Proiect Didactic Dezvoltare Personala Clasa A II A [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE Şcoala Data: Învățător: Clasa: a II-a A Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Dezvoltare personală Unitatea de învăţare: Prin toate colțurile lumii Subiectul activităţii: Programul meu de astăzi Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe Forma de realizare: activitate integrată Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare, Arte vizuale și Abilități practice Competențe specifice vizate: Dezvoltare personală: 2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă 3.1. Realizarea unui program zilnic de activități, cu sprijinul adulților Comunicare în limba română: 2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare; 2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare; 2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes și încredere în sine Muzică şi mişcare: 2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici și individual, asociind dirijatul intuitiv; 3.2. Executarea unui dans/joc pe muzică, inițiat și organizat în colectiv; Arte vizuale și Abilități practice: 1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic 2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile Scopul lecției: consolidarea cunoștințelor în ceea ce privește importanța respectării unui program zilnic. Obiective operaţionale: O1 - să recunoască aspectele corecte şi cele incorecte ce se găsesc în activitatea zilnică a şcolarului; O2 - să recunoască momentele unei zile și activităţile specifice pentru fiecare moment; O3 - să alcătuiască programul zilnic personal cu cuvinte proprii; O4 - să argumenteze importanţa respectării programului zilnic; Strategia didactică: a) Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, brainstormingul, exercițiul, dezbaterea, reflecţia personală, jocul didactic; b) Resurse materiale: planşă reprezentând un ceas, jetoane, fişe, caietele elevilor, laptop, videoproiector, fişă de lucru, markere, imagini, creioane colorate, hârtie colorată, flipchart; c). Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe. Bibliografie:  Programa şcolară pentru disciplina dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;  Mădălina Radu, Ioana Andreea Ciocâlteu, Robert Florin Florea, Aurelia Stănculescu – Dezvoltare personală, auxiliar pentru clasa a II a, Ed. Paralela 45, Pitești, 2015  Sursă imagini: google.com

1

DEMERSUL DIDACTIC Momentele lecţiei

Conţinutul informaţional al receptării

O.op.

1. Moment organizatoric

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare 3. Captarea atenţiei O1

O4 4. Anunţarea subiectului lecţiei noi şi a obiectivelor operaţionale

5.Dirijarea învăţării

Strategii de predare - învăţare Metode şi Mijloace de Moduri de Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare Pregătesc materialele necesare Îşi pregătesc cele necesare conversaţia frontal pentru lecţie. pentru lecţie. Întâlnirea de dimineaţă: -salutul, prezenţa, completarea calendarului, discuţii despre starea vremii, cum ne îmbrăcăm; Se reactualizează tema Răspund la întrebările conversaţia precedentă: „Copacul prieteniei” adresate. frontal - Completarea unui ciorchine cu ciorchine tema „Prietenia”. Voi citi o povestire al cărei personaj este Ionel (Anexa 1). Sarcina de rezolvat este ca elevii să identifice aspectele pozitive și pe cele negative din povestea prezentată. Concluzia: E bine să avem un program de activități pe care să-l respectăm în fiecare zi? Astăzi vom încerca să întocmim un program pe care să-l urmaţi în fiecare zi şi să stabilim reguli care, dacă vor fi respectate de către voi, vă vor ajuta să creşteţi sănătoşi, voioşi şi să aveţi rezultate bune la învăţătura. Notez titlul lecţiei. Pentru a putea stabili un program zilnic al şcolarului trebuie să cunoaştem momentele unei zile.

