40 0 108KB
JUDETUL CLASA a IV- a Aria curriculara : OM SI SOCIETATE Disciplina : ISTORIA ROMANILOR Tipul lectiei . COMUNICARE – INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTE Tema lectiei : RAZBOAIELE DACO – ROMANE Invatator :
PROIECT DE LECTIE SCOPURI : Dobandirea de noi cunostinte despre stramosii nostri ; Dezvoltarea reprezentarilor spatiale si temporale prin incadrarea datelor istorice in Banda Timpului ; Consolidarea notiunii de cronologie ; Dezvoltarea dragostei pentru poporul roman, pentru trecutul istoric al acestuia ; cultivarea patriotismului. Imbogatirea vocabularului cu termeni istorici noi : castre, colonisti, columna, provincie, romanizare. Obiective operationale
Continut adecvat obiectivelor
1. sa enumere cauzele C.O.1.Cauzele care au determinat care i-au determinat izbucnirea celor doua razboaie : pe romani sa - dorinta romanilor de a-si mari porneasca razboi imperiul, de a-si spori impotriva dacilor ; puterea; - bogatiile dacilor : pamanturi roditoare, metale pretioase .
Resurse
Strategii didactice
Clasa are un efectiv de 24 elevi. Se va lucra: frontal
Conversatia Evaluarea euristica orala Explicatia Demonstratia (cu ajutorul hartii istorice )
2. sa indice anii in care au avut loc cele doua razboaie daco – romane ;
C.O.2. Anii celor doua razboaie daco- romane . - I-ul razboi- 101-102 e.n. - al II-lea razboi- 105-106 e.n.
3.sa redea prin cuvinte proprii desfasurarea luptelor de la Tapae ( primul razboi ) si de la Sarmizegetusa ( al doilea razboi ) ;
C.O.3. In primul razboi, la Tapae, frontal dacii au fost invinsi ; Decebal a incheiat pace, cedand romanilor o parte din Banat si Oltenia .
Modalitati de evaluare
Exercitiul
Evaluarea orala
Expunerea Conversatia euristica Explicatia Lucru cu manualul
Evaluarea orala
frontal
In cel de-al doilea razboi batalia cea mai importanta s-a dat la 1
Sarmizegetusa, chiar daca au luptat cu vitejie, dacii au fost infranti; Decebal s-a sinucis. 4.sa explice care au C.O.4. O parte din Dacia a lucru in fost urmarile pierderii devenit provincie romana; grupuri razboiului pentru populatia daca a fost romanizata. mici daco- geti ;
Expunerea Explicatia Conversatia Demonstratia
Evaluarea orala si practica ( la harta )
5. sa ordoneze cronologic intr-un tabel principalele evenimente din aceasta perioada, precizand: secolul, anii, evenimentul istoric.
Jocul didactic Exercitiul
Evaluarea scrisa
C.O.5. Jocul didactic : “Fixeaza evenimentul in calendarul istoric” ( vezi anexa 2 ).
lucru in perechi
MATERIAL DIDACTIC :
harta istorica “Dacia in timpul lui Burebista si Decebal”; harta Daciei romane ; diapozitive istorice – “Stramosii nostri “; fise pentru jocul didactic “Fixeaza evenimentul in calendarul istoric “.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
CURRICULUM NATIONAL; Metodica predarii istoriei patriei, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988; “Povestiri istorice”, de Dumitru Almas.
SCENARIUL DIDACTIC Etapa lectiei Activitatea de predare-invatare 1. Moment Se pregatesc materialele necesare lectiei ; se asigura conditiile organizatoric necesare inceperii activitatii didactice.
Durata 2 minute
2. Captarea atentiei
Li se va citi elevilor lectura “ Baba Dochia “, de Dumitru Almas ; dupa terminare lecturii li se va spune ca la sfarsitul activitatii vor intelege mai bine evenimentele petrecute in aceasta lectura.
3. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale
Li se va spune elevilor tema lectiei : “ Razboaiele daco- romane” si 2 minute se vor enumera obiectivele stabilite ( vezi O.1. – O.5.).
2
5 minute
4.
5.
ReactualizaSe va verifica lectia anterioara ( “Geto- dacii”) cu ajutorul unor rea intrebari : cunostintelor Cine au fost stramosii nostri? anterioare Unde traiau geto-dacii? Dar romanii? Cine a fost Burebista? Ce a reusit sa realizeze el ? Intre ce ani a domnit el ? ( Se va arata la harta intinderea Daciei in acea perioada). Cine era Decebal? Intre ce ani a domnit el ? Care erau ocupatiile dacilor? Cum era portul lor ? Care era capitala Daciei? Cine erau romanii? De ce acestia doreau sa cucereasca cat mai multe tari? Cine era Traian? Intre ce ani a domnit el?
