Proiect VI Textul Descriptiv [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Școala Gimnazială ”Mihai Viteazu”Strehaia Profesor: Șurlău Alina Simona Clasa: a VI-a A Data: 29.05.2019 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Fascinanta lume vie Titlul lecţiei : Textul descriptiv în proză „În munții noștri”(fragment) de Alexandru Vlahuță Tipul lecţiei : de dobândire de noi cunoștințe Competențe generale: 1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri 3. Redactarea textului scris de diverse tipuri 4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise 5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional Competenţe specifice: 1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate 2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale 2.3.Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse 2.4. Manifestarea preocupării de a înţelege diverse tipuri de texte citite 3.3. Adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare 4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă şi precisă a intenţiilor comunicative Competențe derivate (Obiective operaționale): O1- să citească expresiv textul și să formuleze tema textului și elementele descrise; O2- să identifice trăsăturile unui text descriptiv în proză; O3- să recunoască tipurile de descriere folosite (descriere tablou și descriere portret) în textul-suport și caracteristicile acestora ; O4- să extragă din text figurile de stil studiate și să deducă valorile expresive ale acestora; O5 - să redacteze o descriere a unui cadru natural folosind mijloace artistice cunoscute.

Valori și atitudini: - Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii; - Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate. Conţinuturi asociate: 

rolul figurilor de stil învăţate în diferite texte literare (personificare, comparaţie, enumeraţie, repetiţie, epitet) Resurse:  fișa de lucru, tabloul;  timp – 50 de minute ;  capacitatea de învăţare a elevilor. Clasa a VI-a A se află la un nivel mediu din punct de vedere al capacităţii de învăţare. Elevii dispun de capacitate receptivă având resurse suficiente pentru a colabora cu profesorul în vederea unei desfăşurări eficiente a activităţii didactice.   STRATEGIA DIDACTICĂ: a.Metode şi procedee:  conversaţia euristică; 

explicația;



lectura expresivă și selectivă;



exerciţiul oral și scris;



brainstorming.

b. Mijloace de învăţământ:  fișa de lucru;  flip-chart;  caiete de clasă;  tabloul. c. Material bibliografic: 

Norel,Mariana, Bucurenciu, Petru, Dragu, Mihaela, 2018, Limba și literatura română – manual pentru clasa a VI-a, București, Editura Didactică și Pedagogică  Pamfil, Alina, 2008, Limba și literatura română în gimnaziu – structuri didactice deschise, Pitești, Editura Paralela 45;  Pavelescu, Marilena, 2010, Metodica limbii şi literaturii române: ghid pentru susţinerea examenelor de definitivare şi de acordare a gradelor didactice, Bucureşti, Editura Corint;  Sâmihăian, Florentina, Norel, Mariana, 2005, 2006, Didactica limbii şi literaturii române, I şi II , MECTS, Proiectul pentru Învăţământul Rural;  Secrieru, Mihaela, 2004, Didactica limbii române, Iaşi, Editura Ovi-art; d. Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe. e. Metode de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică, autoevaluarea.

MOMENTELE LECŢIEI

Moment organizatoric

Verificarea temei şi actualizarea cunoştinţelor

Captarea atenţiei

Anunţarea subiectului lecţiei și enunțarea obiectivelor

OBIECTIVE ELEMENTE DE CONŢINUT

RESURSE DE TIMP

STRATEGIE DIDACTICĂ METODE

Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele necesare orei de limba română şi voi nota absenţii. Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice. Voi verifica studiul individual în mod frontal. Elevii vor citi tema dată ora trecută, 1,2,3 /pag 132 din manual fiind solicitaţi, prin sondaj, să citească şi să motiveze, antrenându-se, prin întrebări frontale întreaga clasă (corectare, observaţii, concluzii, evaluare). Reactualizarea cunoştinţelor se va realiza atât pe parcursul verificării temei, cât şi printr-o discuție frontală în cadrul căreia elevii vor răspunde câtorva întrebări: Din ce operă literară mai amplă face parte textulsuport? Cum se numesc celelalte părți ale acestei opere? Care este modul de expunere predominant folosit în text? Cunoașteți și alte moduri de expunere? Le voi prezenta elevilor un tablou cu un peisaj montan sugestiv pentru tema textului-suport. Voi dezvolta o discuție premergătoare lecturii care să le capteze atenția.

