia sau Recunosc poezia sau povestea din povestea din care face parte care s-a citit fragmentul respectiv şi să ridicaţi figura care exprimă Indentifica emotia recunoscuta cu emoţia trăită de personajul imaginea de pe carton. Ridica despre care este vorba în imaginea corespunzatoare. fragment . Echipa care ridică figura corespunzătoare stării emoţionale pe care o are personajul din fragmentul citit primeşte o bulină roşie iar echipa care răspunde greşit nu primeşte nimic . - „ Eu am numai trei picioare , Şi de-abia mă mişc : ţopţop, Râd când mă-ntâlnesc copiii Şi mă chemă „ cuţu şchiop” . Fraţii mei ceilalţi se joacă Cu copiii toţi , dar eu Nu pot alerga ca dânşii , Că sunt şchiop şi cad mereu!”

Jocconcurs Demonstr atia Ecusoane colorate Conversati a

Cartoane cu imagini

Observatia

Buline Exercitiul

Fragmente din texte literare

(Căţeluşul şchiop , Elena Farago) „ Moşneagul , iute ca un prâsnel, aşterne ţolul . Cucoşul atunci se aşază pe ţol , scutură puternic din aripi , şi îndată se umple ograda şi livada moşneagului , pe lângă paseri , şi de cirezi de vite , iară pe ţol toarnă o movilă de galbeni care străluceau la soare , de-ţi luau ochii ! Moşneagul văzând aceste mari bogăţii , nu ştia ce să facă de bucurie , sărutând mereu cocoşul şi dezmierdându-l .” ( Punguţa cu doi bani , Ion Creangă ) „ Sărăcuţul de mine ! – zise cel mic . Să nu cumva să-i deschideţi , că-i vai de noi ! Asta nu-i mămuca .” ( Capra cu trei iezi , Ion Creangă) Numara bulinele primite si aplauda echipa castigatoare.

Extrag pe rand o figura din cutie si mimeaza starea /emotia pe care

Echipa care acumulează trei buline roşii este declarată câştigătoare şi membrii acesteia primeşte stimulente - Acum vom juca un joc care se numeşte : „ Micii actori” . Conversati Din cutia cu emoţii un copil va a extrage o figură pe care o va Cutia cu vedea doar el , va mima în faţa Explicatia emotii

o descopera in imagine. Restul elevilor trebuie sa recunoasca emotia pe care o mimeaza elevul din fata clasei. Il consoleaza pe cel care mimeaza tristetea, il incurajeaza pe cel care mimeaza frica, il felicita pe cel care mimeaza bucuria.

6.

Asigurarea feed-back-ului

O2 O3 O4

   

7.

Evaluarea activităţii

O5

colegilor emoţia sugerată de desen , iar aceştia vor ghici emoţia mimată . Se va proceda în acest fel până se vor extrage toate cele şase emoţii de bază . De asemenea colegii trebuie să consoleze pe cel care mimează tristeţea , să-l încurajeze pe cel care mimează frica sau teama , să-l felicite pe cel care mimează bucuria .

Se cere elevilor să lucreze pe fişele primite . Se explică sarcinile de lucru pentru Realizeaza corespondenta fiecare item . 1. Colorează figura care dintre imagine si figura exprimă tristeţea. 2. Realizează corespondenţa de la imagine la figura potrivită . 3. Deseneaza figura de mai jos, ( nas,ochi, gura, sprancene) in asa fel incat sa arate starea in care te afli tu acum. Completeaza fisele primite Coloreaza figurile din fisa

Jetoane

Problematiz area

în perechi

observarea comportamentuluie levilor

frontal şi individual

aprecieri verbale

Explicatia Exrecitiul

Fise de lucru Culori desene

Munca independent a

Se fac aprecieri asupra Conversaţia desfasurarii lectiei si asupra completarii fiselor de lucru. Elevii primesc stimulente reprezentând bucuria , pentru comportamentul în timpul

fise de lucru

calificative “Premii

lecţiei . C

Anexa1 Numele şi prenumele .........................

Fişă de lucru 1. Colorează imaginea care sugerează tristeţea :

2. Realizează corespondenţa între imagine şi emoţia potrivită :

3. Deseneaza figurile fetitei si baiatului asa cum simti tu.