28 0 112KB
PROIECT DIDACTIC Data: 10.12.2021 Unitatea de învățământ: ........ Disciplina: Chimie Clasa: a IX-a (2 ore/săptămână) Unitatea de învățare: ............ Tema: Structura învelișului electronic Tipul lecţiei: Lecţie recapitulare și sistematizare a cunoștințelor Material bibliografic: manual de clasa a IX-a Chimie, autori ....... Editura .... , www.didactic.ro, experimentele și materialele interactive digitale ale lecției din manualul digital INTUITEXT, www.youtube.com Durata: 50 minute Profesor: Banu Ofelia Competenţe generale 1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee 2. Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice 3. Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante, demonstrând raţionamente deductive şi inductive 4. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor 5. Evaluarea consecinţelor proceselor şi acţiunii produselor chimice asupra propriei persoane şi asupra mediului
Competențe specifice vizate: 1.1 Descrierea comportării speciilor chimice studiate într-un context dat. 1.2 Diferențierea substanțelor chimice după natura interacțiunilor dintre atomi, ioni și molecule. 1.3 Explicarea observațiilor efectuate în scopul identificării unor aplicații ale speciilor și proceselor chimice studiate. 3.1 Analizarea problemelor pentru a stabili contextul, relaţiile relevante, etapele rezolvării. 4.1 Modelarea conceptelor, structurilor, relaţiilor, proceselor, sistemelor.
4.2 Folosirea corectă a terminologiei specifice chimiei.
Obiective operaționale/competențe derivate: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: O1: să definească învelișul electronic O2: să descrie structura învelișului electronic O3: să modeleze forma orbitalilor de tip s și p pe baza prezentării O4: să reprezinte substraturile pe baza regulilor enunțate O5:să determine numărul maxim de electroni care pot exista într-un strat/substrat O6: să enunțe regulile de completare cu electroni a straturilor și substraturilor O7: să realizeze configurația electronică a elementelor pe baza regulilor de completare cu electroni a straturilor și substraturilor
Durata: 1 ore Strategia didactică Resurse procedurale Metode și procedee: conversatia euristică, explicația, problematizarea, învățarea prin descoperire, observația, exercițiul. Forme de organizare: frontal, individual Resurse materiale: lecție interactivă realizată pe platforma Wand.education, fișa de activitate, laptop, proiector Modalități de evaluare: observarea sistematică a comportamentului, evaluare orală, evaluare scrisă
Scenariul activităţii didactice Momentele lecției (timp)
Ob. Op.
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Se aeriseşte sala de clasă, se aranjează elevii în bănci. Se asigură toate măsurile necesare desfășurării în Elevii pregătesc rechizitele condiții favorabile a activității (se face prezența, necesare desfășurării orei. disponbilitatea colectivului pentru începerea orei).
Moment organizatoric 1 min.
Verificarea temei pentru acasă
Verific tema frontal,selectiv, clarificările necesare.
intervin cu Elevii citesc exercițiile rezolvate ca temă de casă.
Metode și procedee/Resurse
Conversația
Observarea sistematică a comportamentului
Conversația de verificare
Evaluare orală
Captarea atenției Anunţă tema lecţiei ,,Structura învelișului electronic” şi obiectivele acesteia.
Anunţarea temei activității şi a obiectivelor Consolidarea/ sistematizarea conţinuturilor abordate anterior
O4
35 17
O5
Conversația Elevii notează titlul lecției.
Le propun elevilor să rezolve o fișă de lucru cu câteva exerciții: Completează fișa de lucru cu 23 următoarele răspunsuri: Se dau simbolurile următorilor atomi : 11 Na, Cl,
40 20
Ca.
1.Precizaţi ce reprezintă numerele din simbol.
Na : Z=11, A=23, 11 p+, 11 e- , 12 n0 K L M 2 8 1
2.Precizaţi care este numărul de particule Cl : Z=17, A=35,
17 p +, 17 e- , 18
Modalități de evaluare
Conversația de verificare Exercițiul Observația Lecție interactivă pe platforma educațională
Observarea sistematică a comportamentului
Evaluare scrisă Observarea sistematică a comportamentului
elementare din alcătuirea acestor atomi. O6 3.Repartizaţi electronii pe straturi. wand.education. n0 K L M 2 8 7 + Se verifică corectitudinea răspunsurilor fixându- Ca : Z=20, A=40, 20 p , 20 e , 20 0 n se următoarele noțiuni: K L M N 2 8 8 2 Care este alcătuirea atomului?
O1
Ce este învelişul electronic şi din ce este alcătuit?
O2
https://app.wand.e ducation/view/74b 0cae500ce8ff4
Caiete de notițe Tablă, cretă Laptop proiector Acces la internet
Din ce sunt formate straturile?
(slide-urile
din activitatea 1 – Structura
învelișului electronic, a lecției interactive).
Obținerea
Se formulează întrebări problematizante:
Formulează răspunsuri la întrebări:
Problematizarea
Evaluare orală
Cu ce poate fi asemănată structura atomului?
Observarea sistematică a comportamentului Structura
atomului
poate
fi
asemănată cu structura Sistemului Solar. Planeta Pământ prezintă două De unde credeți că provine denumirea mişcări de rotaţie : în jurul Soarelui mișcării de spin? şi în jurul propriei axe. Pentru consolidarea/sistematizarea cunoștințelor despre tipuri de orbitali, se organizează un joc Din limba engleză: to spin = a se Ghicitoare (se parcurg slide-urile din activitatea roti 2 – Orbitali, din lecția interactivă.)
performanței
O3
Jocul didactic Lecție interactivă pe platforma educațională wand.education. Laptop proiector Acces la internet
O5 Asigurarea retenției și a transferului
Împart elevilor fișa de lucru 2 completează lucrând frontal.
Activitate interactivă
care se
O7 După rezolvarea fișei, verificăm corectitudinea răspunsurilor cu ajutorul activității 3 – Probă de evaluare, din lecția interactivă.
Participă la rezolvarea exercițiilor pregătite pe fișa de lucru.
Fișa de activitate Laptop proiector Acces la internet
Evaluare orală Observarea sistematică a comportamentului
Tema de casă : indic pagina din manual și Tema de casă
O6 O7
exercițiile care reprezintă tema, ofer explicații referitoare la rezolvarea exercițiilor.
Tema de casă Ascultă cu atenţie indicaţiile referitoare la rezolvarea temei.