DLC Joc Didactic [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:24.11.2015 GRUPA:mare ACTIVITATEA: Educarea limbajului TEMA: “Spune ce stii despre toamna.”- joc didactic TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare FORMA DE REALIZARE: frontal SCOPUL ACTIVITATII:Verificarea si fixarea deprinderii de a alcatui propozitii simple sau dezvoltate corecte din punct de vedere grammatical. OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate dupa diferite imagini de toamna; -sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere grammatical si fonetic; -sa recunoasca si sa denumeasca fructele si legumele de toamna; -sa clasifice roadele toamnei: fructe si legume; -sa formeze intregul din fructe si legume taiate- gen puzzle. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, munca in echipa, demonstratia. MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de toamna, jetoane cu fructe si legume, imagine cu livada de pomi fructiferi, imagine cu gradina de legume, puzzle. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” DURATA: 30-35 minute

Evenimentul didactic Moment organizatoric Captarea atentiei

Contintul stiintific

Strategiile Evaluarea didactice

Se aranjeaza mobilierul si materialele necesare desfasurarii activitatii. Se aseaza copiii la masute. Copii, ia priviti! Ce am aici? (o scrisoare) A adus-o Conversatia Aprecierea raspunsuripostasul dimineata.Haideti sa deschidem sa vedem lor ce scrie!(anexa 1) observarea Voi stiti ce este toamna? ( un anotimp) comportaCare sunt celelalte anotimpuri? mentului O ajutam pe veverita Rita sa afle ce este toamna? Anuntarea Ca sa ne fie mai usor, eu zic sa ne jucam un joc:”Ci- Conversatia Explicatia temei ne stie mai bine”, iar mai tarziu voi scrie o scrisoare veveritei Rita. Acest joc ne va arata cine stie mai bine ce este toamna, care sunt bucuriile pe care le aduce ea. Aprecierea Desfasurarea Ia priviti! Ce am aici? (mai multe imagini) raspunsuriactivitatii Eu o sa va arat imagini, iar voi trebuie sa-mi spulor neti in propozitii frumos formulate ce stiti despre ce vedeti in imagini. Explicatia Fiti atenti, nu vorbim toti odata, spune propozitie Demonstratia doar copilul pe care il numesc, iar daca a spus o Exercitiul propozitie corecta si frumoasa il aplaudam. Le arat pe rand copiilor imagini ce prezinta aspecte caracteristice toamnei. Varianta 2 Observarea Pentru ca ati vorbit foarte frumos despre aceste imacomportagini, eu ma gandesc acum sa ne jucam in alt fel. Ia mentului priviti! Ce vedeti aici?( le arat doua imagini: una ce reprezinta o livada, iar alta o gradina de legume si un cos cu mai multe plicuri in care sunt jetoane cu fructe si legume).Copiii vor deschide pe rand plicurile, vor spune in propozitii corect formulate ce au gasit in plic. Vor aseza fructul sau leguma sub imaginea care arata locul in care creste:livada sau gradina de legume. Jocul va continua pana se deschid toate plicurile. Varianta 3 Munca in La mese vor fi pregatite fructe si legume taiate-gen echipa puzzle. Copiii vor merge la mese si vor cauta sa formeze intregul.Cand au format intregul, vor spu-

ne, in propozitii corect formulate, ce fruct sau leguma au format. Incheierea activitatii

Voi face aprecieri generale si individuale in functie de modul in care au participat la activitate. Voi stabili impreuna cu copiii , ca dupa terminarea activitatilor vom scrie o scrisoare veveritei Rita.

Evaluare prin recompense