Proiect de Activitate Iarna [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Data: 20.12.2011 Şcoala “Nicolae Iorga” Focşani Clasa I Disciplina de învăţământ: Educaţie plastică Subiectul: “Tablou de iarnă” Tehnica: Tehnica soluţiilor decolorante Tipul de activitate: Formare de priceperi si deprinderi Profesor coordonator: Lector univ. dr. STOICAN Oana Învăţător: Prof. ALEXANDRESCU Crăiţa Propunător: TUDOROIU Săndica - anul II zi OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:  

Realizarea petelor de culoare folosind tehnici specifice picturii (de colorare); Dezvoltarea creativităţii, imaginaţiei şi a gustului estetic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să respecte tehnica de lucru (de colorare); O2: să utilizeze corect tehnică soluţiilor decolorante (pick-ul) pe baza explicaţiilor primite; O3: să realizeze lucrări originale prin utilizarea materialelor primite; O4: să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite anterior, exprimată prin aprecieri individuale şi colective.

STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observarea, munca independentă, evaluarea; MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe, cerneală, pick-ul, acuarele, pensule, şerveţele; MODURI DE ORGANIZARE: frontal, individual. Bibliografie: o o o

Suşală M., “Culoarea cea de toate zilele”, Bucureşti, Ed. Albatros, 1982; Gheorghiu Maria, “Paleta copilăriei”, Bucureşti, Ed. Tedit FZH, 199 Curriculum Naţional, “Programe şcolare pentru Învăţământul Primar”, Bucureşti, 1998

Anexa 1

IARNA de Virgil CARIANOPOL

Hai la săniuş, copii! A-nceput de ieri să cadă Pe oraşe şi pe sate, Fulgi de-argint şi de zăpadă. Cu patine şi cu sănii, Hai să ne jucam cu foc! Când ne-om face mari, odată, Nu mai avem timp de joc. Ura! Dealul este mare Şi noi mici. Să ne grăbim! Fii binevenită iarnă! Noi, copiii te iubim!

Anexa 2

Cu mâinile noi ne jucăm, uite aşa Ca păsările să zburăm, tot aşa Şi o căsuţă noi formăm, uite aşa Uşor în degete-apăsăm, tot aşa Şi o morişcă să-nvârtim, uite-aşa Şi înapoi să o rotim, tot aşa Uşor la tobă batem noi, uite aşa Şi ploaia cade în şuvoi, tot aşa Corect la masă noi să stăm, uite-aşa Şi spor la lucru să avem, tot aşa.

NR. CRT.

1.

2.

SECVENŢELE LECŢIEI

Ob. Op.

Moment organizatoric

Captarea atenţiei

ACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI

ACTIVITATEA COPIILOR

Stabilesc un climat de ordine şi disciplină optim pentru buna desfăşurare a activităţii. Pregătesc materialele necesare desfăşurării în bune condiţii a orei de educaţie plastică Le recit copiilor poezia “Iarna” de Virgil CARIANOPOL, apoi iniţiez cu aceştia o discuţie despre anotimpul de iarnă şi despre jocurile copiilor iarna (Anexa 1)

Copii ascultă recomandările propunătorului şi pregătesc materialele necesare. Elevii ascultă cu atenţie poezia.

 Astăzi vom picta un tablou de iarnă, folosind tehnica soluţiilor decolorante.

3.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

O2 O3 O4

 V-am adus mai multe modele pentru a le observa şi vedea cum sunt realizate: Vă rog să le priviţi!

METODE ŞI PROCEDEE

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT

EVALUARE

Conversaţia

Capacitatea de concentrare a atenţiei

Conversaţia

Capacitatea de receptare a conţinutului poeziei

Copii manifestă curiozitate pentru tema plastică propusă.

Explicaţia Conversaţia

Capacitatea de înţelegere a obiectivelor lecţiei

Elevii privesc modelele expuse.

Observarea Conversaţia

Copiii se implică în discuţie.

Frontal individual

4.

5.

Arăt copiilor planşa model.

Prezentarea materialului intuitiv şi analizarea modelului

Declanşarea activităţii

- Ce materiale vom folosi pentru realizarea peisajului de iarnă? (cerneală, pick-uri, acuarele, pensule)

O1

Stabilesc etapele de lucru, explic şi demonstrez modul în care vor fi realizate lucrările: 1. Planşele sunt pictate cu cerneală. Cu pick-ul trasăm conturul diferitelor desene pe care le alege fiecare: un om de zăpadă, fulgi de nea, un parc, un derdeluş, săniuţe, copaci, brazi, colindători etc.

Elevii privesc încântaţi modelul şi intuiesc materialele care se află în faţa lor, pe bănci

Observarea Conversaţia

Copii sunt atenţi la explicaţii şi în cazul în care nu înţeleg, cer lămuriri.

Conversaţia Explicaţia Demonstraţia

Planşa-model - pick-uri - acuarele - pensule - planşe

Capacitatea de a intui materialele de lucru necesare la realizarea lecţiei.

Capacitatea de a folosi în mod corect substanţa decolorantă (pick-ul) pe planşă.

O2

O3 6.

Conducerea activităţii O4

2. Precizez şi demonstrez că nu trebuie frecat sau apăsat, deoarece pick-ul decolorează imediat. 3.Propunătoarea precizează criteriile de evaluare. 4. Înainte de începerea lucrului facem exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii (Anexa 2)

Elevii sunt atraşi de cântăcelul ce însoţeşte exerciţiile de încălzire a muşchilor mâinilor

Copiii lucrează mai întâi cu pick-ul, apoi vor completa desenul cu acuarele, exploatându-şi imaginaţia şi creativitatea. Verific corectitudinea mişcărilor şi tehnicilor, sesizând şi înlăturând la timp greşelile, oferind explicaţii suplimentare unde este cazul.

Copiii lucrează individual planşa, utilizând tehnica substanţelor decolorante şi folosind toate materialele puse la dispoziţie .

Exerciţiul

Munca independentă

Capacitatea de a lucra îngrijit şi ordonat, respectând etapele de lucru.

7.

Evaluarea lucrărilor (Feedback-ul)

O5

Aleg câte un copil de pe fiecare rând, care la rândul său trebuie să aleagă lucrarea care i se pare cea mai reuşită de pe rândul său. Voi alege şi eu trei lucrări care trebuie să respecte criteriile de evaluare stabilite şi anume: *corectitudinea execuţiei *estetica *originalitatea *respectarea tuturor etapelor de lucru Cele şase lucrări vor fi expuse la panou.

Capacitatea de a evalua corect lucrările colegilor şi pe cele personale, manifestând spirit critic şi auto-critic.

Copii răspund la întrebări.

Fiecare elev priveşte lucrările expuse şi face aprecieri cu privire la acestea , ţinând cont de criteriile de evaluare precizate (originalitate, calitatea lucrării, aspectul estetic)

Planşele realizate de copii. Conversaţia Explicaţia Aprecieri verbale şi individuale

Planşele realizate de copii.

8.

Încheierea activităţii

Voi alege împreună cu copiii primele trei cele mai reuşite lucrări şi le voi premia. Ceilalţi copii vor primi stimulente

Copiii sunt încântaţi de încheierea activităţii, sub forma unui concurs.

Conversaţia

Premiile: - O pensulă - o cutie de culori - o cutie de acuarele Stimulente: - bomboane Raffaelo (bulgăraşi dulci)

Aprecieri verbale generale