41 2 295KB
PROIECT DIDACTIC DATA: 21.03.2018 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Bosia CLASA: I PROPUNĂTOR: Prof. înv.primar: Chilariu Gabriela ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale şi Abilităţi practice UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice - Hârtia TEMA : Prelucrarea materialelor flexibile SUBTEMA: Lucrări din hârtie SUBIECTUL LECŢIEI: Animale domestice TIPUL LECŢIEI: de formare de priceperi şi deprinderi SCOPUL LECŢIEI: Formarea priceperilor şi deprinderilor de decupare după contur şi îmbinare în vederea realizării lucrărilor propuse; dezvoltarea capacităţii de a percepe, însuşi, folosi şi a crea valori estetice Domenii integrate: Arte vizuale și abilități practice Comunicare în limba română Muzică și mișcare COMPETENȚE SPECIFICE: Arte vizuale și abilități practice 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple de exprimare specifice artelor vizuale; 2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct; 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple. Comunicare în limba română 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute 2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală Muzică și mișcare 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 - să recunoască figurile geometrice din pătratul Tangram; O2 - să denumească instrumente şi materiale de lucru folosite în realizarea lucrării model; O3 - să verbalizeze etapele de lucru, folosind un limbaj adecvat; O4 - să execute corect operaţiile de decupare respectând ordinea etapelor de lucru, pentru a realiza produse originale; O5 - să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru cele şapte piese din pătratul Tangram; O6 – să-şi dezvolte spiritul critic şi autocritic în aprecierea lucrărilor; 1.METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia dirijată, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă; 2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă; RESURSE MATERIALE: planşă cu etapele de lucru, lucrare-model, hârtie de diferite culori, lipici, ; RESURSE TEMPORALE: 50 minute; FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze, stimulente, calificative; BIBLIOGRAFIE: Seghedin, Elena, Abilităţile practice la învăţământul primar şi didactica acestora (suport de curs); Manea, Alexandra; Tăbîrcă, Mirela, Arte vizuale și abilități practice, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2014 Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013; www.didactic.ro.
2
Secvețele didactice
Ob.op
Asigurarea unui climat educaţional favorabil.
2. Pregătirea materialelor O1 O2
II. Lecţia nouă a).Transmiterea instructajului tehnic 1.Discuţii pregătitoare
1 min
Strategii didactice Metode și Mijloace de procedee învățământ Conversația
6 min
Conversația
Timp
I. Moment organizatoric 1.Organizarea
3.Verificarea lucrărilor realizate ora anterioară
Conţinut instructiv-educativ
Pregătirea materialului didactic necesar bunei desfăşurări a activităţii de abilităţi practice (distribui materialele necesare realizării lucrărilor).
Lucrări ale elevilor
Cer elevilor să-şi amintească şi să prezinte lucrările realizate în ora anterioară şi se reactualizează etapele de lucru.
