Proiect de Activitate - Flori de Toamna [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE FLORILE DE TOAMNA

Grupa mijlocie

UNIVERSITATEA TRANSILVANIA FACULTATEA DE PSIHOLOHIE SI STIINTELE EDUCATIEI

STUDENTE : APOSTOL ALINA APAFI IULIA BARLA ANDRA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA : Mijlocie TEMA ZILEI: Florile de toamna SCOPUL: - Cunoasterea si ocrotirea florilor de toamna - Sensibilizarea copiilor cu referire la viata florilor, ingrijirea acestora si importanta lor - Stimularea exprimarii orale , creativitatii si expresivitatii limbajului oral.

STIINTE

ARTA

Lipire – partile componente ale unei flori

Pictura - ‘’.Crizantema ‘’

DOMENII EXPERENTIALE Limba si comunicare Educatie moral civica

CONSTRUCTII Construire ‘’Gradina cu flori ‘’

PROGRAMUL ZILEI ACTIVITATE INTEGRATA

ACTIVITATI LIBER ALESE : 1. Stiinte : Lipire – Partile componente ale unei flori 2. Arta : Pictura ‘’ Crizantema ‘’ 3. Constructii : Construire ‘’ Gradina cu flori ‘’ DOMENII EXPERENTIALE : 1. Limba si comunicare: Povestea educatoarei 2. Educatie moral civica : discutie pe tema “De ce iubim florile “

ACTIVITATI LIBER ALESE : 1. Activitate motrica : Dansul floricelelor 2. Muzica : “Iubitine ca suntem flori ! ‘’

STRATEGIE DIDACTICA : 1. RESURSE PROCEDURALE:- conversatia

- explicatia - povestirea - exercitiul - problematizarea - demonstratia - conversatia euristica 2. RESURSE MATERIALE: planes , fise ,de lucru , lipici , piese lego ,

pensula , acuarele , laptop ,. 3. RESURSE TEMPORALE: 45 minute

- activitati liber alease 15 minute - domeni experientiale 30 minute - domeni experientiale 10 minute 4. METODE DE EVALUARE : - observarea sistematica a comportamentului - analiza exercitilor 5. FORME DE ORGANIZARE : - frontal - pe grup - individual

OBIECTIVE OPERATIONALE ARTE : • Sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru • Sa utilizeze correct instrumentele de lucru • Sa picteze corec Crizantema respectand conturul Scop :Consolidarea unor deprinderi pentru realizarea unor desene/ picturi. STIINTE: • Sa denumeasca partile componente ale unei flori (radacina , tulpina , frunza , floare ) • Sa numere correct in concentrul 1- 4 ( numaram frunzele , tulpini , petale ) • Sa lipeasca correct respectand cerinta data de educatoare Scop :Dezvoltarea capacitatilor intelectuale prin numarare in concentrul 14. CONSTRUCTII : • Sa redea cu ajutorul pieselor de lego gradini si flori • Sa relationeze cu partenerii de joc • Sa construiasca prin imbinare , alaturare , suprapunere • Sa verbalizeze actiunea efectuata Scopul: Dezvoltarea creativitatii si a imaginatiei prin constructia de gradini .

DOMENII EXPERIENTIALE OBIECTIVE DE REFERINTA : sa audieze un text,sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles • sa recepteze un text care i se citeste ori care i se povesteste , intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive ale acestuia. • Sa participle la acivitati de grup , inclusiv la activitati de joc, atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor. • Sa audieze cu atentie un text , sa retina ideile acestuia sis a demonstreze ca le-a inteles. sa aprecieza in situatii concrete unele comportamente si atitudini in raport cu norme prestabilite si cunoscute • sa inteleaga si sa transmita mesaje simple,sa reactioneze la acestea •

