Tehnica Tangram [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE Clasa: a II-a C Aria curriculară : Tehnologii Disciplina: ABILITĂŢI PRACTICE Unitatea de învăţare: „Mâini dibace” Titlul lecţiei: Tehnica TANGRAM. Animale Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi practice Timp alocat: 45 minunte Scopul lecţiei :  Formarea deprinderii de a identifica materialele necesare realizării unui produs , precum şi etapele de lucru  Formarea capacităţii de a asambla materialele în scopul realizării produsului finit Obiectiv fundamental :  Să asambleze materialele avute pentru a realiza produsul finit Obiective-Cadru :   

Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs

Obiective de referinţă:  

1.2. Să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus (exerciţii-joc folosind tehnica TANGRAM (jocul celor şapte figuri geometrice)); 2.1. Să-şi asume anumite roluri în proiectarea, executarea şi evaluarea unui produs

Obiective operaţionale: O1. – Să recunoască figurile geometrice din pătratul Tangram; O2. – Să decupeze corect piesele Tangram; O3. – Să asambleze după model piesele pentru a forma animale; O4. – Să lipească piesele pentru a obţine animalul propus; O5. – Să evalueze obiectiv după criteriile date propria lucrare şi lucrările celorlalţi. Strategii didactice: 1. Forme de organizare: frontal, individual; 2. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia; 3. Mijloace didactice: fişe de lucru (anexele), lipici, foarfecă, carton colorat, videoproiector, laptop, prezentări PPT: Bibliografie: 

Programa şcolară de abilităţi practice revizuită pentru clasa I şi a II-a, 2003 Bucureşti;



” Ursula B. , Inge B. - „Carte de construit pentru copii – vol.2”, Editura : vox – 1997

ETAPE

1. Moment organizatoric 2. Captarea atenției

Activitatea cadrului didactic

* Asigurarea condiţiilor optime desfăşurării în bune condiţii a ore de Abilităţi Practice *Se pregătesc materialele necesare desfăţurării lecţiei Copiii vor avea ca sarcină sa citească ghicitorile din prezentarea Ppt. şi să le desluşească cu răspunsurile potrivite. Ghicitori: “Fricos ca dânsu nu-i; Fuge şi de umbra lui.” (iepure) “Cu pernuţe la lăbuţe, Cine calcă-ncetişor Parcă umblă pe covor ? Iară bieţii şoricei Fug iute din calea ei ?…” (pisica) “Cred că macu-i place tare Zilnic cere-n gura mare După atâta mac-mac-mac Pleacă să înoate-n lac.” (raţa) “Atunci când sunt în ogradă Ga, ga, ga se iau la sfadă Iar când sunt pe lângă lac Baie într-una fac.” (gâştele) “Două gheburi, iar pe spate Oameni, mărfuri – duce greu. Tare-aş vrea măcar o dată Pe un gheb să urc şi eu.   Am văzut şi o copilă Pe un gheb la o... !“ (cămilă)

3. Anunțarea subiectului și a obiectivelor operaționale 4. Consolidarea

Astăzi vom realiza modele (animale) prin Tehnica Tangram. Cum se numeşte tehnica folosită de noi astăzi? a)Prezentarea modelului şi analiza acestuia

Activitatea elevilor

Îşi pregătesc materialele necesare pentru oră. Elevii vor citi ghicitori şi vor răspunde corect.

... iepure

...pisică

...raţă

...gâştele

...cămilă

Elevii îşi orientează atenţia la lecţie.

priceperilor și a Eu am realizat deja acasă iepurasul prin acestă deprinderilor tehnică. -arat modelul Ce animal am în imagine?

Elevii sunt atenţi la sarcinile de lucru. Vor realiza lucrarea respectând cu stricteţe etapele de lucru.

b)Explicarea şi demonstrarea modelului de lucru Pentru a obţine acestă pisicuţă va trebui să decupăm cele 7 piese tangram din pătratul tangram. -pun piesele pe tabla flipchart. Ce figuri geometrice recunoaşteţi voi dintre aceste piese? Prezentarea tehnicii de lucru. (Anexa 1) După ce decupaţi piesele le asamblăm astfel încât să obţinem animale. După ce obţinem o pisicuţă, lipim piesele pe foaia colorată. La analiza lucrărilor voi urmării cât de corect aţi decupat, asamblat şi cât de precis, curat aţi lipit piesele.

5. Obținerea performanței 6. Asigurarea retenției și a feed-back-ului 7. Evaluarea participării la activitate 8. Încheierea activității

c) Executarea temei de către copii -cer copiilor să decupeze piesele tangram -urmăresc cum lucrează şi intervin dacă e cazul -după ce termină toţi de decupat asamblăm piesele pentru a obţine animale. -în final asamblez pe tabla flipchart o pisică. Acum veţi lipi fiecare piesă una câte una. Ridicaţi o piesă, puneţi lipici şi o lipiţi acolo de unde aţi luat-o. -urmăresc activitatea copiilor şi intervin dacă e cazul Verificarea etapelor de lucru şi finisarea lucrării. Expunerea lucrărilor la panou. Se analizează de către colectivul de elevi, apoi de învăţător în funcţie de criteriile de evaluare: decuparea corectă a pieselor; asamblarea precisă a pieselor;lipirea corectă şi curată a piaselor Se fac aprecieri verbale pentru lucrările realizate şi iniţierea elevilor în repetarea tehnicii în timpul liber..

Elevii verifică etapele de lucru şi finalizează lucrarea. Elevii expun lucrările la panou.

Elevii îşi exprimă opiniile cu privire la activitatea desfăşurată. Elevii sunt atenţi la aprecieri.

Anexa 1. Proces Tehnologic ETAPELE DE LUCRU

MATERIALE FOLOSITE

Decuparea figurilor geometrice

-foarfecă

Asamblarea fără lipire

-figurile decupate -lipici

Lipirea figurilor conform modelului

-figurile decupate -lipici

Completarea imaginii cu elemente adecvate temei

-foarfece -lipici