PROIECT DE LECTIE GRADINITA Gradul 2 Mijloace de Transport [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

ACTIVITATE INTEGRATĂ PROF.INV.PRESC.-ROZALIA POP

NIVEL I GRUPA COMBINATA “GREIERASII”

GRĂDINIŢA cu p.p.nr.30 Baia Mare EDUCATOARE: Rozalia Pop TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine si cum planifica/organizeaza o activiate?” TEMA PROIECTULU: ,,Mjloace de transport” TEMA ZILEI: ,,Cu ce calatorim?” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata pe o zi TIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunoştinţe SCOPUL: Verificarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la mijloacele de transport . ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE A.D.P.: ID: Tema - ,,Cu ce mijloc de transport ti-ar placea sa mergi in excursie?” Mijloc de realizare – discutii libere

A.L.A. 1 : Tema - ,,Ne pregatim de excursie!” Mijloc de realizare - alcatuire de propozitii simple, construire, colorare in contur, joc de rol; Joc de rol: ,,Pregatim sendvisuri pentru excursie”(set bucatarie) Constructii: ,,Garaje”(Lego) Arta: ,,Trenuletul Thomas”(desen)

DOMENII EXPERENŢIALE LIMBĂ ŞI COMUNICARE: Joc didactic: “Mergem in excursie” EDUCATIE ARTISTICO-PLASTICA: Pictura: ,,Tablouri pentru Andrei””

A.L.A. 2 : ,,Aterizeaza avioane”(joc distractiv) ,,Trenul de marfa”(joc de miscare)

STRATEGII DIDACTICE: a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia, demonstratia, jocul didactic, “Turul galeriei”,piramida. b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, manuirea materialelor, inchiderea si deschiderea ochilor, stimularea, miscarea. c) Resurse materiale: * Joc de rol: set bucătărie;sortulete; *Constructii: Lego, cuburi de plastic.

* Artă: fise cu imaginea unui autocar, creioane colorate. * Alte materiale folosite pe parcursul activitatii: calculator, CD, planse, jetoane cu imaginea unor mijloace de transport, cutii-cadou de la Zana Jucariilor, piramida realizata din carton, jucarii(mijloace de transport), pensule, acuarele, betisoare igenice, panou. d) Forme de organizare: in grupuri mici, frontal, individual. Durata: 1zi.   

Bibliografie: “ Curriculum pentru invatamantul prescolar”, M.E.C., 2008 “Aplicarea noului curriiculum pentru o educatie tompurie”, M.E.C.,2008 “Ghid pentru proiecte tematice”, Humanitas Educational, Bucuresti, 2005.

SCOPUL ACTIVITATII: Participarea si implicarea activa a copiilor in vederea stimularii comunicarii, favorizarea interrelationarii si formarea comportamentului empatic pentru acceptarea diversitatii de opini si atitudini. OBIECTIE OPERAŢIONALE: - sa utilizeze corect formulele de salut adecvate momentelor zilei sau in diferite imprejurari; - sa execute corect motric exercitiile de inviorare; - sa sesizeze absenta/prezenta unui coleg cunoscandu-i chipul de pe poza si in acelasi timp numele acestuia;

- sa descrie caracteristici ale vreimii specifice zilei, marcandu-le în calendar prin simbolul adecvat; - sa participe cu interes si placere la activiate. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia; RESURSE MATERIALE: catalogul grupei, calendarul naturii,jetoane cu fenomene ale naturii, jetoane cu zilele saptamanii; calculator. ELEMENTE DE JOC: mişcarea, surpriza, mânuirea materialelor. FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual ♦SALUTUL DE DIMINEATA: Copiii intra in sala de grupa prin intonarea cantecului ,,Buna dimineata,draga gradinita!” si se indreapta spre locul intalnirii de dimineata, unde vor realiza doua cercuri concentrice, rotindu-se si cantand versurile cantecului. Apoi, copiii se saluta si cu doamna educatoare . ,,- Buna dimineata greierasilor! Ma bucur ca suntem si azi impreuna.

♦.PREZENTA: ,,-Astazi vom face o excursie imaginara cu trenul. De aceea trebuie sa vedem care sunt copiii ce ne vor insoti in calatoria cu trenul - vom realiza prezenta la grupa. Si ca sa pornim la drum este foarte important sa cunoastem cum este vremea astazi pentru a sti cum sa ne imbracam – vom completa calendarul naturii.” Se realizeaza prezenta copiilor la grupa, in ordine alfabetica. Pe panou se fa afla un tren pe sine, iar fotografiile copiilor vor fi asezate pe masuta. Pentru a putea pleca in excursia imaginara, copiii trebuie sa-si recunoasca poza cu chipul lor, afisand poza la panou, in vagoanele trenului.Apoi un baiat va numara fetitele prezente, iar o fetita baietii. Un alt copil va numara toti copiii prezenti, iar educatoarea va consemna in catalogul grupei. ,, - Dupa ce ne-am adunat/ Si frumos ne-am salutat/ Ce-i prezenti ne-am intalnit/ Dar cine oare n-a venit?” Se cere copiilor sa priveasca in jurul lor si sa spuna daca au venit toti colegii lor la gradinita.Se observa apoi ca masuta au mai ramas cateva poze ale unor copii. Educatoarea cere unui copil sa vina la panou si sa numeasca copiii care lipsesc, iar mai apoi sa spuna cum numim noi copiii care lipsesc(absenti). Acesti copii vor fi asezati in casuta de pe panou. ♦CALENDARUL NATURII:

