25 0 97KB
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 10.02.2020 GRADINITA: PRO. ÎNV. PREȘC. : GRUPA: mică Nivel 3-5 ani TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Lumea subacvatica” TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „Pesti, balene si rechini” TIPUL ACTIVITĂȚII: mixt MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată I.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)
1. DS1 – „Vietuitoarele adancurilor” – lectura dupa imagini II.
ACTIVITAȚI LIBERE ALELE (ALA 1) 1. B: Citire de imagini din carti, reviste, enciclopedii legate de vietuitoarele apelor 2. C: „Barca” 3. A: „Marea cu valuri” - pictura
III.
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
1. Rutine, ID: De vorba cu Broscutele” Salutul, prezenta, calendarul naturii 2. Tranzitii: „Inotam, cu pestisorii ne distram” „Toti suntem prieteni buni, Hai sa ne jucam acuma” IV.
ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA 2)
1. Joc de miscare: „Din piatra-n piatra” OBIECTIVE GENERALE: S1. Stimularea curiozitatii privind explicarea si intelegerea lumii inconjuratoare OBIECTIVE OPERATIONALE O1. –sa comunice impresii, idei pe baza imaginilor observate
O2. – sa raspunda la intrebari in termeni adecvati temei si formuland propozitii logice, valorificand experienta personala STRATEGII DIDACTICE METODE ȘI PROCEDEE m1 – observatia m2 – conversatia m3 – demonstratia m4 – explicatia m5 - exercitiul MIJLOCE DE ÎNVĂȚĂMÂNT M1 – tablou vietuitoare marine M2 – tabla magnetica M3 – carti, reviste, enciclopedii M4 – foi de lucru M5 – barca model M6 – creioane colorate M7 – foi albastre FORME DE ORGANIZARE F1- frontal F2- individual F3- pe grupe SISTEM DE EVALUARE FORME DE AVALUARE E1- formativa METODE DE EVALUARE Me1- observarea curenta Me2- aprecieri verbale
RESURSE TEMPORALE: o zi Bibliografie: 1. Curriculum pentru educatie timpurie MEM 2019 2. Repere fundamentale in invatamantul prescolar
SCENARIUL ZILEI Ziua debutează cu ”Întâlnirea de dimineață”. Copiii intra in sala de grupa pe fond muzical „Valurile marii” si vor fi asezati pe perinite in forma de semicerc. Copiii sunt salutați de către doamna educatoare: ”Dimineata a sosit, La gradinita am venit În semicerc ne așezam Și frumos ne salutăm Bună dimineața!” Prezența: ”După ce ne-am adunat Și frumos ne-am salutat Colegii ne-am întâlnit Oare cine n-a venit?” Copiii sunt invitaţi să-şi descopere chipul și să aşeze fotografia corespunzătoare în calendar, în sala de grupă. Fotografiile rămase sunt copiii care lipsesc. (consemnarea prezenței copiilor). Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul naturii. Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o discuție despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, despre ziua săptămânii în care ne aflăm, cum este vremea, cum ne îmbrăcăm. Sunt adresate următoarele întrebări: - În ce anotimp ne aflăm? - Cum este vremea afară? - Cum ne îmbrăcăm?
- Ce zi este astăzi? Urmează gimnastica de inviorare: „Dacă vreau sa cresc voinic Fac gimnastică unpic. Merg în pas alergător, Și-apoi sar intr-un picior Toata lumea e a mea Cand ma asez jos pe podea. Astai doar un inceput, Ia priviti cat am crescut!.” La momentul de poveste, preșcolarii vor asculta o poveste aleasă din biblioteca noastra. Impartasirea cu ceilalti se va realiza prin exprimarea starilor emotionale a copiilor din acel moment. „Sunt vesel pentru ca...” Captarea atentiei pentru activitatile de invatare: Noutaatea zilei: se prezinta copiilor un delfin. „Acest delfin a venit la noi in vizita sa ne povesteasca din lumea lui și impreuna cu el sa facem cat mai mule descoperiri despre vietuitoarele marii” Anuntarea temei si a obictivelor: „Astazi vom face o calatorie impreuna cu delfinul in lumea subacvatica, sa vedem ce animale mai traiesc impreuna cu el si care ii sunt prietenii” Reactualizarea cunostintelor Hai sa vedem ce mai stim noi: Ce animale cunoastem noi? Unde traiesc ele: (pe Pamant) Stiti voi ca exista si vietuitoare care traiesc in apa. Haideti sa aflam impreuna care sunt acestea Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni, Hai sa ne jucam acum!” Dirijarea invatarii si obtinerea performantei Copiii se vor aseza la centrele deschise in cadrul activitatii ALA1 astfel: B: Citire de imagini din carti, reviste, enciclopedii legate de vietuitoarele apelor
