52 0 118KB
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 2 decembrie 2011 Propunător: Andreica Ana-Maria Unitatea de învăţământ: G.P.N. Rona de Jos Nivelul / Grupa: 5-6 /7 ani - mare Tema anuală de învăţare: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM? Tema proiectului tematic: BUCURIILE SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ Tema săptîmânii: SFANTUL NICOLAE, PRIETENUL COPIILOR Tema activităţii: SFANTUL NICOLAE , VINE IN CURAND Modelul integrării: Tipul activitatii: memorizare,exersarea unor priceperi si deprinderi Elemente componente ale activităţii integrate: Domenii experenţiale (ADE) Domeniul limbă şi comunicare (DLC) – „ Mos Nicolae de Elena Podoleanu” – memorizare
Domeniul om şi societate (DOS) – „Ghetuta lui Mos Nicolae” – şnuruire, asamblare,decorare, lipire Scopul activităţii: Exersarea funcţiilor memoriei şi educarea calitatilor ei,prin memorarea unei poezii; Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică. Obiective operaţionale: Domeniul Limba si Comunicare(DLC) - să asculte cu atenţie textul poeziei şi să urmărească imaginile prezentate; - să-şi îmbogăţească vocabularul cu unele cuvinte din poezie: acuş,droaie,năzdrăvani,nuia; - să alcătuiască propoziţii cu noile cuvinte; - să recite corect,logic,expresiv întreaga poezie, respectând intonaţia,accentul,pauza,ritmul,tonul şi nuanarea vocii în timpul recitării; - să formuleze răspunsuri corecte la întrebările adresate; - să se exprime corect din punct de vedere gramatical; - să stabilească ordinea cronologică a imaginilor ; Domeniul Om si Societate(DOS) - să recunoască materialele de lucru; - să execute exerciţiile de încălzire a mâinilor; - să efectueze sarcinile primite folosind tehnicile de lucru: şnuruire, asamblare, decorare,lipire; - să adopte o pozitie corecta la masa de lucru,conform indicatiilor primite; - să lucreze corect şi îngrijit; - să ducă la bun sfârşit lucrul început; - să coopereze la realizarea sarcinilor primite; - să participe cu interes şi plăcere la activitate; - să-şi aprecieze efortul depus în activitate.
Strategii didactice: a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei b) Resurse materiale: 1. leptop, CD, retroproiector, ilustraţii; 2. planşe, hârtie colorată, hartie alba,carton colorat, betişoare, vată, şnur, foarfece, pastă de lipit, buline, steluţe ornamentale, CD , CD-palyer; c) Forme de organizare: frontal, în grupuri mici, individual Durata:35 -40 minute Bibliografie: *M.E.C.T. - Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 2008 *Pletea,M., Răileanu,D.,Grama,F,.Călin, E.,Sesovici,A., Ciobotaru,A.,Dincă,G., Pletea,G.,Spânu,C.,- Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar - Vol III, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009 *Răileanu,D.,Vieriu,D.,Alecsa,I. – Proiectarea pas cu pas – Editura Diamant, Piteşti, 2010 *Glava,A., Pocol,M., Tătaru,L.L. – „Educaţia timpurie –ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009
EVENIMENT DIDACTIC 1. Moment organizatoric
2.Captarea atentiei 3.Anuntarea temei si a obiectivelor
4.Desfasurarea activitatii: . prezentarea Recitar noului continut si dirijarea invatarii
CONTINUT STIINTIFIC Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii. -aerisirea salii de grupa; -pregatirea materialului didactic necesar; -asezarea copiilor pe scaunele. Se realizeaza , sub forma unei surprise, prin aducerea in grupa de catre un copil mai mare a unui cadou, ce cuprinde o ghetuta cu dulciuri dar si o nuia. Se discuta despre apropierea sarbatorii Sf. Nicolae si despre semnificatia acesteia. Se anunta tema activitatii: “Astazi vom desfasura o activitate care se numeste Sf. Nicolae vine in curand in cadrul careia vom invata poezia Mos Nicolae scrisa pentru voi de Elena Podoleanu si vom face cizmulite care asteapta venirea mosului cu rasplata bine meritata. La sfarstul activitatii, va trebui sa recitati correct si frumos intreaga poezie, sa realizati lucrari frumoase. Cei mai buni recitatori vor fi laudati si recompensati cu diferite cadouri. 2-3 copii repeat tema pentru fixare. .intuirea imaginilor ce prezinta continutul poeziei in ppt si urmarirea recitarii model. Recitarea model a poeziei : voi recita integral ca model poezia si voi evidentia,ilustratiile corespunzatoare textului.