* la roata anotimpurilor se aseaza de catre un copil sageata la anotimpul in care suntem si se precizeaza cateva caracteristici ale anotimpului. * se aseaza jetonul potrivit vremii de afara; Un copil va enumera zilele saptamanii.   

se aminteste de catre educatoare ce zi a fost ieri, iar un copil va aseza la panou jetonul cu ziua respectiva; educatoarea precizeaza in ce zi ne aflam, data, luna si anul, iar un copil va aseza jetoanele corespunzatoare la panou; educatoarea informeaza copiii despre ce zi va fi maine, iar un copil va aseza jetonul potrivit la panou.

♦GIMNASTICA DE INVIORARE: ,, - Pentru a pleca in excursie, trebuie sa fim in forma, de aceea vom face cateva exercitii de gimnastica” Copiii se ridica in picioare si printr-un cantecel, fac exercitii de inviorare: ,,Manutele sus,pe cap, pe umeri jos, Sus, pe cap , pe umeri jos Si apoi ne invartim frumos! Ne aplecam incet in jos Si ne rotim de la mijloc Apoi sarim din loc in loc! Ca fluturasii noi zburam /bis Si inspiram si expiram. Sarim ca mingea top, top, top/bis Si-acum pornim la loc!”

♦IMPARTASIREA CU CEILALTI: „ – Azi vom pleca intr-o excursie. Eu mi-am dorit sa plec in excursie cu trenul. Voi cu ce alt mijloc de transport ati merge in excursie?” Cativa copii vor preciza un mijloc de transport cu care ar pleca in excursie ,, -Ati mai fost in excursie pana acum?” Subliniindu-se faptul ca atunci cand plecam la drum este nevoie sa se respecte anumite reguli,educatoarea va accentua cateva dintre acestea printr-o formula specifica: ,,Ma astept astazi de la voi sa fiti buni colegi, sa va ajutati, in caz de nevoie, sa nu vorbiti cu voce tare pentru a nu deranja persoanele din jur.”

♦NOUTATEA ZILEI: Se realizeaza cu ajutorul unei povesti a unui copil sarac care nu avea jucarii.

Educatoare ii anunta pe copii ca a primit de la Zana Jucariilor cateva cutii-cadou si o scrisoare. Se v-a citi scrisoarea in care aceasta îi roagă pe copii să îi demonstreze că stiu multe lucruri despre mijloacele de transport si le propune ca dupa ce vor termina lucrul la activitatile pe centre sa joace un joc pe care il vor desfasura cu ajutorul darurilor trimise de ea, pentru al ajuta pe Andrei sa-si indeplineasca visul.

Tranzitie: „ Hai sa mergem la masute/ Iute in rand ne-asezam/ Trenuletul sa-l formam / Frumos sa ne aşezăm / Si la centre sa lucram!”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine si cum planifica/organizeaza o activiate?” TEMA PROIECTULUI: ,,Mjloace de transport” TEMA ZILEI: ,,Cu ce calatorim?” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi la liberă alegere (ALA I) TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe,priceperi,deprinderi MIJLOC DE REALIZARE : Activităţi pe centre de interes TEMA ACTIVITĂŢII : Constructii: ,,Garaje pentru masini” – lego Joc de rol: ,,Pregatim sandvisuri pentru excursie” Arta: ,,Trenuletul Thomas” - desen SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea capacitatii de a utiliza deprinderile insusite in diferite contexte. OBIECTIVE OPERATIONALE:

Constructii: ,,Garaje” - sa imbine piesele pentru a realiza garaje pentru masini; - sa relationeze cu partenerii de joc.

Joc de rol: “Pregatim sandvisuri pentru excursie” - sa creeze situatii specifice rolului cerut de tema zilei; - sa manuiasca obiectele specifice bucatariei folosind trusa de bucatarie ; -sa respecte reguli de comportare civilizata in diferite situatii.

Artă: ,,Autocarul”-desen -

sa coloreze in contur imaginile cu mijlocul de transport( autocarul); sa respecte criteriile de acuratete si corectitudine a tehnicii utilizate.

STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual, jocul, observaţia. b) Mijloace de învăţământ: fişe, culori, cuburi colorate, set de bucatarii si sortulete. c) Forma de organizare: pe grupuri RESURSE: Oficiale : - Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008; - Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel 5-6 ani Temporale : 25 min Umane: copiii grupei combínate

Proiect didactic

Secvenţele activităţii 1.Organizarea Activităţii si captarea atentiei

Conţinutul instructiv-educativ

Metode Evaluare şi procedee

Se va realiza prin intuirea materialelor pregătite pentru copii. Activităţile se vor desfăşura pe centre de Conversaţia interes: ,,Constructii”, ,,Joc de rol”, ,,Arta”.

Observaţia curentă a educatoarei

Voi merge la fiecare centru de interes şi voi anunţa tema.Le voi explica ce trebuie să realizeze cu 2.Anunţarea ajutorul materialelor puse la dispoziţia lor.Le voi temelor si atrage atenţia cu privire la modul de lucru. enuntarea (îngrijit,fosind cu grijă materialele,fără să-şi Observarea obiectivelor deranjeze colegii şi păstrarea unui ton scăzut al vocii) Explicaţia Copiii care vor alege centrul “ Constructii”-,,Garaje pentru masini” vor imbina 3.Desfasurarea piesele Lego si piesele din plastic pentru a construi Conversatia activitatii si garaje pentru mijloacele de transport Explicaţia obtinerea performantei Copiii care vor alege centrul “Joc de rol” vor juca jocul: ,,Pregatim sendvisuri pentru excursie”.Ei vor creea situatii specifice rolului cerut , vor pregati bagaje, ceai, fursecuri si sandvisuri pentru plecarea in excursie.

Observaţia curentă a educatoarei

Copiii care vor alege centrul ,,Arta” vor avea de desenat in contur o fisa cu imaginea unui autocar, folosind culori la alegere si respectand conturul. Conversaţia Explicaţia Voi îndruma copiii în realizarea sarcinilor şi voi oferi indicaţii acolo unde este nevoie. Copiii vor avea posibilitatea să treacă de la un centru la altul, dacă îşi doresc acest lucru. Activitatea se va desfăşura pe fond muzical.

Analiza produselor activităţii

Copii vor explica ce au realizat şi modul de lucru. 4.Evaluarea 5.Încheierea activităţii

Explicatia Voi aprecia pozitiv participarea copiilor la activitate şi rezultatele obţinute prin metoda ,,Turul galeriei” Se vor lua în considerare următoarele criterii: -colaborare cu ceilalţi colegi din grup; -îndemânare şi creativitate; -spirit cooperant. Turul galeriei

Chestionarea verbală

Aprecierea produselor activităţii copiilor

Rutine: “Locul meu de joaca trebuie sa-mi placa!”-exersarea deprinderilor gospodăreşti Tranzitie: ,,Trenul iute sa-l formam Langa usa ne-asezam Si cuminti sa asteptam, Pe maini sa ne spalam Este timpul sa mancam!” Rutine:  “Ne pregătim pentru masă”-exersare deprinderilor de igienă  “Gustarea”-exersarea deprinderilor de autoservire

GRĂDINIŢA: P.N. Margineni, judetul Neamt NIVEL/GRUPA:Nivel I/ grupa mică “Buburuzele” EDUCATOARE: NEGURA ANA-MARIA TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine si cum planifica/organizeaza o activiate?” TEMA PROIECTULU: ,,Mjloace de transport” TEMA ZILEI: ,,Cu ce calatorim?” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata TIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunoştinţe CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi pe domenii experienţiale DLC(educarea limbajului)+DEC(educaţie plastică)

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE: ,, Megem in excursie!” – Joc didacticScopul activităţii: Verificarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la mijloacele de transport si formarea deprinderii de a se exprima in propozitii corect formulate din punct de vedere gramatical. Obiective operaţionale:  sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;  sa recunoasca siluetele unor mijloace de transport si imaginea cu mediul in carea acestea circula;  sa ghiceasca raspunsurile ghicitorilor despre mijloacele de transport ;  sa aseze jetoanele cu imaginea mijloacelor de transport in casutele piramidei din carton in functie de sarcina data de educatoare. Strategii didactice: Metode si procedee:. conversaţia, explicaţia, observarea, demonstratia, analiza, exercitiul, jocul didactic, problematizarea, surpriza, metoda Piramida

Mijloace de invatamant: cutii-cadou de la Zana Jucariilor, planse cu mediul in care circula mijloacele de transport, jetoane cu imaginea unor mijloace de transport, jucarii(mijloace de transport), cutiuta cu ghicitori despre mijloacele de transport, piramida din carton, panouri, suport petru panouri. Forma de organizare: frontal Elemente de joc: surpriza, aplauzele, jocul.

