Proiect Didactic Conflict [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT CONSILIERE DE GRUP Disciplina: Consiliere şi orientare Subiectul lecţiei: Dezvoltarea abilităţilor de prevenire şi rezolvare a conflictelor. Competenţe generale: Dezvolatarea abilităţilor de prevenire şi de rezolvare a conflictelor. Creşterea capacităţii de cooperare. Competenţe specifice: C.1 Să descopere complexitatea conceptului de conflict. C.2 Să descopere că într-o situaţie conflictuală pot exista mai multe soluţii. C.3 Să diferenţieze abordările pozitive de cele negative ale conflictului. C4. Să identifice factorii care declanşează, întreţin sau adâncesc un conflict. C5. Să identifice factorii care sprijină diminuarea sau rezolvarea conflictelor.

Strategii didactice: euristice, inductive Metode şi procedee didactice: expunerea, conversaţia euristică, exemplificarea, exerciţiul, problematizarea Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, foi albe, imagini, post-it-uri, creioane, tabla Forme de organizare a colectivului de elevi: individual, frontal, pe grupe Resurse: 

bibliografice: Ana, Stoica, Constantin,2004 Conflictul interpersonal prevenire, rezolvare şi diminuarea conflictelor, Editura Polirom Iaşi Daniel,Shapiro1998, Conflictele şi comunicarea:Un ghid prin labirintul artei de a face faţă conflictelor, Editura ARC,



psiho-pedagogice: clasa este omogenă din punctul de vedere al capacităţilor receptive şi de învăţare



temporale: 50 de minute 1

Etapele lecţiei

Competenţe specifice

Timp

Conţinutul lecţiei

Strategie didactică

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode

1.Captarea atenţiei

2’

Prezintă elevilor o imagine (cea unor persoane aflate în conflict): “Această imagine ilustrează tema lecţiei de azi. Puteţí să ghiciţí care este tema lecţiei noastre? ”

Identifică imaginea ca fiind o situaţie conflictuală şi află tema lecţiei.

2. Comunicarea subiectului lecţiei

1’

Prezintă elevilor tema activităţii, şi motivează alegerea ei.

Ascultă explicaţiile date Expunerea de profesor.

C1.

6’

Solicită elevilor să scrie o idee sau un cuvânt care îl asociază cu conflictul. Analizează împreună cu elevii ideile obţinute pntru a sesiza multitudinea implicaţiilor pe care le are conceptul de conflict(emoţii, comportamente, atitudini, valori, relaţii, comunicare).

Notează pe post-it-uri ideile sau cuvintele pe care le asociază cu cuvântul conflict. Analizează răspunsurile date.

Exerciţiu Conversaţie euristică

C2. C3.

25’

Propune elevilor realizarea unui exerciţiu în perechi. Un elev va ţine un pumn închis, iar celălat elev va avea sarcina de a găsi o cale prin care să-şi determine partenerul să deschidă pumnul.Se discută despre strategiile folosite de elevi.

Se organizează în perechi. Realizează sarcinile date.

Exerciţiul Conversaţia euristică

Împarte elevii în cinci grupe. Fiecare grupă primeşte o situaţie la care trebuie să-şi imagineze două

Imaginează o Exerciţiul continuare pozitivă a Problemati acţiunii personajelor din zarea

3.Dirijarea învăţării

Mijloace

Exerciţiul

Forme de organizare Activitate frontală

Evaluare

Orală

Activitate frontală

Pos-it-uri Activitate individual Activitate frontală

Orală

Activitate în Observa perechi rea Activitate comporta frontală mentului elevilor Orală Fişe de lucru Foi albe

Activitate pe Observa grupe rea Activitate comporta 2

4. Obţinerea performanţelor

5. Aprecieri şi concluzii

C4. C5.

15’

2’

continuări ale acţiunii personajelor una pozitivă şi una negativă. Grupele prezintă clasei, situaţiile şi continuările imaginate de ei. Este evidenţiată existenţa mai multor posibilităţi de reacţie.

situaţia dată şi una negativă. Prezintă clasei continuările situaţiei date.

frontală

Propune elevilor să identifice factorii care au condus la diminuarea conflictelor din situaţia dată, cât şi a celor care l-au amplificat. Pentru a realiza această sarcină elevii vor analiza situaţia în cele două abordări(pozitivă şi cea negativă) şi vor bifa factorii identificaţi pe fişa de lucru. Propune elevilor să observe dacă există factori comuni în situaţiile date.

