PROIECT Terapie Ocupationala [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC DATA: 19.11.2018 ȘCOALA: Liceul Special ”Moldova” Tg. Frumos CLASA: a III- a PROPUNĂTOR: Manole Alina- Vasilica (căs. Terente) Timofte Adina ARIA CURRICULARĂ: Terapie complexă și integrată TIPUL ACTIVITĂȚII: Terapie ocupațională SUBIECTUL ACTIVITĂȚII : Decorațiuni de Crăciun OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Consolidarea unor priceperi și deprinderi SCOPUL ACTIVITĂȚII: Confecționarea decorațiunilor de Crăciun utilizând diverse materiale prin decupare, lipire, colorare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1. cognitive: O1- să precizeze principalele caracteristici ale unui brad; O2- să denumească anotimpul în care se folosesc decorațiuni de Crăciun; O3- să identifice etapele de lucru pentru realizarea decorațiunii; 2. psihomotorii: O4 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea instrumentelor/materialelor de lucru; Obiectiv diferențiat: O5 – să exploreze tactil instrumentele și materialele de lucru; O6- să coloreze bețișoarele de lemn; O7- să lipească materiale pe bețișoarele de lemn; O8- să decupeze ornamentele pentru brăduț; 3.

afective O9- să manifeste spirit de cooperare și ajutor reciproc; O10- să participe cu interes la realizarea activității; O11- să asculte cu atenție profesorul;

STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, observația dirijată Mijloace de învăţământ: planșă, foarfece, lipici, culori, bețișoare de lemn, sfoară, ață/mohair, carton/hârtie colorat/ă. b) Forme de organizare: frontal, individual RESURSE UMANE: 12 elevi (2 cu cecitate și 10 cu ambliopie medie, deficit de atenție și rigiditate manuală) RESURSE TEMPORALE: 45 minute

DESFĂŞURAREA LECŢIEI ETAPELE ACTIVITAŢII

Ob. Op.

I. Moment organizatoric și captarea atenţiei

II.Anunţarea temei şi obiectivelor operaţionale

O11

TIMP

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare

Activitate profesor 2 min. Pregătește materialelor necesare realizării activității; Asigură un climat psihopedagogic propice desfășurării activității în condiții bune

Activitate elevi Se pregătesc pentru oră

2 min.

Întreabă elevii: ”Care este sărbătoarea voastră preferată?” Anunță tema activității: ”Decorațiuni de Crăciun”, precum și obiectivele: - Descrierea bradului - Denumirea materialelor - Identificarea etapelor

Răspund la întrebarea adresată Conversația de profesor. Ascultă cu atenție enunțarea temei și a obiectivelor. Adresează întrebări.

3 min

Inițiază o discuție despre Răspund la solicitările profeso- Conversația, Planșă caracteristicile bradului, rului privind caracteristicile Explicația utilizând o planșă pentru a unui brad. explica asemănarea acestuia cu forma de triunghi pe care o va avea decorațiunea.

Frontal

5 min

Prezintă elevilor o decora- Sunt atenți la prezentarea făcută Conversația, Model țiune sub formă de brad din de profesor și explorează tactil Explicația decorațiune bețișoare de lemn și trece pe modelul oferit.

Frontal

Conversația

Materiale (foarfece, lipici, bețe, etc)

Frontal

Frontal

III. Dirijarea învățării 1.discuție premergătoare

O1 O2

2.prezentarea lucrării model

O3 O5

EVALUARE

la fiecare elev. Prezentarea etapelor necesare de realizare a decorațiunii: 1. colorarea celor trei bețișoare cu o culoare preferată de elevi 2. lipirea bețișoarelor între ele, în formă de triunghi 3. decuparea și lipirea tulpinii bradului 4. decorarea bradului cu materiale diverse 5. prinderea sforii pentru agățare 6. atașarea steluței din vârf

3.efectuarea propriu-zisă a lucrării

IV. Încheierea

O4 O6 O7 O8 O9 O10

25 min Împarte materialele necesare realizării lucrării. Asigură fond muzical specific Crăciunului. Observă modul în care lucrează elevii. Intervine pentru a ajuta atunci când este nevoie. Dirijează lucrul celor doi copii cu cecitate. Elevilor care termină mai repede de lucrat, le mai prezintă o mică activitate și anume realizarea unui fulg de zăpadă din farfurii de unică flosință sau hârtie albă

7 min

Apreciază lucrările elevilor.

Respectă etapele și realizează decorațiunea: colorează, lipesc, Exercițiul, decupează. Cer ajutor atunci când au Observarea nevoie. dirijată Cooperează și ajută colegii dacă aceștia au nevoie. Cei care termină prima activitate, pentru a nu se plictisi vor realiza fulgi de zăpadă din farfurii de unică folosință sau hârtie albă.

Împodobesc bradul din clasă.

Foarfece, lipici, decorațiuni, hârtie, bețișoare, alte materiale

Individual

activității

Îi invită pe elevi să Admiră lucrările colegilor lor. împodobească bradul clasei cu decorațiunile create de ei

Conversația

VI .Obţinerea performanţei

V .Asigurarea feedback-ului

O5 O6 O3 O9

12 min

O10

O10 VI. Evaluarea

conține numere. Fiecărui număr de pe planșă îi corespude o foiță de pe catedră. Vom recunoaște numerele împreună, iar pe rând elevii vor ieși din bănci, vor veni la catedră și vor alege foița numărului corespunzător. După ce găsește foița, elevul trebuie să o lipească pe planșă, peste căsuța numărului potrivit.

2min

În continuare, elevilor li se va prezenta o poveste, cu ajutorul imaginilor din Power Point: ”După cum vedeți, cei doi minioni (Kevin și Bob) vă cer ajutorul în rezolvarea unei probleme. Cei doi sunt supărați deoarece câteva numere nu își mai cunosc locul, haideți să așezăm numerele și să îi facem fericiți pe cei doi minioni.” Aici elevii vor avea pe calculator câteva șiruri de numere, cu câteva lipsă, după modelul următor: ”10, 20, 30, , 50, 60... 100, 200, , 400, 500...”, și pe rând vor veni să completeze spațiile goale.

calculator Conversaţia

vizual în PowerPoint

verbală pentru modul în care elevii vor rezolva exercițiul

Exerciţiul

Exerciţiul Problematiz a-rea

Individual

Fişe de lucru (anexa 1/ anexa 2)

-apreciez capacitatea de a efectua calculele şi de a rezolva problema dată -autoevaluarea

-aprecieri verbale

Anexa 1:

Anexa 2