Resurse: Temporale :25 min Umane: copiii grupei mijlocii

Bibliografiie: - “Curriculum pentru învăţământul prescolar 3-6/7 ani ” – 2008; - Georgeta Toma; Daniela Petre;Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae;Magdalena Anghel – „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar.”, editura Delta; - Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de grup” –ghid metodic, editura Arves.

EVENIMENTUL DIDACTIC MOMENT ORGANIZATORIC

INTRODUCEREA IN ACTIVITATE SI CAPTAREA ATENTIEI

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

DESFASURAREA ACTIVITATII a) Reactualizarea Cunostiintelor b)Intuirea materialelor

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee

EVALUARE

Asigurarea conditiilor igienico-sanitare, pregatirea salii de grupa si a materialului didactic necesar desfasurarii activitatii,organizarea colectivului de copii.

Se realizeaza cu ajutorul cadourilor aduse de Zana Jucariilor. Educatoarea scoate mingea, plicurile, saculetul fermecat, cutiuta-cu ghicitori si cele trei cutiisurpriza de la Zana. ,,- Copii, va mai amintiti de Zana Jucariilor? Ea ne-a trimis aceste cutii-surpriza, o minge , un saculet fermecat si cateva plicuri in care ne v-a spune cum ne vom juca noi astazi. Sunteti curiosi sa aflam ce ne-a trimis in aceste cutii?”

,, - Tema activitatii de astazi este ,,Cu ce calatorim?” şi pentru realizarea temei noastre vom desfăşura o activitate de educare a limbajului şi o activitate de educaţie plastică.La educarea limbajului,vom juca un joc didactic,iar la activitatea plastică,vom picta.

Surpriza Conversatia

-orala -frontal

Conversatia Explicatia

Vom incepe cu jocul didactic care se numeste : ,,Mergem in excursie!”. Se cere copiilor sa spuna despre ce am vorbit noi timp de doua saptamani. Copiii vor intui materialele prezente în faţa lor, respectiv:mingea, plicurile, saculetul fermecat, cutiuta-cu ghicitori si cele trei cutii-surpriza de la Zana Jucariilor

Observatia Conversatia

individuala orala

c)Prezentarea regulilor jocului

,, - Ei bine, vom juca jocul: ,,Mergem in excursie” folosind cadourile aduse de Zana Jucariilor. Vom recunoaste siluetele mijloacelor de transport din saculetul fermecat, pe care apoi le vom aseza pe panou, in jurul imaginii care indica locul in care ele circula - pentru a deschide prima cutie; vom recunoaste mjloacele de transport(jucarii) raspunzand la ghicitori - pentru a deschide a doua cutie- surpriza de la Zana Jucariilor ; vom aseza jetoanele cu mijloacele de transport in casutele piramidei in functie de sarcina data - pentru a deschide a treia cutie. Voi trebuie sa fiti foarte atenti la activitate si sa raspundeti, pentru ca in timpul jocului vom descoperi ce cadouri a trimis Zana Jucariilor pentru Andrei si Gabi, cei doi frati saraci.

Explicaţia

- Pentru ca jocul sa se desfasoare corect trebuie sa respectati regulile lui: sa asteptati semnalul meu de start si terminare a jocului, sa va anuntati prin ridicarea mainii, sa asteptati sa fiti numiti.”

d)Executarea jocului de probă

e)Desfăşurarea

Se va realiza apoi un joc de proba pentru a se asigura ca toti prescolarii au inteles modul de desfasurare. Un copil va urma instrucţiunile mele,executând jocul de probă.

Se va urmări dirijarea şi participarea copiilor la desfăşurarea jocului.

Demonstratia Exercitiu

orala

Surpriza Exercitiu

propriu-zisă a jocului Educatoarea deschide primul plic si citeste ce le-a scris Zana Jucariilor copiilor: ,,Dragi copii, pentru a deschide prima cutie va veti juca cu saculetul fermecat si cu mingea. Veti transmite mingea din mana in mana, iar la semnalul STOP, dat de doamna educatoare, copilul care are mingea, va extrage din saculet o silueta a unui mijloc de transport, il veti recunoaste si il veti aseza in jurul imaginii cu mediul in care acesta circula. Dupa ce ati terminat, veti deschide prima cutie pentru a descoperi cadoul trimis de mine. Fiti atenti la doamna educatoare si raspundeti corect, caci eu va privesc,desi voi nu ma vedeti. Mult succes!”

