35 0 126KB
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
TEMA DE STUDIU: Cine sunt, suntem? TEMA PROIECTULUI: “ Eu si universal meu” TEMA SAPTAMANALA: “ Obiecte de igiena si uz personal” TEMA ACTIVITATII: “Singurel ma ingrijesc” FORME DE REALIZARE: Activitate integrata de o zi TIPUL ACTIVITATII: Insusire de noi cunostinte FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual, grupuri OBIECTIVE CADRU:
Stimularea curiozitatii privind explicarea si intelegerea lumii inconjuratoare.; Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare, precum si interdependenta intre
ele; Sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate; Sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului in care traieste; Sa aprecieze in anumite situatii concrete unele comportamente si atitudini in raport cu normele prestabilite si cunoscute.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, metoda “Harta
cu figuri”, metoda “ Turul galeriei”, metota “explozia stelara”, recompense; Mijloace didactice: imagini, fise de lucru , calculator, jetoane, planse, lipici.
PROGRAMUL ZILEI
Intalnirea de dimineata” Apa si sapunul –prietenii nostrii dragi” Rutina “ Batistuta e curata” Tranzitie “ Imi ud mainile cu apa”- joc cu text si cant ALA:
Biblioteca : “ Reclama la produsele de igiena”- vizualizare calculator Arta: “ Prietenii mei” – activitate practica Stiinta:” Periute de dinti” –grupare dupa criteriul culoare
Tranzitie: “ Imi ud mainile cu apa”- joc cu text si cant ADE:
DS: Cunoasterea mediului : “ Pasta, periuta de dinti si sapunul” – observare
Tranzitie“ Imi ud mainile cu apa”- joc cu text si cant ALA2”Schimba perechea”- joc de miscare
OBIECTIVE CADRU: ADP:
sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei;
sa sesizeze prezenta sau absenta unui coleg;
sa observe cu atentie vremea de afara, oferind verbal cateva caracteristici ale acesteia, marcandu-le prin simbolul adecvat;
sa raspunda corect la comenzile motrice date;
sa interactioneze si colaboreze cu cei din jur in realizarea activitatilor de grup. ALA1: Biblioteca: “ Reclame la prdusele de igiena ”
sa vizioneze reclamele cu produse de igiena personala; sa povesteasca cu colegii de grup pe seama acestor reclame;
Arta” Prietenii mei”- activitate practica
sa lipeasca produsele de igiena pe care le foloseste zilnic; sa foloseasca corect lipiciul.
Stiinta” Periuta de dinti”- grupare dupa criteriul culoare
sa formeze grupe dupa criteriul dat; sa manipuleze cu grija materialul primit.
ADE: DS-Cunoasterea mediului “Pasta si periuta de dinti si sapunul”
sa cunoasca obiectele de igiena personala; sa cunoasca modul de folosire al fiecaruia in parte; sa cunoasca momentele in care trebuie sa folosim obiectele de igiena personala.
ALA2 “ Schimba perechea”- joc de miscare
sa isi aleaga o pereche; sa schimbe perechea la semnalul educatoarei; sa respecte regulile jocului.
SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata, unde copii fac prezenta, stabilesc starea vremii si ziua saptamanii. Noutatea zilei se refera la tema saptamanala si anume “ Obiecte de igiena si uz personal” , astfel ajungandu-se la mesajul zilei “ sunt curat si ordonat “. Prin jocul cu text si cant “Imi ud mainile cu apa” se face trecerea la activitatile la libera alegere in care copii se vor juca astfel : Biblioteca”Reclame la produsele de igiena”- in care copii vor viziona si comenta reclame la produsele de igiena; Arta”prietenii mei”- activitate practica in care copiii vor lipi prousele de igiena pe care le folosesc zilnic; Stiinta”Periuta de dinti”- vor grupa dupa criteriul culoare periutele de dinti. Prin cuvintele magice” Bagheta se invarteste cartea la stiinta pofteste etc.” copii vor schimba locurile de joaca, astfel vor putea trece mai multi copii prin centrele deschise. Prin tranzitia joc cu text si cant “ Imi ud palmele cu apa” se face trecerea la activitatile pe domenii experientiale DS- Cunoasterea mediului”Pasta, periuta de dinti si sapunul” in care copiii vor observa aceste obiecte ajungand sa le cunoasca mai bine intrebuintarea si rolul fiecaruia. Ziua se incheie prin activitatea ALA 2 in care vor juca “Schimba perechea” – la semnalul educatoarei vor trebui sa schimbe perechea.
