27 0 516KB
Proiect didactic DATA : 19.05.2017 ŞCOALA CLASA: a VI –a DMS DURATA: 45 min ARIA CURRICULARĂ : Consiliere și orientare DISCIPLINA : Consiliere și orientare SUBIECTUL LECŢIEI : „Prietenia – bun de preț” UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Valori fundamentale Și norme sociale TIPUL LECŢIEI : predare - învățare PROFESOR PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ: OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : Formarea și educarea deprinderilor de interacțiune socială în cadrul grupurilor de apartenență Formarea și educarea capacității de autocunoaștere și a cunoașterii celorlalți OBIECTIVE OPERAŢIONALE : Obiective cognitive O1 Să identifice la propria persoană,cu ajutor, calități și defecte O2 Să identifice, cu ajutor, calități și defecte ale colegilor; O3 Să enumere, cu ajutor, cel puțin șase caracteristici ale prieteniei; O4 Să recunoască dintr-un șir dat, calitățile necesare unui prieten; O5 Să exemplifice, dintr-o listă dată, comportamente din sfera prieteniei. Obiective psihomotorii Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi sau grupuri; Să lucreze ordonat. Obiective afective Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi; STRATEGII DIDACTICE : Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, învăţarea prin cooperare, jocul didactic, problematizarea, metoda ciorchinelui; Materiale didactice: materiale multimedia, fișe de lucru; Forme de organizare: frontal, pe perechi, pe grupuri; Forme de evaluare: observaţia sistematică, evaluare verbală.
Desfăşurarea lecţiei SECVENŢELE LECŢIEI
Ob Op
Organizarea colectivului de elevi -1 min. Reactualizareac unoştinţelor anterioare (necesare asimilării noului conţinut) - 10 min.
Captarea atenţiei elevilor -1 min.
O1 O2
CONŢINUTUL LECŢIEI
STRATEGII DIDACTICE MIJLOACE DIDACTICE
EVALUARE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE ŞI PROCEDEE
-Notează absenţele în catalog -Crează condiţiile optime desfăşurării activităţii -Aranjază materialul didactic necesar pentru desfăşurarea lecţiei Este conducătorul jocului. Explică regulile jocului și apoi exemplifică, pornind jocul de la propria persoană: „Vom juca un joc cu ajutorul căruia ne vom aminti ce sunt acelea calități și defecte și ce importanță au aceastea. Acest ghem de sfoară va pleca de la mine și va trece pe la fiecare dintre noi. Atunci când vom primi ghemul va trebui să spunem o calitate și un defect al nostru. Încep eu... Eu sunt veselă Acum este rândul lui .... Sfoara se va întoarce și atunci vom spune ce ne place mai mult la cel ce ne dă ghemul” Se proiectează „Un film al prieteniei”
Elevii se pregătesc
-Exerciţiul organizatoric -Conversaţia
Activitate frontalǎ
Elevii participă la joc ascultând indicațiile profesorului.
-Joc didactic – „pânza prieteniei”
Activitate frontală
-oralǎ
Elevii privesc și ascultă cu atenție
-Conversația
Activitate frontalǎ
-oralǎ
Videoproiector P.C.
FORME DE ORGANIZARE
Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei -3 min Desfǎşurarea activitǎţii de învǎţare - 15 min.
Obţinerea performanţei elevilor (feedback-ului) -5 min.
O2 O3 O4
Prof.anunţă titlul lecţiei şi informeazǎ elevii cǎ aşteaptă ca ei să identifice ce înseamnă prietenia, care sunt caracteristicile acesteia și cum arată că sunt buni prieteni Prof. scrie pe tablă cuvântul PRIETENIE apoi roagă elevii să enumere cuvinte care pot fi asociate acestui cuvânt.
Elevii sunt atenți la titlul lecţiei şi ascultă obiectivele enunţate de profesor. Elevii identifică, cu ajutor, cuvinte precum: afecțiune, bucurie, generozitate, modestie, iertare, cinste, respect, acceptare
- Explicaţia
O4
Elevii sunt rugați să asculte șirul de cuvinte care sunt propuse de profesor și proiectate: îngâmfat, loial, viclean, darnic, iertător, mincinos, respectuos, săritor, modest, cinstit, agresiv, afectuos Elevii sunt rugați să aleagă acele cuvinte care pot caracteriza un bun prieten
Elevii ascultă apoi răspund: loial,darnic, iertător, respectuos, săritor, modest, cinstit, afectuos.”
-Conversaţia -Explicaţia -Exerciţiul
O5
Solicită elevilor să privească Răspund la -Observaţia imaginile apoi să precizeze întrebări observând - Conversaţia modalitatea de rezolvare a acestora. imaginile -Munca proiectate independent ă
O3
Videoproiector P.C.
-Explicaţia -metoda ciorchinelui -Conversaţia
Activitate frontalǎ
Activitate frontalǎ
-orală
Videoproiector P.C.
Activitate frontalǎ
-orală
Computer Imagini ppt.
Activitate frontalǎ
-oralǎ
Evaluarea performanţei -5 min.
O1 O2 O3 O4 O5
Fixarea cunoştinţelor şi transferul - 4 min.
Aprecierea şi notarea elevilor - 1 min.
O1 O2 O3 O4 O5
Roagă elevii să urmărească filmulețul animat „Vivi și prietenii” și să identifice: - Comportamente prietenoase - Comportamente neprietenoase
Elevii urmăresc animația și răspund: -rugămintea ariciului, rugămintea bursucului; -refuzul veveriței, jignirile aduse de veveriță. Elevii rezolvă fișa. Corectează răspunsurile colegilor.
Propune elevilor o fisă de lucru (anexa 1) şi le cere să o rezolve individual. Solicită elevii să schimbe între ei fișa rezolvată şi să corecteze eventualele greşeli. Prof. apreciazǎ activitatea şi noteazǎ Elevii ascultă cu elevii pentru activitatea individualǎ, atenţie aprecierea . în perechi şi de grup
-Explicaţia -Conversaţia -Exerciţiul
Computer Imagini ppt.
Activitate frontalǎ
-orală
-Explicaţia -Exerciţiul
Anexa 1
Activitate individualǎ
-scrisă
autoevaluare a Activitate frontalǎ
-apreciere verbală