Jocul didactic aplauze

orala

individual Se va desface prima cutie cadou in care se afla un saculet cu diferite siluete ale unor mijloace de transport. Pe panou se afla imagini cu mediul in care acestea circula. O minge se transmite din mana in mana la copiii asezati in semicerc si la semnalul „Stop” copilul care are mingea in mana va extrage din saculet o siluta cu un mijloc de transport. La intrebarea:’’Cum se numeste si pe unde circula?,” copilul

va denumi mijlocul de transport si va aseza silueta cu mijlocul de transport pe panou in dreptul imaginii cu mediul in care circula.Copiii care nu stiu raspunsurile vor fi ajutati de colegi.Raspunsurile corecte vor fi recompensate prin aplauze .Jocul se reia de cateva ori. Se va deschide prima cutie-cadou in care se afla o masinuta pentru Andrei. ,,Un cadou am desfacut/Tare mult ne-a mai placut/Altul ne asteapta acum/Sa plecam iarasi la drum.” orala f)Complicarea jocului Educatoarea deschide al doilea plic si citeste ce le-a scris Zana Jucariilor copiilor: ,,-Pentru a deschide a doua cutie-surpriza v-am trimis o cutiuta cu ghicitori si cateva jucarii(mijloace de transport). In cutiuta se afla biletele cu ghicitori despre mijloacele de transport. O voi ruga pe doamna educatoare sa va citeasca ghicitorile, iar pe voi sa fiti atenti la ea. Daca veti raspunde la ghicitori si veti recunoaste mijlocul de transport(jucaria) de pe masuta, veti reusi sa deschideti cutia cu al doilea cadou pentru Andrei. Nu uitati, fiti foarte atenti?”

Surpriza Exercitiu Jocul didactic aplauze

individual

-analiza răspunsurilo

Cativa copii vor extrage din cosulet un biletel iar educatoarea va citi ghicitoarea. Copilul va recunoaste si alege de pe masuta mijlocul de transport(jucarie) care ofera raspunsul la ghicitoare, apoi o va denumi. Dupa ce au raspuns la toate ghicitorile, se desface cutia si apare un vapor de jucarie care ii v-a fi trimis lui Andrei pentru ca acestia au reusit sa raspunda corect la ghicitori. ,,Ce cadou am desfacut!/Tare mult ne-a mai placut/Altul ne asteapta acum/Sa plecam iarasi la drum.”

OBTINEREA PERFORMANTEI

Se va folosi metoda: Piramida. Se prezinta piramida asezata pe panou. Educatoarea deschide al treilea plic si citeste ce le-a scris Zana Jucariilor copiilor: ,,-Pentru a deschide a treia cutie-surpriza v-am trimis jetoane cu mijloacele de transport si Piramida Mijloacelor de Transport. Va voi ruga sa fiti foarte atenti la sarcinile pe care vi le va citi doamna educatoare pentru a alege corect jetoanele cu imaginea corecta, jetoane pe care le veti aseza in casutele din Piramida Mijloacelor de Transport. Daca veti raspunde corect veti afla ce cadou v-am

orala

individual Surpriza Problematizarea Jocul

trimis si in cea de-a treia cutie. Mult succes!” Pe panou se afla o piramida din carton. Pe o masuta li se va descoperi copiilor jetoane cu imaginea unor mijloace de transport diferite. Copiii vor alege de pe masuta doar jetoanele care corespund sarcinilor de lucru si le vor aseza in casutele de pe piramida. Exemplu de sarcini: 1. Alegeti 3 mijloace de transport care ii ajuta pe oameni in situatii problema. 2.Selectati doua mijloace de transport care circula pe apa. 3.Recunoasteti mijlocul de transport care este condus de aviator .

Ambulanta 1.

Barca Masina de pompierii

Vaporul Masina de politie

Se desface a treia cutie in care se afla un avion de jucarie care ii v-a fi trimis lui Andrei pentru ca acestia au reusit sa completeze corect Piramida Mijloacelor de Transport. EVALUAREA ACTIVITATI

-observaţii privind modul îndeplinire a sarcinilor

Avionul

3. 2.

Metoda Piramida Exerciţiul

Vor fi apreciate raspunsurile corecte. Copiii vor primi stimulente

orala Conversatia

Tranzitie: ,,Trenul iute sa-l formam Langa usa ne-asezam La drum acum sa pornim Lumea s-o descoperim”. Copiii parasesc sala de grupa, iar educatoarea pregateste materialele necesare activitatii de educatie artistico-plastica.

individual

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

MOMENT ORGANIZATORIC

Se vor organiza spaţiul şi climatul educativ într-un mod optim desfăşurării activităţii.

INTRODUCEREA IN ACTIVITATE SI CAPTAREA ATENTIEI

Copiii intra in sala de grupa intonand jocul cu text si cant ,,Trenul”. In functie de imaginea mijlocului de transport de pe stimulentul primit la activitatea de educarea limbajului, acestia se vor imparti in trei echipe: Echipa mijloacelor de transport terestre, Echipa mijloacelor de transport aeriene si Echipa mijloacelor de transport acvatice. Apoi se vor indrepta la masute si vor observa materialele pregatite.

