FAP Proiect de Lectie Casa Mea [PDF]

  • Author / Uploaded
  • Ina
  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE Data: 22, 26.04.2013 Şcoala: Gimnazială Specială Dej Clasa: a II-a Modul: Formarea autonomiei personale Unitatea de învăţare: Igiena Subiect: „Casa mea” Tipul activităţii : - de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor Obiective de referinţă: - Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de igienă a spaţiului de locuit Obiective operaţionale: O1 - Să identifice şi să denumească fiecare cameră a unei case (grupele 1,2) ; O2 - Să descrie utilitatea fiecărei camere (grupa 1) ; O3 - Să denumească obiecte de mobilier specifice fiecărei încăperi din casă (grupele 1, 2); Strategia didactică: Sistem metodologic: conversaţia euristică, explicaţia, descrierea, povestirea, jocul didactic; Resurse materiale: planşe CASA MEA, HOL, BAIE, DORMITOR, BUCATARIE, SUFRAGERIE, căsuţă de jucărie, obiecte de mobilier de jucărie; Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe, individual; Durata : 45 min. Propunător: Prunduş Alexandra-Cristina

1

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII ETAPELE ACTIVITĂŢII DIDACTICE 1. Moment organizatoric

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

-Verific existenţa materialelor necesare -Asigurarea unui climat optim pentru desfăşurarea lecţiei Ora trecută am vorbit despre Alba ca Zăpada şi cei 7 pitici. „Unde locuia Alba ca Zăpada la începutul povestii ?” „Dar piticii unde locuiau ?” Dar voi unde locuiţi ? Eu de exemplu stau la bloc, asta înseamnă ca sunt mai multe case, care se numesc apartamente construite unele peste altele. Ia sa vedem voi unde locuiţi ? Cine stă la bloc? Dar la casă ? O casa poate sa fie mica sau mai mare. Poate să locuiască o singură persoană in ea sau mai multe , uneori chiar si mai multe familii împart aceeaşi casă . Se afişează planşa „Casa mea ”. Comunic elevilor titlul lecţiei ce urmează a fi parcursă în această oră şi enunţ obiectivele

2. Captarea atenţiei

3. Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale 5. Dirijarea învăţării

O1 O2 O3

Afişez la tabla planşe cu diferite camere ale casei si discutam pe rând despre fiecare. In funcţie de ceea ce spun copiii ca există in fiecare camera, voi adăuga si eu elemente pe planşele afişate. Ia sa-mi spună cineva când intraţi pe uşa casei voastre in ce camera va aflaţi ? In HOL. Ce obiecte de mobilier se găsesc in hol de obicei ? - un cuier /un dulap de haine. - un dulap de pantofi . - o masuta mica pe care sa sprijinim cumpărăturile geanta când intram.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE Conversaţia;

TIMP

MODALITĂŢI DE EVALUARE

1`

Conversaţia euristică

1`

Aprecierea verbală a răspunsurilor elevilor;

Conversaţia Descrierea Explicaţia

2`

Aprecierea verbală a răspunsurilor elevilor;

Explicaţia;

1`

Observarea comportamentului elevilor;

Observaţia; Conversaţia euristică; Explicaţia; Descrierea;

30`

O1 se consideră atins dacă: - elevii din grupa 1 denumesc 3 din 5 camere; - elevii din grupa 2 denumesc 1 din 2 camere (cu/fără sprijin acordat);

2

-

O oglinda mare in care sa ne putem vedea cum arătam când ieşim pe uşa . - Maşina de spălat/frigiderul –atunci când ele nu încap in alta parte . Voi ce altceva mai aveţi pe hol ? Deci pe hol va descaltati si va daţi gecile jos. Apoi mergeţi sa va spălaţi pe mâini . Cum se cheamă camera unde mergem sa ne spălam ? BAIE . Ce altceva mai facem in baie?. Ce trebuie sa existe obligatoriu in baie ? - o chiuveta - o toaleta - o cada cu dus/un dus - un cuier /suport de prosoape . - un dulăpior/suport pentru produsele cosmetice. - Suportul de hârtie igienica. Voi ce altceva mai aveţi in baia voastră de acasă ? Bun ne-am spălat ,acum voi ce faceţi ? Eu de obicei când ajung acasă, ma spăl si ma schimb. Ca sa ma schimb trebuie sa ajung la şifonier . Voi unde aveţi şifonierul ? IN DORMITOR. Acolo este si dulapul meu de haine. Ce altceva mai faceţi in dormitor ? Dormim . Deci ce obiect de mobilier este necesar ca sa putem dormi ? Patul Sa vedem in Dormitor avem : - şifonierul - patul - una/doua noptiere –dulăpioare mici langa pat. - O comoda - un dulap cu /fara oglinda sau sertare . - Radio /televizor –deşi nu este indicat. - O etajera cu carti. De obicei in casele unde sunt mai multe