5 minute
5 minute Prezentarea Realizarea Sarcinii O.1. Sarcinilor de Pe baza cunostintelor anterioare, elevii vor fi intrebati din ce cauza invatare + romanii au pornit razboi impotriva dacilor. Se vor stabili aceste cauze Dirijarea ( vezi C.O.1.) si se vor scrie in caiete. invatarii 10 minute Realizarea S.O.2.+ S.O.3. Li se va spune elevilor : “Traian, imparatul romanilor, s-a pregatit indelung pentru cucerirea Daciei. A adus la Dunare zeci de mii de soldati bine inarmati. Decebal a intarit oastea si cetatile, intelegand marea primejdie ce se abatea asupra Daciei. In anul 101, Traian a trecut Dunarea si a inaintat prin Banat spre Sarmizegetusa ( se va arata la harta). Dacii l-au asteptat la Tapae. Batalia a fost foarte sangeroasa si, cu toate ca dacii au luptat cu vitejie, romanii au invins, fiind mai numerosi si mai bine inarmati. Decebal a incheiat pace, cedand romanilor o parte din Banat si din Oltenia. Insa aceasta pace nu a durat decat 3 ani. Traian a pus un vestit arhitect- Apolodor din Damasc- sa construiasca un pod peste Dunare, la Drobeta, pentru ca armata lui sa treaca mai usor spre Dacia. Astfel, in anul 105, romanii treceau podul peste Dunare in Dacia. Se spune ca, vrand sa intarzie inaintarea romanilor spre Sarmizegetusa, Decebal a dat porunca sa se taie copacii o padure, lasand doar trunchiurile inalte cat un stat de om, pe care le-au imbracat cu camasi , le-au pus caciuli si au rezemat arme de aceste trunchiuri. Romanii – din departare- au crezut ca erau soldati si s-au retras pentru o vreme , insa si-au dat seama ca au fost pacaliti si au continuat inaintarea. Cetatile dacilor au cazut pe rand in mainile romanilor.Cea mai cumplita batalie a avut loc la Sarmizegetusa si, desi dacii au luptat cu indarjire, au fost infranti in anul 106. Decebal s-a retras in munti, dorind sa-si stranga oaste si sa porneasca la lupta impotriva lui Traian. Insa a fost urmarit de soldatii romani. Decebal s-a sinucis pentru a nu fi luat prizonier de catre romani.” Se va scrie schema lectiei pe tabla ( vezi anexa 1 ). Realizarea S.O.4. 3
Se va arata harta “Dacia romana” si li se va spune elevilor : “Dacia cucerita de romani a devenit provincie romana, fiind alipita Imperiului roman. La Roma, Traian a construit o columna inalta cu scene din razboaiele daco-romane, iar in Dobrogea a inaltat Tropaeum Traiani – monumentul de la Adamclisi. Cu timpul, geto-dacii si-au insusit obiceiurile, modul de viata si limba latina populara- limba pe care o vorbeau ostasii romani; acest proces se numeste romanizare. 5 minute Romanii au construit orase si asezari dupa modelul celor de acasa, au zidit tabere fortificate ( castre), au adus colonisti, buni agricultori si mestesugari, pentru a valorifica mai bine bogatiile tarii. Convietuind impreuna, dacii si romanii au luat unii de la altii ceea ce era mai valoros. S-a format o populatie daco-romana, cu o cultura noua ( predominant romana). Toate acestea au dus mai tarziu la formarea poporului roman si a limbii romane. Despre aceste lucruri vom vorbi insa in orele urmatoare”. Se va continua schema la tabla si pe caiete. Se va citi lectia din manual.
Realizarea S.O.5. 5 minute 6. Obtinerea Fiecare copil va primi cate o fisa ( vezi anexa 2) cu jocul didactic Performantei “Fixeaza evenimentul in calendarul istoric”. Elevii vor avea sarcina de +asigurarea a completa in tabel anii in care : conexiunii inverse Decebal a luat conducerea Daciei ; Au avut loc cele doua razboaie daco-romane; Anul in care a murit Decebal. Acest “calendar istoric” se va pastra in caiete tot anul scolar; elevii il vor completa pe parcursul anului cu cele mai importante evenimente istorice.
