PROIECT DE ACTIVITATE Dec2 Muzica Bradulet Bradut Dragut [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 12.11.2019 GRADINITA: PRO. ÎNV. PREȘC. : GRUPA: mică Nivel 3-5 ani TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cand, cum si de ce se intampla” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Bradulet, dragut bradut” TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „ Braduletul TIPUL ACTIVITĂȚII: mixt MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată I. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE) 1. DEC2: Bradulet, bradut dragut” – invatare cantec , „Bate din palme” – joc muzical II. ACTIVITAȚI LIBERE ALELE (ALA 1) 1. A: „Lumanari pentru brad” – modelaj 2. JM: „ Bradutul” 3. B: „Bradutul” – exercitiu grafic III. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP) 1. Rutine: Intalnirea de dimineata „De Craciun ma pregatesc, bradul il impodobesc”, Gustarea 2. Tranzitii: Soldateii” , A venit iarna” IV. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA 2) 1. Joc de miscare : „Cursa printre brazi” (alergare cu ocolire de obstacole) 2. Joc distractiv: „Statuile”  

OBIECTIVE GENERALE: S1: Consolidarea deprinderii de a cânta un cântec; S2: Dezvoltarea capacității copiilor de a-şi coordona mişcările în colectiv, respectand ritmul melodiei şi sugestiile motrice oferite de textul cantecului. OBIECTIVE OPERATIONALE  O1: să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălţimea sunetelor muzicale, ritmul şi intensitatea lor;  O2: să respecte semnalul de început, de sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului;  O3: să execute corect mişcările în concordanță cu textul; STRATEGII DIDACTICE METODE ȘI PROCEDEE m1: conversatia m2: explicatia:

m3: exercitiul muzical m4: demonstratia m4: jocul MIJLOCE DE ÎNVĂȚĂMÂNT M1: bradulet M2 : zapada M3 : plastelina M4 : plansete M5 : puzzle M6 : culori M7: fise de lucru FORME DE ORGANIZARE F1- frontal F2- individual F3- pe grupe SISTEM DE EVALUARE FORME DE AVALUARE E1- formativa METODE DE EVALUARE Me1- observarea curenta Me2- aprecieri verbale RESURSE TEMPORALE: o zi SCENARIUL ZILEI Copiii vor intra în sala de grupă în rând unul câte unul, așezându-se pe scăunele în formă de semicerc. Ziua debutează cu ”Întâlnirea de dimineață”. Copiii sunt salutați de către doamna educatoare: ”Bună dimineata, Toți copiii au sosit În semicerc ne așezam Și frumos ne salutăm Bună dimineața!” In cadrul activității de grup vom cânta cantecelul „Ursuleții s-au trezit”. Urmează gimnastica de inviorare: „Dacă vreau sa cresc voinic Fac gimnastică unpic. Merg în pas alergător, Și-apoi sar intr-un picior Toata lumea e a mea Cand ma asez jos pe podea. Astai doar un inceput, Ia priviti cat am crescut!.”

Prezența: ”După ce ne-am adunat Și frumos ne-am salutat Colegii ne-am întâlnit Oare cine n-a venit?” Copiii sunt invitaţi să-şi descopere chipul și să aşeze fotografia corespunzătoare în calendar, în sala de grupă. Fotografiile rămase sunt copiii care lipsesc. (consemnarea prezenței copiilor). Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul naturii. Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o discuție despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, despre ziua săptămânii în care ne aflăm, cum este vremea, cum ne îmbrăcăm. Sunt adresate următoarele întrebări: - În ce anotimp ne aflăm? - Cum este vremea afară? - Cum ne îmbrăcăm? - Ce zi este astăzi? La momentul de poveste, preșcolarii vor asculta o poveste aleasă din biblioteca noastra. Captearea atentiei se va realiza cu Zana Iarna care soseste in vizita la noi și vrea sa ii invete un cantecel despre bradulet. Anuntarea temei si a obictivelor: Sa fie zana Iarna bucuroasa astazi vom invatat cantecelul trimis de ea si ne vom juca un joc muzical „Bat din palme” Prin tranzitia „Soldatetii” copiii se vor alinia si vom pleca la baie. La intoarcerea de la baie vor manca. Tot prin tranzitia „Soldatetii” copilasii se vor aseza in forma de semicerc pentru a ne pregati sa invatam cantecelul trimis de Zana Iarna. Exercitii de cultuura vocal-auditiva: a) Exercitii prevocale *de respiratie - Sa ne imaginam ca ne plimbam prin padure. Deodata vedem o caprioara si uimiti spunem “Ce frumoasa este caprioara!”. Cu spatele drept, tragem aer pe nas, iar cand il dam afara pe gura spunem : inspir. . . expir: Ce frumoasa este caprioara! - „Suflăm spre frunza care cade din copac”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor spre o frunză imaginară; - Cum fac pasarelele in copaci? (cip-ci-rip) Sa ciripim si noi ca ele! Atentie, ciripim toti odata! inspir. . . expir: Cip – ci - rip! Exercitiile se repeata fiecare de doua ori; * de dictie: „Nas, pas, în balans.

