Proiect Didactic Corpul Meu [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRADINIȚA “LUMEA COPIILOR” TOPOLOVENI

GRUPA: VEVERITELOR EDUCSTOARE: APREUTESEI ALEXANDRA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Grupa: mică „Veveritele" Tema anuală de studiu:: ,, Cine sunt, suntem ?” Tema proiectului tematic: ,, Eu și lumea mea” Tema săptămânii: Acesta sunt eu Tema activităţii integrate: ,, Călătorie în lumea simțurilor ,, (ADP+ADE+ALA) Mijloc de realizare: activitate integrată Durata: o zi Loc de desfăşurare: sala de grupă Scopul activității integrate: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, îmbogățirea cunoștințelor corpul uman, formarea și consolidarea unor abilitǎți practice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ şi stimularea interactivităţii şi cooperării prin implicarea activă, motivată a copiilor. Tipul activității: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor.

DOMENII DE DEZVOLTARE I. Dezvoltarea fizică, a sănătății şi igienei personale: Competență generală: C.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării. Competență specifică: 2.1. Utilizează simțurile ( văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc) în interacțiune cu mediul apropiat. 2.2. Se orientează în spațiu pe baza simțutilor. 2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii. II. Dezvoltarea socio-emoțională: Competență generală: C.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității. Competență specifică: 2.1. Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor și deosebirilor dintre oameni. 2.5. Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat. III. Capacități și atitudini în învățare Competență generală: C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare. Competență specifică: 1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi. IV. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii Competență generală: C.2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare. Competență specifică: 2.2. Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare. V. Dezvoltarea cognitivă a cunoașterii lumii Competență generală:

C.1 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat. Competențe specifice: 1.5. Realizează în mod dirijat, activități simple de investigarea a mediului, folosind nstrumente și metode specifice. CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE ADP: Întâlnirea de dimineață ” Acesta sunt eu ! ” și Calendarul naturii; Rutine: ”Singurel mă îngrijesc ,, ( deprinderi de igienă personală); Tranziții: ,, Am două mânuțe și două piciorușe,,

ALA 1:  Construcții : ,, Conturul corpului meu ,, Sarcina didactică : Copiii vor realiza conturul corpului uman cu ajutorul pieselor lego Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul Mijloace didactice : covoraș, cuburi lego Forma de organizare : în grupuri mici , individual  Manipulative : ,, Acesta sunt eu ,, - puzzle Sarcina didactică : Copiii vor realiza cu ajutorul pieselor de puzzle corpul fetițelor și al băieților Metode și procedee : conversația, explicația, exercițiul Mijloace și materiale didactice : puzzle din lemn Forma de organizare: în grupuri mici, individual;

ADE :  DȘ - Cunoașterea mediului ,,Călătorie în lumea simțurilor,,- joc didactic Obiective operaţionale: O1- să denumescă organele de simț ale corpului uman ( ochi, urechi, nas, limbă,mâini); O2- să numească organul de simț implicat în anumite situații, astfel realizând florile simțurilor; O3- să identifice culorile și nuanțele imaginilor prezentate, utilizând analizatorul vizual ; O4- să diferențieze calitățile de ordin olfactiv recunoscând însușirile( miros plăcut/neplăcut, parfumat/floral, înțepător, fructat,etc); O5- să recunoască auditiv sunete, zgomote, pocnete, fluierături, etc. produse de diferite obiecte cunoscute; O6- să diferențieze calitățile de ordin gustativ ale unor alimente: gust dulce, acru, sărat, amar; O7- să diferențieze tactil însușirile contrastante ale obiectelor: tare-moale, cald-rece; Regulile jocului: Pe rând, fiecare copil va rostogoli cubul și in funcție de imaginea de pe partea superioară a cubului va completa floarea simțului potrivită.Pe fiecare față a cubului va fi un simbol: ureche, gură, nas,ochi, mână, față zâmbitoare.Dacă un copil nu știe răspunsul, el va fi ajutat de alt coleg. Sarcina de joc :Copiii vor realiza piramida simțurilor, vor întregi florile simțurilor, și vor recunoaște anumite obiecte folosind simțul corespunzător. Elemente de joc : aplauze, încurajări.

