Proiect Activitate Evaluare Finala [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC DATA: .06.2019 GRĂDINIȚA NR. 1 Morteni

GRUPA: Mijlocie “BUBURUZELE” EDUCATOARE: Petre Niculina TEMA ANUALĂ: Evaluare finală PROIECT TEMATIC: “Vine vacanța, copii!” TEMA SĂPTĂMÂNII:” Comori pentru noul drum” TEMA ZILEI: ”Cât de multe am învățat!” ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: „Toți copiii așteaptă vacanța!” ACTIVITĂȚI LIBER ALESE  STIINȚĂ: “ Coșulețul cu emoții”  ARTĂ: Elemente de limbaj plastic /modelaj - “ Tablou în roșu” ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE- activitate integrată DLC+ DS ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – relaxare și revenirea organismului la normal  Joc de mișcare „Iepurașii și grădinarul”  OBIECTIVE OPERAȚIONALE  să sorteze imagini care reprezintă cuvinte ce încep cu o anumită literă;  să recunoască litera;  să asocieze imaginea cu litera potrivită  să formuleze propoziții simple și corecte din punct de vedere gramatical;  să lucreze în echipă;  să folosescă în mod corect materialele puse la dispoziție STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul

MATERIAL DIDACTIC: imagini ale personajelor din povesti, planse reprezentand momente din povesti cunoscute MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: individual, pe grupuri mici RESURSE: UMANE: preşcolarii grupei TEMPORALE: 30 minute SPAŢIALE: sala de grupă BIBLIOGRAFICE:  Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, ,,Proiectareadidactică în învăţământul preşcolar”, Editura C.C.D., Bacău, 2008  Cojocariu, Venera-Mihaela, ,,Fundamentele pedagogiei”, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2008;  Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanţa, ,,Psihopedagogie pentru gradul IIşidefinitivat”, E.D.P., Bucureşti, 2003

 

1. SECTOR ȘTIINȚĂ TEMA – diferite tipuri de exprimare a emoțiilor și sentimentelor SUBIECT LUDIC : “Coșulețul cu emoții”



OBIECTIV DE REFERINȚĂ- să aprecieze în situații concrete unele comportamente și atitudini adecvate/inadecvate în Rport cu exprimarea unui sentiment  OBIECTIVE OPERAȚIONALE  sa decodifice exprimarea facială a emoţiilor  să recunoască emoţiile exprimate în imagini,  să realizeze o scenetă “mută”, prin mimică şi pantomimă, pentru ca ceilalţi să identifice emoţia sau starea redată.  să identifice stările celor implicaţi și să anticipeze consecinţele STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul de rol MATERIAL DIDACTIC: coșuleț, imagini, accesorii MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE :individual, pe grupuri mici RESURSE: UMANE: preşcolarii grupei TEMPORALE: 30 minute SPAŢIALE: sala de grupă BIBLIOGRAFICE:  Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, ,,Proiectareadidactică în învăţământul preşcolar”, Editura C.C.D., Bacău, 2008  Cojocariu, Venera-Mihaela, ,,Fundamentele pedagogiei”, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2008;  Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanţa, ,,Psihopedagogie pentru gradul IIşidefinitivat”, E.D.P., Bucureşti, 2003  ***,,Curriculm pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008

  



2. SECTOR ARTĂ TEMA – realizarea unei lucrări în roșu SUBIECT LUDIC : „Tablou în roșu” OBIECTIV DE REFERINȚĂ: să compună în mod original și personal spațiul plastic OBIECTIVE OPERAŢIONALE:  să exploreze materialele, ustensilele puse la dispoziţie şi să le selecteze pe cele cu care va realiza o lucrareîn roşu;  să picteze/ să coloreze şi să decupeze maci (alte flori) roşii;  să decupeze buline roşii:  să coloreze buburuze;  să realizeze o aplicaţie, folosind fire de lână roşie;  să modeleze obiecte, utilizînd plastilină de diferite nuanţe de roşu;