Huri, turi, ruri, muri, Toc, poc, hai la joc.” Pe timpul 1 se trage aer în piept , iar pe timpul 2 se spun versurile respective. - Dupa ce am ascultat cantul pasarelelor sa le cantam si noi ceva! Atentie! Eu voi canta prima iar voi dupa mine! b) Exercitii de cultura vocala: * exercitii imitative construite pe diferite valori de note (optima, patrimi): a -

a -

a -

a -

a

Se demonstreaza si apoi se executa concomitent cu copiii de 2 ori. Familiarizarea copiiilor cu textul cantecului Se prezinta copiilor un bradulet plin de zapada. Impodobit. Explic copiilor versurile cantecelului. Haideti sa vedem cum este impodibit braduletul. Demonstrarea cantecului *Se interpreteaza cantecul de catre educatoare in mod corect si expresiv; *Se recita versurile care apoi se repeta impreuna cu toti copiii; *Se repeta cantecul model de catre educatoare de 2 ori; *Se vor face precizari asupra modului corect de interpretare al cantecului; Executarea cantecului impreuna cu copiii *Se executa cantecul cu toata grupa urmarindu-se intonatia si dictia (pe doua fragmente, apoi in intregime); *Se repeta cantecul de 2-3 ori fara a obosi prea mult copiii. Se inregistreaza pe telefon interpretarea cantecului de catre copii si se audiaza inregistrarea. Se emit aprecieri cu privire la modul de interpretare. Ca ati invatat asa de bine cantecelul haideti sa ii aratam bradutului un joc muzical care il stim noi: „Bat din palme clap, clap, clap,/Din picioare trap, trap, trap? Ne-nvartim, ne rasucim/ Si la hora noi pornim? Si la dreapta uite-asa/ Si la stanga uite-asa/” Executarea jocului impreuna cu copiii Voi da semnalul de incepere. Voi executa cu ei prima data, apoi voi urmari ca toti copiii sa respecte indicatiile date de mine. Voi urmari pronuntarea corecta, cantare in ritm uniform, bataile corespunzatoare a palmelor, mentinerea continua a tempoului dat. Jocul se va repeta urmarindu-se executarea lui cat mai corecta. Voi da, dupa caz, indrumari individuale sau chiar explicatii suplimentare.

La finalul jocului muzical copilasii se vor aseza la centrele de interes deschise astef la centrul A: „Lumanari pentru brad” – modelaj , copiii vor modela lumanari. Ofer explicatii modului de lucru, Inainte de inceperea lucrului vom face incalzire pentru muschii mici ai mainilor. La centrul JM: „ Bradutul” puzzle iar la centrul B: „Bradutul” – exercitiu grafic Ziua se va incheia cu Joc de miscare : „Cursa printre brazi” (alergare cu ocolire de obstacole) Joc distractiv: „Statuile” . Dupa ce voi face aprecieri legate de jocul cu text si cant, voi incheia activitatea cu o apreciere globala a activitatii.

DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII Ob. Oper.

Secvențele activității

Res. Temp

Conținut științific

Strategii didactice m

Moment organizatoric

10 min Pentru a asigura buna desfăşurare a activităţii se vor crea condiţiile corespunzătoare: - aerisirea sălii de grupă - pregătirea materialului de lucru la îndemână - aşezarea scăunelelor în semicerc.

Captarea atentiei

3 min

Se va realiza cu Zana Iarna care soseste in vizita la noi și vrea sa ii invete un cantecel despre bradulet.

