PROIECT Meserii [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 BUFTEA SECŢIA CU GRUPE DE PREŞCOLARI

ALEGE O MESERIE!

PROGRAMUL ZILEI

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: Primirea copiilor ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ :Salutul Prezenţa Calendarul naturii II. ACTIVITAŢI LIBER ALESE(ALA): BIBLIOTECĂ: ” Enciclopedia meseriilor” „Ce este şi la ce foloseşte?” ARTĂ: ”Micii artişti”

JOC DE ROL: ”De-a doctorul”

TRANZIŢIE: „Sunt atâtea meserii” III. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE) „Meseria, brǎţarǎ de aur”-activitate integratǎ (DŞ+DOS) IV. ACTIVITAŢI LIBER ALESE(ALA): „CARNAVALUL MESERIILOR”

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT „MESERIA, BRĂŢARĂ DE AUR” Grupa: mare Data: .................. Tema de studiu:”Cum planificǎm/organizǎm o activitate?” Subtema:”Meserii” Tema zilei:”Meseria, brǎţarǎ de aur” Forma de realizare: Activitate integratǎ Forma de organizare: pe grupe, frontalǎ Scopul activitǎţii:  cunoaşterea specificului unor meserii şi a unor materiale şi unelte folosite în desfǎşurarea acestora; a rezultatelor obţinute;  verificarea şi consolidarea număratului în limitele 1-10;  consolidarea unor abilitǎţi practice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ; dezvoltarea simţului practic; a gustului pentru frumos;  sensibilizarea copiilor în a-şi alege o meserie şi a motiva alegerea, de a respecta munca fiecǎrui cetǎţean; SCENARIUL ZILEI

I.

ACTIVITATEA DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

Activitatea debuteazǎ cu întâlnirea de dimineaţǎ prin intermediul salutului ”Bunǎ dimineaţa, meşteri mari”, urmeazǎ prezenţa copiilor şi completarea calendarului naturii de cǎtre meteorologul zilei şi corespondenţii care transmit starea vremii. Noutatea zilei-este anunţatǎ de educatoare. Le sunt prezentaţi musafirii, motivul pentru care au venit, iar copiii îi vor saluta. Pe o mǎsuţǎ copiii vor descoperi mai multe imagini reprezentând diferite meserii. Acestea oferǎ tema de discuţie pentru întâlnirea de dimineaţǎ. Se poartǎ un dialog despre meseriile pe care le-ar dori sǎ le practice când vor fi mari, argumentând alegerea.

„Roata vremii se-nvârteşte Fiecare se gândeşte” Apoi spune cu glas tare Ce va fi când va fi mare?” Copiii vor spune ce meserie îşi vor alege când vor fi mari. „Un tǎciune şi-un cǎrbune Toate cele spuse-s bune” II.

ACTIVITATEA DIDACTICĂ pentru secvenţa (ALA)

Urmeazǎ ACTIVITAŢILE LIBER ALESE, le voi prezenta copiilor centrele de interes unde urmeazǎ sǎ desfǎşoare activitǎţile la libera alegere. Pentru fiecare sector anunţ tema zilei, explicând sarcina care trebuie îndeplinitǎ. Copiii observǎ fiecare centru de interes, apoi îşi aleg activitatea preferatǎ. Secvenţa de activitate :Jocuri şi activitǎţi la alegerea copiilor MIJLOCUL DE REALIZARE: Activitǎţi pe centre de interes: 1. CENTRUL DE INTERES -BIBLIOTECĂ Tema:”Enciclopedia meseriilor”,”Ce este şi la ce foloseşte?” Obiective operaţionale:  sǎ citeascǎ imagini reprezentând diferite meserii;  sǎ selecteze produsele obţinute prin munca unor meseriaşi şi sǎ recunoascǎ utilitatea acestora; Strategii didactice: Metode şi procedee: observaţia, explicaţia, conversaţia. Material didactic: enciclopedia meseriilor, jetoane reprezentând diferite materiale, unelte folosite de meseriaşi şi produsele muncii lor. Evaluare: Copiii vor povesti ce-au citit în enciclopedie şi vor motiva alegerea unei meserii preferate.Vor expune la panou materialele şi uneltele folosite de meseriaşi pentru obţinerea unor produse. 2. CENTRUL DE INTERES-ARTĂ Tema: ”Micii artişti” , ”Ce meserie îmi voi alege când voi fi mare? Mijlocul de realizare: Desen şi colorarea unor fişe ce reprezintǎ meserii Obiective operaţionale:  sǎ deseneze elemente specifice meseriei pe care doresc sǎ o practice când vor fi mari;  sǎ utilizeze un limbaj plastic adecvatş  sǎ coloreze fişe de lucru ce reprezintǎ meserii, respectând conturul şi culorile. Strategii didactice: Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul. Material didactic: coli, culori, carioca, fise reprezentând diferite meserii. Evaluare:Turul galeriei 3. CENTRUL DE INTERES- JOC DE ROL Tema:”De-a doctorul”