 să compună spaţiul plastic în mod liber, creativ;  să lucreze în echipă; STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul MATERIAL DIDACTIC: plastilina , planșete, creioane colorate, imagini MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE :individual,pe grupuri mici RESURSE: UMANE: preşcolarii grupei TEMPORALE: 30 minute SPAŢIALE: sala de grupă BIBLIOGRAFICE: *** Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani –MECT, Bucureşti, 2008; CULEA, Laurenţia (şi colaboratorii) – Activitatea integrată în grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar), Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008 GRAMA, Filofteia ( şi colaboratorii) – Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar (Ghid pentru cadrele didactice), vol. I , Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008 *** Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3 şi 6/7 ani, MECT,Bucureşti, 2008 BREBEN, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup( Ghid metodic) , Editura Arves, 2008 LUPU, Costică, SĂVULESCU, Dumitru – „Metodica predării matematicii”, Editura Paralela 45, Piteşti, 1998 CIOFLICĂ,Smaranda Maria (şi colaboratorii) – „Ziua bună începe la Întâlnirea de dimineaţă www.didactic.ro Cojocariu, Venera-Mihaela, ,,Fundamentele pedagogiei”, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2008; Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanţa, ,,Psihopedagogie pentru gradul II şidefinitivat”, E.D.P., Bucureşti, 2003 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura C.C.D., Bacău, 2008

SCENARIUL DIDACTIC - ALA 1 EVENIMENTU L DIDACTIC

CONŢINUTUL

ȘTIINȚIFIC

STRATEGII DIDACTICE Metode si Mijloace procedee didactice

EVALUARE

ADP Întâlnirea de dimineaţă

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei. Conversaţia „Dimineața a sosist, Toți copiii au venit, În cerc să ne adunăm Cu toții să salutăm: Mă bucur că sunteți aici! Am început o nouă zi, Bună dimineața, copii!” Astăzi este o zi specială: avem musafiri importanți. Au venit la noi doamnele educatoare de la grădinițele din comuna noastră. Vă propun să le salutăm: „Albinuțe ne numim, La Apa Asău locuim, La Grădinița Nr. 1 învățăm Și cu drag vă salutăm!” „Bună dimineața, nouă, Tuturor celor veniți, Bună dimineața, vouă, Celor care ne priviți!” Le propun ca salutul nostru de astăzi să fie legat sosirea vacanței: „Așteptăm vacanța mare!” (Bună dimineaţa,…!”) Fiecare copil trebuie să-şi salute colegul de lângă el. Facem prezenţa, pentru a vedea ce albinuţă lipseşte. Prin metoda R.A.I. (Răspunde – Aruncă – Întreabă!),copiii sunt încurajaţi să comunice prin întrebări şi răspunsuri. Participanţii se selectează ad-hoc printr-un joc de aruncare – prindere a unei mingi uşoare. Copilul care aruncă mingea adresează o întrebare copilului care o prinde; acesta răspunde la întrebare, după care o aruncă altui coleg, după acelaşi algoritm. Tema discu’iei este Vacanța. Stabilim ziua săptămânii, anotimpul, vremea de afară și completăm

Conversaţia Panoul specific Conversaţia Exerciţiul Metoda RAI

Observarea comportamentului copiilor Verificare orala Verificare practică/

2.Captarea atenţiei

3. Enunţarea temei şi obiectivelor 4.Prezentarea conţinutului

Se va realiza prin câteva versuri: Dragi copii, v-am pregătit O surpriză ce vă va atrage în mod deosebit! Vreau ca împreună să lucrați Ca lucruri frumoase împreună să realizați! Voi anunţa activităţile ce urmează a se desfăşura în fiecare centru de interes.

Ecusoane Conversaţia Surpriza

Observaţia Conversaţia

Se prezintă centrele de lucru şi sarcinile, se intuiesc materialele de pe Explicaţia măsuţe, după care vom juca împreună jocul Trenuleţul vesel. Copiii se prind unul de altul, iar educatoarea îi anunţă că vor pleca la drum, se vor opri în diferite staţii/centre, unde vor coborî doar copiii al căror nume începe cu sunetul „M”, „A”, „P” , „S”. În funcţie de numărul celor prezenţi, al căror nume începe cu sunetul dat, educatoarea propune ca într-o staţie să coboare copiii al căror nume începe cu alte 2-3 sunete). La repartizarea copiilor în centre educatoarea va ţine cont şi de particularităţile individuale,

