Proiect de Lectie Imaginea - de - Sine [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Data: 31.10.2017 Unitatea Şcolară: Liceul de Construcţii şi Arhitectură, Carol I Clasa: IX D Sp. Profesor: Constantinescu Iuliana Aria Curriculară: Terapii specifice şi de compensare Clasa: a X-a A, X D Tema lecţiei: Imaginea de sine Tipul lecţiei: Consolidarea Priceperilor şi Deprinderilor Competenţă generală: Formarea capacităţii de autocunoaştere şi dezoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine Obiective de referinţă: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine Obiective operaţionale: a) Cognitive O1-Să obiectiveze părerea despre sine O2-Să identifice punctele tari şi punctele slabe ale propriei persoane O3-Să dezvolte abilităţile de autocunoaştere şi intercunoaştere O4- Să identifice caracteristicile copiilor cu stimă de sine pozitivă, respectiv scăzută O5-Să recunoască experienţe care dezvoltă o imagine de sine pozitivă,respectiv negativă O6-Să prezinte implicaţiile stimei de sine negative O7-Să descopere modalităţi de dezvoltare a respectului de sine b)Afective A1-Optimizarea încrederii în sine A2-Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele Valori şi atitudini:  respect şi încredere în sine şi în ceilalţi  aprecierea unicităţii fiecăruia ca persoană unică şi valoroasă

STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, descoperirea dirijată, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic, metoda ciorchinelui, brainstorming-ul, chestionarul. FORMA DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A ACTIVITĂŢII: Frontal, pe grupe RESURSE MATERIALE: Fişe de lucru, desene, chestionare, colaje, ilustraţii, afişe, prezentare Power Point BIBLIOGRAFIE: Suport curs “ Consiliere şi orientare”-2007 Materiale de pe Didactic.ro/internet

1. 2.

3.

Etapele lecţiei

Activitatea profesorului

Moment organizatoric

Pregăteşte şi prezintă resurselor materiale

Sunt atenţi la profesor

-Profesorul prezinta tema si planul lectiei

Elevii notează tema şi planul lecţiei în caiete

Se stabilesc câteva reguli de comunicare pentru această ora dar şi pentru situaţiile de grup.

Asculta regulile

Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei Captarea atenţiei

O1 Desfăşurarea Activităţii O2 4.

O3

O4

-Profesorul cere elevilor să-şi spună unul altuia un compliment Apoi elevii sunt întrebaţi,cum s-au simţit. - Profesorul explică elevilor ce reprezintă imaginea de sine, respectiv stima de sine şi distribuie elevilor un cerc din carton ce cuprinde ”Cercurile sinelui”,apoi îl explică -Se distribuie elevilor o fişă „Cunoaşte-te pe tine însuţi” -Li se cere să –şi facă conturul mâinii şi să scrie pe fiecare deget cerinţa din fişă -Vor lipi fiecare mână lângă „stâpânul ei” pe colaj Elevii sunt împărţiţi în patru grupe şi aleg un plic cu sarcinile de lucru Grupa A : Li se cere să descopere caracteristicile copiilor cu o stimă de sine pozitivă alegând cartonaşele

Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Forma de organizare

Conversaţia

Frontal

Explicaţia Conversaţia

Spargerea gheţii

Individual Frontal

Individual

- Elevii adresează un compliment colegului

Frontal

-Elevii răspund la întrebările puse şi conştientizează diferenţa dintre imagine şi stimă. -Lipesc „cercul” în caiete -desenează conturul mâinii drepte şi scriu pe fiecare deget cerinţa.

Frontal Conversaţia Exerciţiul

Resurse materiale Tablă Fişe Tablă Cretă Caiete Afişe cu Reguli de comunicare

Cercurile sinelui

Individual Colaj realizat din autoportretele elevilor

Problematizarea Fişa de lucru conturul mâinii

-Elevii fiecărei grupe discută despre modul de colaborare

Cărţi Fişe de lucru Plic cu cartonaşe

O5

O6

O7

5. 6.