DESCRIEREA DEMERSULUI DIDACTIC EVENIMENT
CONTINUT STINTIFIC
DIDACTIC 1.Moment
Crearea unui climat placut in vederea unei bune
organizatoric
desfasurari a activitatilor. Aerisirea clasei, aranjarea
STRATEGII DIDACTICE Metode si Mijloace Mijloace de procedee
didactice
organizare
conversatia
Imagini
frontal
EVALUARE
mobilierului si a materialelor didactice necesare activitatilor. 2.Captarea atentiei
In cutia postala am primit o scrisoare in care suntem anuntati ca am primit un colet.
Cutia postala
Observarea comportamentului prescolarilor
3.Anuntarea temei
Anuntarea temei”Singurel ma ingrijesc” in care vor
si a obiectivelor
invata despre obiectele de uz personal , importanta igienei in viata noastra, precum si rolul fiecarui obiect
4.Dirijarea invatarii
de uz personal. ADP” Apa si sapunul –prietenii nostrii dragi” Copii sunt antrenati intr-o discutie despre apa si sapun urmand sa recitam poezia” Apa si sapunul” : “Cu sapun ma spal si cu apa rece/peste fata toata mult clabuc imi trece / si ce daca somnul nu vrea ca sa plece/ eu daca ma spal sunt voios cat 10”
Tranzitia” Imi ud mainile cu apa” face trecerea la ALA. Copii vor alege din saculet cate un jeton si asa vor afla
Conversatia
Frontal
Observarea comportamentului Aprecierea raspunsurilor copiilor
centrul la care se vor juca. Biblioteca- vor viziona Conversatia, reclame la obiectele de igiena si vor povesti pe seama explicatia, lor, Arta –vor lipi obiectele de uz personal pe care le Surpriza
Jetoane, periute de dinti ,fise de lucru,
folosesc cel mai des;Stiinta- vor sorta periutele de dinti
PC
dupa criterul culoare. Prin jocul “ bagheta se invarteste”
Recompense
Observarea Individual, pe grupe
comportamentului , Metoda “turul galeriei”
copii schimba centrul de joc. Prin metoda “turul galeriei” pornim in trenuletul “ spiridusilor isteti”
Material power
pentru a vedea si discuta produsul jocului lor la fiecare
point,
centru deschis. Copiii vor fi recompensati cu cate o bulina rosie in piept. Prin tranzitia “imi spal mainile cu apa” se face trecerea la activitatea de Cunoasterea mediului “Periuta, pasta de dinti si sapunul”. Se prezinta copiilor obiectele de igiena si uz personal(periuta si pasta de dinti, sapunul) Observarea se realizeaza prin adresare de intrebari: Cum se numeste fiecare obiect in parte?(sapun, periuta de dinti, pasta de dinti)
Conversatia,
Ce facem cu sapunul?
Metoda “ harta
Unde ne spalam cu sapunul?
cu figuri”
Frontal, Periutele de
Pe grupe
Observarea
dinti de la
comportamentului,
Ce facem cu periuta de dinti?
Stiinta, Sapun,
Aprecieri verbale ,
Cand trebuie sa ne spalam pe dinti?
pasta de dinti,
Aplauze
Se arata copiilor periajuj corect pe un mulaj.
imagini
Ce facem cu pasta de dinti? De ce ne spalam pe dinti cu pasta ?
Table
Observarea
Prin cuvintele magice” bagheta se invarteste” se
magnetica,
comportamentului,
reformeaza grupele de la centrele ALA fiecare grup va
Harta igienei
Aprecieri verbale ,
primi un jeton cu o imagine. Acest jeton va trebui sa=l
Aplauze
aseze corect pe “Harta igienei”
5.Asigurarea retentiei si transferului de cunostinte
Se realizeaza prin intrebari: Despre ce am vorbit azi? Cum ne-am jucat la sectoare? Ce am realizat pe tabla?
Conversatia Metoda
stelute
Frontal,
Observarea
Pe grupuri
comportamentului
“explozia
Aprecieri verbale
stelara”
Medoda “Explozia stelara” : se impart in 5 grupuri prescolarii in functie de culoare. se prezinta copiilor o imagine cu un copil murdar, apoi fiecare grup formuleaza intrebari cu cuvintele date de educatoare: 6.Evaluarea activitatii
ce, cine, unde, de ce, cand? Prin expozitie de lucrari si discutii pe seama acestora
conversatia
laudarea coportamentelor pozitive
frontal
copiilor,
7.Incheierea
Se realizeaza prin jocul de miscare si distrctiv
Conversatia ,
activitatii
“Schimba perechea” in care vor trebui sa schimbe
explicatia
perechea la semnalul educatoarei
Lucrarile recompense calculator
Aprecieri verbale, Expozitia,
fontal
Aprecieri verbale
Dragi copiii, Va anunt ca ati primit un colet din Padurea Fermecata, rugati-o frumos pe doamna educatoare sa-l caute in dulapul rosu. Spiridusul Nazdravan.