Proiect Didactic VI Trasaturi Ale Persoanei În Soc Interculturală [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE DATA: 20-24.01.2020 CLASA: a VI – a DISCIPLINA: Educaţie social- Educaţie interculturală PROFESOR: Staicu Lavinia UNITATEA DE INVATARE: PERSOANA ȘI SOCIETATEA INTERCULTURALĂ CAPITOLUL: II SUBIECTUL: Trăsături ale persoanei în societatea interculturală TIPUL LECTIEI: predare, fixare de cunoştinţe SCOPUL LECTIEI: Mixtă COMPETENŢE GENERALE: 1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală și a diferitelor grupuri și comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social 2. Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri și comunități, prin asumarea unor valori și norme sociale și civice 3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor, prin exercitarea spiritului de inițiativă și întreprinzător, respectiv prin manifestarea unui comportament social, civic și economic activ COMPETENTE SPECIFICE: 1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației interculturale cu referire la fapte / evenimente / procese din societatea contemporană; 1.3. Analizarea unor situații în acord/dezacord cu valorile și principiile societății interculturale, 2.3. Rezolvarea în perechi/echipă a unor sarcini de lucru referitoare la viața într-o societate interculturală ; 3.1. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală proprie și față de identitatea celor care aparțin unor culturi diferite; 3.2.Participarea la rezolvarea problemelor comunității, prin utilizarea capacității de empatie culturală în relațiile cu persoane aparținând unor culturi diferite; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să explice noţiuni ca: spirit deschis, flexibilitate, cooperare, abilități relaționale și comunicaționale ; - să exprime argumentat puncte de vedere proprii; - să exerseze deprinderi de participare în situaţii diferite; - să dezvolte competente de munca în echipă, de cooperare şi competiţie. 1

NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI: elevii utilizează corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte; prezintă interes faţă de această temă. TIPURI DE STRATEGII: METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia euristică, analiza de text, exercitiul, lucru in perechi, lucru pe grupe, joc de rol, MIJLOACE DE INVATAMANT: fişa; FORME, MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: -frontal -perechi -individual SURSE DOCUMENTARE: manual clasa a VI-a, Educaţie socială-Educaţie interculturală / Victor Bratu, Alina Bratu, Elena Lupşa, Editura Didactică şi pedagogică S.A., Bucureşti, 2018 Etapele lectiei 1. Moment organizatoric (2 min.) 2. Anunţarea temei şi a obiectivelor (3 min.)

Activitatea profesorului -pregateşte materialele -efectuează prezenţa -stabileşte ordinea şi disciplina -anunţă tema de discuţie a orei: Trăsături ale persoanei în societatea interculturală -scrie titlul lecţiei la tablă -anunţă obiectivele lecţiei

Activitatea elevului

Ob.

Metode

Evaluarea

-noteaza titlul lectiei - urmaresc cu atentie expunerea obiectivelor

Expunere

3.Lectia propriu-zisă (30 min.)

- cere elevilor să definească termenii: multiculturalitate, interculturalitate şi care sunt trăsăturile de caracter ale persoanei într-o societate interculturală. - explică elevilor că societatea interculturală presupune a fi o comunitate unde cetăţenii, chiar dacă fac parte din grupuri culturale diferite, sunt capabili să se adapteze unei lumi în continuă schimbare. Astăzi orice om trebuie

- elevii răspund la întrebările din lecţiile anterioare; - noteză noile informaţii; - lucrează exerciţiul;

Conversaţie Observarea Lucru in sistematică echipă Explicaţie Evaluare orala

2

să aibă cunoştinţe despre drepturile omului, istorie, cultură şi politică, stereotipuri şi prejudecăţi, şi să manifeste anumite comportamente: spirit deschis, flexibilitate, cooperare, abilități relaționale și comunicaționale; - defineşte termenii menţionaţi şi oferă exemple; - propune elevilor un exerciţiu de grup: Târgul

4.Fixare şi sistematizarea cunoştinţelor însuşite (10 min.) 5.Încheiere. (5 min.)

expertizei – fiecare participant primeşte două postituri (de culori diferite), pe unul dintre ele va scrie ceea ce ştie să facă, iar pe celălalt va scrie ceea ce ar dori să ştie. Postiturile se vor pune fiecare pe un umăr. Participanţii vor f invitaţi să participe la un târg, în care vor fi încurajaţi să ofere « la schimb » aspecte pe care ştiu să le facă cu ceea ce ar dori să cunoască. Astfel facilitându-se schimb de informaţii între participanţi şi interacţiune. - se concluzionează menţionând că fiecare opinie este validă, depinde de unde priveşti şi cum se vede realitatea din acea perspectivă; - împarte elevilor fişe de lucru.