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația,jocul, metoda piramidei, exercițiul; Mijloace și materiale didactice: piramida simțurilor, tablă magnetică, jetoane reprezentând tulpini de flori ale celor cinci simțuri și petale corespunzătoare celor cinci simțuri, cutie senzorială,instrumente muzicale de jucărie( tobă, xilofon, muzicuță, pian,tamburină) fluier, clopoțel, jetoane colorate, lămâie, ceapă, portocală, parfum, oțet, flori, miere, ciocolată, cacao, sare, castane, burete abraziv, apă, gheață, cub, bilețele colorate pe care sunt scrise ghicitori. Forma de organizare: frontal, individual; Forma de evaluare : evaluare orală Durata : 15-20 min

 DPM- ,, Dacă vreau să cresc voinic, fac gimnastică de mic !,, - traseu aplicativ Obiective operaţionale: O1: să execute cel puțin două exerciții pentru influențarea selectivă a aparatului locomotor; O2: să respecte regulile jocului; O3: să-și consolideze deprinderile învățate de mers normal, mers cu ocolire de obstacole, mers în echilibru, alergare ușoară și săritură de pe ambele picioare. Strategia didactică : Metode si procedee: explicația, conversația, demonstrația și exersarea; Mijloace de învățământ:băncuțe pentru mersul în echilibru, jaloane, mingii colorate, amprente de tălpi și amprente de mâini. Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe. Forma de evaluare: evaluare orală Durata: 15-20 min ALA 2  Joc de mișcare : „Pe urmele colorate ale copilariei ”; Sarcina didactică : Copiii vor parcurge traseul sărind pe covorul senzorial .  Joc distractiv: ,, Mingea buclucașă ,, Sarcina didactică: Copiii vor fi împărțiți în două echipe în formație de șir. Primii copii de la ambele șiruri vor primi câte o minge pe care o vor preda colegului din spate prin ridicarea brațelor și arcuirea lor in spate. Metode și procedee: conversația, explicația, jocul; Mijloace și materiale didactice: covor senzorial, două mingi;

 1.Păiși - Lăzărescu M., Ezechil L., Laborator preșcolar - ghid metodologic.  EdituraV & I Integral,București, 2011;  2. Berbeceanu G., Cioflica S., Ilie E., Marta C., Ziua bună începe la

 „Întâlnirea de dimineață„, Editura Tehno-Art, 2009;  3. Toma G., Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învățământul preșcolar, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2009  4. Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani ), MEN, 2018  5 “Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii”,2000.  6 “Exerciții și jocuri pentru preșcolari” - Editura Sport - Turism, 1976.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează în sala de grupă cu Întâlnirea de dimineață dintre educatoare și copii, prin intermediul salutului. Mai întâi salută educatoarea întreg colectivul de preșcolari așezați în semicerc Bună dimineața, dragi veverite mici, Mă bucur că sunteți aici, A început o nouă zi, Bună dimineața, dragi copii ! După salutul educatoarei, se va transmite salutul mai departe către întreg grupul de copii. Urmează Prezența copiilor, care este consemnată în catalogul grupei și se vor așeza la panou fotografiile copiilor prezenți. Acum că ne-am salutat Veveritelor , ne-am relaxat Să vedem cine-i prezent Să notăm cine-i absent. După care se completează Calendarul naturii ( în ce anotimp suntem, cum este vremea astăzi, în ce lună suntem și în ce zi a săptămânii ne aflăm). Activitatea de grup: Se va purta o scurta discutie cu copiii despre unele activități banale zilnice (Trezirea, toaleta, micul dejun,etc), care să reliefeze folosirea simțurilor. - Astăzi o să continuăm să ne cunoaștem mai bine, să explorăm puțin ”puterile ” noastre cu care am fost înzestrați. - Să începem cu lucrurile cele mai simple și să le descoperim împreună. - Care este primul lucru care vi se întâmplă dimineața?  Sună ceasul, te trezește mama= auzi;  deschizi ochii=vezi lumina, lucrurile din cameră,mama;  te speli pe mâni și pe față cu apă caldă sau rece= atingi și simți cu ajutorul pielii;  te parfumezi= miroși;  mănânci= guști. Toate acestea se numesc simțuri, adică funcții (tata este polițist= are o funcție, servici – nasul are și el funcția lui în corp, ficare organ trebuie să facă o anumită treabă) ale corpului prin care intrăm în contact cu lumea înconjurătoare. Tocmai am aflat împreună care sunt simțurile; care credeți că sunt organele de simț? ( Plansă la centrul tematic). Acum să enumerăm caracteristicele fiecărui organ de simț:

