Lecție Dezv - Pers PDF [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Clasa: a - IX-a; Disciplina: Dezvoltare personală; Unitatea: «Proiectarea carierei profesionale»; Subiectul: «Traseul educațional și perspective profesionale»; Tipul lecției: de aprofundare a cunoștințelor; Durata: 45 min. Competențe specifice: 4. Proiectarea carierei, prin determinarea traseului școlar și/sau professional, din perspectiva valorificării potențialului personal și oportunităților pieței muncii; Subcompetențe: 4.2. Argumentarea deciziilor privind traseul educațional și profesional în baza sistemului de atitudini și valori. Obiective operaționale: O1 –Să definească calitățile unei persoane de succes; O2 –Să argumenteze alegerile făcute. O3-Să determine propriile interese. O4-Să identifice ce profesie li se potrivește. O5-Să demonstreze abilități de autocunoaștere în alegerea profesiei. Metode și procedee: Joc didactic, comentarea, exercițiul, scrierea liberă, studiu de caz, discuția dirijată, „Pălăriile gânditoare”, explicația, alegerea și ierarhizarea, lucrul cu fișele, DiagramaVenn. Mijloace didactice: fișe cu domenii profesionale, calculator, postere. Forme de activitate: frontală, individuală, în grup. Bibliografie: Curriculum național DEZVOLTARE PERSONALĂ, Curriculum disciplinar, Ghid de implementare, cl.V - IX-a, Internet.

Scenariul didactic Etapele lecției

Ob. Oper.

Activitate a profesorului Salutul către elevi și prezentarea oaspeților.

Evocare

O1

Comentați poezia: ,,Peste leagăn aplecată Întâlnindu-mă din somn Mama mi-a vorbit odată: Fă-te, dragul mamei, OM !” Enumeraţi, vă rog, 3 calităţi ale unei persoane de succes.

O2

Voi ce fel de persoană sunteţi? Alegeţi-vă câte un calificativ și argumentați-vă opțiunea. Ce calificative am putea atribui cuvântului MUNCĂ. Concluzia: Lucrurile mari nu pot fi realizate cu eforturi mici, este necesar să ai încredere în sine şi etică profesională,

Activitate a elevilor

Citesc și comentează poezia. Participă la discuţie, răspund la întrebări.

Timp Strategii alocat didactice 3min Joc didactic: ,,Enumeră 3 calități”

Evaluare Frontală

1min Inteligent(ă),încrezut(ă) în forțele proprii, străduitor(oare).

Elevii propun adjective potrivite cuvântului „muncă”: prestigioasă, plăcută, productivă, casnică, utilă, grea, dificilă, plătită, operativă, asiduă, uşoară, plictisitoare, eficientă, nerăsplătită, ș.a

Exercițiu

Scriere liberă 2min Discuție dirijată

Frontală

Prezintă sarcina pentru acasă *(Au identificat cele mai solicitate profesii pe piața muncii în R. Moldova) * (Au alcătuit arborele profesional al familiei) *(Au realizat o cercetare a avizelor de ziare ce propun ocupații și locuri de muncă) *(Au cercetat cele mai bine plătite profesii din R. Moldova)

Realizarea sensului

O2

Demonstrez o cutie, apoi încep să scot din ea un simbol al cheii cu care ,,voi deschide sufletele” pentru a comunica, discuta, colabora, căci la această lecție se va dezbate o problemă care îl preocupă pe fiecare tânăr la absolvirea ciclului gimnazial – alegerea profesiei. Anunț subiectul lecției: «Traseul educațional și perspective profesionale» și obiectivele ei. (Sunt scrise pe postere)

Prezintă câte 2 elevi din fiecare grup.

8min

Încearcă să ghicească ce 3min este în ea.

Deschid caietele de lucru la tema nouă (p.40).

În grup

Individuală

O3

Citiți, vă rog, textul TRASEUL EDUCAȚIONAL (de la p.40) și apoi veți da răspuns la câteva întrebări. * Ce înțelegeți prin traseu educațional? * Ce etape poate include un traseu educațional? * Care sunt greșelile frecvente în planificarea și realizarea traseului educațional ? * De ce este important să îți alegi cu atenție traseul educațional? Propun să analizăm împreună cazurile ce reflectă visurile profesionale ale absolvenților clasei a IX-a

Experţii recomandă să vă faceţi alegerea dvs, bazându-vă pe trei factori importanţi: 1.Analiza pieţei forţei de muncă;

Citesc textul.

5 min

Frontal

Traseu – drumul pe care îl parcurge (în mod permanent) o ființă. (cei care ridică mâna își prezintă opțiunea aleasă și o argumentează).

Citesc cele 3 studii de caz din caiete. Argumentează propria alegere. Elaborează un traseu educațional pentru fiecare persoană și studiul de caz. Demonstrează răspunsurile la tablă.