Ascultă povestirea și identifică elementele pozitive și pe cele negative povestirea din povestire. conversația

Recepţionează mesajul explicaţia privitor la tema lecţiei noi. exerciţiul Notează pe caiete titlul lecţiei.Programul meu de astăzi

Schema lecției: Principalele activități făcute de copii într-o zi sunt: 2

povestirea învățătorului

frontal

caietele elevilor

frontal

Evaluare

verificarea orală

frontal

O2

O3

Care sunt acestea?(dimineaţa, amiaza/după-amiaza, seara şi noaptea). - De unde ne dăm seama că este dimineaţă/amiaza/seara/noaptea? - La ce oră ne trezim dimineaţa? Cine ne trezeşte dimineaţa? Ce facem după ce ne-am trezit? -Voi citi, pe rând, versuri din care elevii vor desprinde reguli specifice fiecărui moment al zilei. Când te scoli de dimineaţă Trei prieteni te răsfață: Apa, peria, săpunul, Ți-s prieteni toți ca unul. Zilnic de te îngrijești, N-ai să te îmbolnăvești!

- igiena personală; - servitul mesei (mic-dejun, prânz, cină); - activități de învățare (la școală, acasă-temele); - activități recreative; - activități gospodărești;

explicaţia conversaţia

frontal

caietele elevilor

Notează pe caiet.

observarea sistematică

aprecierea verbală autoevaluarea frontal

explicaţia conversaţia

Mergi la şcoală şi învaţă! Este important în viaţă Să ştii carte, să-nţelegi Munca să o prețuiești.

frontal individual explicaţia conversaţia

 Când e prânzul, stai la masă Şi în linişte mănâncă! Tot ce mama pregătește Și cu drag ea îți servește.

aprecierea verbală autoevaluarea frontal individual

 Joacă-te în timpul liber! Mergi, aleargă, fă mişcare! Plimbă-te în aer liber Să ai poftă de mâncare!  Nu uita nicicând de şcoală Şi de lecţii, de ghiozdan.

3

6. Fixarea cunoştinţelor

O2 O3 O4

7.Evaluarea finală O3 O4 8. Tema pentru acasă

Noaptea nu e să faci teme Ci să dormi, atâta doar. a)„Eu spun greşit, spune tu Spun soluţiile corecte. bine!” Îmi fac lecţiile noaptea. Mă uit la televizor în timp ce îmi scriu temele. Mă culc îmbrăcat cu hainele de zi. Îmi pregătesc ghiozdanul dimineaţa, în grabă. Ţin cărţile şi caietele sub pat. Dacă nu ştiu ceva, nu cer nimănui ajutorul. Rezolvă sarcinile. Mă uit seara la televizor până la ora 23.00. Mă spăl pe dinți doar dimineața. b) Împart elevilor plicuri cu jetoane. Jetoanele prezintă imagini cu diverse activități, iar elevii trebuie să le ordoneze în funcție de momentele zilei. Acestea se colorează și se lipesc pe o foaie A4, urmând să fie realizat un colaj cu „Programul zilnic de activitate”. Realizez aprecieri generale şi individuale referitoare la participarea elevilor la lecţie. Temă: de respectat regulile Notează tema. stabilite în cadrul acestei lecţii, să alcătuiască un program pentru timpul liber.

4

Frontal

aprecierea verbală

autoevaluarea conversaţia fişe jetoane planşă

explicaţia explicaţia

caietele elevilor

Pe grupe

autoevaluarea

frontal

Aprecierea verbală

frontal

Tema acasă

pentru

ANEXA 1

Programul lui Ionel „Este dimineaţă. Ionel se trezeşte singur la ora 7.00. Aleargă la baie, îşi spală faţa cu apă rece şi se repede în bucătărie. În timp ce îşi îmbracă uniforma, mănâncă grăbit o felie de pâine cu unt. Punându-şi ghiozdanul în spate, ia câteva guri de ceai fierbinte. La ora 8.00 este în sala de clasă. E foarte atent la ore şi ia note bune. La ora 12.00 se termină cursurile şi băiatul se îndreaptă spre casă. Îşi pune uniforma pe umeraş, îşi spală mâinile cu apă şi săpun, apoi se aşază la masă. După ce ia prânzul, îşi face în grabă temele deoarece prietenii îl aşteaptă la joacă. Se întoarce în casă seara, foarte obosit. Se aşază direct la masă şi-i cere mamei sale de mâncare. După cină se pregăteşte de culcare, se spală foarte bine şi-şi îmbracă pijamaua. Înainte să adoarmă, se uită la televizor. Vede un film cu stafii, îi e frică şi nici nu-şi dă seama că s-a făcut ora 23.00. A stins lumina şi s-a culcat. A visat urât şi, când a sunat ceasul la ora 7.00, şi-ar fi dorit mult să mai doarmă...”.