Obiective operaţionale:  sǎ desfǎşoare jocul de rol pornind de la cunoştinţele însuşite despre profesia de doctor;  sǎ utitilizeze corect ustensilele doctorului în scopul diagnosticǎriişi tratǎrii bolnavului;  sǎ se transpunǎ în rolul de doctor şi sǎ utilizeze vorbirea dialogatǎ; Strategii didactice: Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, jocul; Material didactic: trusǎ medicalǎ, seringi, foi pentru reţete, „medicamente”; Regulile jocului:la cabinetul doctorului pacienţii vor aştepta sǎ fie consultaţi, sǎ li se prescrie reţete; Evaluare:Pacienţii vor spune cum au fost trataţi şi însǎnǎtoşiţi. Bibliografie: „Curriculum pentru îvǎţǎmântul preşcolar”(3-6/7ani),M.Ed.C.T., 2008 „Metode Interactive de grup-Ghid metodic”, Editura Arves, 2006 TRANZIŢIE:”Mirosul meseriilor”-poezie

III . ACTIVITATAŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE Grupa:mare Durata: 60’ Domenii experenţiale: 1. DŞ-domeniul ştiinţe 2. DOS-domeniul om şi societate Categoria de activitate: 1. Activitate matematicǎ 2. Activitate practicǎ Mijloc de realizare:Activitate integratǎ Tema: „Descoperǎ comoara”-joc didactic „Micii croitori”-aplicaţie Scopul:  DŞ - verificarea şi consolidarea numǎratului în limitele 1-10; -verificarea cunoştinţelor referitoare la efectuarea unor operaţii de adunare şi scǎdere cu 1-2 unitǎţi în limitele 1-10, prin utilizarea simbolurilor matematice „+”, „- ”, „=”;  DOS - consolidarea unor abilitǎţi practice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ; - dezvoltarea simţului practic; a gustului pentru frumos; Obiective operaţionale:  DŞ -sǎ numere corect crescǎtor şi descrescǎtor; -sǎ raporteze numǎrul la cantitate şi cantitatea la numǎr; -sǎ formeze scara numericǎ în ordine crescǎtoare; -sǎ formeze şirul numeric în ordine crescǎtoare şi descrescǎtoare; -sǎ stabileascǎ vecinii numerelor din şirul numeric 1-10; -sǎ identifice lipsa unui obiect în şirul numeric,sǎ-l denumeascǎ utilizând numeralul ordinal; - sǎ rezolve sarcini simple de compunere şi descompunere a numerelor în limitele 1-10; -sǎ rezolve probleme utilizând corect semnele matematice; -sǎ verbalizeze acţiunile efectuate folosind un limbaj matematic adecvat;  DOS-sǎ decupeze dupǎ contur obiecte de îmbrǎcǎminte şi costume de protecţie a diferiţilor meseriaşi ; -sǎ asambleze corect pǎrţile componente realizând costumaţiile meseriaşilor; -sǎ exprime impresii, ideii proprii legate de tema activitǎţii; Strategii didactice: Metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea; Metode active: piramida, turul galeriei; Mijloace de învǎţǎmânt:planşǎ piramidǎ, jetoane reprezentând unelte, cifre magnetice, tabla magneticǎ, hârtie glasatǎ, siluete, foarfece, lipici, panou pentru expoziţie. Forma de organizare:frontal, pe grupe, individual; Evaluare:evaluarea continuǎ prin tehnicile folosite; Verificarea oralǎ, observarea permanentǎ a comportamentului, aprecieri stimulative, analiza rǎspunsurilor şi a produselor activitǎţii, corectarea imediatǎ a rǎspunsurilor.

SCENARIU EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

Moment organizatoric

Voi asigura condiţiile necesare pentru desfǎşurarea optimǎ a activitǎţii.

Captarea atenţiei

Se realizeazǎ prin citirea unor ghicitori despre cifre:”O roatǎ şi încǎ o roatǎ/Câte fac?/Socoteşte şi dǎ rǎspunsul imediat! „In mǎnuşǎ sau ciorap /Spune câte degete încap?(5) „Cine este desenat/ Ca un şase rǎsturnat?(9).Copiii ghicesc rǎspunsurile iar educatoarea îi felicitǎ.

Anunţarea temei

Enunţarea obiectivelor

Reactualizarea cunoştinţelor

Pentru cǎ voi ştiţi atât de multe despre cifre, astǎzi vom desfǎşura jocul „Gǎseşte comoara” Dar ca sǎ descoperiţi comoara va trebui sǎ munciţi, sǎ daţi rǎspunsuri corecte. Şi munca voastrǎ va fi rǎsplǎtitǎ prin gǎsirea comorii.