Realizarea feedback-ului Anunţarea temei pentru ora următoare

corespunzătoare din plicul A Grupa B. Li se cere să descopere caracteristicile copiilor cu o stimă de sine scăzută Grupa C. Identifică experienţe ce dezvoltă o imagine de sine pozitivă, alegând cartonaşele din plicul primit Grupa D. Identifică experienţe ce dezvoltă o imagine de sine negativă

-Stabilesc colegul care îi va reprezenta -Caută cartonaşele de care au nevoie pentru sarcina respectivă -Lipesc pe un carton mare sub diferite forme,realizând un colaj - După expirarea timpului de lucru fiecare grupă prezintă prin purtătorul de cuvânt realizările lor -Discutând cu ceilalţi colegi şi dirigintele descoperă caracteristicile copiilor cu o stimă pozitivă respectiv negativă,dar şi experinţele ce dezvoltă o imagine pozitivă sau negativă

-Profesorul enumeră modalităţile de manifestare a imaginii de sine negative şi implicaţiile acestora - Profesorul roagă elevii să se autoaprecieze pe baza fişei şi chestionarului ce fel de stimă au. Profesorul prezintă un material PowerPoint ce sintetizează dorinţele elevilor prezentate într-o fişă”Dacă aş fi...........” -Se descoperă prin discuţii modalităţi de creştere a respectului de sine. -Elevii motivează alegerile făcute -Li se cere elevilor să completeze o fişă în care vor preciza ce le-a plăcut ∙ Exemplifică şi în lecţie argumentează. Dirigintele cere elevilor să afle din ∙ Notează tema. tematică titlul următoarei lecţii

Conversaţia euristică Descoperirea dirijată

lipici Pe grupe

Carton Planşe

Demonstraţia Braistorming-ul Pe grupe Fişa”Dacă aş fi……” Material Power Point Individual Conversaţia Exemplul Explicaţia

Frontal Individual Frontal

Fise de lucru Tematica orelor de dirigenţie din caiete

Anexe  Imaginea de sine este modul în care o persoană îşi percepe propriile caracteristici fizice, cognitive, emoţionale, sociale şi spirituale.  In limbaj curent, imaginea de sine este părerea pe care o avem despre noi, despre "cine suntem noi" şi "ce putem face ".  Stima de sine reprezintă dimensiunea evaluativă a imaginii de sine şi se referă la modul în care ne considerăm ca persoane în raport cu propriile aşteptări şi cu ceilaiţi (de exemplu, mai buni sau mai puţin buni) Componentele stimei de sine                          

Să te simţi important Să te simţi iubit Să ai simţul puterii Să ai încredere în tine Să te simţi matur Să te simţi respectat Să cunoşti şi să trăieşti după anumite valori Să te simţi unic Să te simţi plin de succes Să te simţi acceptat Să te justifici Să-ţi menţii integritatea Să controlezi stresul eficient Să îndrăzneşti să rişti Să fii disciplinat Să ai scopuri bine definite Să controlezi conflictele Să accepţi responsabilităţile şi provocările Să te simţi capabil să-i influenţezi pe alţii Să simţi că ai controlul asupra vieţii cuiva Să ai o imagine corporală pozitivă Să fii capabil să accepţi laudele şi criticile Să ai o sferă largă de emoţii Să poţi acţiona independent şi interdependent Să te simţi mândru Să fii capabil să dai şi să primeşti

      

Să te simţi util Să te simţi legat de cei din jur Să te simţi competent în luarea deciziilor Să tratezi eficient cu colegii/ autorităţile Să te simţi în siguranţă Să ştii că e uman să greşeşti Să ştii că se poate avea încredere în tine Copiii cu o stimǎ de sine pozitivǎ...

    

îşi asumă responsabilităţi ("Pot să fac acest lucru") se comportă independent ("Mă descurc singur.") sunt mândri de realizările lor ("Sunt mândru pentru că ..." "Sunt important.") realizează fără probleme sarcini noi ("Sunt convins că pot să fac acest lucru.") îşi exprimă atât emoţiile pozitive cât şi pe cele negative ("îmi place de mine aşa cum sunt. ", "Sunt supărat când vorbeşti aşa cu mine. ")



oferă ajutor şi sprijin celorlalţi colegi ("Am nevoie de ajutorul tău.')     

