37 0 87KB
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic,,Dimitrie Leonida”Constanța PROFESOR : Radu Otilia-Alice CLASA: a IX-a B DATA: 21.11.2018 DISCIPLINA: FIZICA UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Principii și legi în mecanica clasică TEMA: Forța de frecare TIPUL: comunicare de noi cunostințe DURATA: 50 minute
CONŢINUTURI: Forța de frecare
COMPETENȚE SPECIFICE Descrierea si explicarea într-un limbaj specific a forței de frecare Evidentierea modurilor observabile in care se manifesta forta de frecare Descoperirea pe cale experimentala a legilor frecarii la alunecare Rezolvarea unor probleme simple prin aplicarea în diferite situatii a legilor frecarii la alunecare Analizarea rolului frecarii în tehnica si activitatea cotidiana
COMPETENŢE DERIVATE ( OPERAȚIONALE): La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1 – să definească forța de frecare O2 – să recunoască situațiile in care este prezenta forța de frecare O3 – sa reprezinte corect forțele prezente la deplasarea unui corp pe o suprafață O4 – să formuleze corect, riguros ştiinţific, utilizând limbajul fizicii, concluziile (capacitatea de analiză şi sinteză) O5 – să rezolve probleme simple aplicând noţiunile însuşite
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Resurse procedurale: Metode și procedee:
- conversația euristică, demonstrația, ,, știu-vreau să știu-am invățat”
expunere, explicația experimentul,modelare , problematizare, descoperire dirijată Forme de organizare: frontală,individuală 2. Resurse materiale: - fişe de lucru, - materiale didactice - manual 3
Modalități de evaluare: observație sistematică, oral, fişe de lucru
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Strategii didactice Etapele lecției
Tim p
Moment organizatoric
2min
Activitatea profesorului prezenţa; organizarea elevilor
Activitatea elevului
Metode și procedee
-se pregătesc pentru conversația lecție - sunt atenți la explicaţii
Resurse catalog
Evaluare Forme de organizar e frontală
Activitate frontala
Evaluare de progres Profesorul distribuie fişele de lucru și explică sarcinile de lucru din fişa de lucru nr.1.,reprezinta pe tabla un tabel cu 3 rubrici,,știu-vreau să știu-am invățat” Reactualizarea 8 cunoștințelor min dobândite anterior
Evaluează cunoștințele anterioare urmărind noțiunile forța de greutate și forta normală Solicită elevilor să rezolve sarcinile din fişa de lucru,raspunzând pe rând la intrebari
- primesc fişele de lucru Sunt atenți la explicații Citesc fiecare sarcină de lucru din fişa de lucru nr.1şi dau răspunsul corect pentru fiecare punct. -completează răspunsurile corecte
-urmăresc cu atenție imaginea Profesorul expune la videoproiector o
conversația euristică,sti u-vreau să știu-am invățat, explicația
Fișe de lucru
Activitate individua lă
Aprecieri verbale
fișă de lucru nr.1
observatie conversația
video proiector ecran
Activitate frontala
Captarea atenției
1min
imagine(citește materialul expus) -Despre ce tip de forță credeți că este vorba?le face o mică demonstrație, cu materialele avute la ispozitie -Corect.
Elevii dau răspunsul d.p.lor de vedere
Sunt atenţi la explicaţii Subiectul și anunțarea obiectivelor
2min Profesorul anunță și scrie pe tablă titlul lecției: ,Forța de frecare” - precizează competențele lecţiei,completand pe tabla rubrica ,,vreau să știu”
carte,creio ane,ață,sti clă
observatie conversația explicația descoperire dirijată
Activitate frontala
notează în caiete titlul lecției
expunere
Dirijarea învățării
25 min.
Profesorul incepe predarea completând pe tablă rubrica,,am invățat” -definiția forței de frecare o dă cu ajutorul elevilor -specifică simbol,unitatea de măsură in S.I.,relația de calcul
experiment -ei dau exemple de deplasări ale corpurilor pe o suprafață
Aprecieri verbale
corpuri din diferite materiale,
-reprezintă tipurile de forțe care apar când un corp se deplasează pe o suprafața Forța care apare la contactul dintre doua suprafețe și se opune mișcării: Ff = μN = μmg; [ Ff]SI= N; Ff
N
F
-notează în caiete noțiunile indicate de profesor explicație -conversație elevii reprezintă desenul
-observație
G Ff depinde de natura și de gradul de șlefuire -ies la tablă si scriu relații intre forțele care apar al suprafețelor corpurilor aflate în contact.
Dirijarea învățării
25 min
Legile frecării: 1. Forța de frecare nu depinde de mărimea suprafețelor de contact. 2. Forța de frecare depinde de natura materialului din care sunt confecționate corpurile. 3. Forța de frecare depinde proporțional de forța de apăsare normală.
Videoproiector
Videoproiector
-elevii notează in caiete Activitate frontala observatie - Sunt atenţi la explicaţii.
Videoproiector
Aprecieri verbale Activitate frontala
10 min
10 min Fixarea cunoștințelor
Profesorul dă fișa de lucru nr.2
Rezolvă aplicațiile din fișa de lucru nr.2
explicația
-fişă de lucru
Activitate Aprecieri individua verbale la
Sunt atenţi la explicaţii Realizeaza fixarea cunoştinţelor împreună cu elevii dand răspunsuri ptr.fiecare din exercitiile, prin autoevaluare
conversaţia exercițiul
autoevalu are
2 min
1 min
-urmărind permanent participarea elevilor, profesorul evaluează verbal activitatea elevilor; -notează elevii care au răspuns la întrebările adresate - aprecieri individuale
Evaluarea
1min
Secvenţa finală
1min -anunță elevii tema pentru acasă,exercițiile de pe fișa de lucru rămase
Bibliografie:
Manual cl.a IXa Sitte-uri educaționale
-conversația -explicația
frontal
Sunt atenţi la explicaţi
- nnotează pe caiete
conversaţia
- mfisa
nr.2
frontal
Aprecieri verbale