26 0 69KB
Proiect didactic de activitate terapeutică Data: 28 octombrie 2009 Ora: 1500 - 1600 Şcoala: Şcoala nr. 141 - Centrul Logopedic Interşcolar Nr. 6, sector 5 Profesor-logoped: Elena - Liliana Gălbinaşu Grupa: Radu Alexandra Ionescu Ştefan Păşoiu Alin Măgăreaţă Violeta
- Grădiniţa nr. 244, grupa pregătitoare - Şcoala nr. 147, clasa a I-a - Şcoala nr. 147, clasa a I-a - Şcoala nr. 141, clasa a I-a
Diagnostic logopedic: Radu Alexandra - Rotacism Ionescu Ştefan - Rotacism Păşoiu Alin - Rotacism Măgăreaţă Violeta - Rotacism Activitatea terapeutică: corectarea rotacismului Etapa terapeutică: impostarea sunetului “R” şi introducerea lui în silabe precedate de consoană
Obiectiv cadru: Formarea capacităţii de a pronunţa clar şi precis, prin articularea corectă a fonemelor, silabelor, cuvintelor şi enunţurilor, respectând, în acelaşi timp, accentul şi intonaţia. Obiective de referinţă: Or 1: Educarea respiraţiei: - mărirea capacităţii respiratorii; - educarea respiraţiei şi a echilibrului dintre inspir şi expir; - respectarea ritmului respirator corect. Or 2: Dezvoltarea motricităţii aparatului fono-articulator. Or 3: Dezvoltarea auzului fonematic, exersarea atenţiei, a memoriei auditive şi vizuale, a spiritului de observaţie şi a vitezei de reacţie. Or 4: Articularea corectă a sunetelor. Precizarea şi dezvoltarea vocabularului. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili: O 1: Să pronunţe sunetul “R” bilabial (cu vibrarea buzelor) şi să execute corect exerciţiile de obţinere a sunetului “R” prin derivare; O 2: Să pronunţe silabe în care sunetul “R” este precedat de consoană; O 3: Să conştientizeze diferenţa dintre sunetul “R” şi sunetul “L” şi să precizeze locul ocupat de sunetul R în cuvânt. Resurse procedurale: conversaţia,imitaţia, jocul didactic, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul. Resurse materiale: - liste de onomatopee şi silabe cu sunetul “R” precedat de consoană; - cartonaşe cu imagini; - fişă de lucru pentru sesizarea prezenţei/absenţei sunetului “R” şi pentru precizarea poziţiei sunetului în cuvânt.
Nr. crt.
Etapa terapeutică
1
Moment organizatoric
2
Terapie specific logopedică
Obiective urmarite
Demersul terapeutic
Strategii didactice
Evaluare
- Pregătirea materialului didactic; - Captarea atenţiei copiilor.
- conversaţia;
Evaluarea este continuă, formativă, individuală.
Or1
Exerciţii pentru respiraţie: - Inspir pe nas / ţin aerul / expir pe nas; - Inspir pe nas / ţin aerul / expir pe gură; - Inspir pe nas şi expir pe gură cu vocale.
- explicaţia; - demonstraţia în faţa oglinzii; - imitaţia; - exerciţiul;
Clarificarea şi corectarea individuală a execuţiei fiecărui exerciţiu.
Or2
Gimnastică articulatorie: - “Spargem baloane”; - Umflarea şi sugerea obrajilor alternativ; - Plimbarea aerului dintr-un obraz în celălalt; - „Bombonici”; - Mişcarea bărbiei la dreapta şi la stânga; - Mişcarea bărbiei în faţă şi în spate; - Deschiderea şi închiderea gurii; - Zâmbim şi rotunjim buzele; - Vibrarea buzelor; - Muşcăm buzele; - „Pisca bea lăptic”; - Limba săgeată; - Limba la stânga şi la dreapta; - Limba la nas şi la bărbie;
- explicaţia; - demonstraţia în faţa oglinzii; - imitaţia; - exerciţiul;
Clarificarea şi corectarea individuală a execuţiei fiecărui exerciţiu.
3
Terapie specifică activităţii de corectare a rotacismului
O1
Or3 O2 Or4 O3
Limba linge buzele rotund, într-un sens şi-n celălalt; Limba linge dinţii rotund, într-un sens şi-n celălalt; Tropăie căluţul; Imităm căscatul, tuşitul, înghiţitul, strănutul .
- Impostarea sunetului R:
- Explicarea şi demonstarea modalităţii de pronunţare a sunetului R; - Perceperea jetului de aer pe dosul mâinii şi vizualizarea vibraţiilor limbii la emiterea sunetului R, comparativ cu sunetul L; - Onomatopee: Sforăie căluţul: pârrrrr Rupem un material: pârrrr Ne e frig: bârrrr Tractoraşul: brrrum Gonim oiţele: bârrrr de aici Oprim caii: o târrr Mitraliera: târrrrr Picamărul: dârrrr - Silabe cu sunetul R (bilabial) precedat de consoană
- explicaţia; - demonstraţia în faţa oglinzii; - exerciţiul; - imitaţia;
Corectarea greşelilor de pronunţie. Clarificări individuale. Verificarea corectitudinii realizării sarcinii de lucru. Clarificare individuală
(PRA…, BRA…, TRA…, DRA…, FRA…, VRA…);
- Joc “Cine-l găseşte pe R” – copiii vor lua câte un cartonaş, vor denumi imaginea şi vor preciza dacă se aude şi unde se aude sunetul R.
- explicaţia;
- exerciţiul;
Dezvoltarea auzului fonematicşi exersarea despărţirii în silabe a cuvintelor.
- Tema pentru acasă: fişă de lucru - „Colorez, dacă aud sunetul R şi spun / arăt unde se aude sunetul R!”.
- explicaţia;
Discuţie cu părinţii asupra activităţii desfăşurate şi explicaţii cu privire la temă.