24 0 240KB
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a-VIII a Profesor: Plescan Ana Subiectul lecției: Comportamentul corect. Norme de comportament civilizat Obiective de referință: Formarea şi dezvoltarea unor comportamente adaptative în relaţia cu mediul înconjurător (natural şi social). Obiective operaționale: O.1-să numească regulile de comportare civilizată evidenţiate prin imagini; O.2-să exprime în cuvinte proprii ce înseamnă pentru ei „comportament civilizat”; O.3- să enumere norme de comportament civilizat cunoscute; O.4- să noteze situaţii în care ar dori să cunoască norme de bună conduită; O.5- să selecteze din materialul primit norme de comportare civilizată în diferite contexte; O.6- să prezinte situaţia vizionată în filmuleţ, raportându-se la normele de bună conduită ; O.7-să prezinte necesitatea respectării normelor de comportament civilizat; Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, exercițiul, brainstormingul, metoda Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am învăţat, metoda predării-învăţării reciproce, metoda cubului, jurnal cu dublă intare,eseul de 10 minute. Materiale didactice: pix, coli A4, prezentare power point, culegere de texte literare, biletele cu proverbe, fișă de muncă independentă, codul bunelor maniere, marker coala A2, proiector. Moduri de organizare a activității: frontal, în perechi, individual. Durata: 45 de minute Bibliografie Cerghit, I. – “Terapia educationala integrata” ( Ed. Pro Humanitate – Bucuresti 1997) Ilie, M.D. – „Elemente de pedagogie generala“ (Ed. Mirton – Timisoara, 2005) Eugen Mihăescu-„Codul bunelor maniere pentru toate vîrstele” (Editura Călin, Bucureşti 2009)
1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII Secventele activitatii
Timp Obop
Continut instructiv-educativ
Strategii metodologice Metode si procedee
I. Moment
1 min
Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine și Conversația
organizatoric
disciplină necesar desfășurării activității în condiții optime.
Evaluarea
Material did. Modalitde org. Coli A4,
Frontal
proiector, pix,
Pregătesc materialul didactic necesar. II. Captarea atenției
5 min
O1
Prezint elevilor câteva imagini şi discutăm despre Conversația normele de comportare civilizată desprinse din acestea.
Explicația Exercițiul
Prezentare power point
Frontal
Răspunsurile acordate
de
către elevi
,, Ce puteți spune despre femeia din imagine care traversează strada?” ,, Ce reguli ar trebui să respecte oamenii care urcă în acest tramvai?” ,, Cum trebuie să ne comportam când mergem la cumpărături într-un magazin?” ,, Ce atitudine trebuie sa adoptăm față de exponatele unui muzeu?” 2
,, Cum putem proteja mediul înconjurător în timpul unei excursii?” „ Ce reguli ar trebui să respectăm într-o sală de cinematograf?”
III. Anunțarea
1 min
Anunţ într-o manieră simplă și clară tema și obiectivele Explicația
temei şi a
activității.
obiectivelor
,, Având în vedere că am discutat despre câteva reguli de
activității
comportament în societate, vă anunț că tema noastră de azi
Frontal
este: ,, Comportamentul correct. Normele de comportament civilizat”. Încercăm astăzi să identificăm câteva norme de comportament civilizat, iar pentru aceasta voi trebuie să fiţi atenţi, activ şi să colaboraţi între voi.” Elevii sunt solicitați să spună tot ce le trece prin minte Brainstorming Marker,
5 IV. Desfășurarea
Min
activității
O2
atunci când aud expresia comportament civilizat.
Exercițiul
A2,
coală Frontal
Capacitatea elevilor de a
Elevii spun idei pe care profesorul le scrie pe tablă.
Conversaţia
exprima ce
Discut cu elevii despre ce înseamnă cuvântul norme.
Explicaţia
înseamnă pentru
Solicit elevilor să explice de ce este nevoie să cunoaştem
ei “comporta-
10
şi să respectăm anumite norme/ reguli de comportament
ment civilizat”
Min
civilizat..
Capacitatea
Completăm frontal primele două coloane din tabelul Ştiu/ Metoda Ştiu/
elevilor de a 3
O3 O4
Vreau să ştiu/ Am învăţat.
Vreau să ştiu/ Fişa Ştiu/
Frontal
“Ce norme de comportament civilizat ştiţi voi?”
Am învăţat
În perechi normele de
“Ce alte informaţii aţi mai dori să ştiţi despre comportarea civilizată?”