5.Dirijarea învăţării

La BIBLIOTECĂ, copiii vor trebui să sorteze imagini care reprezintă cuvinte ce încep cu o anumită literă,să recunoască litera,să asocieze imaginea cu litera potrivită,să formuleze propoziții simple și corecte gramatical. Copiii vor alcătui o cărticică unde vor lipi imaginile ce reprezintă cuvinte care încep cu o anumită literă. Vor lucra în echipă, utilizând materialele puse la dispoziție. La sectorul ȘTIINȚĂ, copiii vor trebui să decodifice exprimarea facială a emoţiilor, să recunoască emoţiile exprimate în imagini, să realizeze o scenetă “mută”, prin mimică şi pantomimă, pentru ca ceilalţi să identifice emoţia sau starea redată, să identifice stările celor implicaţi și să anticipeze consecinţele. La sectorul ARTĂ, vor avea de realizat un „Tablou în roșu”, ținând cont de indicațiile educatoarei: - să picteze şi să decupeze maci (alte flori) roşii; - să decupeze buline roşii: - să coloreze buburuze; - să coloreze flori roşii; - să realizeze o aplicaţie, folosind fire de lînă roşie; - să realizeze şiraguri de mărgele, respectînd algoritmul: 3 mărgeluțe roşii,2 mărgeluțe albastre; - să realizeze un colaj cu elementele realizate

Conversaţia , explicaţia, demonstraţi a, exerciţiul, jocul;

Copiii vor lucra cu atenţie pentru realizarea temelor de la fiecare Explicaţia 6.Obţinerea performanţei

7.Feedback

8.Evaluarea

sector. Pe tot parcursul activitǎţii se vor asigura condiţiile optime pentru lucru, se va urmǎri modul de relaţionare, de comunicare între parteneri şi se vor da indicaţii acolo unde este cazul. Se va organiza o expoziţie cu toate lucrările realizate.Copiii vor putea vedea Conversatia lucrǎrile şi vor alege pe cele mai frumoase . Turul galeriei Voi cere copiilor sǎ facǎ aprecieri şi autoaprecieri exprimând opinii Conversaţia referitoare la modul cum s-a lucrat, cum s-a comunicat, cum au colaborat şi rezultatele pe care le-au obţinut.

plastilină, planșete, creioane colorate, şerveţele umede, fișe

Lucrările pe centre de activitate

Lucrul practic

Discută despre reuşita muncii lor Apreciaza

9.Retenţia şi transferul

Voi pune întrebǎri privitoare la sarcinile pe care le-au avut de îndeplinit pe Conversaţia fiecare centru.  Ce am lucrat la fiecare centru?  Care este tema activitǎţii ?

Tranziție spre activitatea pe domenii experiențiale:

“Suntem veseli și cântăm Tra,la,la,la….. Nu e greu să arătăm Tra,la,la,la….. Câte la grădiniță învățăm! Tra,la,la…….. PROIECT DIDACTIC DATA: 10.06.2016 GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 APA ASĂU, STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE ASĂU

GRUPA: MIXTĂ “ALBINUȚELE” PROPUNĂTOR: educatoare VERONICA MAZILU TEMA ANUALĂ: Evaluare finală PROIECT TEMATIC: “Vine vacanța, copii!” TEMA SĂPTĂMÂNII:” Comori pentru noul drum” TEMA ZILEI: ”Cât de multe am învățat!” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experințiale/Domeniul Știință/Activitate matematică/Domeniul limbă și comunicare/Educarea limbajului SUBIECT LUDIC: ”Călătoria misterioasă”- joc didactic TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare și consolidare a cunoștințelor SCOPUL ACTIVITĂȚII: verificarea modului de integrare a capacităților obșinute pe baza atingerii obiectivelor operaționale în capacități complexe, finale. OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

 să participe activ la activitățile de grup

 să efectueze operații de adunare și de scădere cu 1-2 unități în intervalul 1 - 10 OBIECTIVE OPERATIONALE : ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE 1. Domeniul Stiinta:  să recunoască şi să traseze cifrele de la 1 la 10 ;  să recunoască locul fiecărui număr în şirul numeric;  să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în limitele 1 -10;  să recunoască şi să utilizeze cu uşurinţă simbolurile aritmetice ce reprezintă operaţiile de adunare şi scădere;  să utilizeze un limbaj matematic adecvat;  să descopere modalităţi noi de exprimare a emoţiilor şi sentimentelor;  să discute despre diferitele tipuri de exprimare a emoţiilor şi sentimentelor (tristeţe, bucurie,furie etc.). 2. Domeniul Limba si Comunicare:  să se exprime corect, prin înlănţuirea logică a ideilor în propoziţii şi fraze, punând în evidenţă unitatea de sens şi motivaţia acestora;  să înţeleagă felul în care propoziţiile sunt alcătuite din cuvinte, cuvintele din silabe, iar silabele din sunete şi să le marcheze grafic;  să distingă sunetele ce compun cuvintele, să le pronuţe corect şi să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare (facultativ);  să recunoască cuvinte simple şi litere în contexte familiare;  să înţeleagă semnificaţia cuvintelor, literelor şi cifrelor, învăţând să le traseze;  să respecte intonaţia, accentul, ritmul, pauzele, tonul şi nuanţarea vocii în timpul vorbirii curente şi în timpul reproducerii poeziilor;  să reproducă cu uşurinţă poeziile învăţate fără abateri de la subiect, repetări sau omisiuni.  OBIECTIVE ADIACENTE