Frontal

Studiu de caz

6 min

2min

O4

2.Analiza capacităţilor dvs profesionale; 3.Preferinţele dvs. 1.Cine a decis care ar fi viitoarea profesie? Prin metoda „Pălăriilor gânditoare”, analizaţi beneficiile şi rolul traseului educațional în perspectivele succesului profesional. Discutaţi în grupuri tema anunţată şi elaboraţi idei prin prisma pălăriei pe care aţi ales-o. Pălăria albă: foloseşte întrebările: Ce informaţie avem la subiectul dat? Ce informaţii mai sunt necesare? Cum putem obţine informaţii? Pălăria roşie: exprimă sentimentele la tematica prezentată: Sentimentul meu este că:... Numi place această legătură dintre inteligenta emoţională şi stresul... Intuiţia îmi spune... Pălăria neagră: este critic, gândeşte negativ, dar logic şi analizează astfel: Care sunt erorile acestei teme? Ce riscuri pot apărea? Ce ne împiedică? Pălăria galbenă: gândeşte optimist, logic şi pozitiv, analizează beneficiile şi posibilităţile

Fișa de lucru „Influențe în alegerea carierei”

Încercuiesc enunțurile ce li se potrivesc

3min Lucrul cu fișele

3min 3min 3min

acestei teme. Pălăria verde: creează opţiuni şi idei noi, este creativ: Care sunt şansele de succes ale acestei teme? Cum se pot obţine beneficii aplicând reguli noi la tema dată? Pălăria albastră: controlează procesul discuţiei, face concluzii pentru fiecare etapă a prezentărilor. Care sunt ideile principale, cum putem rezuma punctele de vedere expuse? Sarcină 1.Există deosebiri între viziunea celor care știu ce doresc de la viitoarea carieră și cei ce au ales aleatoriu? 2.Ce risc există în situația în care ai luat o decizie la întâmplare pentru viitor? Concluzi :Toate deciziile pentru viitor trebuie să fie bine gândite, relativ planificate. Anexa 1  Numește 3 factori sus menționați care pot să te influențeze în alegerea carierei.Argumentează alegerea pro/contra.

Anexa 2  Determinarea intereselor personale.  Dacă ai rezultate școlare bune la unele disciplini,ți se potrivește profesia: Anexa 3

Reflecție

Extindere

O5

Realizați în caiete o diagramă, Lucrul în caiete constituită din 3 cercuri.Completați diagram: 1. Ce pot –primul cerc. 2. Ce îmi place să fac-cercul al doilea. 3.Ce solicită la moment societateacercul al treilea. 4.Identificați tangențele dintre elementele completate. Prezentare Ofer cuvântul oaspeților,care relatează ceva informații despre o carieră reușită. *Relatați sub forma unei povesti o experienţă personală reuşită. -Cum v-aţi simţit după această experienţă?

8min

2min

Diagrama Venn

Individual

Individual

-Ce obstacole aţi întîmpinat? -Cine v-a ajutat? Anexa 2

Chestionar de orientare profesională Ce carieră ți se potrivește? Dacă nu știi ce carieră vrei să urmezi și cauți un loc de muncă; nu știi dacă meseria aleasă este una potrivită, atunci poți afla, autoevaluându-te. Răspunde la următoarele întrebări și identifică tipurile de cariere pe care ți-ar place să le urmezi, în funcție de personalitatea ta. Alege un singur răspuns dintre cele trei sau patru variante propuse pentru fiecare întrebare, bifând răspunsul ales: a, b, c sau d. 1. Dacă ai o seară liberă, ce ti-ar place să faci? a) Să merg la o petrecere; b) Să stau acasă și să navighez pe internet; c) Să practic un hobby; d) Să merg la un film. 2. Ce secțiune a unui ziar citești mai întâi? a) Sfaturi pentru cititori sau editorialul; b) Știri; c) Spor;t d) Divertisment. 3.

Ce preferi să faci la o petrecere? a) Să întâmpin musafirii; b) Să discut despre evenimentele la zi; c) Să pregătesc aperitive; d) Să mă distrez.

4.

Ce carte ai prefera să ți se ofere în dar? a) Supă de pui pentru suflet ; b) O scurtă istorie a timpului;

c) Cum funcționează lucrurile; d) O carte de artă pentru măsuța de cafea. 5. Ce ai prefera să faci în timpul liber? a) b) c) d) 6.

Să mă întâlnesc cu prietenii la o cafea; Să fac curat în șifonier (dulap); Să grădinăresc sau să redecorez în casă; Să scriu poezii.

Este rândul tău să alegi filmul. Care este prima ta opțiune? a) comedie romantică b) dramă provocatoare c) Un film de acțiune și aventură d) Un film independent (produs în afara unui studio, de ex: film documentar,etc)

7. Ești la un eveniment social. Cu cine ai prefera să stai? a) Un grup mare în care se râde mult; b) Un grup mic în care are loc o discuție animată; c) Mai mulți oameni care joacă bowling; d) Un individ care pare o persoană interesantă.

8.