C: „Barca” A: „Marea cu valuri” Dupa finalizarea activitatilor de la centrele de interes se va face prezentarea rezultatelor fiecarui grup. Tranzitie: „Inotam, cu pestisorii ne distram” Copiii sunt asezati in semicerc. Pe tabla magnetica este asezat un tablou care ilustreaza lumea subacvatica. Copiii sunt indrumati sa citeasca imaginea, incepand cu elementele din planul central si sa verbalizeze ceea ce vad. Vor sesiza ca in adancuri exista pesti de diferite culori, mai mari si mai mici, dar si alte vietuitoare marine. Dupa observarea planului central al tabloului, educatoarea sintetizeaza ideile enuntate de copii prin citirea imaginilor, apoi va dirija perceptia lor catre celelalte planuri ale tabloului. Sinteza finala a celor observate va fi realizatea de catre educatoare, aceasta constand in descrierea tabloului in ansamblu. Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni, La masute ne asezam acum!” Asigurarea reatentiei si a transferului celor invatate: Bucurosi ca au aflat atat de multe lucruri frumoase despre vietuitoarele marine in cadrul activitatii ALA 2 Vom viziona un filmulet. In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri asupra modului de realizare a sarcinilor, a comportamentului copiilor si vor fi distribuite recompense. Pe tot parcursul activitatii se vor observa comportamentul copiilor si gradul de implicare in activitati, se vor oferi intariri pozitive, se vor corecta eventualele greseli, se ofera feedback constructiv si va formula aprecieri individuale si colective cu privire la prestatiile copiilor.
DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII Ob.
Secvențele
Res.
Oper. activității
Conținut științific
Sistem
m
evaluare E Me
Temp
Moment
10 min
Pentru desfasurarea activitatii in conditii optime se aeriseste
organizatoric
sala e grupa, este pregatit materialul necesar si copiii sunt
Captarea atentiei
invitati sa se aseze pe perinite. Se prezinta copiilor un delfin. „Acest delfin a venit la noi in
3 min
vizita sa ne povesteasca din lumea lui și impreuna cu el sa Anuntarea
Strategii didactice
facem cat mai mule descoperiri despre vietuitoarele marii” „Astazi vom face o calatorie impreuna cu delfinul in lumea
temei
si a obictivelor: Reactualizarea
subacvatica, sa vedem ce animale mai traiesc impreuna cu el 5 min
cunostintelor
si care ii sunt prietenii” Hai sa vedem ce mai stim noi: Ce animale cunoastem noi? Unde traiesc ele: (pe Pamant) Stiti voi ca exista si vietuitoare care traiesc in apa. Haideti sa
Dirijarea invatarii
25-30
aflam impreuna care sunt acestea Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni,
min
Hai sa ne jucam acum!” Copiii se vor aseza la centrele deschise in cadrul activitatii ALA1 astfel:
M
F
de
B:
Citire
de
imagini
din
carti,
reviste,
enciclopedii legate de vietuitoarele apelor C: „Barca” A: „Marea cu valuri” 25-30
Dupa finalizarea activitatilor de la centrele de interes se va
min
face prezentarea rezultatelor fiecarui grup. Tranzitie: „Inotam, cu pestisorii ne distram” Copiii sunt asezati in semicerc. Pe tabla magnetica este asezat un tablou care ilustreaza lumea subacvatica. Copiii sunt indrumati sa citeasca imaginea, incepand cu elementele din planul central si sa verbalizeze ceea ce vad. Vor sesiza ca in adancuri exista pesti de diferite culori, mai mari si mai mici, dar si alte vietuitoare marine. Dupa observarea planului central al tabloului, educatoarea sintetizeaza ideile enuntate de copii prin citirea imaginilor, apoi va dirija perceptia lor catre celelalte planuri ale tabloului. Sinteza finala a celor observate va fi realizatea de catre educatoare, aceasta constand in descrierea tabloului in ansamblu.
Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni, La masute ne asezam acum!” Asigurarea reatentiei
25-35 si
a
Bucurosi ca au aflat atat de multe lucruri frumoase despre vietuitoarele marine in cadrul activitatii ALA 2 Vom viziona
transferului Incheierea
un filmulet. In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri asupra modului
activitatii
de realizare a sarcinilor, a comportamentului copiilor si vor fi distribuite recompense. Pe tot parcursul activitatii se vor observa comportamentul copiilor si gradul de implicare in activitati, se vor oferi intariri pozitive, se vor corecta eventualele greseli, se ofera feedback constructiv si va formula aprecieri individuale si colective cu privire la prestatiile copiilor