40 0 465KB
PROIECT DIDACTIC DATA: 19.11.2018 ȘCOALA: Liceul Special ”Moldova” Tg. Frumos CLASA: a III- a PROPUNĂTOR: Manole Alina- Vasilica (căs. Terente) Timofte Adina ARIA CURRICULARĂ: Terapie complexă și integrată TIPUL ACTIVITĂȚII: Terapie ocupațională SUBIECTUL ACTIVITĂȚII : Decorațiuni de Crăciun OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Consolidarea unor priceperi și deprinderi SCOPUL ACTIVITĂȚII: Confecționarea decorațiunilor de Crăciun utilizând diverse materiale prin decupare, lipire, colorare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1. cognitive: O1- să precizeze principalele caracteristici ale unui brad; O2- să denumească anotimpul în care se folosesc decorațiuni de Crăciun; O3- să identifice etapele de lucru pentru realizarea decorațiunii; 2. psihomotorii: O4 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea instrumentelor/materialelor de lucru; Obiectiv diferențiat: O5 – să exploreze tactil instrumentele și materialele de lucru; O6- să coloreze bețișoarele de lemn; O7- să lipească materiale pe bețișoarele de lemn; O8- să decupeze ornamentele pentru brăduț; 3.
afective O9- să manifeste spirit de cooperare și ajutor reciproc; O10- să participe cu interes la realizarea activității; O11- să asculte cu atenție profesorul;
STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, observația dirijată Mijloace de învăţământ: planșă, foarfece, lipici, culori, bețișoare de lemn, sfoară, ață/mohair, carton/hârtie colorat/ă. b) Forme de organizare: frontal, individual RESURSE UMANE: 12 elevi (2 cu cecitate și 10 cu ambliopie medie, deficit de atenție și rigiditate manuală) RESURSE TEMPORALE: 45 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI ETAPELE ACTIVITAŢII
Ob. Op.
I. Moment organizatoric și captarea atenţiei
II.Anunţarea temei şi obiectivelor operaţionale
O11
TIMP
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
STRATEGII DIDACTICE Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare
Activitate profesor 2 min. Pregătește materialelor necesare realizării activității; Asigură un climat psihopedagogic propice desfășurării activității în condiții bune
Activitate elevi Se pregătesc pentru oră
2 min.
Întreabă elevii: ”Care este sărbătoarea voastră preferată?” Anunță tema activității: ”Decorațiuni de Crăciun”, precum și obiectivele: - Descrierea bradului - Denumirea materialelor - Identificarea etapelor
Răspund la întrebarea adresată Conversația de profesor. Ascultă cu atenție enunțarea temei și a obiectivelor. Adresează întrebări.
3 min
Inițiază o discuție despre Răspund la solicitările profeso- Conversația, Planșă caracteristicile bradului, rului privind caracteristicile Explicația utilizând o planșă pentru a unui brad. explica asemănarea acestuia cu forma de triunghi pe care o va avea decorațiunea.
Frontal
5 min
Prezintă elevilor o decora- Sunt atenți la prezentarea făcută Conversația, Model țiune sub formă de brad din de profesor și explorează tactil Explicația decorațiune bețișoare de lemn și trece pe modelul oferit.
Frontal
Conversația
Materiale (foarfece, lipici, bețe, etc)
Frontal
Frontal
III. Dirijarea învățării 1.discuție premergătoare
O1 O2
2.prezentarea lucrării model
O3 O5
EVALUARE
la fiecare elev. Prezentarea etapelor necesare de realizare a decorațiunii: 1. colorarea celor trei bețișoare cu o culoare preferată de elevi 2. lipirea bețișoarelor între ele, în formă de triunghi 3. decuparea și lipirea tulpinii bradului 4. decorarea bradului cu materiale diverse 5. prinderea sforii pentru agățare 6. atașarea steluței din vârf
3.efectuarea propriu-zisă a lucrării
IV. Încheierea
O4 O6 O7 O8 O9 O10
25 min Împarte materialele necesare realizării lucrării. Asigură fond muzical specific Crăciunului. Observă modul în care lucrează elevii. Intervine pentru a ajuta atunci când este nevoie. Dirijează lucrul celor doi copii cu cecitate. Elevilor care termină mai repede de lucrat, le mai prezintă o mică activitate și anume realizarea unui fulg de zăpadă din farfurii de unică flosință sau hârtie albă
7 min
Apreciază lucrările elevilor.
Respectă etapele și realizează decorațiunea: colorează, lipesc, Exercițiul, decupează. Cer ajutor atunci când au Observarea nevoie. dirijată Cooperează și ajută colegii dacă aceștia au nevoie. Cei care termină prima activitate, pentru a nu se plictisi vor realiza fulgi de zăpadă din farfurii de unică folosință sau hârtie albă.
Împodobesc bradul din clasă.
Foarfece, lipici, decorațiuni, hârtie, bețișoare, alte materiale
Individual
activității
Îi invită pe elevi să Admiră lucrările colegilor lor. împodobească bradul clasei cu decorațiunile create de ei
Conversația
VI .Obţinerea performanţei
V .Asigurarea feedback-ului
O5 O6 O3 O9
12 min
O10
O10 VI. Evaluarea
conține numere. Fiecărui număr de pe planșă îi corespude o foiță de pe catedră. Vom recunoaște numerele împreună, iar pe rând elevii vor ieși din bănci, vor veni la catedră și vor alege foița numărului corespunzător. După ce găsește foița, elevul trebuie să o lipească pe planșă, peste căsuța numărului potrivit.
2min
În continuare, elevilor li se va prezenta o poveste, cu ajutorul imaginilor din Power Point: ”După cum vedeți, cei doi minioni (Kevin și Bob) vă cer ajutorul în rezolvarea unei probleme. Cei doi sunt supărați deoarece câteva numere nu își mai cunosc locul, haideți să așezăm numerele și să îi facem fericiți pe cei doi minioni.” Aici elevii vor avea pe calculator câteva șiruri de numere, cu câteva lipsă, după modelul următor: ”10, 20, 30, , 50, 60... 100, 200, , 400, 500...”, și pe rând vor veni să completeze spațiile goale.
calculator Conversaţia
vizual în PowerPoint
verbală pentru modul în care elevii vor rezolva exercițiul
Exerciţiul
Exerciţiul Problematiz a-rea
Individual
Fişe de lucru (anexa 1/ anexa 2)
-apreciez capacitatea de a efectua calculele şi de a rezolva problema dată -autoevaluarea
-aprecieri verbale
Anexa 1:
Anexa 2