2’

Conversația

7’

Conversaţia euristică

5’

Brainstorming

Voi scrie titlul pe tablă Textul descriptiv în proză „În munții

2’

Explicaţia

noștri” de Alexandru Vlahuță

Voi anunţa elevii că , până la sfârșitul orei, aceștia vor fi capabili: să deducă tema textului și elementele descrise, să identifice trăsăturile unui text descriptiv în proză , să extragă din text figurile de stil studiate și să deducă valorile expresive ale acestora, să redacteze o scurtă descriere a unui cadru natural folosind mijloace artistice

MIJLOACE

EVALUAR

Aprecieri verbale

Exerciţiul oral şi scris

Brainstorming

Tabloul

Cunoașterea treptată a textului Dirijarea învăţării

O1

cunoscute. Elevii sunt antrenați în exerciții de lectură expresivă, pentru a imprima prin pauze (logice, psihologice), accente (logice sau afective), ton, sensurile textului. Se realizează pe tablă și în caietele elevilor Harta textului în urma unei discuții frontale pe baza textuluisuport.

23’

Lectura expresivă

Opera literară „România pitorească”

Explicaţia

de Alexandru Vlahuță.

Observare sistematic

„În munții noștri”de Al. Vlahuță

O2

Conversația

Tema textului – Descrierea unor ținuturi și a oamenilor acestora

Tipul textului – Descriptiv , în proză

Elemente descrise

Satul Broșteni

Moșneagul „moș Dumitru”

Brainstorming

Fișa de lucru

Elemente ale descrierii Timp „Pe la amiază ”

Spațiu „valea râului Motru”„

Caracte ristici

pe

Ale locului

Conversația euristică

Ale moșneagulu i Grupul nominal

Aprecieri verbale

Limbaj expresiv/ Figuri de stil

Exprimarea unor sentimente

O3

O4

Obținerea performanței și asigurarea feedbackului

Evaluarea formativă Autoevaluarea Tema pentru acasă

O5

Vor rezolva, pe două grupe, fișa de lucru care vizează: indicarea din text a patru caracteristici ale locului descris și patru ale moșneagului. Pe flip-chart, doi elevi completează ciorchinii. (ex. 1)(Anexa 1) În continuare , elevii extrag figurile de stil din text (epitete , enumerații, personificări) (ex. 2) și precizează rolul acestora în crearea imaginilor artistice, menționând-o pe cea dominantă în text, precizarea și numirea modului în care autorul își exprimă sentimentele în operă (Ex. 3). Câte un elev va citi exemplele identificate. Elevii vor realiza o scurtă descriere a unui sat de munte folosind câteva procedee artistice descoperite în text.(ex. 4) (Anexa 2) Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversaţiei şi se concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor şi prin solicitarea unor exemple formulate de elevi. Se va realiza rezolvarea minitestului de autoevaluare (Anexa 3). Elevii vor avea de realizat un proiect pe tema Locuri de neuitat din țara noastră organizând informațiile într-un mod cât mai creativ.(ex. 4/ pag. 134)

Observarea sistematică

Flip-chart

5’

Conversația

5’

Explicaţia

Aprecieri verbale

Testul

Brainstorming

1’ Conversaţia

Aprecieri verbale

Caiete de clasă

Autoevalua

FIȘĂ DE LUCRU ANEXA 1 1. Indică din text cel puțin patru caracteristici ale locului descris și patru ale moșneagului: Grupa I:

Locul descris: …………………………………… …………………………………… …………………………………… ……………………………………

Grupa a II-a : Moșneagul

……………………………………... ……………………………………… ……………………………………... ………………………………………

2. . Extrage din text figurile de stil învățate, completând următorul tabel: Grupa I Grupa a II-a  epitete  enumerații

 personificări

 comparații

3. Completează spațiile punctate ale afirmațiilor următoare : Figurile de stil identificate au rol în …….…………………………. și sporesc ………………………………… Imaginile artistice dominante sunt cele …………… …(de ex.………………………) iar autorul își exprimă în mod ……………….sentimente de………………....și de……………………(de ex…………..…………………. ………………………………….………………..) față de moșneagul pe care îl întâlnește în călătoria sa.

ANEXA 2 1 Realizați o scurtă descriere de 5-6 rânduri , a unui sat de munte folosind câteva procedee artistice descoperite în text.(De ex. sat mare, frumos , căsuțe vesele și curate, livezi îngrădite, curți pline, gospodari vrednici și buni etc). ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… ANEXA 3 TEST DE AUTOEVALUARE

1 . Modul de expunere predominant în text este: a) dialogul b) descrierea literară c) narațiunea 2.Elementele descrise în text sunt: a ) un sat de munte b ) o pasăre c) un fenomen d) un moșneag 3. La nivel lexical, în text predomină: a) Substantive și adjective (Grupul nominal) b) Verbe și adverbe 4. Autorul operei își transmite sentimentele: a. în mod direct b. în mod indirect