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

,, - Vazand ca Andrei este tare suparat ca nu are mai multe jucarii sa-l faca fericit pe fratiorul sau Gabi,m-am gandit sa-i pictam cateva tablouri cu mijloace de transport care sa le aseze pe perete in camera lui.”

STRATEGII EVALUARE DIDACTICE Metode şi procedee

-explicaţia -conversatia

-explicaţia

DESFASURAREA ACTIVITATII

materialelor

Copiii intuiesc materialele pregatite de la fiecare echipa: tablouri cu imaginea unor mijloace de transport, pensoane, pahare cu apa, palete cu tempera, betisoare igenice, plansele de pe panou.

b)Prezentarea

Voi prezenta plansele model.

a)Intuirea

planşei model

-observaţia

-explicaţia

-orala

c)Demonstrarea modului de lucru

Voi demonstra pentru fiecare echipa in parte modul de lucru, oferind informaţii şi precizări suplimentare referitoare la culorile folosite şi la tehnica de lucru.

-demonstraţia

d)Exerciţii de incălzire a mâinilor

Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a musculaturii mici a mâinilor -exerciţiul („Plouă, cântâm la pian, frământăm aluatul, închidem şi deschidem pumnii, stoarcem rufele, lupta degetelelor”).

e)Efectuarea propriu zisă a lucrării

Se va trece la realizarea de către copii a lucrărilor..Pe parcursul activităţii,copiii sunt îndrumaţi în realizarea sarcinilor de lucru,păstrarea poziţiei corecte a corpului,păstrarea acurateţii lucrării.Voi supraveghea activitatea,intervenind dacă este necesar sau sunt solicitată.

-exerciţiul

-frontala OBTINEREA PERFORMANTEI

EVALUAREA ACTIVITATI

Copiii vor aseza lucrarile realizate de ei in ramele de tablou.

Se vor face aprecieri globale si individuale cu privire la modul in care copiii au indeplinit sarcinile primite, prin metoda ,,Turul galeriei” Fiecare echipă va face turul galeriei pe la celelalte echipe şi va aprecia lucrările.

-exerciţiul

-conversatia

-aprecieri verbale

Turul galeriei

- Ce am lucrat noi astăzi la activitatea de educaţie plastică?

Copiii ies din sala de grupa si merg pe holul gradinitei, unde se vor desfasura jocurile de la activitatile liber alese II.

Evaluare frontală şi individuală

Înainte de venirea copiilor în sala de grupă se pregătesc o parte din materiale şi se aranjează sala pe sectoare de activitate. Intalnirea de dimineata va debuta prin salutul de dimineaţă. Educatoarea salută copiii spunând: “Dimineaţa a venit, / Toţi copiii au sosit, / În cerc să ne adunăm, / Cu toţii să ne salutăm.! . Salutul între copii se va realiza utilizând strategia de învăţare prin cooperare “Cerc interior, cerc exterior” combinată cu metoda “Amestecă, îngheaţă, formează perechi” . Copiii formeaza doua cercuri concentrice. La semnalul “Amesteca” dat de educatoare , copiii se rotesc in cerc cantand cantecul “Buna dimineata, draga gradinita!”, se opresc la semnalul “Ingheata”, iar la semnalul “Formeaza perechi”, copiii din cercul interior se intorc cu fata catre cei din cercul exterior, formeaza pereche cu cel din fata sa, salutandu-se. Se vor repeta comenzile de mai multe ori dandu-se astfel posibilitatea formarii cat mai multor perechi si salutului intre cat mai multi copii. Copiii vor saluta apoi doamnele educatoare prezente la activitate. Se va face prezenta si se va completa Calendarul naturii, specificandu-se ziua, data, luna, anotimpul si anul. Se realizează gimnastica de înviorare printr-un cantec. Se realizeaza apoi impartasirea cu ceilalti .Noutate zilei se realizeaza cu ajutorul unei prezentari PPT cu povestea unui copil sarac care nu avea jucarii.Copiii vor viziona la calculator povestea ,,Visul lui Andrei” si vor raspunde la cateva intrebari. Educatoare ii anunta pe copii ca a primit de la Zana Jucariilor cateva cutii-cadou si o scrisoare. Se v-a citi scrisoarea in care aceasta îi roagă pe copii să îi demonstreze că stiu multe lucruri despre mijloacele de transport si le propune ca dupa ce vor termina lucrul la activitatile pe centre sa joace un joc pe care il vor desfasura cu ajutorul darurilor trimise de ea,

