37 2 77KB
PROIECT DE ACTIVITATE DATA : UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița CADRU DIDACTIC: NIVELUL/ GRUPA : Nivel II / Grupa mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Ce și cum vreau să fiu?” TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ”Vreau să fiu....!” SUBTEMA: ”Hai să mergem în escursie!” DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare (DLC) TEMA ACTIVITĂȚII: ˮAcceleratul” - de George Topârceanu TIPUL ACTIVITĂȚII: Transmitere și însușire de cunoştinţe FORMA DE REALIZARE: Memorizare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea depriderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia dezvoltând exprimarea verbală şi nonverbală (gestică, mimică) OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili: O1 – să memoreze logic poezia; O2 – să formuleze propoziții cu expresiile și cuvintele noi din poezie (Accelerat, tainice, ivesc, vuiet, alarmate, vulvoi); O3 – să recite corect şi cât mai expresiv, respectând intonația, ritmul și pauzele necesare.
Strategii didactice: Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul Material didactic folosit: imagini adecvate temei.
Durată : 25-30 minute; Forme de organizare: individual, frontal
Material bibliografic: 1. Curriculum pentru educație timpurie 2019 2. Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar, Humanitas Educațional, București 2005 3. Ghid Repere metodologice pentru consolidarea achizițiilor din anul școlar 2019-2020, Educație timpurie nivel preșcolar, Editura Didactică și Pedagogică S.A.
DEMERSUL DIDACTIC Evenimentul didactic
1. Moment organizatoric
Conținutul științific
Strategii didactice Material didactic Metode
Evaluare
Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea activității: - aerisirea sălii de grupă - pregătirea materialului didactic - așezarea scăunelelor în semicerc
2. Captarea atenției
Se va realiza print-o scurtă povestire a unei călătorii cu trenul.
3. Anunțarea temei și a obiectivelor propuse
Se va anunța titlul poeziei “Acceleratul” de George Topârceanu și se vor prezenta obiectivele pe înțelesul copiilor.
Povestirea
Imagini adecvate temei
Explicația
4. Dirijarea învățării Se va face o lectură - model a poeziei: ,,Acceleratul” de George Topârceanu, apoi, pe baza unor imagini se va trece la explicarea conținutului poeziei și a unor cuvinte din text (Accelerat - tren cu viteză mare, tainice - necunoscute, ivesc - apar, vuiet - gălăgie mare, alarmate - speriate, vulvoi = vâlvoi - ciufulit, zburlit) și vor fi îndrumați copiii să formuleze propoziții cu aceste cuvinte. Se va recita înca o data sau de doua ori poezia de către educatoare.
Explicația Imagini adecvate temei
Conversația
Exercițiul
Aprecieri verbale Individuală
Memorarea poeziei se va realiza pe unități logice:
5. Evaluarea activității
6. Încheierea activității
-
Strofa I Strofa I + II
-
Strofa I + II + III
Memorarea poeziei se va realiza individual cu fiecare copil, pentru corectarea eventualelor greșeli de pronunție.
Se vor face aprecieri stimulative de către educatoare cu referire la participarea copiilor la activitate.
Exercițiul
Imagini adecvate temei
Explicatia
Conversația
Aprecieri verbale Individuală
Aprecieri verbale Individuală
Aprecieri verbale