Proiect Didactic-Desen [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Învățătoare: Chirilă Beatrice Profesor coordonator: Ungureanu Mihaela Profesor metodist: Mircea Eugen Propunator: Munteanu Ioana Data: 15.03.2012 Școala: Titu Maiorescu Clasa: a IV-a Disciplina: Educație plastică Tipul lecției: Predare-învățare Titlul lecției: Linia-element constructiv Scopul lecției: Formarea de priceperi și deprinderi Obiective operaționale: O1: să definească linia ca element de limbaj plastic; O2: să dea exemple de câteva tipuri de linii; O3: să aleagă imaginile date după un anumit criteriu; O4: să decoreze vaza cu flori, folosind linii variate ca formă și înclinație; O5: să realizeze desenul cu diferite tipuri de linii. Strategia didactică: a)Metode și procedee didactice: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, observarea; b)Materiale și mijloace didactice: acuarele, pensule, apa, bloc de desen; c)Mod de organizare: frontal, individual. Durata:50 minute

Etapele activității

1.Moment organizatoric

2.Reactualizarea cunoștințelor acumulate anterior

Ob. Conținutul op. instructiveducativ Asigur condițiile necesare desfașurării orei de educație plastică. Verific materialele elevilor Se vor adresa următoarele întrebări elevilor: -Copii, ce lecție ați învățat data trecută? -Ce culori cunoașteți?(Noi cunoaștem culori calde, reci și nonculorile). -Cum sunt clasificate culorile?(Culorile sunt clasificate în 2 categorii: principale și secundare). -Care sunt culorile calde?(Culorile calde sunt roșu, galben si orange). -Dar culorile reci?(Culorile reci sunt verde,

Metode și procedee didactice

Materiale și mijloace didactice

Mod de Evaluare organizare

Frontal

Conversația Explicația Exercițiul

Frontal

3.Captarea atenției

4.Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor

5.Dirijarea învățării

O1 O2

violet și albastru). Se realizează cu ajutorul unor peisaje în care sa folosit linia. Copiii vor observa desenele. -Copii, ce element de decor s-a folosit în desene?(În desene s-a folosit linia orizontală, verticală, oblică și curbă). Copii, astăzi vom învăța să desenăm o vază cu flori folosind toate tipurile de linii. -Cine poate sămi spună ce este linia?(Linia este un punct în mișcare). -Ce fel de linii cunoașteți? (Orizontale, verticale, curbe, subțiri, groase, frânte, continuă). -Care este rolul liniilor? La ce le folosim?(Constructiv, figurativ, expresiv).

Observa -rea

Frontal

Conversația

Frontal

Conversația Explicația

Frontal

Evaluez capacitatea copiilor de a defini linia

6.Fixarea O4 cunoștințelor

7.Obținerea O5 performanței

8.Încheierea activității

Copiii sunt întrebați ce fel de linii mai cunosc în funcție de poziție și formă.(Linii: orizontale scurte și subțiri, orizontale lungi, paralele, neparalele, spirală, frânte și ușor curbate) Copiii au ca sarcină de lucru să deseneze o vază cu flori flosind linia de diferite tipuri în compoziție.

Conversația

Se vor adresa copiilor întrebarile: -Copii, ce-am învățat noi astăzi? -De câte feluri pot fi liniile? -Care este rolul liniilor? Se fac aprecieri verbale

Conversația

Exercițiul

Frontal

Apă Pensulă Acuarele Bloc de desen

Evaluez capacitatea copiilor de a menționa tipuri de linii

Individual Evaluez capacitatea elevilor de a folosi linia ca mijloc de realizare construc -tiv Frontal

Autoeva -luare