Proiect Didactic - VI - Principii Si Valori Ale Societatii Interculturale [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect Didactic On-line Data: 11.11.2020 Școala: Școala Gimnazială Nr. 1, Iaslovăţ Clasa: a VI- a Profesor: Cotleţ Alina Disciplina: Educație socială - Educație interculturală Aria curriculară: Om şi societate Unitatea de învăţare: Persoana şi societatea interculturală Titlul lecţiei: Principiile și valorile unei societăți interculturale. Acceptare şi respect Tipul lecţiei: mixtă Locul desfăşurării: Google Meet Timp: 35 minute Condiţii prealabile: elevii au cunoştinţe anterioare societatea interculturală, importanţa toleranţei şi a respectului reciproc între membrii diferitelor culturi. Scopul (obiectivul fundamental al) lecţiei : familiarizarea elevilor cu principiile și valorile societății interculturale şi evidenţierea rolului jucat de acceptare şi respect în relaţiile interumane. Competenţe specifice vizate: 1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației interculturale cu referire la fapte /evenimente / procese din societatea contemporană 1.2. Identificarea propriilor repere de identitate culturală, prin raportare la sisteme culturale variate 1.3. Analizarea unor situații în acord/dezacord cu valorile și principiile societății interculturale 3.1. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală proprie și față de identitatea celor ce aparțin unor culturi diferite Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:  O1: să definească termenii atitudine şi valoare;  O2: să diferenţieze între atitudini ghidate de stereotipuri, prejudecăţi şi cele deschise, tolerante ;  O3: să stabilească rolul jucat de principiile şi valorile enunţate în societatea interculturală;  O4: să analizeze situaţii în care aceste valori şi principii duc la respingerea atitudinilor intolerante şi discriminatorii faţă de membrii altor culturi . Strategii de predare – învăţare:  Metode şi procedee: expunerea, conversaţia euristică, explicaţia, comparaţia,exerciţiul.  Mijloace de învăţământ: manualul, manuale alternative în format digital, imagini, exerciţii propuse pe diverse site-uri on-line, materiale video.  Moduri de organizare a învăţării: frontal şi individual. Bibliografie :  

Victor Bratu, Alina Bratu, Elena Lupşa, Educaţie Socială, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2018. https://www.intercultural.ro/wp-content/uploads/2020/02/Ghid-Educatie-Interculturala-web.pdf

1

DESFĂŞURAREA LECŢIEI 1. Momentul organizatoric ( 2 minute ) Profesorul accesează link-ul Google Meet de pe platforma Google Classroom cu cinci minute înainte de ora stabilită pentru a verifica conexiunea, setările video şi audio. Salută elevii în momentul conectării, rezumă regulile activităţii on-line şi îşi notează prezenţa. Elevii se conectează la întâlnirea on-line, accesând link-ul afişat pe pagina cursului creat în Google Classroom, apoi ascultă indicaţiile profesorului pentru o bună desfăşurare a activităţii. 2. Actualizarea cunoştinţelor ( 5 minute ) Profesorul desfăşoară verificarea online a cunoştinţelor dobândite anterior cu ajutorul unor exerciţii în LearningApps şi Kidibot. Se vor partaja exerciţiile întregii clase, iar profesorul solicită câte unui elev să le rezolve. Exerciţiu on-line Adevărat /Fals: Societatea multiculturală sau societatea interculturală https://wordwall.net/resource/6394273/societatea-multicultural%C4%83-sau-societateaintercultural%C4%83 Exerciţiu tip chestionar : Persoana în societatea interculturală https://www.kidibot.ro/persoana-in-societatea-interculturala/ Resurse procedurale şi materiale: expunerea, conversaţia, explicaţia; laptop, resurse on-line. Activitate: individuală. Evaluare: evaluarea orală. 3. Anunţarea lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor (2 minute) Profesorul precizează tema lecţiei „Principiile și valorile unei societăți interculturale. Acceptare şi respect” şi enumeră performanțele la care vor ajunge elevii cu condiția participării active la lecția online. Elevii notează tema anunțată şi conștientizează performanțele la care vor ajunge ca urmare a atingerii obiectivelor operaționale expuse. Resurse procedurale şi materiale: expunerea; manual, laptop. Activitate: frontală şi individuală Evaluare: evaluarea orală. 4. Comunicare noilor cunoştinţe (15 minute) Profesorul partajează schema lecţiei pe ecran (acest document a fost încărcat în prealabil la secţiunea Activitate la curs pe Google Classroom ) şi explică elevilor ce trebuie să noteze pe caiete. Se precizează definițiile noțiunilor menționate:  Valorile sunt elemente fundamentale ale vieţii sociale, identificate prin atitudini şi comportamente. Sistemul de valori se formează în timpul copilăriei.  Atitudinea reprezintă predispoziţie învăţată spre un anumit comportament, favorabil sau nefavorabil în raport cu ceva sau cineva.

