Proiect Didactic LB Romana [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR: Lernicu (Marin) Ancuța-Loredana CLASA: a IV-a OBIECTUL: Limba şi literatura română ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare TEMA LECŢIEI: Fata babei şi fata moşneagului, după Ion Creangă TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare DURATA: 2 ore

SCOPURILE LECŢIEI: 

Formarea deprinderii de a sintetiza un text citit;



Dezvoltarea deprinderii de a descrie un personaj

Competente generale: 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare; Competente specifice:

2.1.Descrierea unui personaj dintr-o carte/dintr-un film/a unui personaj imaginar urmărind un set de repere; 2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : O1 Să citească corect, conştient si fluent textul ales. O2 Să identifice personajele din textul ales O3 Să descrie unul dintre personaje O4 Să așeze în ordine corespunzătoare imaginile . O5 Să răspundă la întrebări pe baza textului

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia,exerciţiul, jocul didactic, metoda R.A.I. MATERIAL DIDACTIC: fişe cu fragmentele textului, minge.

BIBLIOGRAFIE:

1. Sofia Dobra, Atelier de limba si literatura romana – In Tara Textelor Frumoase, clasa a IV-a, Ed. Art 2. Vasile Molan- Metodica predării limbii române în învăţământul primar

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII NR

SECVENTE

OB

CRT 1

DIDACTICE Moment organizatoric

OP

2.

Captarea atenţiei

METODE ŞI 

CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII Pregătirea materialelor necesare pentru buna

PROCEDEE Conversaţia



desfăşurare a lecţiei. Joc : Curcubeul

Conversaţia

Elevii sunt împărtiti în grupe de câte 3-4 elevi. Fiecare grupă primeşte un plic cu litere scrise cu diferite culori. Le spun elevilor că vor fi si litere scrise cu aceeaşi culoare, acestea făcând parte din acelaşi cuvânt. Punând literele în ordine, aceştia vor descoperi titlul lecţiei. FATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI, ION CREANGĂ

3.

Reactualizarea cunoştinţelor

Joc : Răspunde, aruncă,întreabă!

Conversaţia

Prima întrebare este adresată de propunător. Elevul care prinde mingea, răspunde și adresează mai departe altă întrebare cu privire la textul ce urmează a fi studiat.

metoda R.A.I

EVALUARE

4.

Anunţarea temei şi a

Anunţ elevii că vom continua să aprofundăm textul Fata Conversaţia

obiectivelor

babei şi fata moşneagului, după Ion Creangă. Îi informez că astăzi vor demonsta ca ştiu să citească corect şi conştient, să descrie personajele din poveste,să citească pe roluri.

5

Dirijarea învăţării

O2

Se scrie titlul lecţiei la tablă, iar elevii scriu în caiete. Joc: Cuvântul potrivit Copiii vor fi împărţiţi în 6 grupe de cate 4-5 elevi fiecare. Vor primi câte un fragment din text şi un plic cu Conversaţia

Vor găsi substantivul

cuvinte scrise pe jetoane. În cel mai scurt timp, elevii Exerciţiul

potrivit pentru

trebuie să identifice substantivul potrivit fragmentului dat, Explicaţia

fragmentul dat

răspunzând la întrebarea Cine?. Fiecare membru al echipei va citi în lanţ propoziţiile fragmentului şi se va verifica dacă au ales corect substantivul potrivit. Substantivele găsite de către elevi sunt scrise la tablă, O1

iar elevii le vor scrie pe caiet. În continuarea jocului, fiecare echipă va trebui să Conversaţia enunţe ideea principală a fragmentului citit. Apoi, câte un Exerciţiul reprezentant din fiecare echipă va veni la tablă şi va scrie ideea principală. Se vor enunţa în ordinea corespunzătoare

Vor enunţa ideea

textului.

principală.

O3

Elevii vor scrie pe caiet ideile principale. 1. Fata moşneagului este alungată de acasă 2. Fata

moşneagului

îngrijeşte

căţeluşa,părul

şi

fântâna. 3. Sfânta Duminică o primeşte pe fata moşneagului în casa sa. 4. Fata este recompensată pentru munca sa. 5. Fata moşneagului se întoarce acasă cu darurile primite. 6. Fata babei primeşte drept recompensă, o ladă plină cu balauri. 6



Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului

7

Voi cere elevilor să povestească oral fragmentul citit în grupă. După ce şi-au povestit fragmentul,

O4

fiecare grupă va desemna un membru, care va

Anunţarea temei pentru

povesti fragmentul oral în faţa clasei. Tema pentru acasă – elevii vor avea de realizat planul

acasă

dezvoltat de idei, pentru textul Fata babei şi fata moşneagului, după Ion Creangă.

8

Aprecierea performanței elevilor



Se fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea şi asupra modului în care elevii au participat.

Exerciţiul

Vor povesti oral fragmentul citit.