-aprecieri, recomandări; - notează în caiet elevii activi la oră; - laudă elevii activi;

- răspund la întrebările trecute pe fişa de lucru;

- notează concluziile lecţiei în caiete

Lucru in echipă Explicaţie

Observarea sistematică

Conversaţia

3

DISCIPLINA: Educaţie social- Educaţie interculturală PROFESOR: Staicu Lavinia UNITATEA DE INVATARE: PERSOANA ȘI SOCIETATEA INTERCULTURALĂ CAPITOLUL: II SUBIECTUL: Trăsături ale persoanei în societatea interculturală

Fişa de lucru “Umblă în papucii mei” Veţi fi, pe rând, mai multe personaje închipuite: un indian care locuieşte la cort, o persoană care locuieşte pe străzi, o persoană cu dizabilitate fizică care se mişcă doar cu un carucior cu rotile. Scrie-ţi pe scurt, cum vă imaginaţi o zi “în papucii” acestor persoanje. Aţi accepta aceste personae în grupul vostru de prieteni? Argumentaţi.

4

DISCIPLINA: Educaţie social- Educaţie interculturală PROFESOR: Staicu Lavinia UNITATEA DE INVATARE: PERSOANA ȘI SOCIETATEA INTERCULTURALĂ CAPITOLUL: II SUBIECTUL: Trăsături ale persoanei în societatea interculturală

Fişă de lucru suplimentară Fişe de activitate pentru „Saluturi din lumea largă”. Încercaţi saluturile cu unul dintre colegi. Salutul indian „Namaste” – Puneti mainile in pozitie de rugaciune in dreptul pieptului si inclinate putin in fata, zicand Namaste; Salutul din S.U.A. – Daţi mâinile ferm si menţineţi contactul vizual direct; Salutul din Polinezia – Imbratisati-vă și frecati spatele celuilalt. (Aceasta este un gest efectuate numai de către bărbați); Salutul eschimoşilor – Frecaţi-vă nasul Salutul unor triburi tibetane – Scoate-ţi limba la alta persoană; Salutul din Japonia – Aplecaţi-vă de la talie până la un unghi de 15 °. Acesta este o salutare informală folosit pentru toate gradele de rudenie și pentru toate ocazile; Salutul din Rusia – Da-ţi mâinile ferm. Apoi faceţi o "îmbrățișare urs" si 2 – 3 pupici pe obraji alternativ; Salutul din America Latină – Îmbrăţişaţi-vă şi daţi câteva bătăi consistente pe spate; Salutul din Thailanda – „wai” ca salutul indian "Namaste", așezați-vă mâinile la piept într-o poziție de rugăciune și aplecaţi-vă ușor. Cu cât mâinile sunt mai sus, cu atât se arată mai mult respecte pentru persoana pe care o salutaţi, însă atenţie a nu ridica mâinile deasupra capului, deoarece poate fi interpretat greșit ca o insultă; Salutul din Europa de Sud, Centrală și de Sud – se strâng mâinile cu căldură și se zăboveşte un pic mai mult decât strângere de mână americană tradițională. Urmează apoi atingerea antebratului sau cotului celeilalte personae; Salutul din Turcia – strângeţi ambele mâini într-o strângere de mână sau îmbrăţişaţi în timp ce sarutaţi ambii obraji. (Acest gest este, în general, efectuat între prieteni vechi, dar pentru scopul acestei activităţi, se face cu toată lumea.)

5

Vocabular: Empatie = capacitatea de a înţelege perspectivele celorlaţi, valorile, sentimentele persoanelor care aparţin unor culturi diferite şi de a ţine cont de ele; Flexibilitate= elasticitate, supleţe, proprietatea de a se adapta la împrejurări; Socializare= proces de învăţare a normelor şi valorilor necesare traiului în societate;

6