2

Profesorul insistă asupra faptului că educaţia interculturală încurajează formarea unor atitudini pozitive pentru o convieţuire paşnică, acceptare , respect, dar şi respingerea atitudinilor intolerante şi discriminatorii. Enumeră principiile societăţii interculturale: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Deschiderea către ceilalți Respectul activ pentru diferență Înțelegerea mutuală Toleranța activă Asigurarea egalității oportunităților/șanselor Combaterea discriminării Promovarea incluziunii sociale, a dialogului intercultural, a solidarității.

Elevii ascultă prezentarea şi explicaţiile profesorului, notează pe caiete în ritm propriu adresează întrebări dacă au neclarităţi sau curiozităţi.

şi

Resurse procedurale şi materiale: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia; manual, laptop. Activitate: frontală şi individuală. Evaluare: evaluarea orală. 5. Fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-backului (10 minute) Profesorul se asigură că elevii au înţeles corect conţinuturile prezentate prin adresarea unor întrebări de control. Apoi, îşi reorganizează expunerea pentru a dobândi o înţelegere optimă din partea elevilor. Verifică însuşirea noii lecţii prin analizarea şi dezbaterea unor afirmaţii cuprinse în textele 1., 2. şi 3. din manual ( pp. 52-53). Elevii răspund pe rând la întrebările profesorului, îşi exprimă propriile păreri cu privire la textele citite, enumeră argumente şi contraargumente în legătură cu afirmaţii selectate, apoi notează concluziile. Resurse procedurale şi materiale: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul; laptop, manual. Activitate: frontală şi individuală. Evaluare: evaluarea orală. 6. Stabilirea temei pentru acasă (1 minut) Profesorul recomandă citirea lecţiei din manual (pp.52-53) pentru continuarea studiului individual şi anunţă tema pentru acasă – rezolvarea unui chestionar (quiz) on-line :  https://quizizz.com/admin/quiz/5c56fb020a6052001a2fc05e/4-societatea-interculturala-valori-siprincipii

Elevii notează tema pentru acasă şi adresează întrebări pentru rezolvarea eventualelor nedumeriri.

3

SCHEMA LECŢIEI Societatea noastră (de tip mozaic) este constituită pe baza unui set de principii şi valori care ne influenţează identitatea. Valorile sunt elemente fundamentale ale vieţii sociale, identificate prin atitudini şi comportamente. Sistemul de valori se formează în timpul copilăriei. Atitudinea reprezintă predispoziţia învăţată spre un anumit comportament, favorabil sau nefavorabil în raport cu ceva sau cineva. Atitudini

acceptarea celuilalt şi a diferenţelor culturale manifestări conform unor prejudecăţi sau stereotipuri deschise şi tolerante

Noi decidem ce atitudini adoptăm Interacţiunea cu membrii altor culturi e din ce în ce mai întâlnită, aşadar doar deschiderea şi dialogul de pe poziţii egale ne ajută să cunoaştem valorile celorlalţi, să-i acceptăm şi să-i respectăm. Educaţia interculturală încurajează formarea unor atitudini pozitive pentru o convieţuire paşnică, acceptare , respect, dar şi respingerea atitudinilor intolerante şi discriminatorii.

PRINCIPII

INTERCULTURALE:

1. DESCHIDEREA CĂTRE CEILALŢI 2. RESPECTUL ACTIV PENTRU DIFERENŢĂ 3. ȊNŢELEGEREA MUTUALĂ 4. TOLERANŢA ACTIVĂ 5. ASIGURAREA EGALITĂŢII OPORTUNITĂŢILOR/ŞANSELOR 6. COMBATEREA DISCRIMINĂRII 7. PROMOVAREA

INCLUZIUNII

INTERCULTURAL, A SOLIDARITĂŢII. Tema pentru acasă: 4

SOCIALE,

A

DIALOGULUI

https://quizizz.com/admin/quiz/5c56fb020a6052001a2fc05e/4-societatea-interculturala-valori-si-principii

5