se apreciază obiectiv se înţelege bine cu ceilalţi are multe ocupaţii este calm are performaţe şcolare

Acestea sunt câteva din lucrurile pozitive pe care ni se spunem singuri : - « Mă simt grozav » - « Mă simt bine » - « Pot să fac asta » - « Îmi place cu adevarăt să fac asta » - « Ştiu că o să-mi placă » - « Azi o să am o zi grozavă » - “Mă pricep foarte bine să fac lucrul ăsta”

Copiii cu o stimǎ de sine scǎzutǎ…            

sunt nemulţumiţi de felul lor de a fi ( "Nu sunt bun de nimic.", "Nu sunt în stare să fac asta. ", "Nu am nici o calitate. "); evită să realizeze sau să se implice în sarcini noi ("Nu voi ii în stare să iau examenul."); se simt neiubiţi şi nevaloroşi ("Sunt antipatic". "Nu mă place nimeni.", "Sunt plictisitor."); îi blamează pe ceilalţi pentru nerealizările lor ("Profesorul a fost nedrept cu mine."); pretind că sunt indiferenţi emoţional ("Nu mă interesează că am luat nota 4 la...."): nu pot tolera un nivel mediu de frustrare ("Nu ştiu cum să rezolv problema. ", "Nu pot să învăţ.'); sunt uşor influenţabili ("Prietenii mei cred că este bine să fumezi"): nu işi asumǎ responsabilitǎţi; are sentimentul că nu face ceea ce trebuie; nu are încredere în forţele proprii; îşi exprimă sentimentele la extreme, ori în mod agresiv, ori se izolează şi nu comunică cu cei din jur; nu are prieteni.

Acestea sunt câteva din lucrurile negative pe care ni se spunem singuri : - « Mă simt îngrozitor » - « Mă simt rău » - « Nu pot » - « Detest să fac treaba asta » - « Astăzi iar o să am o zi proastă » - “Nu o să reuşesc” - “Nu am niciodată noroc”

Experienţe ce dezvoltă o stimă de sine pozitivă • laude, încurajări; • consolările în situaţii de eşec; • încurajarea iniţiativei; • acordarea încrederii; • implicarea în luarea unor decizii; • relaţii bune cu colegii ; Putem dezvolta stima de sine a celorlalţi spunând: - « Arăti într-adevar fantastic ! » - « Ai facut o treabă minunată ! “ - “ Ai putea să faci asta, te rog, pentru că stiu că te pricepi foarte bine” - « Mulţumesc, a ieşit foarte bine » - « Ştiu că dacă o să faci asta o să iasă foarte bine » - « Pot să mă bazez pe tine » Experienţe ce determină o stimă de sine scăzută  criticile;  ignorarea de către părinţi;  abuzul emoţional şi fizic;  standarde exagerate ale părinţilor privind performanţele copiilor;  eşecurile în activităţile şcolare sau extraşcolare;  comparaţii frecvente între fraţi Vom evita să rostim: « Arăţi îngrozitor » - « Ai făcut-o de oaie » - « Iar ai dat-o în bară » - “Ti-am spus eu că se va întampla aşa” - « Ştiam eu că nu eşti în stare să faci asta » - « Pur si simplu nu o să reusesti » - « Eşti total inutil » - « Nu pot să ma bazez pe tine » “Nu trebuie să faci greşeli.”