7. Evaluarea
8. Asigurarea retentiei si a transferului
4
Elevii vor avea de completat rebusul “Stramosii nostri”(vezi anexa 3 ). Se va face autoevaluarea.
Se va termina lectia cu interpretarea a doua strofe din cantecul “Pui de lei”: “E vita noastra faurita De doi barbati cu brate tari Si cu vointa otelita, Cu minti destepte, inimi mari
Si unu-i Decebal cel harnic, Iar celalalt Traian cel drept, Ei , pentru vatra lor, amarnic, Au dat cu-atatia dusmani piept”.
1. 2. a. b. 3. 4. -
ANEXA NR.1 RAZBOAIELE DACO - ROMANE = schema lectiei = Cauzele care au dus la izbucnirea razboaielor : dorinta romanilor de a-si mari imperiul, de a-si spori puterea ; bogatiile Daciei : pamanturi roditoare, metale pretioase . Razboaiele daco – romane : I-ul razboi – 101-102 e.n. ; Tapae ; Decebal a fost infrant si a incheiat pace, cedandu-i lui Traian o parte din Banat si din Oltenia ; al II-lea razboi – 105-106 e.n. ; Sarmizegetusa , dacii au fost infranti ; Decebal s-a sinucis pentru a nu cadea in mainile romanilor. Urmarile razboaielor : dupa 106, o parte din Dacia a fost transformata in provincie romana si alipita Imperiului roman ; dacii au continuat sa traiasca alaturi de romani, din contopirea lor formandu-se daco- romanii, iar mai tarziu poporul roman si limba romana. Cuvinte noi : castre = tabere fortificate ; colonisti = parte a unei populatii, care intemeiaza noi asezari in alte regiuni sau tari, columna = monument in forma de coloana izolata, ridicat (in antichitate) spre a comemora un eveniment important ; provincie romana = teritoriu cucerit de romani in afara tarii lor si supus legilor si organizarii romane; romanizare = insusirea de catre daci a obiceiurilor romane, a modului de viata roman si a limbii latine populare.
ANEXA NR.2 JOC DIDACTIC “ FIXEAZA EVENIMENTUL IN CALENDARUL ISTORIC” “CALENDARUL ISTORIC” se va completa pe tot parcursul anului scolar cu cele mai importante date istorice. SCOPUL: dezvoltarea capacitatilor intelectuale in vederea intelegerii desfasurarii evenimentelor istorice in timp si in spatiu ; consolidarea si sistematizarea cronologiei. SARCINI : Completeaza in tabel: -
anii in care au avut loc razboaiele daco- romane , bataliile importante din cele doua razboaie , anul in care a murit Decebal; anul in care Dacia a devenit provincie romana ; anul in care te-ai nascut tu ( secolul XX).
5
MILENIUL
SECOLUL
1
1
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
8
1
9
1
10
2
11
2
12
2
13
2
14
2
15
6
CALENDAR ISTORIC ANUL EVENIMENTUL ISTORIC 87
Decebal a luat conducerea Daciei
2
16
2
17
2
18
2
19
2
20
3
21
7
ANEXA NR. 3 PROBA DE EVALUARE STRAMOSII NOSTRI = rebus = Completand rebusul pe orizontal ( 1-13 ), veti afla pe vertical ( A-B ), numele capitalei statului dac. 1. Rege dac, fauritor al statului dac. 2. In primul razboi daco-roman, cea mai importanta batalie a avut loc la …………… 3. Imparat roman ( 98-117), invingator al lui Decebal. 4. Monumentul construit de Traian la Roma. 5. Izvoarele romanilor ii numesc pe locuitorii Daciei……….. 6. Decebal s-a sinucis pentru a nu fi ……………. al romanilor. 7. Regele dacilor ( 87-106). 8. Izvoarele grecesti ii numesc pe locuitorii Daciei…………….. 9. Localitate unde Apolodor din Damasc a construit podul peste Dunare. 10. Principala ocupatie a geto-dacilor. 11. O alta ocupatie a geto-dacilor. 12. Cel mai mare zeu al geto-dacilor. 13. Arhitectul care a construit podul peste Dunare si Columna lui Traian a fost ………din Damasc.
1. B U R E B I S T A 2. T A P A E 3. T R A I A N 4. C O L U M N A 5. D A C I 6. P R I Z O N I E R 7. D E C E B A L 8. G E T I 9. D R O B E T A 10. A G R I C U L T U R A 11. M E S T E S U G U R I L E 12. Z A L M O X I S 13. A P O L O D O R
8
9