METODE SI PROCEDEE Conversatia
EVALUARE
Conversatia Observatia
Frontala
Conversatia
Observare curenta
Recitarea model Observare curenta
Mos Nicolae de Elena Podoleanu Moş Nicolae, acuş Va sosi pe măgăruş, Încărcat cu jucării Pentru o droaie de copii. La copiii cei cuminţi, Ce ascultă de părinţi, În ghetuţe le va pune: Jucării, dulciuri, alune. La copiii năzdrăvani, Ce n-ascultă într-un an. Moşu-n ghete va lăsa Numai câte o nuia. Voi relua poezia si voi explica noile cuvinte: Conversatia acuş,droaie,năzdrăvani,nuia. Copiii vor incerca sa alcatuiasca propozitii cu ele. -Memorizarea poeziei se va face recitand primul fragment. 1-2 copii il vor repeta privind si imaginea alaturata. Se continua memorarea celorlalte fragmente logice de fiecare data reluandu-se si fragmentele memorate anterior. Poezia se opreste la momentul in care se ajunge la cadourile pe care le primesc copiii cuminti. Voi intreba copii daca vor sa faca si ei o ghetuta frumoasa in care sa primeasca darurile. Tranzitie:Ghetutele mele spre locuri pornesc/Astazi pentru Mosul ghetute pregatesc.
Se verifica felul in care copii memoreaza versurile poeziei,respectar ea intonatiei,accentu al,pauzele
.explicarea si demonstrarea modului de lucru .realizarea propri-zisa a lucrarilor
5.Obtinerea performantei si asigurarea feedback-ului
Copiii sunt impartiti in trei grupe(dupa culoarea ghetutelor din piept) pentru a realiza ghetute frumoase in care sa-si primeasca darurile.Dupa ce copiii s-au grupat la masute , voi purta o scurta discutie cu copiii,referitoare la instrumentele de lucru pe care le vor folosi,realizandu-se intuirea materialelor (hârtie colorată, hartie alba,carton colorat, betisoare, vată, şnur, foarfece, pastă de lipit, buline, steluţe) Inainte de inceperea lucrului pe echipe,vor executa cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii,executand miscari sugerate de educatoare. Dupa incalzirea manutelor se va trece pe la fiecare grupa si se va explica modul de realizare al sarcinilor: -grupa ghetutelor albastre: vor face ghetuta –snuruire -grupa ghetutelor verzi: vor lipi blanita si o vor orna cu stelute, - grupa ghetutelor portocalii: vor lipi bucati de hartie alba . Se va supraveghea activitatea copiilor si se vor oferi explicatii suplimentare sau ajutor acolo unde va fi nevoie. Pe toata durata lucrului copiii vor audia colinde. Dupa finalizarea lucrarilor se va amenaja o miniexpozitie iar copiii vor trece pe la cele trei ateliere. Va urma analiza lucrarilor si aprecierea lor prin oferirea de buline rosii sau negre in functie de modul de realizare. Se acorda ajutor pentru realizarea aprecierilor si autoaprecierilor si se subliniaza inca o data cum ar trebui sa arate o lucrare perfecta. Dupa evaluarea lucrarilor copii se intorc la locurile lor pentru a termina de invatat poezia. Tranzitie: Ghetutele mele munca au terminat/Iar acum se-ntorc din nou la invatat. Se repeta fragmentele déjà invatate si se continua cu cele ramase. Vor fi antrenati cat mai multi copii,fiind ajutati si
Explicatia Demonstratia Exercitiul
Turul galeriei
Observare curenta Comportamentul copiilor
Analiza lucrarilor Raspunsurile copiilor Buline Aprecieri verbale
6.Evaluarea
7. Incheierea activitatii
stimulati de educatoare. Copii vor recita in intregime poezia de mai multe ori. Deci Mosul aduce in cizmulite cadouri. Cei cuminti primesc dulciuri,jucarii, iar cei neascultatori o nuia.Voi cum ati fost? .Aprecierile generale si individuale se vor realiza prin felicitarea copiilor pentru munca depusa la activitati si oferirea de stimulente… Nu stiu ce va v-a aduce Mosul dare u,pentru activitatea voastra de astazi am sa va pun ceva in ghetute… Pe melodia Ghetutele copii vor iesi din grupa.
Conversatia
Verbala Stimulente