31 0 606KB
PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 10.12.2015 Unitatea de învățământ: Grădinița P.P. ,,Amicii’’Constanța Coordonator practică pedagogică: lect.univ.dr.Larisa Ileana Casangiu Mentor practică pedagogică: Ștefania Fotu Studente: Nicolae Luminița și Oprea Cristina Grupa: Mare ”Ștrumfii” Domeniul experențial: DLC Tema săptămânii: În jurul bradului Categoria de activitate: Educarea limbajului Categoria de activitate: memorizare Tema activității: ,,Crăciunul copiilor’’ de Octavian Goga Tipul de activitate: mixt Durata: 35 minute Scopul activității: stimularea interesului pentru creații literare; dezvoltarea expresivității limbajului oral. Obiective operaţionale: Cognitive: O1 - să memoreze logic și conștient poezia; O2 - să desprindă mesajul poeziei pe baza întrebărilor și a suportului ilustrativ; O3 - să recite corect şi expresiv, respectând intonaţia, pauza, ritmul, în timpul recitării; O4 - să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv cu cuvinte noi; O5 – să formuleze propoziții cu cuvintele și expresiile noi.
Psihomotrice: Opm- să păstreze o poziție corectă a corpului în timpul memorării poeziei. Afective: Oa1 - cultivarea dragostei față de poezie și a admirației față de tradițiile românești. Strategii didactice: Metode şi procedee: M1-exerciţiul; M2-conversaţia; M3-explicaţia; M4-demonstrația; M5-aprecierea verbală; M6-elementul surpriză ; Mijloace didactice: m1-scrisoare; m2-imagini adecvate poeziei; m3-poezia; m4-stimulente. Forme de organizare: Activitate frontală, individuală
Bibliografie:
,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copilului de la 3 la 6/7ani”, MECT, 2008
GOGA,Octavian ,,Crăciunul copiilor”, editura Tehno-Art,2008, Cluj;
MITU,Florica, ANTONOVICI, Ştefania – Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Editura Humanitas Educaţional, ediţia a II-a, revizuită, 2005;
Evenimentul didactic
Ob.
Elementele de conținut
Strategii didactice Metode Mijloace și didactice procedee
Evaluare
Voi aerisi sala de grupă; Voi aranja scăunele copiilor în formă de semicerc; Voi pregăti materialul didactic;
1.Moment organizatoric
a. Captarea atenţiei
2.Introducerea în activitate
Captarea atenției o voi realiza printr-o scrisoare: ”Dragi copii, la mine Moș Crăciun a ajuns mai devreme și mi-a dat o scrisoare pentru voi. Ia să vedem ce vrea Moșul să ne transmită: ,, Dragii Moșului, știu cât de cuminți ați fost în acest an, de aceea v-am trimis o poezie frumoasă pe care sunt sigur că o veți învăța și mi-o veți spune în seara de Ajun. De asemenea, cine va reuși să învețe poezia azi va primi și o recompensă.”
m1
M6
Voi descoperi planșele și voi adresa copiilor întrebări pe baza imaginilor.(Anexa 1). „V-am pregătit o surpriză!” (descopăr prima imagine care semnifică elementele din poezie). Educatoarea îi lasă pe copii să intuiască ce se află în imagini şi le adresează câteva întrebări: ,,Ce observăm în imagine?’’, ,,Cum arată Moș Crăciun?’’ ,,Cine îl însoțește pe Moș Crăciun?” Descopăr și cea de-a doua imagine: „Ce face Moș Crăciun?” ,, Ce credeți că scrie?” ,,Voi i-ați scris lui Moș Crăciun?’’ ,,Cu ce vine Moș Crăciun?’’ O1 O2 O3 O4 O5
b. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor Copiii vor fi anunțați că urmează să învețe o nouă poezie.
m2
Observarea comportamentului copiilor
Copii, Octavian Goga a scris mai multe poezii printre care și poezia ,,Crăciunul copiilor” pe care noi astăzi o vom învăța împreună. Moș Crăciun se va bucura foarte mult dacă voi veți asculta cu atenție poezia si o veți învăța, iar la final dacă veți recita frumos și expresiv poezia am pregatit cateva surprize. Voi recita integral poezia, expresiv, respectând intonația și pauzele. Voi explica, pe baza imaginilor sugestive, conținutul de idei; se vor identifica cuvintele și expresiile noi:
3. Dirijarea învățării
O2
4. Obținerea performanței
O1
O3
badea tinda condei șiret Copii vor memora poezia pe unități logice; Se va repeta prima strofă cu doi-trei copii; Se va trece la umătoarea strofă, care va fi repetată împreună cu prima; voi repeta cele două strofe cu doi, trei copii; Se va trece la ultima strofă, care va fi repetată împreună cu primele două, pentru fixarea în memorie a fragmentelor logice, în succesiunea lor firească. Se va realiza memorarea poeziei individual, cu cât mulți copii, pentru corectarea eventualelor greșeli de pronunție. Se vor formula propoziții care să conțină cuvinte și expresii noi, întâlnite în poezie.
m3 M4
M3
Evaluarea capacității copiilor de a recita poezia corect și expresiv.
M1
O4
O5
5.Evaluare
Voi adresa copiilor întrebări, utilizând idei din poezie: Unde se afla Mos Craciun? Ce credeti ca scrie Mos Craciun in cartea lui ? De unde stie Mos Craciun ce ne dorim?
Evaluarea capacităţii copiilor de a asculta cu atenție recitarea model.
M2
Evaluarea capacității copiilor de a pronunța corect cuvintele, din punct de vedere fonetic și de a formula propoziții cu noile cuvinte și expresii Evaluarea capacității copiilor de a recepta mesajul transmis.
6.Încheierea activității
În încheiere se vor face aprecieri individuale şi colective asupra modului de participare la activitate oferind copiilor stimulente.
M5
m4
Anexă Crăciunul copiilor De Octavian Goga Dragi copii din ţara asta, Vă miraţi voi cum se poate, Moş Crăciun, din cer de-acolo, Să le ştie toate, toate ... Uite cum, vă spune badea ... Iarna-n noapte pe zăpadă, El trimite câte-un înger La fereastră, să vă vadă. Îngerii se uită-n casă Văd şi spun, iar Moşul are Colo-n cer la el în tindă, Pe genunchi o carte mare. Cu condei de-argint el scrie Ce copil şi ce purtare... Şi de-acolo ştie Moşul, Că-i şiret e, lucru mare!