28 0 405KB
PROIECT DIDACTIC DATA: 14.02.2017 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primarǎ Sorești CLASA: I, a II-a, a III-a ÎNVĂŢᾸTOARE: Mihalcea Loredana-Georgiana ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii DISCIPLINA : Arte vizuale și abilități practice UNITATEA TEMATICĂ : Pe urmele vacanței SUBIECTUL LECȚIEI : „Tablou de iarnă” TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi și deprinderi FORMA DE REALIZARE: activitate integrată DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română Matematică și explorarea mediului; Muzică și mișcare SCOPUL LECȚIEI: Formarea deprinderii și priceperii de a realiza o lucrare după o temă dată, folosind tehnici de lucru și materiale diverse; Dezvoltarea simțului estetic și creativ. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 – sӑ enumere, în urma explicaṭiilor, etapele de lucru ale lucrӑrii propuse; O2 – sӑ foloseascӑ corect materialele puse la dispoziṭie; O3 – sӑ realizeze corect lucrarea, respectând succesiunea etapelor de lucru; O4 – să aplice tehnici de lucru adecvate (rulare, decupare, lipire, asamblare); O5 – să manifeste interes pentru activitate. STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversația, exercițiul, expunerea, exemplul, demonstrația, explicația, turul galeriei; Materiale didactice: ghicitoare, planșă-model, materialele necesare (cercuri, triunghiuri, dreptunghi din hârtie colorată, șablon pălărie,), acuarele, pensule, carioci/culori colorate, lipici, foarfece, coală albastră, laptop, boxe; Forme de organizare: frontal, individual. Durata: 45 minute Bibliografie : 1. Programa şcolară clasa a II a, aprobată M.E.N. prin Ordin al ministrului Nr. 3418/ 19.03.2013. 2. www.didactic.ro
MOMENTELE LECȚIEI
OB. OP.
1.Moment organizatoric
2.Captarea atenției
CLR
MEM
MM 3. Anunțarea noii teme și a obiectivelor
4. Dirijarea învățării
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurării a orei: -amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ; -pregătirea materialului demonstrativ. Elevii își pregătesc materialele necesare. Introducerea în activitate se realizează printr-o ghicitoare: „ Stă în curte, lângă pom, Îi zici om, dar nu e om Și când soarele-ncălzește Nu-l mai vezi că se topește.,, (Omul de zăpadă) Elevii dau răspunsul și răspund la întrebări: - În ce anotimp suntem? În ce lună? - Când putem construi un om de zăpadă? - Care sunt bucuriile copiilor atunci când se așterne iarna? Se fac aprecieri verbale generale și individuale. Se cânta cântecelul Saniuta fuge. În ora de arte vizuale și abilități practice vom realiza o planșă ce are în centru un tablou de iarnă, utilizând diferite tehnici de lucru: decupare – lipire – asamblare, tamponare și colorare. Vom folosi ca și materiale de lucru: coli albastre, lipici, foarfece, șabloane pentru realizarea unui om de zăpadă, brăduț și pălărie, acuarele, pensule ,carioci/culori colorate. Sunt prezentate pe scurt obiectivele lecției. a) Prezentarea și analiza modelului Se prezintă planșa pe care o vor realiza elevii la ora de arte vizuale și abilități practice și se analizează. Se precizează că fiecare elev va primi o culoare diferită pentru pălăria omului de zăpadă.
STRATEGII DIDACTICE Metode Mijloace Conversaţia
Conversația Exercițiul
Ghicitoare
Expunerea
Exemplul Exercițiul
EVALUARE Forme de organizare Frontal Observare sistematică
Frontal Individual
Frontal
Planșa model
Frontal
Observarea sistematică
O1
O2 O3 O4 O5
Conversația b) Recunoașterea materialelor Elevii observă pe băncuțe materialele necesare pentru realizarea tabloului. Elevii enumeră materialele: -cercuri pentru realizarea omului de zăpadă; -triunghiuri pentru realizarea bradului; -dreptunghi pentru trunchiul bradului; *se fac trimiteri la figurile geometrice cunoscute: cerc, triunghi, dreptunghi -șablon pălărie din hârtie colorată; -pensule; -acuarele; -carioci/culori colorate; -lipici; -foarfece; Demonstrația c) Demonstrarea tehnicii de lucru Se explică etapele de lucru: Conversația Explicația Se așază coala albastră pe orizontală; Se tamponează coala albastră folosind culoarea albă din acuarele și pensula, astfel se realizează efectul de zăpadă; Se decupează fiecare șablon (cercuri, triunghiuri, dreptunghi și pălăria); Se lipește dreptunghiul pe vertical, apoi se lipesc triunghiurile pentru a abține un brăduț; Se lipesc cercurile pentru a obține omul de zăpadă, apoi pălăria (se specifică faptul că fiecare rând va primi culori diferite pentru pălărie); Cu ajutorul cariocilor/culorilor colorate se realizează/desenează nasul, ochii, gura și nasturii; Exercițiul Explicația d) Executarea lucrării de către elevi Înainte de a executa elevii etapele de lucru se fac câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai
Materialele necesare: -cercuri -triunghiuri -dreptunghi -șablon pălărie - pensule -acuarele -carioci/culori colorate; -lipici; -foarfece;
Frontal Individual
Frontal
Observarea sistematică
Individual
MM
5. Evaluarea performanței
mâinii. Elevii încep să realizeze tabloul de iarnă respectând ordinea etapelor de lucru. Se oferă indicații și ajutor în realizarea lucrărilor. Se lucrează pe fond muzical. Se expun pe panou toate lucrările realizate de elevi Turul galeriei (turul galeriei). Elevii analizează lucrarea comparativ Observația cu ale colegilor. Conversația Vor fi apreciate calităţi precum:
corectitudine
acurateţe
finisarea lucrării
aspectul îngrijit
Laptop Boxe Lucrările realizate
Frontal Individual
Observarea sistematică
Frontal
Aprecieri verbale
Se cere elevilor să spună care sunt etapele de lucru folosite în realizarea tabloului de iarnă.
6. Încheierea activității
La sfârșitul activității elevii vor spune cum s-au simțit la activitatea de azi, ce le-au plăcut. Vor nota pe un bilețel și vor fi lipite la tablă. (Copacul impresiilor) Se apreciază modul de lucru şi comportamentul Conversația elevilor în timpul activităţii și pe parcursul zilei. Se fac aprecieri verbale generale.