40 0 171KB
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ „ÎN AȘTEPTAREA LUI MOȘ NICOLAE”
PROIECT DIDACTIC Data : Grădinița : P.N. Grupa: Mică Educatoare: Tema: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” Subtema : „Sfântul Nicolae, ocrotitorul copiilor” Categoria de activitate: DȘ – joc didactic; DEC – activitate practică; Activitate integrată : „În așteptarea lui Moș Nicolae” ADP : Întâlnirea de dimineață:-salutul; -prezența; -calendarul naturii; -împărtășirea cu ceilalți; -noutatea zilei; -mesajul zilei. DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități) Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE: Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate Realizează sarcinile de lucru cu consecvență Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător ALA1: Centrul JOC DE MASĂ - „De ce iubim iarna?” - reconstituire de imagini/puzzle Centrul CONSTRUCȚII - „Cutii pentru cadouri” – suprapunere Centrul NISIP ȘI APĂ – „Cadouri colorate” - colorare ADE: DȘ – JOC DIDACTIC – „Unde am așezat ghetuța?” DOS – ACTIVITATE PRACTICĂ- „Ghetuțe frumos decorate” ALA2: JOC DISTRACTIV -,,Cursa ghetuțelor”
BIBLIOGRAFIE : „Curriculum pentru educație timpurie ”-2019 https://ro.pinterest.com/
SCENARIUL ZILEI Întâlnirea de dimineață: -salutul : „Bună dimineața, dragii mei! -calendarul naturii : Le voi adresa copiilor întrebări referitoare la vremea de afară, despre anotimpul, luna și ziua în care ne aflăm. -împărtășirea cu ceilalți : Fiecare copil va spune ce cadou își dorește să primească de la Moș Nicolae. -noutatea zilei : „Mai sunt doar 2 zile până vine Moș Nicolae, iar noi trebuie să ne pregătim cum se cuvine.” -mesajul zilei : ,,Pentru că mai este foarte puțin timp până vine Moșul, propun ca azi să îi pregătim foarte mult surprize pentru ca el să se bucure și să ne aducă multe cadouri.” După întâlnirea de dimineață, cu ajutorul tranziţiei ,,Bat din palme”, copiii vor merge la centre. La centrul JOC DE MASĂ, copiii vor realiza puzzle-uri, la CONSTRUCŢII vor construi cu ajutorul cuburilor, cutii pentru cadouri, iar la centrul ARTE vor colora cadouri. Copiii se aşează la centre în funcție de preferințe. După finalizarea centrelor, cu ajutorul tranziţiei „Unu doi, unu doi” se va trece la DȘ, unde se va desfăşura jocul didactic „Unde am așezat ghetuța?”, iar pe urmă cu ajutorul tranziţiei „Iată vine moșul” se trece la DOS „Ghetuțe frumos decorate”. În încheiere cu ajutorul tranziţiei „Noi cu toții am lucrat” se trece la ALA 2, joc de mişcare.
JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI ALESE 1 Centrul JOC DE MASĂ Mijloc de realizare: puzzle Subiect: „De ce iubim iarna?” Obiective operaționale: -să reconstituie imaginile din piesele de tip puzzle, pregătite pe măsuţă; -să descrie imaginea obținută prin propoziții simple; Material didactic: jumătăți din imagini reprezentând imagine de iarnă; Metode si procedee: explicația, demonstrația, observația; Desfășurarea activității: Copiii vor reconstitui imaginile din piesele de tip puzzle, redând imaginea deja formată. Evaluarea activității: Realizarea corectă a imaginilor din piesele de tip puzzle. Centrul CONSTRUCȚII Mijloc de realizare: suprapunere Subiect: „Cutii pentru cadouri” Obiective operaționale: -să realizeze, cât mai creativ cutii pentru cadouri; -să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie ; Material didactic: cuburi colorate Metode si procedee: explicația, demonstrația, exercițiul Desfășurarea activității: Copiii vor realiza cutii pentru cadourile pe care și le doresc de la Moșul, cu ajutorul cuburilor colorate. Evaluarea activității: Folosirea corectă a cuburilor, realizarea corectă a cutiilor.
Centrul ARTE Mijloc de realizare: colorare Subiect: „Cadouri colorate” Obiective operaționale: -să coloreze cadourile, fără a depăși conturul; -să-și dezvolte simțul estetic; Material didactic: imagini cu cadouri, creioane colorate. Metode si procedee: explicația, demonstrația, exercițiul Desfășurarea activității: Copiii vor primi imagini cu cadouri, pe care le vor colora după bunul plac, fără a depăși conturul. Evaluarea activității: Colorarea cadourilor fără a depăși conturul.