 

să colaboreze cu colegii pentru a rezolva sarcinile jocului; să mânuiască materialul intuitiv pus la dispoziție, conform regulilor stabilite;

STRATEGII DIDACTICE 1. Metode şi procedee didactice: observaţia, demonstraţia, expunerea (povestirea, explicaţia), conversaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, metoda „Călătoria misterioasă”,metoda R.A.I, metoda „Turul galeriei” 2. Mijloace de învăţământ: planşe,panou magnetic,cifre,litere şi simboluri pentru panoul magnetic,flip-chart, fişe de lucru, floricele colorate decupate , lipici, suporturi pentru bucheţele,creioane personalizate,ecusoane pentru fiecare grupă de copii 3. Forme de organizare a activităţilor:pe grupuri, individual,frontal. 4. Locul de desfăşurare a activităţii : sala de grupă

BIBLIOGRAFIE *** Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani –MECT, Bucureşti, 2008; CULEA, Laurenţia (şi colaboratorii) – Activitatea integrată în grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar), Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008 GRAMA, Filofteia ( şi colaboratorii) – Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar (Ghid pentru cadrele didactice), vol. I , Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008 *** Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3 şi 6/7 ani, MECT,Bucureşti, 2008 BREBEN, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup( Ghid metodic) , Editura Arves, 2008 LUPU, Costică, SĂVULESCU, Dumitru – „Metodica predării matematicii”, Editura Paralela 45, Piteşti, 1998 Cojocariu, Venera-Mihaela, ,,Fundamentele pedagogiei”, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2008; Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanţa, ,,Psihopedagogie pentru gradul II şidefinitivat”, E.D.P., Bucureşti, 2003 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura C.C.D., Bacău, 2008

SCENARIUL DIDACTIC ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENȚIALE DS – ACTIVITATE MATEMATICĂ DLC – EDUCAREA LIMBAJULUI

STRATEGII DIDACTICE SECVENŢE CONŢINUT DIDACTICE

EVALUARE

MIJLOACE METODE ŞI FORME DE DIDACTIFORME PROCEDEE ORGANIZARE CE

1. Crearea condiţiilor necesare bunei Moment desfăşurări a activităţii: organizatoric - aranjarea mobilierului : măsuţele şi scăunelele sunt aşezate pe două laturi ale sălii de grupă una lângă alta; - pregătirea materialului didactic - aranjarea copiilor în spaţiul destinat desfăşurării activităţii frontale, la locul stabilit

Materialul didactic pregătit

frontal

2. Captarea

plicul

global

Captarea atenţiei este realizată prinSurpriza Conversaţia câteva versuri:

METODE ŞI INSTRUINDICA-TORI MENTE observaţia

Evaluare Observaţia globală chestionarea

Manifestă interes

atenţiei

-„Vă anunț cu bucurie aplauze Că azi vom face o călătorie! Împreună vom descoperi Plicurile cu probe, dragi copii! Probele vom rezolva Și așa vom arăta Câte la grădiniță am învățat!” Am pregătit în sala de clasă un traseu pe care vom călători împreună. Va trebui să descoperim plicurile cu probe ce vor trebui rezolvate. Așa vom descoperi mesajul zilei. Dacă sunteți curioși să aflați care este acesta va trebui să fim deosebit de atenți și să rezolvăm corect probele din plicuri. 3. Voi anunţa tema activităţii de astăzi: Conversaţia Anunţarea - Astăzi vom rezolva sarcinile jocului Explicaţia temei pentru a vedea cât de bine știm și cât de multe am învățat anul acesta la grădiniță.Lucrurile pe care voi le-ați învățat sunt adevărate comori pentru anul viitor, când unii dintre voi vor merge la școală, dar și pentru cei care vor rămâne la grădiniță.. 4. - În călătoria pe care o vom faceConversaţia Enunţarea astăzi trebuie să găsim niște plicuri ce Brainstor-ming scopului şi a conțin niște probe. Rezolvând aceste obiectivelor probe vom descoperi mesajul zilei. 5. Dirijarea învăţării

- Ca să putem descoperi plicurile cuExplicaţia probe,trebuie să urmăm un traseu. PeDemonstraţia traseu sunt nişte indicii şi nişte probe peCălătoria care trebuie să le rezolvăm, iar pemisterioasă măsură ce probele sunt trecute, misterul se va rezolva încetul cu încetul şi mesajul va apărea.