pentru al ajuta pe Andrei sa-si indeplineasca visul. În scrisoare este precizat faptul că le-a pregătit copiilor diverse materiale pentru pregătirea unui cadou pentru Andrei si fratiorul sau. Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face cu ajutorul versurilor: „„Buburuze harnicute/ Hai sa mergem la masute/ Iute in rand ne-asezam/ Trenuletul sa-l formam / Frumos sa ne aşezăm / Si la centre sa lucram!” În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1), copiii vor fi grupaţi pe patru arii de stimulare. Se va prezenta oferta de lucru la centrele de interes deschise, intuindu-se totodata si materialele: centrul Arta va intampina copiii cu creioane colorate si fise, avand ca sarcina colorarea in contur a unui autocar; la centrul Costructii vor asambla piesele Lego si piesele din plastic pentru a construi garaje pentru mijloacele de transport; la centrul Joc de rol vor juca jocul: ,,Pregatim sandvisuri pentru excursie”.Ei vor creea situatii specifice rolului cerut , vor pregati bagaje, ceai, fursecuri si sandvisuri pentru plecarea intr-o excursie surpriza. Dupa ce vor finaliza lucrarile pe centre, copiii sunt apreciati si atentionati sa lase totul in ordine pe mesele de lucru, realizandu-se astfel ADP-ul “Locul meu de joaca trebuie sa-mi placa”.(rutine). Prin tranzitia :,,Trenul iute sa-l formam/Langa usa ne-asezam/Si cuminti sa asteptam/Pe maini sa ne spalam/Este timpul sa mancam!”, copiii vor “urca” din nou in trenulet, fiind indreptati spre grupul sanitar, pentru a exersa deprinderi de igiena personala(rutine, “Prietenii mei: Apa si Sapunul”) ; copiii se pregatesc pentru masa., apoi li se cere sa lase totul in ordine pe masute, realizandu-se ADP-ul “Stim frumos sa mancam!”-exersarea deprinderilor de autoservire(rutine). Trecerea la activităţile pe domenii experienţiale se va face cu ajutorul jocului cu text şi cânt „Trenul’’. Pentru a-i pregăti cadouri lui Andrei, educatoarea propune jocul didactic“Mergem in excursie!”, prima activitate pe domenii experienţiale, care aparţine Domeniului Limba si Comunicare – Educarea limbajului. După desfăşurarea jocului frontal copiii vor fi apreciaţi şi li se va spune ca vor mai avea de pregatit surprize pentru Andrei. Tranziţia la a doua activitate se va face prin versurile: ,, Buburuze harnicute/ Hai sa mergem la masute/ Iute in rand ne-asezam/ Trenuletul sa-l formam/ Vom porni din nou la drum/ Unde ne v-a duce-acum?”.

“Tablouri pentru Andrei” este a doua activitate pe domenii experienţiale, care aparţine Domeniului Estetic si Creativ - Educatie artistico-plastica şi care constă realizarea unor tablouri prin tehnica picturii. Voi explica pe rând copiilor ce sarcini au de îndeplinit, după care copiii vor lucra pe trei grupe.

O grupa va picta mijloace de transport terestre folosind

tehnica dactilopicturii, a doua grupa va picta mijloace de transport aeriene folosind betisoare igenice, iar a treia grupa va picta cu pensonul mijloace de transport acvatice.Se merge la fiecare grupa

pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de lucru şi obiectivele urmărite.Voi

urmări activitatea copiilor pe grupe şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie. Lucrarile vor fi apreciate prin metoda “Turul galeriei”. Tranziţia spre activităţile liber alese(ALA 2), se va face cu ajutorul versurilor: ”Trenuletul să-l formam/,In vagoane ne asezam/Sa pornim din nou la drum/Unde ne v-a duceacum?” La activităţile ALA 2 vom desfasura jocul distractiv : ,,Aterizeaza avioane” si jocul de miscare: ,,Trenul de marfa”

Tema activitatii:“ Aterizeaza Avioane” “ Trenul de marfa” Tipul activitatii: consolidare de cunostinte si deprinderi Mijloc de realizare: jocuri distractive Scopul activitatii:  

formarea deprinderii de a participa cu interes la jocuri distractive şi de a respecta regulile acestora. Formarea capacitatii de a utiliza deprinderile insusite in diferite contexte.

Obiective operationale:  Sa respecte regulile jocurilor;  Sa se orienteze rapid in spatial de joc;  Sa se deplaseze ocolind diferite jaloane;  Sa recunoasca in mod corect culorile de pe semafor, oprindu-se la culoarea indicata de catre educatoare.  Sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, fair-play.. Strategii didactice: Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, intrecerea, jocul. Mijloace de invatamant: scaunele(joaloane), semafor de jucarie. Forma de organizare: pe echipe Elemente de joc: surpriza, intrecerea, aplauzele, jocul. Durata: 30 minute Regulile jocurilor: 1. Aterizeaza avioane! Copii sunt impartiti in trei echipe, primind in piept cate o bulina de culoare diferita: galbena,rosie, verde. Educatoarea are la dispozitie 3 palete, pe fiecare fiind desenat simbolul unei echipe (avion rosu, verde, galben). Copii zboara ca avioanele prin spatial de joc si sunt atenti la educatoare. Cand aceasta ridica o paleta, vor ateriza numai avioanele care au aceeasi culoare pe bulina din piept cu cea a avionului de pe paleta.