 ochii –cu ajutorul lor omul vede: forma, mărimea,culoarea, distanța, mișcarea obiectelor;  urechile - cu ajutorul lor omul aude: zgomote, sunete muzicale, cuvinte;  nasul – percepe diferite mirosuri: plăcute, neplăcute,  limba – simte: - gusturile (dulce, sărat, amar,acru), - temperatura alimentelor, - poate mesteca și înghiți alimente, - poate vorbi;  palma ,dar și pielea simte: - temperatura, durerea, forma,atingerea,aspectul suprafeței corpurilor, densitatea (moale, tare). Dupa ce au fost enumerate caracteristicile organelor de simț, le voi propune copiilor să ne punem simțurile la încercare în cadrul unui joc ce se numește ,, Călătorie în lumea simțurilor,, aceasta fiind prima activitate din cadrul Domeniilor experiențiale. Domeniul Știință -Cunoașterea mediului. În cadrul jocului, copiii au de rezolvat mai multe sarcini de lucru, după cum urmează: Sarcina 1 : Răspunde corect la ghicitori și astfel vei putea completa piramida simțurilor. Sarcina 2: Așează petalele corespunzătoare florilor simțurilor. Sarcina 3: Cu cele 5 simțuri, noi simțim, lumea o descoperim.  Copiii vor identifica culorile și nuanțele imaginilor prezentate, utilizând analizatorul vizual ;  Vor diferenția calitățile de ordin olfactiv recunoscând însușirile( miros plăcut/neplăcut, parfumat/floral, înțepător, fructat,etc);  Vor recunoaște auditiv sunete, zgomote, pocnete, fluierături, etc. produse de diferite obiecte cunoscute;  Vor diferenția calitățile de ordin gustativ ale unor alimente: gust dulce, acru, sărat, amar;  Vor diferenția tactil însușirile contrastante ale obiectelor: tare-moale, aspru-neted, gros-subtire, cald-rece Cu ajutorul tranziției ,, Am două mânuțe și două piciorușe ,, se va face trecerea la centrele de stimulare . La centrul Construcții copiii vor realiza conturul corpului uman cu ajutorul pieselor lego La centrul Manipulative copiii vor realiza cu ajutorul pieselor de puzzle corpul fetițelor și al băieților Trecerea la cea de a doua activitate pe domenii experiențiale se va realiza prin tranziția ,, Trenulețul veseliei,, Domeniul Psihomotric În cadrul acestei activități ,, Daca vreau să cresc voinic, fac gimnastică de mic,, copii vor parcurge un traseu aplicativ ( mers,alergare, ocolire de obstacole, săritură cu desprindere de pe ambele picioare) pentru a-și consolida și perfecționa deprinderile motrice de bază. Trecerea la actitățile din cadrul ALA II se va realiza prin tranziția ,,Luați seama bine,, . Aceste activități se vor desfășura în următoarea ordine : Joc de mișcare : „Pe urmele colorate ale copilariei”; Joc distractiv: ,, Mingea buclucașă ,,

Copiii vor fi recompensați pentru modul în care s-au comportat pe parcursul întregii zile . Aceștia vor primi aprecieri generale și individuale.

DEMERS DIDACTIC DOMENIUL ȘTIINȚĂ – CUNOAȘTEREA MEDIULUI ,, Calătorie în lumea simțurilor,, - joc didactic

Strategii didactice Etapele activității

1. Moment organizatoric

2. Captarea atenției

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

4. Dirijarea învățării

Conținut științific -Asigurarea mediului şi climatului instructiv-educativ optim învăţării. -Amenajarea spațiului de lucru, pregătirea materialului didactic - Intrarea organizată a copiilor în sala de grupă. Se va realiza cu ajutorul materialului didactic care va fi folosit în cadrul jocului. Astăzi ne vom juca jocul ,, Călătorie în lumea simțurilor,, în cadrul acestui joc ne vom testa cele cinci simțuri și vom rezolva corect sarcinile de lucru. -Sunteti pregătiți ? Se intuiește materialul didactic și se prezintă sarcinile de lucru copiilor.

