34 0 64KB
PROIECT DIDACTIC
DATĂ: 6 decembrie 2019 PROF.ÎNV. PREŞC.: NELEPCU ROXANA-ANISA UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Înşir’te Mărgărite”, Sector 4, Bucureşti NIVELUL I /GRUPA: mijlocie „Bambi” TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi, aici pe Pământ?” TEMA PROIECTULUI: „Magia iernii” TEMA SĂPTĂMÂNII: „În aşteptarea lui Moş Nicolae” TEMA ACTIVITĂŢII: „Ghetuţa surpriză- Ce ţi-a adus Moş Nicolae?” DOMENIUL: Dezvoltarea limbajului şi a comunicării DISCIPLINĂ: Educarea limbajului MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic SCOPUL: formarea deprinderii de exprimare orală coerentă şi corectă din punct de vedere gramatical. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să identifice obiectele extrase; O2- să respecte regulile de joc; O3- să utilizeze forma de singular şi de plural al jucăriilor. FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi individual SARCINA DIDACTICĂ: Recunoaşterea şi descrierea jucăriilor extrase din ghetuţă REGULILE JOCULUI: -Copiii trebuie să răspundă numai la solicitari şi să-şi aştepte rândul; - Să respecte cerinţele prezentate de educator ELEMENTELE DE JOC: săculeţul, surpriză, aplauze, recompense, mânuirea materialelor, jucării. STRATEGII DIDACTICE: Metode: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, observaţia, exerciţiul Resurse materiale: ghetuţa, jucării, scrisoarea de la Moş Nicolae, recompense ghetuţe. Resurse temporale: 25 minute BIBLIOGRAFIE: -Curriculum pentru educaţie timpurie, 2019; -Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează curriculum pentru educaţie timpurie 2019; -Piramida cunoaşterii, Ed.Diamant, 2014.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Nr. Crt.
Etapele activităţii
Conţinutul ştiinţific
1.
Moment organizatoric
2.
Captarea atenţiei
Se asigură condiţiile necesare pentru bună desfăşurare a activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului pentru activitate, pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii. Se realizează prin descoperirea ghetuţei de la Moş Nicolae însoţită de o scrisoare pentru copii: “Dragi copii, Aseară am trecut pe la fiecare dintre voi şi-am aflat diferite lucruri despre ceea ce ştiţi şi ceea ce faceţi fără ca voi să mă vedeţi. Fiindcă mi-a plăcut foarte mult de voi şi am înţeles că ştiţi multe lucruri interesante, m-am gândit să trec şi pe la grădiniţă cu noi surprise, pe lângă cadourile pe care vi le-am lăsat şi în încălţările de aici. Acum vreau să văd că v-au plăcut cadourile trimise şi ce puteţi spune despre ele, aşa că vă invit să vă jucaţi puţin cu ce v-am pus în ghetuţa pe care am trimis-o. Dacă vă ve-ti descurca bine, vă promit că vorbesc cu Moş Crăciun să vină la voi cu daruri.” Cu drag, Moş Nicolae!
Strategii didactice Metode şi Mijloace de procedee învăţământ Mobilierul grupei
Evaluarea
Conversaţia
Explicaţia Scrisoarea de la Moş Nicolae Atenţia cu care ascultă
3.
4.
5.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Jocul pe care îl vom realiza astăzi se numeşte Ghetuţa cu surprize Ce ţi-a adus Moş Nicolae Prin acest joc o să-i arătăm lui Moş Nicolae că noi ştim să descriem obiectele şi să răspundem cerinţelor transmise. Reactualizare Înainte să începem jocul vreau să răspundeţi la a următoarele întrebări: cunoştinţelor Cum l-ati aşteptat pe Moş Nicolae? Ce a trebuuit să pregătiţi pentru el? Cum trebuie să ne comportăm ca să primim daruri? Dirijarea Sunt explicate regulile jocului, astfel, prin învăţării recitarea următoarelor versuri „Fulguşorul călător/ La tine se opreşte-n zbor!” Copilul la care se va opri fulguşorul va extrage o jucărie din ghetuţă şi va trebui să identifice ce a extras şi să o descrie explicând ce poate face cu ea. La fel vor fi numiţi şi ceilalţi copii cu ajutorul fulgului călător. Fiecare răspuns corect va fi apreciat verbal şi aplaudat de către ceilalţi colegi. Jocul de probă: Demonstrarea jocului de probă va fi făcută de către educatoare pentru a-i ajuta pe copii să înţeleagă cum se desfăşoară, iar după acesta, vom începe jocul propriu zis. Exercitarea jocului: Voi recita versurile, iar copilul la care se opreşte fulguşorul v-a veni şi v-a extrage o jucărie din ghetuţă. Acesta v a spune ce a extras si v-a descrie obiectul. La fel vor face şi ceilalţi colegi. Varianta de joc:
Observarea comportamentului
Conversaţia Explicaţia
Explicaţia Jocul Demonstraţia
Aprecieri verbale Ghetuţa Explicaţia
6.
7. 8.
Copiii vor fi rugaţi să vină tot prin recitarea versurilor să aşeze jucăriile descoperite din săculeţ în diferite poziţii spaţiale faţă de ghetuţă, astfel, în faţa ghetuţei, în spatele ghetuţei, lângă ghetuţă, sau în ghetuţă. Astfel, vom verifica orientarea acestora faţă de ghetuţă. Obţinerea Varianta a doua de joc: performanţei „Eu spun una, tu spui mai multe” şi asigurarea Copiii vor fi numiţi şi spună pluralul obiectului feedback ului ales. Evaluarea Se vor face aprecieri individuale şi globale activităţii asupra modului in care copiii şi-au desfăşurat activitatea Încheierea Copiii sunt recompensaţi pentru răspunsurile şi activităţii sarcinile îndeplinite cu ecusoane ghetuţe.
Exerciţiul Demonstraţia
Aprecieri finale
conversaţia Ecusoane ghetuţe