EVALUARE Copiii se grupeazǎ la mese.

Conversaţia

Evaluare frontalǎ

Problematizarea

Conversaţia

Voi face cunoscute obiectivele: sǎ numere corect crescǎtor, descrescǎtor; sǎ formeze şirul numeric în ordine crescǎtoare; sǎ formeze scara numericǎ în ordine crescǎtoare; sǎ raporteze numǎrul la cantitate şi invers; sǎ recunoascǎ vecinii numerelor; sǎ facǎ descompuneri; sǎ rezolve probleme;

Expunerea

Se fac exerciţii de numǎrare, de raportare a numǎrului la cantitate, de recunoaştere a cifrelor;

Explicaţia Conversaţia Exerciţiul

Se prezintǎ copiilor planşa pe care este desenatǎ o piramidǎ. Aceastǎ piramidǎ va fi traseul pe care trebuie sǎ-l parcurgǎ copiii pentru a descoperi comoara. Explicarea şi Se explicǎ copiilor regulile şi modul de desfǎşurare a jocului. demonstrarea jocului Sarcina didacticǎ:Copiii vor rezolva Desfǎşurarea jocului

STRATEGII DIDACTICE

Conversaţia

Explicaţia

Frontalǎ Individualǎ Aprecieri verbale

sarcina de pe fiecare treaptǎ a piramidei: sǎ aşeze atâtea seringi câte indicǎ numǎrul; sǎ numere câte roabe foloseşte grǎdinarul şi sǎ aşeze cifra corespunzǎtoare; sǎ verbalizeze acţiunile folosind un limbaj adecvat; Regulile jocului:Jocul va consta întrun traseu sub formǎ de piramidǎ care trebuie parcurs pentru a descoperi comoara.Copiii trebuie sǎ rezolve corect sarcinile de pe fiecare treaptǎ a piramidei pentru a înainta spre comoarǎ.

_COMOARA_ _______________ ______________________ _ ________________________ _____________________________ _______________________________ Jocul de probǎ

Este chemat un copil în faţa piramidei, Explicaţia unde se va citi prima sarcinǎ.”Numǎrǎ Exerciţiul corect câte stropitori ai în muţime? Acesta va preciza numǎrul de stropitori şi va aşeza cifra coresunzǎtoare pe panou. In cazul în care copilul nu va gǎsi soluţia corectǎ, un coleg îi va lua locul pentru a putea urca la urmǎtoarea treaptǎ.

Obţinerea performanţei

Executarea jocului propriu-zis: Fiecare sarcinǎ va fi rezolvatǎ de mai multe ori, astfel încât fiecare copil sǎ participe la activitate.Copiii care dau rǎspunsuri corecte vor fi aplaudaţi şi vor fi încurajaţi sǎ se îndrepte spre comoarǎ.

Asigurarea feed-back-ului

Se va ajunge la comoarǎ. Se va deschide cutia din care se va scoate comoara”o brǎţarǎ”. Deci voi aţi fost rǎsplǎtiţi pentru muca voastrǎ cu o brǎţarǎ. Se spune proverbul „Meseria, brǎţarǎ de aur”.

Frontalǎ Individualǎ

Exerciţiul Individualǎ Problematizarea

Activitatea practicǎ

Pentru cǎ orice meserie este ca o brǎţarǎ de aur ,m-am gândit ca astǎzi sǎ fim croitori. Se va intui materialul.Copiii vor decupa dupǎ contur îmbrǎcǎminte pentru fetiţe şi bǎieţi şi vor îmbrǎca siluetele primite (fata,bǎiatul).Vor decupa ( croii) costume pentru diferite meserii. Se vor explica etapele de lucru: mai întâi se va decupa îmbrǎcǎmintea corect dupǎ contur apoi se vor asambla costumele meseriaşilor. Se vor menţiona regulile de folosire a foarfecelor. Se trece la execuţia lucrǎrilor sub supravegherea şi îndrumarea educatoarei.

Se va realiza cu ajutorul metodei Evaluarea performanţelor „Turul galeriei”, unde copiii vor selecta lucrarea preferatǎ din cele expuse şi îşi vor motiva alegerea, privind lipirea corectǎ, asamblarea corectă a elementelor componente a îmbrǎcǎminţii, acurateţea lucrǎrii,originalitate.

Incheierea activitǎţii

Voi aprecia realizarea comportamentelor propuse şi voi face aprecieri privind efortul depus de copii pentru finalizarea produselor de la activitatea practicǎ. Vom încheia activitatea cu „Carnavalul meseriilor”

Conversaţia Explicaţia Demonstraţia

Exerciţiul

Pe grupe

Cunosc şi respectǎ regulile de utilizare a foarfecii, aracetului Individualǎ

Individualǎ Prezintǎ produsele obţinute Enumerǎ caracteristicile lucrǎrii preferate.