56 2 102KB
PROIECT DIDACTIC Data: 16.03.2021 Profesor: DUMBRAVĂ PETRUȚA LOREDANA Clasa: a IX a A Aria curriculara: Om si societate Unitatea de invatare: Hidrosfera Titlul lectiei: Apele continentale - apele curgãtoare Tipul lectiei: predare- învãţare- evaluare Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a principalelor tipuri de ape continentale, a elementelor componente ale unui râu, a legăturii dintre elementele mediului, precum şi formarea unor noţiuni operaţionale necesare înţelegerii importanţei apelor curgătoare pentru om. Competenţe specifice: 1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice 3.2. Sesizarea unor succesiuni de fenomene şi procese naturale 4.6. Descrierea şi explicarea faptelor observate pe teren sau identificate pe modele 5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale hidrografiei în contextul mediului inconjurator. Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili: O1. Sa descrie elementele unui râu O2. Să asocieze următoarele definiţii: afluent, confluenţă, râu colector O3. Să analizeze grafice referitoare la debitul mediu O4. Sa analizeze harta fizică a lumi şi să identifice cele mai mari fluvii de pe glob. Demersul didactic: Resurse procedurale: lucrul cu harta, conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea Resurse materiale: manual, fişe de lucru, fişe de evaluare formativă, Forma de activitate: frontală, individuală Locul de desfăşurare: sală de clasă Evaluare: chestionare orală, observarea sistematică a elevilor, evaluare scrisă ( fisa de lucru) Biblografie Neguţ S.,Ielenicz M.,Apostol G.,Băltenu D., Manual pentru clasa a IX a Geografie fizică generală, Editura Humanitas Educational, Bucureşti,2007 Dulamă M.E., Modele,strategii si tehnici didactice activizante cu aplicaţii in geografie, Ed. Clusium,Cluj Napoca,2002 Atlas de geografie
Scenariul didactic Etapele lectiei
Dozare (min)
Organizarea clasei
2
Verificarea cunoştinţelor anterioare
Captarea atenţiei
Anunţarea temei şi a obiectivelor
5
2
2
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Se face prezenţa. Atenţionarea eleviilor asupra momentelor lecţiei şi pregãtirea materialele necesare. Alege aleatoriu un elev pt a rãspunde din lecţia anterioarã ”Componentele hidrosferei” Ce este hidrosfera? Care sunt stările de agregare ale apei ? Descrie pe scurt procesele circuitului apei în natură. Cere elevilor să precizeze ce tipuri de ape au în perimetrul localităţii de reşedinţă
Pregãtesc caietele, manualele şi instrumentele de lucru
Informează elevii cu privire la titlul lecţiei (Apele continentale- apele curgătoare), scopul şi obiectivele urmărite.
Sunt atenţi la colegul lor şi încearcã sã rãspundã la întrebãrile neştiute de acesta
Formuleazã rãspunsuri
Strategia didacticã Observarea
Forme de organizare Atenţionarea Aprecierea
Conversaţia
Analiza rãspunsurilor
Descoperirea
Stimularea participãrii elevilor
Notează titlul în caiete. Sunt atenţi la obiectivele anunţate. Elevii îşi iau notiţe.
Explicã elevilor ce reprezintã apele continentale, ce cuprind apele curgãtoare Dirijarea predãrii învãţãrii (desfãşurarea lecţiei)
32 Cere elevilor sã precizeze ce reprezintã imaginea de pe videoproiector şi sã explice circuitul apei în naturã Adreseazã elevilor o serie de întrebãri privitoare la apele curgãtoare: Cum se numeşte forţa care determinã curgerea râurilor? Spre ce locuri din scoarţa terestrã se îndreaptã ele dacã sunt determinate de gravitaţie? Prezintã caracteristicile apelor curgãtoare
Elevii urmãresc prezentarea , sunt atenţi la explicaţii şi noteazã în caiete
Expunerea
Elevii rãspund la întrebarea şi explicã cum are loc ‘’circuitul apei în naturã’’
Lucrul cu videoproiector
Organizare frontală
Elevii rãspund la întrebãrile adresate de cãtre professor Conversaţia
Noteazã în caiet ideile
Organizare frontala
principale Cere elevilor sã urmãreasca/analizeze cele 3 imagini de pe videoproiector şi sã rãspundã la urmãtoarele întrebãri: Care sunt cele mai mici ape curgãtoare? Care nu au afluenţi şi seacã? Care sunt cele mai lungi, mai adânci şi au cei mai mulţi afluenţi?
Analizeazã imaginile de pe videoproiector şi rãspund la întrebãrile adresate de cãtre professor.
Problematizare a Lucru cu videoproiector
Prezintã tipurile de ape curgãtoare: pârâu, râu , fluvii Cere elevilor sã identifice pe harta fizicã a lumii principalele fluvii ale Terrei ( Amazon, Nil, Kongo, Zair, Huang He, Niger, Chang Jiang, Mississipi, Obi, Enisei, Mekong) Intreabã elevii dacã işi mai amintesc care sunt elementele unui râu? Prezintã fiecare element folosindu-se de un desen prezentat pe videoproiector Prezintã elevilor informaţii despre mişcarea apelor curgãtoare Cere elevilor sã rezolve câteva exerciţii cu ajutorul unui grafic
Noteazã în caiete ideile principale Expunerea Identificã pe harta fizicã a lumii principalele fluvii ale Terrei Lucru cu harta
Încearcã sã rãspundã la întrebare Noteazã ideile principale
Conversaţia
Sunt atenţi şi noteazã ideile principale
Explicaţia
Rezolvã exerciţiile
Problematizare a Atingerea feedback-ului şi
5
Împarte elevilor o fişã de evaluare cu întrebãri din lecţia predatã
Analizeazã şi rãspund conform
Fişa de lucru
Stimularea participarii elevilor.
evaluarea Precizarea activitãţilor pe care elevii le vor desfãşura acasă
Aprecieri şi recomandãri asupra activitãţii elevilor
cunoştiinţelor asimilate
Precizarea temei pentru acasã. 2
Ascultã şi noteazã
Analiza raspunsurilor Expunerea Explicarea
Colectiv.
Fişã de evaluare formativă 1. Completeazã desenul ..........
1....................... .....
. 2...........
6..................... ....................... .........
7............................. .
.4.....................
..3.....................
.