Evaluare orală

Ecusoane Traseul stabilit Plicuri cu probe Panoul magnetic

frontal

Evaluare observaţia orală

Manifestă interes şi atenţie

frontal

Evaluare chestionarea orală

Exprimă oral dorinţa de a descoperi conţinutul mesajelor

Frontal Pe grupe individual

Evaluare Conversaţia orală acţională orală

Identifică,denumesc, completează analizează,stabilesc legături,apreciazădecid

Regulile sunt simple: ne vom împărţi în grupuri de câte patru. Fiecare grup primeşte un nume, ales sau sugerat de către educatoare. Vom trage la sorţi ordinea plecării grupelor în călătorie. În ordinea stabilită, primul grup va pleca spre destinaţie. Voi dirija/ghida grupul prin intermediul poziţiilor spaţiale. După rezolvarea sarcinii va pleca cel de-al doilea grup. Grupurile vor rezolva alternativ câte o probă. 6. „Misterul” pe care trebuie să-lConversaţia Asigurarea dezlege copiii este răspunsul laExerciţiul conexiunii întrebarea „Ce așteaptă toți copiii?”Jocul didactic inverse Literele care compun răspunsurile se află aşezate pe panoul magnetic, pe magneţii acesteia. Literele sunt acoperite de cifrele care rezultă din rezolvarea exerciţiilor de la probele călătoriei. Când exerciţiul este rezolvat corect, cifra este îndepărtată şi litera descoperită este recunoscută de către copii şi aşezată pe panou. 7. Sosirea la destinaţie: după epuizarea exerciţiul Obţinerea probelor, toate literele fiind aşezate Se performanţei poate citi mesajul „VINE VACANȚA!”

Panoul magnetic Litere cifre

Pe grupe

acţională interogarea orală

Identifică,de-numesc

Panoul magnetic litere

Pe grupe individual

orală

prezintă rezultatele utilizând un limbaj corespunză-tor

8. Evaluarea Încheierea activităţii

Fiind o activitate integrată, copiii suntAplauze evaluaţi pe mai multe planuri: în grup, individual, prin întrebări clare, formulate corect. Deoarece nu a fost anunţat că activitatea se desfăşoară sub formă de concurs sau întrecere, voi găsi strategia prin care voi face evaluarea astfel încât grupurile care şi-au îndeplinit toate cerinţele să simtă bucuria reuşitei, iar celelalte să simtă încurajarea şi câştigarea încrederii celor sala clasă. Copiii vor fi apreciaţi pentru activitatea desfăşurată şi vor primi stimulente.

stimulente

individual

orală

Tranziția la activitățile recreative se face prin jocul cu text și cânt: „Rățuștele mele”

PROIECT DIDACTIC DATA: 10.06.2016 GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 1 APA ASĂU, STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE ASĂU

GRUPA: MIXTĂ “ALBINUȚELE” PROPUNĂTOR: educatoare VERONICA MAZILU TEMA ANUALĂ: Evaluare finală PROIECT TEMATIC: “Vine vacanța, copii!” TEMA SĂPTĂMÂNII:” Comori pentru noul drum” TEMA ZILEI: ”Cât de multe am învățat!” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese CAPITOL: jocuri și activități recreative TEMA: relaxare și revenirea organismului la normal SUBIECT LUDIC: „Iepurașii și grădinarul” – joc de mișcare OBIECTIVE OPERAŢIONALE:  să fie apt să utilizeze deprindereri motrice de bază

conversaţia

Exprimă oral

 să execute mişcările adecvate.  să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie. STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul; b) Mijloace de învăţământ: măşti iepuraş, pălărie de paie, scăunel, cretă colorată, salată verde; c) Forme de organizare: frontală METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicația, jocul, demonstrația MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT ŞI MATERIALE DIDACTICE: ecusoane, iepuraș de pluș LOCUL DE DESFAȘURARE: curteagrădiniței ELEMENTE DE JOC: gruparea, regruparea, aplauze, întrecerea SCENARIUL DIDACTIC - ALA 2 STRATEGII DIDACTICE EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