Aprecierea verbală a răspunsurilor elevilor; O2 se consideră atins dacă: elevii din grupa 1 explică cu cuvinte proprii utilitatea a minim o cameră din cele descries;

3

dormitoare unul este al părinţilor si unul al copului. Spre deosebire de camera părinţilor in camera copilului pot sa mai fie : - un birou unde sa scrie - un computer /calculator. - etajere/dulap cu jucării si carti. Cine are camera lui ? Ce mai ai in plus in camera ta ? Ce mai aveţi in plus ceilalţi in dormitor?Cu cine impartiti dormitorul ? In dormitor se retrag copiii când vin musafiri la părinţi … Bun, am venit de la şcoala , m-am spălat, m-am schimbat si acum vreau sa mănânc. Unde merg ? LA BUCATARIE. Deci bucătăria este camera unde se prepara, se păstrează si se serveşte mâncarea. Sa vedem ce obiecte de mobilier găsim in bucătărie : - aragazul - frigiderul - masa - scaunele - dulapuri si sertare de depozitare a veselei (farfurii, linguri, pahare) a alimentelor si oalelor si cratiţelor. - centrala termica - alta aparate de preparat mâncare: cuptor cu microunde, cafetiera, prăjitor de pâine , sandvici maker, robot de bucătărie . - maşina de spălat . Atenţie la aragaz si la celelalte aparate! daca simţiţi miros de gaz sau de fum anunţaţi imediat părinţii si nu umblaţi la aparatele pe care nu ştiţi sa le folosiţi , chemaţi in ajutor un părinte sau un frate/o sora mai mare. Si după ce am mâncat eu una ma aşez pe canapea la televizor împreuna cu soţul meu in timp ce Maria se joaca in jurul nostru ... in ce 4

O3

6. Concluzii, aprecieri

camera ? In SUFRAGERIE. Se mai numeşte si CAMERA DE ZI .Este de obicei camera cea mai spatioasa din casa – cea mai mare . In sufragerie ne petrecem majoritatea timpului pe care il stam acasa: ne intalnim sa discutam cu toti memebrii familiei ,ne relaxam, ne uitam la televizor, parintii citesc ziarul sau isi beau cafeaua/ceaiul in timp ce copii se joaca . Sufrageria este in acelasi timp camera ce face legatura cu exteriorul familiei noastre. In sufragerie ne invitam prietenii, in sufragerie discutam cu persoanele ce ne calca pragul, in sufragerie servim masa cu invitatii. Ce obicete de mobilier gasim in sufragerie ? - o canapea cu fotolii - masa cu scaune - o masuta de cafea - biblioteca - obiecte de ornament: premii, trofee, tablouri, bibelouri, flori, - televizor, combina muzicala. Ce altceva mai aveti voi in sufragerie ? Acestea sunt pricipalele camere dintr-o casă. Acum că am trecut în revistă toate camerele dintr-o casa si am enumerat obiectele de mobilier existente in fiecare camera o sa întorc casuta mea de papusi si o sa va rog sa veniţi mai aproape, sa o priviţi cu atenţie si sa alegeţi din coşul de alături jetoane cu obiectele/ mobila care credeţi ca lipseşte din fiecare camera Camerele sunt foarte sumar mobilate(de fapt nu au nici măcar uşi si ferestre )– aştept sa vad daca observa cineva, daca nu le voi pune eu întrebări ajutătoare . Se vor face aprecieri asupra modului in care elevii au participat la ora. Elevii vor fi recompensati pentru participarea activă la ora cu buline roşii.

Observaţia; Explicaţia; Demonstraţia; Exerciţiul; Modelarea; Promptarea;

8`

O3 atins dacă: - elevii grupei 1 denumesc şi aşează în camerele potrivite 5 din 7 obiecte de mobilier; - elevii grupei 2 denumesc 3 din 5 obiecte de mobilier (cu / fără sprijin acordat);

Conversaţia

2`

Aprecieri verbale asupra întregii activităţi; Recompense; 5

6

7