DS-Grupeaza Dupa Culoare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: Data: Tema anuală : Tema saptamanala: Domeniul experiential: Categoria de activitate: Tema activităţii: Mijloc de realizare: Tipul activităţii:

Mica 04.010.2016 Cine sunt/suntem? Eu si familia mea Domeniul Stiinte Activitate matematica ,,Grupeaza dupa culoare’’ joc didactic Formare de priceperi şi deprinderi

Scopul activităţii: - consolidarea (şi verificarea) deprinderii de a forma grupe de obiecte după criteriul culoare. Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii trebuie: O1 – să recunoască culorile jucăriilor (roşu şi albastru) O2 – să grupeze jucăriii după o însuşire comună (culoare: roşu şi albastru) O3 – să verbalizeze acţiunile efectuate Sarcina didactică: Recunoaşterea şi denumirea culorii jucăriilor; constituirea de grupe de obiecte de aceeaşi culoare. Regulile jocului: - copilul numit de educatoare printr-o numărătoare, alege o jucărie sau un jeton, spune ce culoare are şi-l aşează în coşul care are culoarea respectivă;

- copilul care răspunde corect este aplaudat de ceilalţi copii; - in momentul formării echipelor, copiii care au ales jetoane de culoare rosie se vor aseza lângă coşul roşu iar cei cu culoarea albastră se vor aşeza langă coşul de culoarea albastră; Elemente de joc: Surpriza, aplauze, personajul surpriză (Maricica), scrisoarea ; Mijloace de învăţământ: Cuburi roşii şi albastre, un coş roşu şi unul albastru, jetoane şi jucarii roşii şi albastre. Metode de învăţământ: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul Durata : 10 – 15 minute Bibliografie : E. Rafailă, L. Ţugui – „Modele orientative de lucru cu preşcolarii” – Editura ALL 2000 „Noul Curriculum pentru învăţământul preşcolar”

Evenimentul didactic 1. Moment organizatoric

2. Captarea atenţiei

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Continut stiintific Crearea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii. Aerisirea sălii de grupa, aranjarea materialului şi a scăunelelor în semicerc. Captarea atenţiei se realizează prin apariţia Maricicai care aduce o scrisoare şi doreşte să le ceară ajutorul copiilor. Educatioarea îi anunţă pe copii că astăzi se vor juca jocul didactic: „Grupeaza dupa culoare”. Educatoarea prezintă copiilor materialele cu care se vor juca. Voi va trebui să fiţi atenţi şi să ascultaţi regulile jocului, să recunoaşteţi culorile jucăriilor care

Strategii didactice

Conversaţia, explicaţia.

Conversaţia, explicaţia.

Evaluare

Frontală

pot fi roşii sau albastre, să le grupaţi după culoare şi să aplaudaţi copiii care au aşezat corect jucăriile. Dacă veţi face toate acestea sunt sigură că Maricica ne va răsplătii cu o surpriză. 4. Explicarea şi demonstrarea jocului

Educatoarea le va explica şi demonstra copiilor jocul „Grupeaza dupa culoare”.

5. Desfăşurarea jocului

Câţiva copii vor fi invitaţi de către educatoare să aleagă o jucărie din coş, să spună ce culoare are şi să o aşeze în coşul care are culoarea respectivă. Copiii astfel împărţiţi în două grupe, vor răspunde la întrebările educatoarei, grupa care va recunoaşte culoarea potrivită va primii un punct pe tabla magnetică, în dreptul grupei lui şi va fi aplaudat de ceilalţi copii. Echipa care are cele mai multe puncte, va câştiga concursul.

Explicaţia, demonstraţia, conversaţia.

Individuală Jocul, explicaţia, conversaţia.

6. Complicarea jocului Educatoarea le împarte copiilor jetoane roşii şi albastre, iar cei mici se grupează lângă coşul care are culoarea respectivă.

Frontală

Frontală şi individuală. Jocul, explicaţia, conversaţia.

7. Încheierea activitatii

Aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea. Recompensarea copiilor.