Proiect Didactic - Mijloace Transport Aeriene [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

    

Data: 01.04.2015 Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. ,,Dumbrava Minunată”, Alba Iulia Educatoare: NIVELUL: I (Grupa mică ,,FLUTURAȘILOR”) TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?

    

TEMA PROIECTULUI: Îmi place să călătoresc SUBTEMA: „Mijloace de transport aeriene” TEMA ZILEI: „Mi-aș dori să zbor!” DURATA: 1 zi FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

SCENARIUL ZILEI A.D.P. Activitatea începe cu: Întâlnirea de dimineață: „Ce este un aviator?”; Se intonează împreună cu copiii cântecelul ,,Bună dimineața!” Obiective operaționale: - Să utilizeze formulele de salut adecvate momentelor zilei; - Să sesizeze absența sau prezența unui coleg; - Să denumească anotimpul, luna, anul și ziua în care ne aflăm; - Să observe vremea de afară și să aleagă simbolurile adecvate; - Să adopte un comportament relaxat, de bună dispoziție. 1. Salutul: Voi saluta copiii : ,,Bună dimineața, mici aviatori!”, iar copiii îmi vor răspunde la salut, după care fiecare se va saluta pe rând. 2. Prezența: Voi face prezența, citind catalogul grupei. 3. Calendarul naturii: Voi reactualiza câteva cunoștințe despre anotimpul primăvara, după care vom completa calendarul naturii cu simbolurile potrivite zilei în curs. 4. Împărtășirea cu ceilalți : ,,Cum vă simțiți astăzi?”. La această întrebare copiii sunt solicitați să își exprime starea sufletească din această zi și să o identifice cu imaginea corespunzătoare. 5. Noutatea zilei: se va transmite prin mesajul educatoarei: „Astăzi, dragi copii, ne vom juca cu mijloacele de transport aeriene!”. Știți să-mi dați câteva exemple de astfel de mijloace de transport? Rutine: „Păstrăm liniștea și curățenia în mijloacele de transport în comun!”; Tranziţii: „Zburăm ca elicopterul”. ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: 1

ALA1: Pentru activitatea pe centre de interes copiii vor fi împărțiți în două grupe în funcție de medalionul din piept: echipa avioanelor (Construcții) și echipa elicopterelor (Joc de masă). JOC DE MASĂ: ,,Spune cum se numește și pe unde circulă!” – cartonașe cu mijloace de transport. Obiective: - să recunoască mijloacele de transport de pe cartonașe, denumindu-le corect; - să spună pe unde circulă mijloacele de transport de pe cartonașul ales. CONSTRUCȚII: ,,Aeroportul”- din piese lego Obiective: - să execute mișcările corespunzător pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii; - să combine corect elementele în vederea realizării unui aeroport; - să lucreze în echipă; - să coopereze în timpul lucrului. La finalul La ADE: 1. Activitate integrată (D.Ș. – Activitate matematică și D.O.S. – Activitate practică) ,,Zburăm printre nori”- Exerciții cu material individual. 2. D.E.C. – Educație plastică: „Avionul buclucaș” – pictură; . ALA2: Joc distractiv: ,,Călătorim cu avionul”. Pentru realizarea acestui joc se vor așeza scăunelele în șir, câte trei asemeni celor din avion. Educatoarea va explica copiilor regulile jocului, aflându-se în rolil pilotului, iar copiii în rolul călătorilor. Copiii vor primi câte un bilet cu care se vor putea îmbarca în avion. Înainte de începerea călătoriei copii vor fi rugați să-și pună centurile de siguranță, apoi vom intona împreună cântecelul ,,Avion cu motor”. După care vom decola, imitând zgomotul făcut de avion. După aceea voi iniția un alt joc distractiv despre mijloacele de transport, intitulat „Zboară, zboară”. Toți copiii repeta „zboară, zboară..” , iar educatoarea va spune un nume de obiect, de exemplu: "Masina", "Avionul". Dacă acel obiect poate zbura copiii trebuie să ridice mâinile sus, iar dacă acel obiect nu poate zbura ei trebuie să lase repede mâinile jos.