Vreau să ştiu/ Am învăţat
Metoda
comportament civilizat
Grupaţi în perechi, elevii primesc fişe cu norme de PredăriiO5
exprima
cunoscute
comportare civilizată în diferite contexte. Elevii citesc învăţării
Fişa Norme de
materialul primit şi notează cel puţin cinci norme de reciproce
comportare
comportare civilizată.
civilizată
a) În afara locuinţei, pe stradă: -nu se sparg seminţe; -nu se scuipă; -nu se aruncă pe jos biletele de tramvai, ambalaje; -nu se vorbeşte şi nu se râde tare; -nu se arată cu degetul; -nu se ţin mâinile în şolduri şi nici încrucişate la piept; -nu se mestecă guma atunci când vorbiţi cu cineva şi nici în sălile de spectacol; -guma folosită nu se scuipă, nu se lipeşte sub blatul mesei, al băncii de şcoală sau pe braţele fotoliilor; b) În excursie: -nu se face foc oriunde vă opriţi pentru popas; -nu se aruncă resturile : sticle de plastic, cutii de conserve 4
etc pe marginea drumului si nici nu se lasă ca amintire în locul ales pentru picnic; -nu se distrug semnele turistice; -nu se bătătoresc ,,fâneţele`` oamenilor; -nu se rup florile declarate monumente ale naturii. c)În Autobuz, Rutiera, Trolebus -
Stăpâneşte-ţi nerăbdarea la urcarea si coborarea
din autobuz, oricât ai fi de grăbit. -
Dacă este aglomeraţie, înainte de a ocupa loc pe
scaun, asigură-te ca în apropiere nu sunt bătrâni, gravide sau persoane cu copii in braţe, care au mai mare nevoie să stea jos. -
Călătorind în picioare în tramvai (autobuz, metrou)
încearcă să iţi păstrezi echilibrul, ţinându-te de barele prevăzute în acest scop. -
În autobuz, tramvai etc. nu se gesticulează şi nu se
vorbeşte tare. -
Nici un bărbat manierat nu va sta pe scaun atata
timp cât sunt persoane mai în vârstă sau femei care nu au loc pe scaune. -
Dacă esti înfometat şi ai în mână o gogoaşă sau o
îngheţată nu urci cu ea în autobuz. 5
-
Nu atingi cu mâna murdară balustrada sau
scaunele. -
Urcă în autobuz întâi bătrânii, femeile, copiii.
-
La coborâre bărbaţii sau persoanele tinere ofera
sprijin celor care au nevoie. d) La cinematograf, expozitii: - nu întârziem la cinematograf; -nu vorbim tare, nu facem gesturi teatrale, nu îi deranjăm pe ceilalți; -nu mâncăm; -nu vorbim cu vecinii; -nu ne ridicăm de pe scaune înainte de încheierea filmului; -nu foșnim diverse hârtii, pungi;
Capacitatea de a
-nu ne apropiem prea mult de exponate;
prezenta
-nu deranjăm exponatele;
normele
-nu criticăm exponatele, autorul acestora și talentul său,
comportare
Fiecare pereche prezintă colegilor normele notate. Elevii Explicaţia O5
civilizată
completează acum şi ultima coloană din tabelul Ştiu/ Vreau Conversaţia
Fişa Ştiu/
să ştiu/ Am învăţat.
Vreau să ştiu/
Exerciţiul
Elevii audiază un fragment din ,,D-L GOE...” de Ion Conversaţia
Am învăţat
Luca Caragiale. În urma audierii fragmentului fiecare elev Metoda 7
rostogoleşte cubul şi rezolvă cerinţa de pe faţa acestuia:
cubului
de
Frontal
identificate Capacitatea
În perechi elevilor Filmuleţ
de
a
descrie, 6
Min
O6
Descrie! (Ce ai auzit?/ Ce ai văzut?);
,,D-L
Compară! (Cu ce se aseamănă? De cine diferă?);
de
Asociază! ( La ce te face să te gândeşti?);
Caragiale,
din
Analizează!
Cubul
vizionat
( Ce caracteristici are? );
GOE..”
compara, asocia,
Luca
analiza situaţiile
Ion
Aplică! (Ce poţi face? Cum îţi foloseşte?)
filmuleţul
Individual
Elevii completează jurnalul cu dublă intrare, pe baza proverbelor date.
Jurnalul
,,Pomul după roade se cunoaște iar omul după fapte.”
dublă intrare
cu
Capacitatea elevilor
de
,,Politețea este cheia de aur care deschide toate ușile.”
Fişa Jurnalul
comenta
,,Ce ție nu îți place, altuia nu-i face”
cu dublă
proverbele
,,Cu cât un om e mai civilizat, cu atât trebuie să fie mai
intrare
a
bun”. O7
,,Bunele maniere sunt o modalitate de a arăta altora cât de Expunerea, mult îi respectăm”.