2. Trenul de marfa Copii vor fi impartiti in doua echipe cu numar egal de jucatori.: echipa trenuletelor rosii si echipa trenuletelor albastre. Ei vor fi asezati unul dupa altul si se tin stransi (cu palmele pe umeri) alcatuind un lant, ca un tren. In calea lor, in dreptul fiecarei echipe, se pun cateva obstacole pe care trebuie sa le ocoleasca. Ambele echipe pornesc la semnalul dat, ocolind obstacolele. Echipa care reuseste sa treaca mai repede si cu trenul intact linia de plecare este declarata invingatoare.

Demers didactic

Evenimentul didactic

Conţinutul stiintific

Metode şi procedee

1.Organizarea activităţii

Activitatea se va desfăşura pe holul unitatii, într-un spaţiu deschis manifestării libere şi creative.

2.Introducerea în activitate

- Zâna Jucariilor este foarte mândră de voi Conversaţia pentru ca aţi demonstrat că ştiţi foarte multe lucruri despre mijlolace de transport, ca pictati foarte frumos si ca sunteti buni si l-ati ajutat pe Andrei sa-i faceti jucarii. De aceea ea a pregatiti pentru voi si doua jocuri de miscare.

3.Anunţarea temelor

- Astazi vom juca doua jocuri: Explicaţia ,,Aterizeaza Avioane” si “ Trenul de marfa”. Conversaţia

4.Desfăşurarea activităţii

Regulile jocului.

a) Prezentare regulilor jocului

Evaluare

1. Aterizeaza avioane!

Copii sunt impartiti in trei echipe, primind in piept cate o bulina de Explicaţia culoare diferita: galbena,rosie, verde. Educatoarea are la dispozitie 3 palete, pe fiecare fiind desenat simbolul unei echipe (avion rosu, verde, galben). Copii zboara ca avioanele prin spatial de joc si sunt atenti la educatoare. Cand aceasta ridica o paleta, vor ateriza numai avioanele care au aceeasi culoare pe bulina din piept cu cea a avionului de pe paleta.

Se va realiza apoi un joc de proba pentru a se Conversaţia b) Desfasurare asigura ca toti prescolarii au inteles modul de Demonstratia jocului de proba desfasurare. Se va urmări dirijarea şi participarea copiilor c)Desfasurare Jocul la desfăşurarea jocului. jocului propriuzis

2 Trenul de marfa Obtinerea performantei

Copii vor fi impartiti in doua echipe cu

Evaluez respectarea regulilor de bună purtare, spiritul de echipa şi atentia copiilor.

DATA: 13 MARTIE 2013 GRĂDINIŢA: P.N. Margineni, judetul Neamt NIVEL/GRUPA:Nivel I/ grupa mică “Buburuzele” EDUCATOARE: NEGURA ANA-MARIA TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine si cum planifica/organizeaza o activiate?”

TEMA PROIECTULU: ,,Mjloace de transport” TEMA ZILEI: ,,Cu ce calatorim?” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea priceperilor şi deprinderilor CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi pe domenii experienţiale : DLC(educarea limbajului)+DEC(educaţie plastică)

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV: ,,Tabouri pentru Andrei”- pictura Scopul activităţii: Stimularea expresivitatii si creativitatii copiilor prin utilizarea diferitelor tehnici de lucru specifice picturii. Obiective operaţionale:  sa respecte pozitia corecta a corpului pe tot parcursul activitatii ,cat si fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie;  sa aplice culoarea respectand spatiul plastic si tema: ,,Talouri pentru Andrei”;  sa respecte criteriile de acuratete si corectitudine a tehnicii utilizate: dactilopictura, tenta plata, tehnica amprentarii;  sa participe activ si cu interes la activitate ;  sa aprecieze obiectiv lucrarile colegilor si propriile lucrari prin metoda : Turul galeriei. Strategii didactice: Metode si procedee:. conversaţia, explicaţia, observarea, demonstratia, exercitiul, surpriza, metoda Turul galeriei. Mijloace de invatamant: calculator, CD audio, tablouri realizate din materiale reciclabile, pensule, acuarele, burete, panou, suport panou. Forma de organizare: pe grupuri Elemente de joc: surpriza, aplauzele, stimulente.

Resurse: Temporale :25 min Umane: copiii grupei mijlocii

Bibliografiie:- “Curriculum pentru învăţământul prescolar 3-6/7 ani ” – 2008; - Georgeta Toma; Daniela Petre;Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae;Magdalena Anghel – „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar.”, editura Delta; - Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de grup” –ghid metodic, editura Arves.