Apreciez corectitudi nea răspunsurilor
Ce lucrare am realizat ora trecută? (corabia sau bărcuţa) Ce tehnică am folosit pentru realizarea acestor lucrări? (Tangram)
Se discută despre animalele din povestea ascultată la ora de comunicare: - Despre ce animale este vorba în povestea audiată mai devreme? (găina, cocoşul) - Ce fel de animale sunt acestea ? (domestice) - Ce putem spune despre ele ? (trăiesc în curtea omului)
Forme de Evaluare organizare Frontal Evaluez capacitatea de organizare a elevilor Frontal Observare sistematică
6 min
Conversaţia Apreciez modul în care răspund la întrebări
- Ce alte animale domestice mai cunoaşteţi ? (pisica, căţelul, gâsca, căţelul) Ghiciţi! Cu pernuţe la lăbuţe, Cine calcă-ncetişor Parcă umblă pe covor ? Iară bieţii şoricei Fug iute din calea ei ?… (pisica) Atunci când sunt în ogradă Ga, ga, ga se iau la sfadă Iar când sunt pe lângă lac Ele baie într-una fac. (gâştele) 2. Anunţarea temei și a obiectivelor 3. Prezentarea şi intuirea lucrărilor model
Astăzi, la ora de Abilităţi practice vom realiza lucrări reprezentând animale domestice cu ajutorul acestor figuri geometrice (tanuri). O1
Prezint planşele didactice cu subiectele propuse. Antrenez elevii în discuţii pe marginea lucrării prezentate. - Ce observaţi? - Prin ce tehnici au fost realizate aceste lucrări ? - Ce este pătratul Tangram? (este un pătrat alcătuit din şapte figuri geometrice: cinci triunghiuri ( două mari, unul mijlociu şi două mici), un pătrat şi un paralelogram) -Cum se mai numesc figurile geometrice din care este alcătuit Tangramul ? (Tanuri) - De ce instrumente de lucru avem nevoie? (foarfece, lipici)
1 min
Conversația
Observația 25 min
Exercițiul
Frontal
Planșe cu etapele de lucru
Evaluez capacitatea de recunoaşter ea materialelor folosite
- De ce materiale trebuie să ne folosim ? (hârtie colorată) O1 Arăt şi explic elevilor modul de execuţie: decuparea pătratului Tangram, alegerea modelului, conceperea figurinei, lipirea pieselor.
4.Explicarea şi demonstraţia 5.Verificarea modului de înţelegere a celor demonstrate
O3
b).Aplicarea în O6 practică a instructajului transmis 6.Munca independentă
Explicația
Se verifică modul de înţelegere al etapelor de lucru numind elevii să repete etapele ajutându-se de procesul tehnologic:
Demonstrația
Etapa I : Decuparea figurilor geometrice Etapa a II- a: Asamblarea fără lipire Etapa a III- a: Lipirea figurilor conform modelului Se lucrează pe 4 echipe. Fiecare echipă va decupa şi realiza câte un animal: 1. Cocoşul; 2. Pisica; 3. Gâsca; 4. Căţelul. Coordonez munca independentă având în vedere 10 întreaga clasă, intervenind cu explicaţii individuale min dacă este necesar. Se va avea în atenţie modul de lucru, corectitudinea executării. Se lucrează pe fond muzical: Vivaldi -Anotimpurile.
Lucru în echipă
Frontal Explicația Munca independentă Exercițiul Individual
III.Încheierea
1
Conversația
Evaluez capacitatea de realizare a lucrărilor, individual, urmărind etapele procesului tehnologic
activităţii 7. Încetarea activităţii
Se încetează lucrul şi se iau măsurile de ordine şi curăţenie.
8. Analiza activităţii
Elevii prezintă lucrările realizate, urmărindu-se dacă au respectat etapele de lucru. Se evidenţiază lucrările care îndeplinesc criteriile estetice şi corecte din punct de vedere al executării.
9. Evaluare
Se fac aprecieri verbale individuale și colective cu privire la activitatea elevilor. Lucrările vor fi notate.
min Frontal
Individual
Evaluez capacitatea de analiză a lucrărilor realizate după criteriile stabilite.
TANGRAM Pătratul magic sau Jocul celor şapte figuri este o tehnică de lucru de origine japoneză care constă în combinarea a şapte figuri geometrice (numite și tanuri), respectiv 2 triunghiuri mari, 1 trunghi mijlociu, 2 triunghiuri mici, un pătrat şi un paralelogram, provenite din împărţirea unui pătrat mare, după reguli simple, dar stricte. Cu ajutorul acestor figuri geometrice pot fi realizate imagini stilizate ale unor obiecte reale.
PROCES TEHNOLOGIC TEHNICA TANGRAM- ANIMALE DOMESTICE
SUBIECTUL: ANIMALE TEMA: Prelucrarea materialelor flexibile SUBTEMA: Lucrări din hârtie MATERIALE: foi colorate cu pătratul Tangram USTENSILE : foarfece, lipici TEHNICI DE LUCRU: tăiere, lipire.
ETAPE DE LUCRU: Etapa I :
Decuparea figurilor geometrice
Etapa a II-a:
Asamblarea fără lipire
Etapa a III-a:
Lipirea figurilor conform modelului