Forme de organizare

Metode și procedee

Frontal

Conversația

Frontal

Conversația Explicația

Frontal

explicația observația

individual

Desfășurarea jocului Sarcina1: Răspunde corect la individual ghicitori și astfel vei putea

demonstrația metoda piramidei conversația exercițiul

Evaluare

Aprecieri verbale Observarea comportamentelor copiilor

Cub Bilețele pe care sunt scrise ghicitori

Desfășurarea jocului de probă Se desfășoară jocul de probă cu 1-2 copii. După ce toți copiii au înțeles modul de rezolvare al sarcinilor de lucru se va trece la desfășurarea jocului cu toată grupa de copii.

Mijloace de învățare

Tablă magnetică Jetoane reprezentând tulpinile de flori și petalele florilor

Aprecierea produselor activității Aprecieri verbale

completa piramida simțurilor. Ziua,doua ferestre deschise Noaptea,doua cercuri cu vise. (ochii) Doua palnii mititele Tot ce stii,trece prin ele. (urechile) Cinci fratiori mititei Trag manusa peste ei! (degetele de la mana) Daca un miros nu-i place El se stramba,n-ai ce face! (nasul) De folos ni-i să vorbim, Să mîncăm ori să zâmbim Când prea des o folosim Guralivi riscăm să fim. ( gura) Sarcina 2: Așează petalele corespunzătoare florilor simțurilor Complicarea jocului Sarcina 3: Cu cele 5 simțuri, noi simțim, lumea o descoperim. 5.Obținerea performantei

Copiii vor identifica culorile și nuanțele imaginilor prezentate, utilizând analizatorul vizual ; Vor diferenția calitățile de ordin olfactiv recunoscând însușirile(miros.plăcut/neplăcut, parfumat/floral, înțepător, Individual fructat,etc); Vor recunoaște auditiv sunete, zgomote, pocnete, fluierături, etc. produse de diferite obiecte muzicale cunoscute;

Conversația Exercițiul Explicația

Cutie senzorială Jetoane colorate Flori Oțet Lămâie Portocală Ceapă Parfum Sare Miere Ciocolată Cacao

Evaluare Orală Aprecier ea răspunsu -rilor copiilor

Vor diferenția calitățile de ordin gustativ ale unor alimente: gust dulce, acru, sărat, amar;

Castane burete abraziv apă gheață

Vor diferenția tactil însușirile contrastante ale obiectelor: tare-moale, cald-rece

6. Retenția și transferul cunoștințelor 7. Evaluarea activității

Nr. crt.

Se fixează titlul jocului și voi cere copiilor să prezinte care au fost sarcinile de lucru pe care le-au rezolvat in cadrul jocului. Se vor face aprecieri generale și individuale asupra modului in care s-au comportat și au răspuns copiii în timpul activității.

Verigile activității/

Conținutul activității

Evaluare orală Frontal Individual

Conversația

Frontal Conversația

Formații de lucru

Dozare

Indicații metodice

Evaluare

(Mijloace de realizare)

Durata 1.

Organizarea colectivului de copii

- adunarea

- linie pe un rând



- alinierea - salutul

2 minute

2.

Pregatirea organismului pentru efort

5 minute

xxxxxxxx

- anunțarea temei și a obiectivelor Variante de mers și alergare: -mers în cadență pe melodia cântecului :”Unul după altul”

30”

-Adunarea!

30”

-Vă aliniați!

30”

-Grupă drepți!

30”

-Pe loc repaus!

În coloană câte unul

-Înainte marș!

X X X

-“Unul după altul

X X X X X



Rapiditate și precizie

În rând ne-așezăm 1 tură

Tinem bine pasul Parca defilam! Iar in fruntea noastra , Ramona cap la rand Dupa ea vin altii

Coordona re si elasticitat e

Veseli toți cântând!”

-mers pe varfuri cu bratele sus

1 tură

-exercitii de respiratie -alergare usoara cu ghemuire la semnal Lxl

Lxl

-exercitii de respiratie -mersul piticului

L xl 1 tur

-exercitii de respiratie

-Spatele drept! “Suntem mari, Suntem mari În curând Vom fi scolari.” -Genunchii cât mai întinşi, capul sus, privirea înainte! -Inspira pe nas,expira pe gura. -Spatele drept! -Bratele indoite! -Ghemuit! -Inspira pe nas,expira pe gura. “Noi suntem piticii Piticii voinicii, Piticii barbosii Cu scufite rosii.” - Spatele drept, palmele sprijinite pe genunchi! -Inspira pe nas,expira pe gura. -Spatele drept! -Bratele indoite!