Anutarea temei si a obictivelor

2 min

Sa fie zana Iarna bucuroasa astazi vom invatat cantecelul trimis de ea si ne vom juca un joc muzical „Bat din palme”

Dirijarea invatarii

25-30 min

Tot prin tranzitia „Soldatetii” copilasii se vor aseza in forma de semicerc pentru a ne pregati sa invatam cantecelul trimis de Zana Iarna. Exercitii de cultuura vocal-auditiva: a) Exercitii prevocale *de respiratie - Sa ne imaginam ca ne plimbam prin padure. Deodata vedem o caprioara si uimiti spunem “Ce frumoasa este caprioara!”. Cu spatele drept, tragem aer pe nas, iar cand il dam afara pe gura spunem : inspir. . . expir: Ce frumoasa este caprioara!

M

F

Sistem de evaluare E Me

- „Suflăm spre frunza care cade din copac”- se trage aer

adânc în piept şi se suflă uşor spre o frunză imaginară; - Cum fac pasarelele in copaci? (cip-ci-rip) Sa ciripim si noi ca ele! Atentie, ciripim toti odata! inspir. . . expir: Cip – ci - rip! Exercitiile se repeata fiecare de doua ori; * de dictie: „Nas, pas, în balans. Huri, turi, ruri, muri, Toc, poc, hai la joc.” Pe timpul 1 se trage aer în piept , iar pe timpul 2 se spun versurile respective. - Dupa ce am ascultat cantul pasarelelor sa le cantam si noi ceva! Atentie! Eu voi canta prima iar voi dupa mine! b) Exercitii de cultura vocala: * exercitii imitative construite pe diferite valori de note (optima, patrimi): a -

a -

a -

a -

a

Se demonstreaza si apoi se executa concomitent cu copiii de 2 ori. Familiarizarea copiiilor cu textul cantecului Se prezinta copiilor un bradulet plin de zapada.

Impodobit. Explic copiilor versurile cantecelului. Haideti sa vedem cum este impodibit braduletul. Demonstrarea cantecului *Se interpreteaza cantecul de catre educatoare in mod corect si expresiv; *Se recita versurile care apoi se repeta impreuna cu toti copiii; *Se repeta cantecul model de catre educatoare de 2 ori; *Se vor face precizari asupra modului corect de interpretare al cantecului; Executarea cantecului impreuna cu copiii *Se executa cantecul cu toata grupa urmarindu-se intonatia si dictia (pe doua fragmente, apoi in intregime); *Se repeta cantecul de 2-3 ori fara a obosi prea mult copiii. Se inregistreaza pe telefon interpretarea cantecului de catre copii si se audiaza inregistrarea. Se emit aprecieri cu privire la modul de interpretare. Obtinerea performaneti

10-15 min

Ca ati invatat asa de bine cantecelul haideti sa ii aratam bradutului un joc muzical care il stim noi: „Bat din palme clap, clap, clap,/Din picioare trap, trap, trap? Nenvartim, ne rasucim/ Si la hora noi pornim? Si la dreapta uite-asa/ Si la stanga uite-asa/” Executarea jocului impreuna cu copiii Voi da semnalul de incepere. Voi executa cu ei prima data, apoi voi urmari ca toti copiii sa respecte

indicatiile date de mine. Voi urmari pronuntarea corecta, cantare in ritm uniform, bataile corespunzatoare a palmelor, mentinerea continua a tempoului dat. Jocul se va repeta urmarindu-se executarea lui cat mai corecta. Voi da, dupa caz, indrumari individuale sau chiar explicatii suplimentare. Asigurarea feedback-ului si a atentiei

25-30 min

La finalul jocului muzical copilasii se vor aseza la centrele de interes deschise astef la centrul A: „Lumanari pentru brad” – modelaj , copiii vor modela lumanari. Ofer explicatii modului de lucru, Inainte de inceperea lucrului vom face incalzire pentru muschii mici ai mainilor. La centrul JM: „ Bradutul” puzzle iar la centrul B: „Bradutul” – exercitiu grafic Ziua se va incheia cu Joc de miscare : „Cursa printre brazi” (alergare cu ocolire de obstacole) Joc distractiv: „Statuile”

Incheierea activitatii

Fac apreciei generale pentru buna desfasurare a activitaii si ofer recompense.