OBIECTIVE OPERATIONALE: • Sa participle la discutii cu colegii despre subiectele propuse de cadrul didactic. • Sa se implice in actiuni de ingrijire a florilor . • Sa aprecieze importanta florilor in viata omului • Sa enumere transformarile in mediul inconjurator specifice anotimpului toamna : ingalbenirea frunzelor , intensificarea vantului , cresterea frecventei ploilor , caderea brumei…. Etc. • Sa invete sa astepte intr-o situatie data ( fiecare elev sa-si astepte randul • cunoasterea importantei florilor pentru om si pentru mentinerea echilibrului ecologic. cunoasterea modului de ingrijire al plantelor • imbogatirea orizontului de cunoastere al copiilor referitor la plante • cultivarea proceselor gandirii(analiza,sinteza, comparatie)

ACTIVITATI LIBER ALESE ACTIVITATE MOTRICA : Dansul floricelelor MUZICA : Cantecelul “ Iubiti-ne ca suntem flori !” OBIECTIVE OPERATIONALE : • Sa participe activ pe parcursul activitatii • sa execute actiuni motrice pe ritmurile melodiei. • Sa asculte cu atentie melodia sis a fredoneze refrenul : “ Iubiti-ne ca suntem flori , Din soare am luat mii de culori Noi va aducem bucurii Si va insotim oriunde a-ti fi ! ‘’

DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE ACTIVITATII

MOMENTUL ORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENTIEI

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

CONTINUTUL STIINTIFIC

FORME DE ORG. MIJLOACE DE INVATAMANT

EVALUARE

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

DIRIJAREA INVATARII -IMPARTIREA COPIILOR PE CELE 3 SECTOARE

OBTINEREA PERFORMANTELOR

POVESTEA EDUCATOAREI : Nicusor si Crizantema

Intr-o dimineata ploioasa de toamna , Nicusor se indrepta grabit spre gradinita.Printre fosnetul frunzelor ude si lipicioase, Nicu vazu o floare ratacita pe marginea drumului. Parea singura si trista, era alba ca zapada, micuta si cu petale firave, insa care incanta prin frumusetea ei, prin gingasia ei. Nicu, fara sa stea pe ganduri, se apropie sa rupa floarea, insa in acea clipa ca prin magie, floarea prinsese glas si cu o voce suava ii spusese lui Nicusor: - Buna, eu ma numesc Crizantema, tu cum te numesti? - Eu ma numesc Nicu si ma grabesc sa ajung la gradinita si ...tocmai vroiam sa te iau cu mine. - Stai putin, nu face asta...desi e o toamna friguroasa si ploioasa ,eu nu vreau sa fiu rupta. Nicu surprins de raspunsul Crizantemei,o intreba: -Dar iti place sa stai singura pe timpul acesta atat de urat, floricico? Cu un chip trist si aproape plans Crizantema raspunse incetisor: -Desi am ramas singura floare de pe strada, eu voi muri daca ma vei lua, asa cum au murit si surorile mele atunci cand au fost luate de langa mine,atunci am suferit tare mult si am plans fiindca imi era dor de ele. Nicu ramasese pe ganduri, si se intristase de soarta surorilor Crizantemei: - Eu , vroiam sa te arat doar colegilor mei... esti atat de frumoasa, dar mai ales fiindca esti singura floare de pe strada, cu cele mai frumoase petale, si cu o gingasie de neintalnit. In cele din urma,Nicusor ascultase rugamintile Crizantemei si intelesese ca i-ar face rau luand-o, floarea s-ar ofili si ar muri. Asadar, Nicusor a dat dovada de copil intelegator si ocrotitor, invatand ca pe viitor trebuie sa admire frumusetea florilor fara sa le rupa.

EDUCATIE MORAL CIVICA : Discutie pe tema ”De ce iubim florile ?”

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Ce sunt florile? De cate tipuri sunt florile? Ce reprezinta florile? Cum ingrijim florile? De ce e necesar sa ingrijim florile? Sa ne inchipuim ca suntem flori! Daca ai fi floare, ce floare ai fi? Daca ai fi floare, in ce tara ti-ar placea sa traiesti?

FISA DE LUCRU

SECTOR ARTA PRENUMELE…………........... DATA : 23. 10. 2009

AICI TE ROG SA PUI CRIZANTEMA PE CARE O FOLOSESTI LA SECTORUL ARTA SI SA STERGI CE TI-AM SCRIS EU CU ROSU :d