Conversația
,, A avea purtări alese este că și cum ai avea scrisori de 7
recomandare permanentă”.
Min
,,Politețea nu costă nimic”. Elevului cu deficienţe de vedere i se citeşte proverbul pe care apoi îl comentează oral.
7
V. Fixarea
13
cunoștințelor
Min
O.7
Rog elevii să mediteze şi să noteze idei în
Conversția
concordanţă cu afirmaţia: „Importanţa normelor de Explicația
Coli A4, pix
În perechi Exprimarea Frontal
propriilor opinii
Frontal
Capacității de a
comportament civilizat pentru manifestarea unei conduite Eseul de 10 adecvate în societate”
minute
Profesorul roagă doritorii să expună ideile notate. Profesorul împreună cu elevii formulează concluzii referitoare la valoarea normelor etice pentru manifestarea VI. Incheierea activității
1 min
unui comportament adecvat in societate. Fac aprecieri generale și individuale asupra întregii Conversația activități.
Explicația
motiva aprecierile primite
Anexe Norme de comportament civilizat
ŞTIU
VREAU SĂ ŞTIU
AM ÎNVĂŢAT
8
9
„Pomul după roade se cunoaște iar omul după fapte.”
Comentează proverbul
10
„Pomul după roade se cunoaște iar omul după fapte.”
Comentează proverbul
„ Politețea este cheia de aur care deschide toate ușile .”
Comentează proverbul
11
„ Ce ție nu îți place, altuia nu-i face.”
Comentează proverbul 12
13
„ Cu cât un om e mai civilizat, cu atât Comentează proverbul trebuie să fie mai bun .”
14
„ Cu cât un om e mai civilizat, cu atât Comentează proverbul trebuie să fie mai bun .”
„ Bunele maniere sunt o modalitate de a Comentează proverbul arăta altora cât de mult îi respectăm .”
15
„
A avea purtări alese este că și cum ai Comentează proverbul 16
avea scrisori permanentă.”
de
recomandare
17
„
Politețea nu costă nimic .”
Comentează proverbul
18
Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte a) În afara locuinţei, pe stradă: -nu se sparg seminţe; -nu se scuipă; -nu se aruncă pe jos biletele de tramvai, ambalaje; -nu se vorbeşte şi nu se râde tare; -nu se arată cu degetul; -nu se ţin mâinile în şolduri şi nici încrucişate la piept; -nu se mestecă guma atunci când vorbiţi cu cineva şi nici în sălile de spectacol; -guma folosită nu se scuipă, nu se lipeşte sub blatul mesei, al băncii de şcoală sau pe braţele fotoliilor;
Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte b) În excursie: -nu se face foc oriunde vă opriţi pentru popas; -nu se aruncă resturile : sticle de plastic, cutii de conserve etc pe marginea drumului si nici nu se lasă ca amintire în locul ales pentru picnic; -nu se distrug semnele turistice; -nu se bătătoresc ,,fâneţele`` oamenilor; -nu se rup florile declarate monumente ale naturii.
Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte c)În Autobuz, Tramvai, Metrou -
Stăpâneşte-ţi nerăbdarea la urcarea si coborarea din autobuz, oricât ai fi de grăbit.
Dacă este aglomeraţie, înainte de a ocupa loc pe scaun, asigură-te ca în apropiere nu sunt bătrâni, gravide sau persoane cu copii in braţe, care au mai mare nevoie să stea jos. 19
Călătorind în picioare în tramvai (autobuz, metrou) încearcă să iţi păstrezi echilibrul, ţinându-te de barele prevăzute în acest scop. -
În autobuz, tramvai etc. nu se gesticulează şi nu se vorbeşte tare.
Nici un bărbat manierat nu va sta pe scaun atata timp cât sunt persoane mai în vârstă sau femei care nu au loc pe scaune. -
Dacă esti înfometat şi ai în mână o gogoaşă sau o îngheţată nu urci cu ea în autobuz.
-
Nu atingi cu mâna murdară balustrada sau scaunele.
-
Urcă în autobuz întâi bătrânii, femeile, copiii.
-
La coborâre bărbaţii sau persoanele tinere ofera sprijin celor care au nevoie.
Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte d) La cinematograf, expozitii: - nu întârziem la cinematograf; -nu vorbim tare, nu facem gesturi teatrale, nu îi deranjăm pe ceilalți; -nu mâncăm; -nu vorbim cu vecinii; -nu ne ridicăm de pe scaune înainte de încheierea filmului; -nu foșnim diverse hârtii, pungi; -nu ne apropiem prea mult de exponate; -nu deranjăm exponatele; -nu criticăm exponatele, autorul acestora și talentul său,
20