-mers in coloana cate doi

“Sa mergem impreuna

XX XX XX XX XX XX

Doi cate doi la pas

☺ L xl Lxl 1 tură

La camp cu voie buna Cantand cu vesel glas!”

Directia si sincroniza -rea

3.

Influentarea selectiva a aparatului locomotor

Complex de dezvoltare fizica generala

8 minute 1. Facem gimnastica P.i.: brațele la piet cu palmele orientate in jos

“Luati seama bine, In picioare drepti! 4x8

1-2 - extensie cu arcuirea bratelor la piept

Ochii toti la mine, Mainile la piepti!”

3-4 - extensia bratelor lateral

-Spatele drept! Palmele orientate in jos! Privirea inainte!

2. Poc - poc P.i.: stand departat cu bratele pe solduri 1 – rasucirea trunchiului spre stanga 2 – revenire 3 - rasucirea trunchiului spre dreapta 4 – revenire

XXXX XXXX XXXX XXXX

4x8 “Poc, poc Poc, poc.” -Bratele pe solduri! -Spatele drept!

Coordona re si executie adecvata

3 . Ceasul



- Prin saritura departat-luat!

P.i.:drepti, cu mainile pe sold

Executie prompta

1 – ducerea piciorului drept in fata 4x8

2 - ducerea piciorului drept lateral 3 - ducerea piciorului drept in spate

“Tica – tac,

4 – revenire

Tica – tac,

Se schimba piciorul.

Bate ceasul

5 – ducerea piciorului stang in fata

Ne-ncetat.”

6 - ducerea piciorului stang lateral

-Spatele drept! -Genunchiul intins!

7 - ducerea piciorului stang in spate

-Privirea inainte!

8 – revenire 4x 8

Tinuta corporala adecvata

4 . Sari minge, minge jos! P.i.: stand cu bratele indoite, mainile pe solduri 1-2-3 – saritura pe loc, pe ambele picioare 4 – aterizare pe sol cu sprijin pe palme 5-6-7 - saritura pe loc, pe ambele picioare 8 - aterizare pe sol cu sprijin pe palme

XXXX XXXX XXXX XXXX



Coordonare si elasticitate

Parcurs aplicativ(mers în echilibru, saritura cu desprindere de pe ambele picioare, ocolire de obstacole)

“Sari minge, minge jos!”

“Dacă vreau să cresc voinic, fac gimnastică de mic”

-Spatele drept!

Explicarea si demonstrarea jocului:

Privirea in fata!

Doua grupe

Educatoarea explică și demonstrează realizarea jocului. Se execută jocul de probă, cu câte un copil de la fiecare grupă.

Coordona re si rapiditate

-Copiii sunt impartiti in doua grupe egale.

4.

Realizarea temei (Consolidare deprinderilor motrice)

12 minute

Se trasează o linie de plecare si una de sosire . Copiii se aseaza in linie pe un rand in stanga si in dreapta traseului. La comanda educatoarei, cate un copil din fiecrae subgrupa se aseaza la linia de plecare, în dreptul unui traseu cu obstacole. La comanda “START!”, copiii trebuie sa execute: - Mers în echilibru -Săritura cu desprindere de pe ambele picioare -Ocolire obstacole La incheierea traseului, copiii se vor indrepta in alergare la spatele randului. Se apreciaza corectitudinea executarii si rapiditatea in miscare, iar castigatorii vor fi premiati .

-Pe loc repaus!

-PLECAREx START x .

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

O data

-Start!

-Treci peste banca de echilibru! -Sari peste amprentele de tălpi

x

x

x

x

15”

-Ocolește jaloanele!

x

x

30”

-Atinge cu mâinile amprentele de mâini!

15”

x__________ x ___________

Consolida rea deprinderilor motrice de bazamers în echilibru, săritură cu desprinde re de pe ambele picioare, ocolire de obstacole

5.

Revenirea organismului dupa efort

- SOSIREJoc linistitor – “Zboara frunzele”

2 minute

6.

Copiii stau jos, in cerc si la comanda educatoarei “Zboara frunzele”, ei vor sulfa de pe palme frunze imaginare in scopul de a le inalta cat mai sus(prin respiratii ample).

- Zboara frunzele!

Receptivit atea

Incheierea activitatii

1 minut

-adunarea - aprecieri generale si individuale -salutul

-Drepti!

- linie pe un rând

Aprecieri verbale generale si individuale