Analizează în grup situaţia în abordarea pozitivă şi în cea negativă şi identifică factorii care au ajutat la diminuarea sau rezolvarea conflictului şi pe cei care au amplificat conflictul. Notează factorii identificaţi pe fişa dată şi apoi îi prezintă clasei.Observă existenţa unor factori comuni.

Exerciţiul Conversaţia euristică Expunerea

Formulează concluziile lecţiei şi apreciază activitatea elevilor.

Ascultă concluziile şi aprecierile.

Expunere

Fişe de lucru

mentului elevilor Orală

Activitate pe Orală grupe Activitate frontală

3

AnexaI. Situații conflict: Grupul 1. Vor veni nişte oaspeţi în vizită. Cu această ocazie mama vrea să aşeze masa aşa că îl roagă pe Cristi să o ajute. Trebuie să aducă setul de pahare de cristal, dintr-un raft de sus al dulapului. Sunt primite în dar de la bunica, de aceea mama le preţuieşte foarte mult şi le foloseşte doar la ocazii speciale. Cristi supărat că nu poate să plece pe afară, se grăbeşte să ia de pe raft setul de pahare şi-l scapă din mână. Toate se sparg. Mama se supăra foarte tare. ….. Grupul 2 Victor şi Maria sunt prieteni de un an. Au o relaţie cu multe peripeţii, s-au despărţit şi iar s-au împăcat de mai multe ori în acest an, din diverse motive. Astăzi Maria a rămas fără credit pe telefon, aşa că l-a rugat pe Victor să-i împrumute telefonul pentru a da un mesaj. În timp ce scria mesjul, Victor primeşte un mesaj. Curioasă Maria îl citeşte:”Ne vedem după ore la mine? Simona ”. ….. Grupul 3 Corina şi Dana sunt eleve în clasa a IX-a. Ele s-au împrietenit foarte repede atunci când au constata că sunt amândouă pasionate de îmbrăcăminte, coafuri şi machiaje. Maria colega lor este ţinta ironiilor lor, deoarece nu acordă o atenţie prea marea aspectului său exterior. De când cele două au aflat că Maria locuieşte la ţară au început să o necăjească şi mai des. Profesoara de română le cere celor trei să realizeze un proiect comun. ... Grupul 4 Alex şi Dan sunt fraţi. Alex are mâine lucrare la matematică şi vrea să înveţe. Dan vrea să exerseze la vioară pentru că va avea spectacol maine. Locuind într-un apartament mic nu au posibilitatea să stea separaţi. ….. Grupul 5 Emil e elev în clasa a IX-a . Nu vorbeşte prea mult cu colegii, se înroşeşte repede şi se fâstâceşte dacă e luat prea repede. El locuieşte la ţară şi de când a venit la liceu s-a simţit diferit de ceilalţi colegi. Matei este colegul lui Emil. El este “durul” clasei. Cine nu e de accord cu el este ironizat, jignit şi chiar ameninţat cu bătaia. Azi Matei îl vede pe Emil cu un pix asemănător cu pixul lui în mână. Crezând că este al lui se apropie de el. …

4

AnexaII.

Factorii care pot sprijini rezolvarea conflictelor           

cei implicaţi sunt dispuşi să discute deschis despre problemă cei implicaţi se ascultă acceptarea diferenţelor dintre oameni a ţine cont şi de dorinţele celuilalt respectul pentru ceilalţi colaborarea pentru a găsi soluţii controlul emoţiilor negative sinceritatea colaborarea în găsirea soluţiilor

Factorii care pot amplifica un conflict:           

Lipsa comunicării Comunicarea defectuoasă-folosirea cuvintelor jignitoare, a ameninţărilor, etichetarea Folosirea violenţei Nerespectarea dorinţelor, intereselor celorlalţi Reacţiile bazate pe prejudecăţi Discriminarea Convingeri şi credinţe diferite Valorile diferite Intoleranţa Impulsivitatea

5