Proiect Pentru Decada Circulației Rutiere [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 23.04.2021 CLASA: VI-a PROFESOR: Suvac Sergiu DISCIPLINA: Managementul educațional ACTIVITATEA: “Sa traversam corect strada !” SCOPUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea interesului pentru cunoasterea cat mai multor lucruri despre circulatia rutiera OBIECTIVE OPERATIONALE: a) obiective cognitive O1-sa descopere, plecand de la inlocuirea corecta pe linia orizontala a unui rebus a cifrelor cu literele corespunzatoare, cuvintele cheie ale activitatii de astazi; O2–sa realizeze corect corespondenta intre imaginea de pe fisa de lucru si cuvintele cheie descoperite anterior; O3–sa raspunda oral la intrebari pentru a-si insusi corect semnificatia cuvintelor noi; O4–sa alcatuiasca, ajutandu-se de imagini, propozitii simple/dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical ; O5–sa aseze in ordine literele pentru a obtine cuvinte legate de circulatie; O6–sa desparta in silabe cuvintele descoperite prin ordonare de litere; O7–sa ordoneze cuvintele in propozitie pentru a obtine reguli de circulatie care trebuie respectate de catre toti copiii; O8–sa-si insuseasca urmarile nerespectarii regulilor de circulatie; b) obiective psiho-motorii O9 –sa execute corect semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzatoare cuvintelor noi descoperite in activitatea de astazi; O10–sa manipuleze corect zarul si mijloacele de transport in miniatura; c) obiective afective O11 – participarea cu interes la desfasurarea activitatii. STRATEGII METODOLOGICE: a) Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, observarea, problematizarea, exercitiul b) Material didactic: aritmograf-joc cu numere si litere, alfabetul limbii romane, planse cu ilustratii referitoare la educatia rutiera, instrumente de scris , cartonase cu reguli de circulatie rutiera, zar, mijloace de transport in miniatura, joc rutier numit “Campionul” c) Moduri de organizare a activitatii: frontal, pe echipe, individual DURATA : 40 MINUTE 1

Secventele activitatii

Timp

Ob op

Continut instructiv-educativ

Strategii metodologice Metode si procedee

I. Moment 1 min organizatoric

Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine si Conversatia disciplina necesar desfasurarii activitatii in conditii optime. Pregatirea materialului didactic necesar-voi distribui materialul potrivit pentru activitatea de astazi, respectiv fisele individuale de lucru si instrumente de scris.

II. Captarea 5 min atentiei

Copiii vor rezolva individual, in banci, un aritmograf inlocuirea cifrele de pe linia orizontala a rebusului cu Conversatia literele potrivite pentru a descoperi cuvintele cheie ce vor Explicatia alcatui continutul activitatii de astazi (vezi Anexa 1). Exercitiul Cuvintele descoperite de catre copiii vor fi scrise la tabla pentru a corecta eventualele greseli.

O1

III. Anuntarea activitatii

1 min

IV. Desfasurarea activitatii 25 min

O2 O9

- Astazi vom vorbi despre cum si pe unde trebuie sa traversam corect strada. Voi prezenta copiilor planse ce ilustreaza modalitati de circulatie corecta pe strada si le voi inmana fise cu diverse imagini (vezi Anexa2). Elevii vor citi, individual, cuvintele identificate la inceputul activitatii si impreuna vom gasi imaginea corespunzatoare, executand in acelasi timp si semnul potrivit.

Material did.

Evaluarea

Modalit . de org. Frontala

capacitatii de a pregati cele necesare

Fisa de lucru Frontala individualaIndiv. aritmograf

capacitatii de inlocuire corecta a cifrelor cu literele

Conversatia

Frontala

Conversatia euristica Explicatia Observarea

Frontala Individ.

Imagini reprezentand: strada, semaforul, trotuarul.

Capacitatii de a asocia imaginea cu cuvantul potrivit

strada

semafor Se insista pe exprimarea in limbaj gestual si pe cat

Imagini 2

O3 O4

O5

posibil verbala a cuvintelor noi. Pentru a-si insusi corect semnificatia acestor imagini/cuvinte copiii vor alcatui propozitii simple sau dezvoltate, plecand de la intrebari ajutatoare. Propozitiile corecte din punct de vedere gramatical vor fi scrise la tabla. Frontal copiii vor rezolva cateva sarcini didactice care au drept scop largirea sferei de cunoastere a copilului cu privire la educatia rutiera: a)Aseaza in ordine literele urmatoare pentru a obtine Converstia cuvinte legate de circulatie: Explicatia Exercitiul I n t eres c t e i (intersectie) Problematiz. I n d i ac t r o (indicator)

reprezentand: strada, semaforul, trotuarul.

Frontala Individ.

Capacitatii de a aseza corect literele

Fisa de lucru

Frontala O6

b) Desparte in silabe cuvintele descoperite anterior: Intersectie=in-ter-sec-ti-e (5silabe) Indicator=in-di-ca-tor (4 silabe)

O7

O9

O8

V.

Fixarea 7 min

c) Ordoneaza cuvintele pentru a alcatui propozitii corecte din punct de vedere gramatical si pentru a descoperi reguli de circulatie care trebuie respectate de catre copii. Regulile descoperite vor fi scrise la tabla cu rosu. pe, zebra, Traversati, strada. traversati, in fuga, Nu, strada. Exercitiul va jucati, Nu, in strada. Problematiz. strada, Traversati, cu, o persoana, impreuna, ai mare. a semaforului, la culoarea, verde, Traversati.

Capacitatii de a alcatui corect propozitii

Capacitatii de a desparti corect in silabe Capacitatii de a ordona corect cuvintele

d)Ce se poate intampla daca nu suntem atenti la cum traversam strada?

Capacitatii de a raspunde corect la intrebare

Voi realiza acest lucru prin introducerea unui joc ludic

Capacitatii de 3

cunostintelor

VI. Incheierea 1 min activitatii

O9

intitulat ”Campionul” care urmareste si dezvoltarea deprinderilor specifice activitatilor ludice. La acest joc pot participa 4 jucatori. Fiecare dintre ei va O11 aseza la start un vehicul. Concurentul arunca zarul si misca vehiculul pe traseul cercurilor colorate conform cifrelor aratate de zar. Sunt numerotate 65 de puncte colorate in galben si in rosu. Numerele din cercurile rosii O10 impun respectarea unor conditii de circulatie. Asadar, jucatorul ajuns intr-un punct colorat cu rosu citeste indicatiile si se conformeaza intocmai. Voi face aprecieri generale si individuale asupra intregii activitati.

Converstia Explicatia Exercitiul

Conversatia Explicatia

Fise de lucru Pe individuale echipe

Frontala Indiv.

a respecta regulile jocului

Capacitatii de a motiva aprecierile primite

4

ANEXA 1 A 1 K 1611 23V 21

9

5

5

2

19 17 15 19 20 1

3

3

9

B 218 L 19 12 X17 22

5 15 1

C 3 13 M 14 13 Z 23

1 9

1

17

4

5

14 19

1

7

5

D 64 N 14

15

E 175 O 15

F 6 P 16

G 7 R 17

H 8 S 18

I 9 T 19

J 10 U 20

14 19

5

ANEXA 2

6