PROIECT DIDACTIC Activitate integrată: D.Ș. și D.O.S. DATA: 01.04.2015 UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: G.P.P. ,,Dumbrava Minunată”, Alba Iulia GRUPA: mică – Fluturașilor 2

EDUCATOARE: TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ? TEMA PROIECTULUI: Îmi place să călătoresc SUBTEMA: „Mijloace de transport aeriene” TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Zburăm printre nori”  D.Ș. + D.O.S. – „Recunoaște cifra și lipește fiecare element în locul potrivit!”- exerciții cu material individual TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor și a deprinderilor MIJLOACE DE REALIZARE: numerația în limitele 1-3 și lipire FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (D.Ș. și D.O.S.) FORMA DE ORGANIZARE A GRUPEI: frontal și individual METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: observația, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: foi colorate A4; soare, nori și avioane de hârtie; lipici, panou de polistiren, stimulente. LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă DURATA: 15-20 minute SCOPUL: Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor despre mijloacele de transport aeriene; Consolidarea numerației în limitele 1-3; Utilizarea corectă a materialului de lucru.

Obiective operaționale: a) COGNITIVE - Să intuiască materialele de lucru puse la dispoziția lor; - Să asculte cu atenție explicațiile educatoarei; - Să recunoască cifrele în limitele 1-3; - Să asocieze corect numărul cu cifra în limitele 1-3; - Să utilizeze un limbaj matematic adecvat; - Să păstreze acuratețea lucrărilor; b) PSIHO-MOTORII - Să răspundă motric la comanda dată; - Să păstreze poziția corectă pe scăunele în timpul activității; c) SOCIO-AFECTIV - Să se implice afectiv în activitate.

Bibliografie: 1. ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar”, București, 2008; 2. „Metode interactive de grup, Ghid metodic”, Editura Arves, 2002; 3. „Programa activităților instructive-educative din grădinița de copii”, M.E.N., București, 2005. 3

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT

1. Moment organizatoric

Aerisirea sălii de grupă; Așezarea măsuțelor și a scăunelelor în semicerc; Pregătirea materialului didactic necesar; Primirea copiilor în sala de grupă și organizarea lor.

2. Captarea atenţiei

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

4. Dirijarea învăţării

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Conversația

Se realizează prin recitarea unor versuri despre cifre, împreună cu copiii: „Chipul cifrelor” (de la 1 la 3).

Frontal

Conversaţia

Se prezintă copiilor tema zile și parcursul activității pe scurt. Apoi copiii vor fi rugați să intuiască materialele pregătite pe măsuțe.

Conversaţia Explicaţia

,,Dragi copii, am pregătit pentru voi o activitate foarte interesantă. Vreți să ne jucăm împreună, cu cifrele?” Fiecare copil va primi o foaie A4 colorată pe care va avea notat numele și cifrele de la 1 la 3. Copiii vor fi rugați să observe foaia primită și să denumească cifrele care se regăsesc notate pe ea, apoi li se cere să găsească pe rând elementul căruia îi corespunde fiecare cifră în parte, după numerotarea de pe verso (cifra 1 – soarele, cifra 2 – doi norișori, cifra 3 – trei avioane). După care, educatoarea va demonstra ceea ce

Observația Conversaţia

Problematizarea

Explicația

Demonstrația

4

Forme de organizare

Frontal

Foi colorate A4 Soare, nori, avioane de hârtie, lipici. Foi colorate A4 Soare, nori, avioane de hârtie, lipici.

Frontal

Frontal

EVALUARE

Observarea comportamentului inițial

Observarea capacității de atenție a copiilor

Observarea sistematică

Observarea gradului de atenție al copiilor

trebuie copiii să facă: să lipească ficare element pe foaia A4, în locul unde este notată aceeași cifră care se regăsește și pe spatele elementul respectiv.

5. Asigurarea retenţiei şi a transferului

6. Obţinerea performanţei şi asigurarea conexiunii inverse

7. Încheierea activităţii

Foi colorate A4

Fiecare copil va denumi prima cifră notată pe coala A4, va căuta elementul care are scrisă aceeași cifră pe verso, apoi va aplica lipici pe el și îl va lipi pe locul unde este scrisă cifra denumită. La fel se procedează și în cazul cifrelor și materialelor următoare.

Conversaţia Explicaţia

Copiii sunt îndrumați și ajutați în realizarea sarcinilor pe tot parcursul activității. La final se va face o recapitulare a ceea ce am realizat astăzi și toate lucrările copiilor vor fi afișate pe un panou de polistiren pentru a le arăta și părinților. Se vor face aprecieri verbale globale asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea și fiecare copil va fi recompensat.