Metode şi procedee

Mijloace didactice

1. Captarea atenţiei

Copiii sunt invitaţi să participe la jocurile și activitățile Convorbire recreative binemeritate după efortul depus în timpul călătoriei pentru descoperirea mesajului zilei. Prezint copiilor un iepuraş de pluş care a venit în vizită la grădiniţă pentru a învăţa un joc de la ei.

2. Enuntarea temei şi a obiectivelor

Pentru că aţi reușit să descoperiți mesajul, vom ieși în curte, să ne Convorbire jucăm împreună un un joc.

Frontal

3.Actualizarea cunoştinţelor

1. Care a fost tema zilei de astăzi? Convorbire 2. Ce activităţi am desfăşurat? 3. Care a fost rezultatul muncii noastre? Jocul de astăzi se numeşte Iepuraşii şi grădinarul. Jucându-l, vom Demonstrația învăţa mai bine să alergăm şi să sărim.

Frontal

4. Prezentarea conţinutului

Explic copiilor modul de desfăşurare a jocului: unul dintre copii va avea rolul de grădinar iar ceilalţi au rolul de iepuraşi şi stau în Explicaţia

Ecusoane, cd

EVALUARE

Ecusoane, Creta

Frontal

Frontal

căsuţele lor. La semnalul educatoarei, iepuraşul desemnat va rosti Exerciţul versurile: Grădinarul e la masă/Hai la salată gustoasă! În acest timp, grădinarul stă pe scăunel cu spatele la grădină (un cerc trasat în nisip reprezintă grădina) iar iepuraşii sar în grădină şi culeg frunze de salată. Când educatoarea rosteşte versurile: Toţi spre casă alergaţi/De grădinar să scăpaţi!, grădinarul se ridică şi aleargă să prindă un iepuraş. Iepuraşii se opresc din cules şi aleargă spre căsuţele lor. Dacă un iepuraş este prins înainte de a ajunge la căsuţă, este considerat învins, iar grădinarul este considerat învingător. Iepuraşul prins va primi rolul de grădinar şi jocul continuă. Înainte de începerea jocului de probă repet cu copiii versurile. Desfăşurăm un joc de probă pentru a verifica dacă au fost înţelese regulile jocului. 5.Dirijarea învăţării

6. Evaluarea

Jocul de probă Copiii se aşează pe cerc. Exerciţul Vom desfăşura împreună un joc de probă. Dacă se impune voi da explicaţii suplimentare. Desfășurarea jocului Jocul se repetă, strigându-se criterii de grupare și de regrupare. Se intervine numai dacă copiii întâmpină greutăţi sau încalcă regulile stabilite. Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la prestația Convorbire copiilor în cadrul jocului.

Frontal

Frontal/Individual

Patru motănei de pluș Se dau huța, jucăuși, Unul a căzut în nas! Spuneți, câți au mai rămas?

Jos, în vale, pe-acel lac 4 raţe baie fac, Mai vine una, mac,mac,mac, Câte raţe sunt pe lac?

Care este vecinul mai mic cu o unitate al lui 3?

3

Care este vecinul mai mare cu o unitate al lui 7?

7

Am adus de prin vâlcele Un coș plin cu floricele Să le dau mămicii mele. Cinci sunt albe, două roș, Câte flori am strâns în coș?

În grădina casei mele Au răsărit 3 lalele, Eu pe toate le-am cules, Mamei să le dăruiesc. Acum, spune cu glas tare Răspunsul la întrebare : Dacă pe toate le-am luat Câte lalele mai sunt pe strat ?

Pe o creangă cam uscată

Șapte vrăbii stau la ceartă. Încă două au venit. Câte sunt la sfârșit?

Sapte rachete aşteaptă Startul către lună, Dacă una pleacă Câte-or să rămână ?

Desparte în silabe Ce cifră corespunde

cuvântul COȘ.Reprezintă-l, reprezintă și numără silabele. numărului de silabe din cuvântul COȘ?

Desparte în silabe cuvântul FAMILIE..Reprezintă-l, reprezintă și numără silabele. Ce cifră corespunde numărului de silabe din cuvântul FAMILIE?