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Știinte şi Domeniul Om și Societate; Activitate integrată – ,,În așteptarea lui Moș Nicolae” (DȘ- joc didactic- „Unde am așezat ghetuța?” şi DOS – activitate practică- „Ghetuțe frumos decorate” Subiectul activităţii : „Să-l surprindem pe Moș Nicolae!”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE DȘ - Să plaseze ghetuța în poziția spațiala indicată ( sus, jos, stânga, dreapta, în mijloc, pe, sub, deasupra, lângă, între, etc); - Să recunoască relațiile poziționale între elementele aceleiași mulțimi (față în față; spate în spate; unul după altul; departe unul de altul; aproape unul de altul etc); - Să mânuiască cu îndemânare materialul primit;
DOS - Să enumere materialele de lucru necesare realizării lucrării „Ghetuțe frumos decorate”; - Să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor; - Să lipească folosind materialele puse la dispoziție; -Să-și exprime opinia față de lucrarea proprie și a celorlalți, motivându-și părerile. Domeniul de activitate: Domeniul Științe Mijloc de realizare: Joc didactic Sarcina didactica: Pozițiile spațiale Regulile jocului: Copilul solicitat va așeza ghetuța în poziția spațială indicată ( sus, jos, stânga, dreapta, în mijloc, pe, sub, deasupra, lângă, între, etc). Un alt copil va recunoaște relațiile poziționale între elementele aceleiași mulțimi (față în față; spate în spate; unul după altul; departe unul de altul; aproape unul de altul etc). Elemente de joc: mânuirea materialului, mișcarea, aplauzele; Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic; Mijloace de învăţământ: ghetuțe; Forme de organizare: frontal, individual; Domeniul de activiate: Domeniul Om și societate Mijloc de realizare: lipire; Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, observaţia; Mijloace de învăţământ: vată, lipici, ghetuțe colorate, ornamente; Forme de organizare: individual.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Captarea atenției: Se va realiza prin apariţia unei cutii misterioase. DȘ Anunţarea temei: Moș Nicolae are atât de multe cadouri, încât nu știe cum să le mai așeze, așa că are nevoie de ajutorul nostru pentru a-i arăta cum să procedeze. Introducerea în activitate: Se face prin aducerea unei cutii în care se află ghetuțe. Explicarea jocului: Copiii se vor aşeza pe scăunele într-un semicerc. Voi prezenta copiilor cutia fermecată, iar ei pe rând vor veni în față și vor așeza ghetuțele moșului în poziția spațială indicată. Pentru complicarea jocului se va solicita copiilor să recunoască relațiile poziționale între elementele aceleiași mulțimi. Jocul de probă: Un copil va efectua jocul de probă, pentru a le demonstra copiilor cum se va desfășura jocul propriu-zis. Executarea jocului: Jocul se va desfășura până la epuizarea tuturor pozițiilor spațiale. Încheierea jocului: În încheierea activităţii propunătoarea face aprecieri asupra modului de comportare al copiilor la activitate. Evaluarea activtăţii: La finalul jocului voi face aprecieri verbale cu privire la comportamentul copiilor avut pe tot parcursul activităţii.
DOS Prezentarea modelului: Propunătoarea le va prezenta copiilor un model de ghetuță pentru a le oferi un sprjin în realizarea activităţii. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor: Se va anunţa titlul şi sarcina de lucru „Fiecare dintre voi va decora o ghetuță pentru al impresiona pe Moș Nicolae.” Analiza modelului: „Ce observăm pe măsuţe?” Intuirea materialului: Copiii cu ajutorul educatoarei vor denumi materialele de lucru necesare pentru îndeplinirea sarcinii de lucru. Explicarea şi demonstrarea procedeului de lucru pentru realizarea temei: Le voi arăta copiilor, pas cu pas, cum se decorează frumos o ghetuță. Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor: Se vor executa câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor. Executarea temei de către copii: Realizarea lucrării va începe prin aplicarea lipiciului și lipirea bucăților de vată în partea de sus a ghetuței. Pe urmă fiecare își va decora ghetuța după bunul plac cu ornamentele pregătite. Încheierea activităţii, încetarea lucrului. Analiza şi aprecierea lucrării: În încheierea activităţii propunatoarea face aprecieri asupra modului de comportare al copiilor la activitate şi asupra lucrării realizate de aceştia.
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE 2 MIJLOC DE REALIZARE : Joc distractiv SUBIECTUL: „Cursa ghetuțelor” OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1- să respecte regulile jocului și modul de organizare; O2- să participe cu interes la desfășurarea jocului; O3- să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie si fair-play. MATERIAL DIDACTIC: imagini cu gheață, cadou și brad, melodia, tv; METODE ŞI PROCEDEE: explicația, conversația, demonstraţia; DESFĂŞURAREA JOCULUI : Copiii vor fi așezați pe covor, iar când melodia „Ghetuțele” va fi pornită, ei vor începe să danseze. Când muzica se va opri, propunătoarea va spune un cuvânt ( gheață, cadou sau brad), iar copiii vor alerga repede și se vor așeza pe imaginea care reprezintă cuvântul spus. EVALUAREA: Se vor face aprecieri asupra modului în care s-au comportat copiii la activitate.
ANEXE
Tranziţii: 1. Cling cling cling, cling cling cling Clopoteii cаnta Si zapada, in galop Renii o framanta. Iata, vine Mosul Printre fulgi de nea Ii danseaza rosul Fes de catifea.. 2.Unu, doi, unu doi, Mergem toţi în pas vioi Şi de joc ne apucăm.
Către covor ne îndreptăm
3. Bat din palme:clap-clap-clap Din picioare:trap-trap-trap Ne-nvârtim, ne răsucim Și la măsuțe noi pornim. 4. „Noi cu toții am lucrat Și lucrul am terminat Bucuroși să ne-nvârtim, Pentru că știm să muncim”