Soare, nori, avioane de hârtie, lipici.

Conversaţia

Frontal Individual

Frontal

Explicaţia

Panou de polistiren

Conversaţia

Stimulente

Individual

Frontal

PROIECT DE ACTIVITATE Domeniul de activitate: D.E.C. – Educație plastică Tema activității: „Avionul buclucaș” Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe și deprinderi Forma de realizare: pictură Scopul:  

Consolidarea unor abilităţi plastice specifice nivelului de dezvoltare motrică; Educarea simțului estetic al copiilor.

Obiective operaționale: 5

Analiza comportament ului copiilor

Aprecieri verbale

Evaluare individuală Aprecieri verbale individuale Evaluare globală



 

Cognitive: - să intuiască corect materialele puse la dispoziție; - să utilizeze corect materialele necesare; - să folosească corect culorile în realizarea temei propuse; - să păstreze acuratețea lucrărilor; Psiho-motorii: - să păstreze poziția corectă pe scăunele; Socio-afective: - să se implice afectiv în activitate.

Metode de învățământ: conversația, ghicirea, explicația, demonstrația, turul galeriei. Mijloace de învățământ: coli albe de hârtie cu conturul unui avion, acuarele, pensule, pahare cu apă, muzică ambientală, panou de polistiren, recompense. Forma de realizare: frontal, individual. Durata: 15 minute Bibliografie: 1. ,,Curriculum pentru învățământ preșcolar”, București. 2008. 2.

„Programa activităților instructive-educative din grădinița de copii”, M.E.N.,

București, 2005; 3. https://www.youtube.com/watch?v=zVmfebWwuk0 .

SCENARIUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVENIMENT DIDACTIC

1. Moment organizatoric

CONŢINUT

Pregătirea materialului didactic; Intrarea organizată a copiilor în sala de grupă. Se va realiza prin deslușirea de către copii a unei ghicitori: „Ce să fie oare

2.Captarea atenţiei

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Conversația

Forme de organizare Frontal

Conversaţia Ghicitoare

Acela din depărtare,

Frontal

Ghicirea

Cu aripi și cu motor

EVALUARE

Observarea capacității de atenție a copiilor

Care zboară printre nori?” 3.Anunţarea temei şi a

Copiii sunt informați cu privire la activitatea pe care o vom

Conversaţia 6

Frontal

Observarea sistematică

obiectivelor

desfășura, li se prezintă materialele necesare și sarcinile didactice urmărite.

Explicaţia

Fiecare copil primește câte o coală de hârtie cu conturul unui avion, o cutie de acuarele, o pensulă și un pahar cu apă.

Conversaţia

Apoi se prezintă o lucrare model care îi va ajuta pe copii să-și 4. Dirijarea învăţării

Explicația

formeze o idee despre cum trebuie să arate lucrările lor, însă fiecare copil are voie să picteze avionul în culorile preferate. Se trece pe la fiecare copil în parte a mă asigura că a înțeles ce are de făcut și pentru ai se oferi explicații suplimentare dacă este nevoie.

Coli albe de hârtie cu conturul unui avion

Demonstrați a

Exercițiul

Acuarele

Frontal

Pensule

Individu al

Observarea gradului de implicare al copiilor

Pahare cu apă Muzică ambientală

Acolo unde este necesar, copiii vor fi ajutați să picteze cât mai corect, fără a ieși din contur.

5. Obţinerea performanţei şi asigurarea conexiunii inverse

Pe parcursul activității copiii vor primi aprecieri pentru a fi motivați să îndeplinească sarcina didactică propusă.

Evaluare globală

La final, pe un panou de polistiren care înfățișează cerul cu nori, toate lucrările vor expuse. Astfel fiecare copil va putea să le observe și pe cele ale colegilor.

Exerciţiul

Panou de polistiren

Frontal Aprecierea verbală

Se vor alege cele mai reușite lucrări și vor fi premiate cu câte o bulină roșie. 6. Încheierea activităţii

Se vor face aprecieri verbale globale asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea și se vor oferi recompense copiilor.

Conversaţia

Recompense

Frontal

Evaluare globală Oferirea de

7

recompense

8