Tehnica Tangram [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

SCOALA CU CLASELE I – VIII SCARISOARA

PROIECT DE LECŢIE DATA : 3. 10. 2008 CLASA : a-IV-a ARIA CURRICULARĂ : Tehnologii OBIECTUL: Educaţie tehnologică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Activităţi cu materiale obţinute prin prelucrare - HÂRTIA SUBIECTUL : Tehnica TANGRAM – „Pe lac ” TIPUL LECŢIEI : de formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE-CADRU : 1. Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile 2. Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple 3. Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2. Să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus (exerciţii-joc folosind tehnica TANGRAM (jocul celor şapte figuri geometrice)); 2.1.Să-şi asume anumite roluri în proiectarea, executarea şi evaluarea unui produs

SCOPUL : 1. Formarea deprinderii de a identifica materialele necesare realizării unui produs , precum şi etapele de lucru 2. Formarea capacităţii de a asambla materialele în scopul realizării produsului finit OBIECTIV FUNDAMENTAL : Să asambleze materialele avute pentru a realiza produsul finit OBIECTIVE :  COGNITIVE 1. Să enumere un număr minim de vietuitoare de pe lac si din preajma lacurilor 2. Să decupeze corect figurile geometrice ce compun pătratul Tangram 3. Să aranjeze figurile obţinute după modelul dat 4. Să asambleze corect şi să lipească părţile componente ale bărcuţei 5. Să decupeze figura obtinuta si sa o plaseze pe materialul suport pentru a obtine un peisaj adecvat temei  AFECTIVE 1. Să manifeste iniţiativă , plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală ; curajul de a solicita intervenirea în actul comunicării 2. Să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerul de dialog , curiozitate pentru mesajul ascultat 3. Să manifeste independenţă în situaţiile de lucru 4. Să-şi respecte colegii şi munca acestora 5. Să participe cu interes şi plăcere la lecţie 6. Să manifeste interes şi plăcere pentru realizarea corectă şi îngrijită a lucrărilor personale si a celei colective  PSIHOMOTORII 1. Să adopte o poziţie corectă şi comodă pentru lucru 2. Să-şi întărească muşchii mici ai mâinii

METODE      

ŞI PROCEDEE : conversaţia explicaţia observaţia demonstraţia exerciţiul munca individuală

MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT : - planşă didactică reprezentând gaste, rate, lebede, broaste realizată prin tehnica Tangram - planşe cu alte figuri realizate prin aceeaşi tehnică - pătrate împărţite în cele şapte figuri - foarfece - lipici - suport pentru aplicat lucrarea - DVD-pentru audiţie muzicală / laptop FORME DE ACTIVITATE: - frontală - individuală BIBLIOGRAFIE : -„Abilităţi practice – clasele I-IV – Ghid metodic” autori : Violeta Faliboga , Virginia Ghergu Editura Axa – 2001 -„Carte de construit pentru copii – vol.2” autori : Ursula Barff , Inge Burkhardt editura : vox – 1997 -„Metodica activităţilor practice în ciclul primar” autori : Ion Şerdean , Florin Diţuleasca editura : Didactică şi Pedagogică – Bucureşti – 1977 -“ Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV” autor : Diaconu ,M editura Petrion, Bucureşti - 2000 -“Activităţi în completarea programului din ciclul primar” autori : Pârâială V, Pârâială, D , Bălan C, Vasilache D

editura : Euristica - Iaşi - 2003

DESFASURAREA LECTIEI ETAPELE LECŢIEI Moment organizato ric

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

Voi asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei de Educaţie tehnologică Captarea Voi citi câteva ghicitori atenţiei despre pasari si animalute carora le place mult apa şi voi solicita elevii să răspundă . Discuţie Voi cere copiilor sa-si pregătitoar aminteasca de la stiinte care e sunt pasarile si animalele care traiesc pe malul lacurilor? Anunţarea „În această oră vom temei şi a realiza o lucrare prin tehnica obiectivelo Tangram cu titlul „ Pe lac ” . r Voi va trebui să decupaţi corect pe conturul trasat cele şapte figuri ce compun pătratul Tangram , să le asambaţi corect şi să le lipiţi conform modelului ce vi-l voi prezenta . Apoi veţi decupa formele obtinute si le veti plasa pe panoul – suport, astfel incat sa obtinem o lucrare colectiva deosebita.”

ACTIVITATEA ELEVILOR Îşi scot pe bănci cele necesare orei : hârtie glacee , foarfece , lipici , panou-suport . Vor fi atenţi şi vor răspunde la ghicitorile prezentate de cadrul didactic . „ ... rata salbatica, rata romaneasca, leseasca, gasca, lebada, lisita , pelicanul , barza etc. ” Elevii vor asculta cu atenţie tema şi obiectivele ce trebuie realizate pe parcursul acestei ore.

Prezentare a şi intuirea modelului

Voi prezenta planşe-model cu o pasari iubitoare de apa . Voi identifica cele şapte figuri ce o compun . „Veţi lua pătratul Tangram Explicarea şi îl vom tăia în cele şapte tehnicii de figuri desenate . Veţi asambla lucru mai întâi figurile fără a le lipi , astfel încât să obţineţi barca din modelul de la tablă . Apoi veţi începe să le lipiţi , fără a le deranja pe cele rămase. Realizarea (execuţia) lucrării

Voi supraveghea elevii în timpul lucrului . Acolo unde va fi nevoie voi suplimenta cu explicaţii .

Realizarea (execuţia) lucrării

După ce vor termina lucrările le vom analiza, autoevalua si evalua.

Evaluarea lucrării

Aprecieri şi concluzii

Voi dirija analiza şi aprecierea lucrărilor . Voi reaminti elevilor care sunt criteriile de apreciere şi notare pentru a obţine efectele estetice dorite: -corectitudinea tăierii figurilor -asamblarea corectă -aspectul îngrijit al lucrării personale si de grup. Voi face aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi participării la activitate în general. Voi acorda calificative în funcţie de rezultatele muncii fiecăruia.

Vor privi modelul prezentat şi vor fi atenţi la explicaţii. Elevii urmăresc cu atenţie explicaţiile şi etapele realizării lucrării .

Elevii vor lua pătratele Tangram şi le vor decupa pe liniile trasate. După obţinerea figurilor geometrice, acestea vor fi asamblate după modelul primit. Nu vor realiza toti aceeasi figurina.

Vor privi lucrările expuse şi le vor evalua sau autoevalua ţinând cont de criteriile de apreciere . Lucrarea colectiva va ramane afisata pe un perete din clasa.

ETAPELE DE LUCRU

MATERIALE FOLOSITE

Decuparea figurilor geometrice -foarfecă Asamblarea fără lipire

-figurile decupate -lipici

Lipirea figurilor conform modelului

-figurile decupate -lipici

Completarea imaginii cu elemente adecvate temei

-foarfece -lipici

SCOALA CU CLASELE I –VIII SCARISOARA COMUNA CISLAU; JUDETUL BUZAU

EDUCATIE TEHNOLOGICA CLASA A IV-A INSTIT. GHEORGHE MIHAELA