5

6

ANEXA 2

7

8

9

10

11

1. Moment organizatoric 2. Verificarea cunoştinţelor 3. Captarea atenţiei 4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a ob.ope.

Pregătesc materialele necesare pentru lecţie. Întâlnirea de dimineaţă: -salutul, prezenţa, completarea calendarului, discuţii despre starea vremii, cum ne îmbrăcăm; Se reactualizează tema precedentă:”Copacul prieteniei” - Completarea unui ciorchine cu tema „Prietenia”. Voi citi o povestire al cărei personaj este Ionel (Anexa 1). Sarcina de rezolvat este ca elevii să identifice aspectele pozitive și pe cele negative din povestea prezentată. Concluzia: E bine să avem un program de activități pe care să-l respectăm în fiecare zi? Astăzi vom încerca să întocmim un program pe care să-l urmaţi în fiecare zi şi să stabilim reguli care, dacă vor fi respectate de către voi, vă vor ajuta să creşteţi sănătoşi, voioşi şi să aveţi rezultate bune la învăţătura. Notez titlul lecţiei. Programul meu de astăzi

12

5.Dirijarea învăţării

Pentru a putea stabili un program zilnic al şcolarului trebuie să cunoaştem momentele unei zile. Care sunt acestea?(dimineaţa, amiaza, seara şi noaptea). - De unde ne dăm seama că este dimineaţă/amiaza/seara/noaptea? - La ce oră ne trezim dimineaţa? Cine ne trezeşte dimineaţa? Ce facem după ce ne-am trezit? -Voi citi, pe rând, versuri din care elevii vor desprinde reguli specifice fiecărui moment al zilei. Când te scoli de dimineaţă Mergi la şcoală şi învaţă! Trei prieteni te răsfață: Este important în viaţă Apa, peria, săpunul, Să ştii carte, să-nţelegi Ți-s prieteni toți ca unul. Munca să o prețuiești. Zilnic de te îngrijești, N-ai să te îmbolnăvești!  Când e prânzul, stai la masă  Joacă-te în timpul liber! Şi în linişte mănâncă! Mergi, aleargă, fă mişcare! Tot ce mama pregătește Plimbă-te în aer liber Și cu drag ea îți servește. Să ai poftă de mâncare!  Nu uita nicicând de şcoală  Şi de lecţii, de ghiozdan. Noaptea nu e să faci teme  Ci să dormi, atâta doar. 6. Fixarea a). „Eu spun greşit, spune tu bine!” cunoştinţelor Îmi fac lecţiile noaptea. Mă uit la televizor în timp ce îmi scriu temele. Mă culc îmbrăcat cu hainele de zi. Îmi pregătesc ghiozdanul dimineaţa, în grabă. Ţin cărţile şi caietele sub pat. Dacă nu ştiu ceva, nu cer nimănui ajutorul. b) Împart elevilor plicuri cu jetoane. Jetoanele prezintă imagini cu diverse activități, iar elevii trebuie să le ordoneze în funcție de momentele zilei. Acestea se colorează și se lipesc pe o foaie A4, urmând să fie realizat un colaj cu „Programul zilnic de activitate”. 7.Evaluarea Realizez aprecieri generale şi individuale referitoare la participarea elevilor la lecţie. finală 8. Tema Temă: de respectat regulile stabilite în cadrul acestei lecţii, să alcătuiască un program pentru acasă pentru timpul liber. Programul lui Ionel „Este dimineaţă. Ionel se trezeşte singur la ora 7.00. Aleargă la baie, îşi spală faţa cu apă rece şi se repede în bucătărie. În timp ce îşi îmbracă uniforma, mănâncă grăbit o felie de pâine cu unt. Punându-şi ghiozdanul în spate, ia câteva guri de ceai fierbinte. La ora 8.00 este în sala de clasă. E foarte atent la ore şi ia note bune. La ora 12.00 se termină cursurile şi băiatul se îndreaptă spre casă. Îşi pune uniforma pe umeraş, îşi spală mâinile cu apă şi săpun, apoi se aşază la masă. După ce ia prânzul, îşi face în grabă temele deoarece prietenii îl aşteaptă la joacă. Se întoarce în casă seara, foarte obosit. Se aşază direct la masă şi-i cere mamei sale de mâncare. După cină se pregăteşte de culcare, se spală foarte bine şi-şi îmbracă pijamaua. Înainte să adoarmă, se uită la televizor. Vede un film cu stafii, îi e frică şi nici nu-şi dă seama că s-a făcut ora 23.00. A stins lumina şi s-a culcat. A visat urât şi, când a sunat ceasul la ora 7.00, şi-ar fi dorit mult să mai doarmă...”. 13

