Proiect Proprietati Ale Corpurilor [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE DATA:29.03.2016 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic „Petru Rareș”Bacău CLASA: a III-a A ÎNVĂŢĂTOR: Corlade Iulia ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Științe ale naturii SUBIECTUL LECȚIEI: Proprietăți ale corpurilor (formă,culoare, lungime,întindere) TIPUL LECŢIEI: Comunicare/ Însușire de noi cunoștințe COMPETENȚE GENERALE: 1. Explorarea caracteristicilor unor corpuri, fenomene şi procese COMPETENȚE SPECIFICE: 1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii 1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene și procese OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 cognitive:

 

OC1- să identifice corpurile cu viaţă şi fără viaţă OC2- să indice asemănǎri şi deosebiri între corpurile cu viaţă şi fără viaţă; OC3- să dea exemple corecte de corpuri cu viaţă şi fără viaţă; OC4- să grupeze corpurile pe baza unor criterii date (culoare,formă,lungime); Afectiv – atitudinale: OA1-vor colabora în cadrul perechilor de lucru pentru rezolvarea unor sarcini comune; OA2-vor manifesta o atitudine pozitivă față de mediul natural. Psiho – motorii: OM-să păstreze o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului și pe tot parcursul lecţiei.

STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,demonstrația,învățarea prin descoperire,observația,exerciţiul; Mijloace didactice: -resurse materiale: video-proiector, laptop, păpușă, plastilină, mere, portocală, roșie, minge, cărți, caiet, telefon, auxiliar, fişe de evaluare. -resurse umane: cadrul didactic,29 elevi -resurse temporale: 50 minute Forme de organizare: individual, în perechi, frontal. BIBLIOGRAFIE: 

Programa şcolară pentru disciplina ȘTIINȚE ALE NATURII, clasele a III-a- a IV-a Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014, MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE București, 2014;



Ploscariu,N., Preda E., Mihăilescu C. , Pițilă T. , Științe ale naturii, clasa a III-a, editura Grupul Editorial ART, București, 2016;



Grigore A. , Ipate-Toma C. , Zahiu R. , Negrițoiu C. , Anghel A. , Științe ale naturii, clasa a III-a, Caiet de lucru, editura Ars Libri, București, 2015.

STRATEGII DIDACTICE ETAPELE LECȚIEI

OBV.

1. Captarea atenţiei 3’

CONȚINUTUL LECȚIEI Chip de om, dar minte n-are Nici nu cere de mâncare, E îndrăgită de copii Că le-aduce bucurii. (Păpușa)

EVALUARE Metode și procedee

-conversația

Resurse materiale

Forme de organizare

-carte

-frontală

-capacitatea elevilor de a identifica răspunsul la ghicitori

-frontală

-capacitatea de a recepta obiectivele operaționale

Are mamă,tată,jucării Și este drăguță, Haide,spune,văd că știi, Este o ...(fetiță) 2.Enunţarea temei şi a obiectivelor 2’

Se enunţǎ subiectul lecţiei şi obiectivele învǎţǎrii în termeni accesibili. Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi în caiete.

3.Actualicarea cunoștințelor OC3 anterioare 5’

Elevii sunt întrebați care sunt activitățile omului care afectează mediul înconjurător. Se discută despre eliminarea în aer a -conversaţia unor gaze toxice de la coșurile fabricilor sau de la țevile de eșapament ale mașinilor; aruncarea în apă sau pe sol a unor substanțe toxice și deșeuri; incendierea sau tăierea pădurilor; folosirea în exces a îngrășămintelor chimice. Se solicită elevilor să propună măsuri care se pot lua pentru protejarea mediului Se discută despre împădurirea unor zone, folosirea îngrășămintelor naturale, colectarea și reciclarea deșeurilor,