Consecinţe ale imaginii de sine negative • Relaţii nearmonioase în cadrul familiei (lipsa de respect faţă de sine favorizează lipsa respectului manifestat faţă de ceilalţi membri din familie; în timpul conflictelor se învinovăţesc excesiv sau îi critică pe ceilalţi); • Relaţii deficitare cu cei de aceeaşi vârstă (elevii vor să îşi menţină stima de sine crescută impunându-se, însă fac acest lucru nerespectând drepturile celorlalţi şi valoarea lor, ceea ce afectează relaţiile cu aceştia. -Probleme emoţionale – depresie, anxietate, iritabilitate -Probleme de comportament – agresivitate -Scăderea performaţelor şcolare – eşec şcolar, abandon şcolar În adolescenţă pot apărea: -Creşterea riscului consumuli de acool, tutun, droguri -Implicarea în relaţii sexuale de risc -Imagine corporală negativă -Tulburări comportamentale - anorexie, bulimie -Suicid Modalităţi de manifestare a imaginii de sine negative: • evitare – atitudine de genul “dacă nu încerci nu greşeşti”. Retragerea şi comportamentele timide, de evitare a confruntării cu problemele sunt indici ai imaginii de sine negative; • agresivitate defensivă – un elev cu o imagine de sine negativa compensează atacând sursa frustrării (îl ironizează pe un coleg care a luat o nota mai mare); • compensare – un elev care nu are succes la unele materii, le minimalizează importanţa şi încearcă să aibă succes la altele, pe care ajunge să le considere mai importante; • motivaţie scăzută – un elev cu o imagine de sine negativa va manifesta lipsă de încredere în forţele proprii. În consecinţă, el va fi mult mai puţin motivat să iniţieze sau să se implice în diverse activităţi, deoarece nu se va simţi în stare să le finalizeze cu succes; • rezistenţa – elevii încearcă să îşi “conserve” imaginea de sine şi manifestă rezistenţă la schimbări, chiar dacă aceste schimbări pot fi în beneficiul lor. Elevii cu o imagine de sine negativă sunt mai rezistenţi la schimbare, reducând astfel riscul unui eşec în situaţii dificile.

Imaginea de sine ne influenteaza comportamentele Imagine de sine pozitivă: • Creşterea performanţelor şcolare (persoana îşi estimează corect resursele, îşi asumă responsabilităţi în conformitate cu cerinţele şi resursele proprii); • Relaţii armonioase în cadrul familiei (respectul de sine determinat de o imagine de sine pozitivă favorizează manifestarea respectului din partea celorlalţi; rezolvarea conflictelor este mai simplu de realizat în condiţiile în care cei implicaţi în conflict nu se autoînvinovăţesc şi nu îi învinovăţesc pe ceilalţi); Relaţii bune cu colegii şi prietenii de aceiaşi vârstă (elevii îşi pot pune în evidentă calităţile fără a le devaloriza pe ale celorlalţi) Persoanele care au o gândire pozitivă se descurcă mai bine în situaţiile dificile, au o mai mare capacitate de efort fizic şi intelectual, rezistă mai bine la situaţii stresante şi, în general, sunt mai capabile să obţină rezultate superioare decât alţii cu aptitudini asemănătoare. De asemenea, ele se însănătoşesc mai rapid în cazul că au fost afectate de o maladie sau de un accident şi se pare chiar că au o mai mare rezistenţî la îmbolnăviri. Când ai o imagine de sine bună îţi poîi îndeplini obiectivele pentru ca, o imagine de sine bună iţi dă entuziasm, energie şi determinarea necesară pentru acest lucru iar obstacolele sunt percepute ca provocări ce trebuiesc depăşite pentru atingerea obiectivelor. O imagine de sine bună te face să relaţionezi armonios cu ceilalţi, prin atingerea obiectivelor poţi avea performanţe profesionale, succes social etc.

O imagine de sine negativă te face să-ţi scadă motivaţia sau chiar o anihilează prin lipsa încrederii în forţele proprii ("ce rost are să încerc oricum nu voi reuşi", "e greu", "nu sunt in stare" etc.) ducând, mai departe, la comportamente de evitare ("nu mă duc la interviu deoarece nu sunt suficient de bun, deci nu are rost..."). A se observa ca o imagine de sine negativă este capabilă să creeze un cerc vicios din care persoanei îi este greu sa iasă : nu face anumite lucruri pentru că nu se crede în stare iar dupa ce renunţă la a face lucrurile respective se autoculpabilizează şi se critică şi mai tare, întărindu-şi, astfel, convingerile negative despre sine şi alimentând dialogul interior negativ.

EMOŢIONAL Emoţiile Sentimentele faţă de sine şi faţă de ceilalţi

FIZIC Imaginea corporală Ce cred despre corpul meu

alţiiiiiiice cred alţii

SPIRITUAL Valorile şi principiile mele

CERCURIL E SINELUI SOCIAL Cum mă percep ceilalţi

despre cum arăt COGNITIV Ce cred eu despre modul în care gândesc, memorez