GÂNDUL BUN În fiecare dimineaţă S-avem gândul bun pe faţă! Către soare să privim, Iubire să dăruim, De gândul rău să ne ferim!

Schema lecției: Principalele activități făcute de copii într-o zi sunt: - igiena personală; - servitul mesei (mic-dejun, prânz, cină); - activități de învățare (la școală, acasă-efectuarea temelor); - activități recreative; - activități gospodărești;

Să adunăm doar fericire În lume să o răspândim. Și-atunci, orice copil, În fiecare dimineaţă, Are gândul bun pe faţă.

14

15

Schema momentelor zilei: Dimineața: Trezirea, igiena personală, micul dejun, plecarea la școală. Amiaza: Prânzul, igiena personală, odihna, efectuarea temelor, joaca Seara: Cina, igiena personală, program recreativ Noaptea: Culcarea înainte de ora 22:00

Reguli desprinse: Aeriseşte camera Fă gimnastica de înviorare! Spală-te pe faţă, pe dinţi în fiecare dimineaţă! Fii atent în clasă! Mănâncă încet şi în linişte! Odihneşte-te după – amiaza! Fă mişcare în aer liber! Învăţaţi în linişte! Nu lăsaţi scrisul temelor pentru seară! Culcă-te devreme! Nu te uita la emisiuni şi la filme care te înfricoşează! Dormi într-un pat curat şi aerisit!

16

1. Denumire perioadă: Dimineață devreme. Interval orar: 00:01 – 05:59. Formulă salut: Bună dimineața. Formulă rămas bun: La revedere sau Noapte bună. 2. Denumire perioadă: Dimineață. Interval orar: 06:00 – 10:00. Formulă salut: Bună dimineața. Formulă rămas bun: La revedere. 3. Denumire perioadă: Zi. Interval orar: 10:00 – 12:00. Formulă salut: Bună ziua. Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere. 4. Denumire perioadă: Amiază. Oră: 12:00. Formulă salut: Bună ziua.Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere. 5. Denumire perioadă: După-amiază. Interval orar: 12:00 – 14:00. Formulă salut: Bună ziua. Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere. 6. Denumire perioadă: Zi. Interval orar: 14:00 – 18:00. Formulă salut: Bună ziua. Formulă rămas bun: Bună ziua sau La revedere. 7. Denumire perioadă: Seară. Interval orar: 18:00 – 20:00. Formulă salut: Bună seara. Formulă rămas bun: Bună seara sau La revedere. 8. Denumire perioadă: Noapte. Interval orar: 20:00 – 23:59. Formulă salut: Bună seara. Formulă rămas bun: Bună seara, Noapte Bună sau La revedere. 9. Denumire perioadă: Miezul nopții. Oră: 00:00. Formulă salut: Bună seara. Formulă rămas bun: Noapte Bună sau La revedere.

17

18