OC1

-conversaţia -tablă

-frontală

-panou reprezentând un peisaj de primăvară realizat din capace

-capacitatea de oferi informații despre poluarea mediului înconjurător

OC2

4. Prezentarea noului conținut 5’

5. Dirijarea învăţării 10’

OC3

OC2 OC3 OC5

înlocuirea combustibililor poluanți, amenajarea unor spații pentru depozitarea deșeurilor, vânătoarea și pescuitul doar în perioadele permise etc. Se dă exemplu de reciclare lucrarea realizată din capace afișată în clasă. Se propune elevilor observarea unei păpuși și a unei fetițe din clasă. Se vor stabili asemănările și deosebirile. Elevii sunt întrebați cum cred ei că au arătat în urmă cu 8 ani fetița și păpușa și cum vor arăta acestea peste zece ani. Se scrie titlul lecției la tablă. Se explică elevilor că oamenii, animalele, plantele, apa, aerul, lucrurile confecționate de oameni se numesc corpuri. Aceste corpuri alcătuiesc mediul înconjurător. Se vor da exemple de ființe. Cu ajutorul elevilor se evidenţiază însuşirile acestor corpuri: se nasc, respiră, se hrănesc, cresc, se înmulţesc şi mor. Se concluzionează că sunt corpuri cu viață și că ele suferǎ transformǎri de-a lungul timpului datoritǎ creşterii şi îmbǎtrânirii. Se vor prezenta elevilor diferite obiecte care vor fi analizate și comparate cu ființele. Se trage concluzia că aceste corpuri sunt corpuri fără viaţă.

-conversaţia -explicația

-frontală

-capacitatea de a identifica asemănările și deosebirile între fetiță și păpușă -capacitatea de a

realiza care corp se transformă de-a lungul anilor -explicația

-conversația

-demonstrația -conversația -exercițiul

-frontală

-capacitatea de a recepționa noile informații;

-capacitatea de a da exemple corecte de corpuri cu viață și fără viață; -capacitatea de a trage concluzii din analizele efectuate;

5.Obținerea performanței 5’

OC4 OC5

Se demonstrează, prin presarea cu palma a unei bile de plastilină, că doar prin acțiunea omului sau a naturii corpurile fără viață pot suferi transformări. Se cere precizarea anumitor caracteristici ale corpurilor fără viață prezentate. Se solicită sortarea corpurilor fără viață după diferite criterii: formǎ, culoare, lungime. Elevii vor lucra în perechi. Se trage concluzia: corpurile se pot asemăna sau deosebi după culoare, formă, mărime. Se propune realizarea sarcinilor din auxiliar, exercițiile 1,2,3 (Anexa 1).

-frontală - în perechi -frontală

-explicația -exercițiul

-auxiliar

-frontală -individuală

-capacitatea de a identifica însușiri ale unor corpuri fără viață; -capacitatea de a sorta obiecte după diferite criterii; -capacitatea de a de a lucra în perechi; -capacitatea de a identifica corpurile cu viață și corpurile fără viață;

-capacitatea de a stabili însușirile comune unor obiecte date; -capacitatea de recunoaște instrumentele de măsură pentru lungime; 6. Asigurarea feed-back-ului OC5 5’

Vă propun să jucăm un joc. Un elev descrie un corp precizând culoarea, mărimea, forma, materialul din care este confecționat și întrebuințarea acestuia. Ceilalți ghicesc despre ce este vorba.

-explicaţia -jocul didactic

-frontală

-capacitatea de a descrie un corp precizând caracteristicile acestuia -capacitatea de a identifica un corp după

caracteristicile prezentate;

8. Evaluarea 10’

OC3 OC4 OC5

Se cere elevilor să rezolve o fişă de evaluare (Anexa2). Se analizează rezultatele obținute. Fiecare elev va corecta fișa colegului de bancă. Se formulează precizări asupra gradului de realizare a obiectivelor, aprecieri colective și individuale.

-exerciţiul

-fișe de evaluare

-conversația

-individuală

-frontală

-capacitatea de interevaluare -capacitatea de aplicarea a unei reguli pentru continuarea unui model repetitiv; -capacitatea de a calcula suma unor numere; -capacitatea de a

9. Retenția 2’

Elevii vor fi întrebați ce au învățat nou în aceată oră.

10. Transferul 3’

Se indică tema pentru acasă,însoțită de explicații: din auxiliar, exercițiile 5,6,7,8.

-conversația

-exercițiul -explicația

-frontală

-pahare -buline -carioci

-individuală

determina numărul de cercuri din construcţii geometrice. -capacitatea de a sintetiza noile informații -capacitatea de a

pune în aplicare infomațiile obținute pe parcursul lecției.

ANEXA 2

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Dǎ exemple de: a) trei corpuri cu viaţǎ: ______________, _____________, _____________ b) trei corpuri fǎrǎ viaţǎ: _____________, _____________, _____________ 2. Adevărat sau fals? Căpșunile și zmeura au culoarea roșie. Băncile din clasă au aceeași lungime. Mingea și cartea au aceeași formă. Borcanul își schimbă forma fără intervenția omului.

1 punct fiecare răspuns corect 9-10 puncte calificativul FB (Foarte Bine) 7- 8 puncte calificativul B ( Bine) 5-6 puncte calificativul S (Suficient) 1-4 puncte calificativul I (Insuficient)