Ai șansa să participi la un reality show. Ce alegi? a) O emisiune în care aptitudinile interpersonale mă ajută să câștig; b) Niciuna. Consider că emisiunile de genul reality show sunt o pierdere de timp; c) O emisiune care îmi dă șansa să muncesc manual sau să aduc bunăstare cuiva; d) O emisiune în care pot câștiga pe baza talentului meu, precum: Dansez pentru tine.

9. Care dintre caracteristici, în opinia prietenilor tăi, te descriu cel mai bine? a) O persoană social; b) Inteligentă;

c) Îndemănatică; d) Creativă.

Răspunsurile obținute îți pot da indicii cu privire la cariera potrivită pentru tine! Notează în tabel numărul de opțiuni acumulate pentru fiecare literă

a

b

c

d

Ai un răspuns în majoritatea cazurilor cu litera a): Cariera potrivită implică lucrul cu oamenii. O asfel de carieră include aspecte precum: mentorat, negociere, consultanță, supervizare, comunicare asistență. Posibile cariere pentru tine pot fi cea de: profesor, specialist resurse umane, consultant, asistent social, dădacă, asistentă medicală, vânzător, recepționer, ghid pentru turism,îngrijitor de bolnavi, etc. Majoritatea răspunsurilor au fost marcate cu litera b): Cariera ta ideală presupune lucrul cu informația. O astfel de carieră poate include sarcini de sintetizare, coordonare, analiză, compilare, comparare. Printre posibilele cariere sunt cel de bibliotecar, editor, web developer, organizator , detectiv particular, contabil, casier, etc. Ai răspuns în mare parte cu litera c): Preferi, în carieră munca cu lucrurile, ai responsabilitățile pe care ți le poți asuma și includ precizia, conducerea diverselor mașini etc. Printre posibilele job-uri se numără cea de bucătar, instalator, mecanic, inginer, șofer, operator calculatoare, etc. Răspunsurile tale sunt în majoritate marcate cu litera d): Cariera potrivită pentru tine este una creativă. Poți alege între cariera de scriitor, fotograf, cântăreț, decorator, artist grafic, designer de modă, designer grafic, cusătoreasă etc. Bineînțeles, există multe alte ocupații în care poți pune în valoare talentele, însă cunoscându-ți tipul de personalitate, ai putea să te apropii mai mult de alegerea ideală privind cariera.

ARBORELE PROFESIONAL AL FAMILIEI

MAMA

TATA

Arborele profesional al familiei

FRAŢII BUNICII

SURORILE

Alcătuiţi arborele profesional al familiei, precizând pentru fiecare membru al familiei, profesia/ocupaţia pe care o au sau au avut-o. Identificaţi, dacă profesia pentru care te pregăteşti, se regăseşte la vreunul din membrii familiei.

Anexa 1

-să ai un loc de muncă sigur -să îți poți asuma riscuri -să ai reușite, succese -să fie o profesie de prestigiu -să ai propria afacere -să fie un mediu creativ -să urmezi o facultate -să ajuți pe ceilalți - să fii în grija cuiva

-să cîștigi mulți bani -să întâlnești mulți oameni -să ai relații bune cu colegii -să ai activități cât mai variate -să ai o funcție de conducere -să fii apreciat -să lucrezi într-o instituție, firmă importantă

Dacă ai rezultate școlare bune la: Disciplina școlară Limba și literatura română/limbi străine Matematică/informatică Fizică, chimie, biologie Istorie Educație fizică Arte și tehnologii

Ai putea deveni Profesor, cercetător în lingvistică, învățător, bibliotecar, educator,ghid,translator, jurnalist etc Profesor, economist-contabil,inginer,funcționar bancar,astronom, informatician etc. Profesor, cercetător,medic,farmacist,biolog,etc. Profesor, scriitor, muzeolog, fizioterapeut, polițist etc. Profesor de sport, antrenor, ofițer de armată etc. Profesor,pictor, scenograf,modelier, designer, arhitect,muzician,actor,meșter popular etc.

Rezultatele chestionarului din IPGimnaziul Schineni,petrecut cu elevii și părinții cl.VIII-IX-a,privind domeniile în care ar dori să activeze copiii lor:

Domeniile Medical (medic, farmacist, asistent medical, asistent de farmacie) Servicii (comerţ, frizerie, coafură, cosmetolog,etc.) Economic Social (jurnalist, asistent social) Auto (studii medii) Armată,Poliţie Construcţii (zidar, faianţar) Drept Şcolar (profesor, educator, învăţător)

Răsp. Răsp. elevilor părinților 4 7

%

%

11,76

20,58

7

3

20,58

11,76

1 3 3 2 2 4 1

4 3 1 5 1 5 2

2,94

11,76 8,82 2,94 14,7 2,94 14,7 5,88

8,82 8,82 5,88 5,88 11,76 2,94

Artistic Educaţie fizicăși sport Agricol Total

1 5 0 34

1 2 1 34

2,94 14,7 0 100

2,94 5,88 2,94 100