Proiect de Lecţie Țiganiada de Ion Budai Deleanu [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 11.11.2010 ŞCOALA: Seminarul Teologic Liceal Ortodox CLASA: a XI-a B STUDENT: Văduva Cristina Mihaela, an III, secţia RO-FR OBIECTUL: Literatura Română. SUBIECTUL: „Ţiganiada” de Ion Budai Deleanu. SCOPUL: Înţelegerea operei, familiarizarea elevilor cu acest tip de text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili: o să definească epopeea; o să prezinte câteva date despre autor; o să prezinte conţinutul operei; TIPUL LECŢIEI: Predare – învăţare. RESURSE: Manualul, „Ţiganiada” de Ion Budai Deleanu BIBLIOGRAFIE: „Ţiganiada” de Ion Budai Deleanu, Editura Minerva, Bucureşti 1981. Manualul de Limba şi Literatura Română, clasa a XI-a, Ed. Corint Etape I

II

Un moment organizatoric Verificarea temei pentru acasă

III Captarea atenţiei

Activitatea profesorului Salutul. Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei. Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? Ştiţi cine a fost Homer? Ce a scris el?

Activitatea elevului Elevii se pregătesc pentru începerea orei.

Observaţii

Elevii răspund la întrebare. Elevii răspund: un faimos poet grec. Elevii răspund: Iliada, Odiseea.

Împart tabla în două, pe o parte scriu Iliada de Homer, iar pe cealaltă Ţiganiada de Ion Budai Deleanu. Împreună cu elevii va trebui să găsim asemănări între cele două opere.

1

Cum este structurată Iliada? Cum este structurată Ţiganiada? Care este acţiunea principală în Iliada? Aheii reprezintă numele dat armatei greceşti de către Homer, iar troienii sunt locuitori din Troia. Dar în Ţiganiada?

IV Anunţarea titlului lecţiei

Elevii răspund: în 24 de cânturi. Elevii răspund: în 12 cânturi. Elevii răspund: lupta dintre ahei şi troieni.

Elevii răspund: lupta românilor împotriva turcilor. Ce fel de ajutoare primesc cele Elevii răspund: două tabere, adică aheii şi sunt ajutaţi de troienii, în luptă. către divinităţi. Dar în Ţiganiada? Ce ajutoare Elevii răspund: primesc românii şi turcii? românii sunt ajutaţi de către Sf. Arhanghel Mihail, iar turcii de către Satana. Ce specie literară este Iliada? Elevii răspund: epopee. Ce reiese din această Elevii răspund: comparaţie? Şi Ţiganiada este o epopeee. Se dă definiţia epopeei şi se Elevii notează în scrie pe tablă: „Epopeea este caiete definiţia. un poem epic în versuri, de mare întindere, în care se povestesc fapte eroice, legendare sau istorice, dominate adesea de personaje extraordinare sau supranaturale”. Astăzi vom vorbi despre Elevii scriu în „Ţiganiada” de Ion Budai caiete. Deleanu.

2

V

Prezentarea noului conţinut/ Dirijarea învăţării

Ce ştiţi despre Ion Budai Deleanu? Se dau câteva date despre autor şi se scriu pe tablă: -se naşte la 6 ian. 1760, în Cigmău, jud. Huneduoara -este autorul singurei epopei în limba română. -primul din cei 10 copii ai preotului Solomon Budai, Opere principale: „Ţiganiada” sau „Tabăra ţiganilor”, „Trei viteji”, poem satiric Ne vom opri la „Ţiganiada”. Este singura epopee românească terminată. Care sunt cele 3 planuri întâlnite în operă? În primul rând ce fel de fapte se povestesc? Cum se numesc cei care se luptă? Deci faptele povestite sunt eroice. Prin urmare ce plan este acesta? Cum vi s-a părut ideea bătăliei ţiganilor cu cireada de vite? De aici rezultă alt plan, şi anume cel comic. După cum aţi văzut în operă apar note de subsol, în care Mitru Perea şi alţii comentează faptele personajelor. Numele personajelor care comentează, cum ar fi Cocon Idiotiseanu, Cocon Simpliţian, Erudiţian, Mitru Perea sunt imaginate de autor, iar în spatele tuturor se ascunde Budai Deleanu, autocomentându-se. Aceste note accentuează satira usturătoare, aşa cum regăsim

Elevii răspund: a fost reprezentant de seamă al Şcolii Ardelene.

Elevii răspund: lupta dintre români şi turci. Elevii răspund: eroi. Elevii răspund: panul eroic. Elevii răspund: hazlie, comică.

3

în comentariul lui Mitru Perea asupra strofei 95 din Cântecul III(pag. 112). De aici rezultă ultimul plan şi anume planul satiric. Deci ce fel de epopee este Ţiganiada?

Elevii răspund: epopee eroicomică-satirică.

În afară de cele 12 cântece şi notele de subsol, ce mai conţine Ţiganiada?

Elevii răspund: un Prolog şi o Epistolie închinătoare.

Ce înţelegeţi prin Prolog?

Elevii răspund: partea introductivă a unei opere literare. Elevii răspund: „jucăreauă”

Cum îşi numeşte Ion Budai Deleanu opera în Prolog? Le citesc elevilor fraza în care Ion Budai Deleanu îşi numeşte opera „jucărea”: „Cu toate aceste, răpit fiind cu nespusă poftă de a cânta ceva, am izvodit această poeticească alcătuire, sau mai bine zicând jucăreauă, vrând a forma ş-a introduce un gust nou de poesie românească”. Ştiţi ce înseamnă a izvodi? Cum se semnează Ion Budai Deleanu la sfârşitul Prologului? După cum însuşi mărturiseşte scriitorul, în Epistolie închinătoare, Leonachi Dianeu cuprinde în sine întreg numele său prin mutarea literelor, anagramă. Ce este această Epistolie?

Elevii răspund: a născoci, a inventa. Elevii răspund: Leonachi Dianeu.

Elevii răspund: o scrisoare

Elevii primesc întrebări cu privire la

4

fiecare cântec Cui îi este adresată? Le spun elevilor că acest Mitru Perea este Petru Maior. Ion Budai Deleanu ţine să precizeze în această epistolie că opera lui este nouă şi originală. Le citesc elevilor fraza în care Ion Budai Deleanu spune acest lucru: „În urmă trebue să ştii, bade Pereo! cumcă aceast’ opere (lucrare) nu este furată, nici împrumutată de la vreo altă limbă, ci chiar izvoditură noao şi orighinală românească”. Unde şi pe vremea cărui domnitor este plasată acţiunea? Acum vom prezenta succint fiecare cântec. Începem cu Cântecul I. Despre ce este vorba în cântecul I? Care este scopul plecării? Ţiganii alcătuiesc o armată şi se pun în slujba lui Vlad Ţepes. Cântecul II. Ce se întâmplă cu Romica în Cântecul II? Ce păţeşte Parpangel?

Elevii răspund: lui Mitru Perea.

Elevii răspund: în Ţara Românească, în timpul domniei lui Vlad Ţepeş.

Elevii răspund: plecarea ţiganilor din Flămânda spre Inimoasa Elevii răspund: să îşi facă o nouă viaţă.

Elevii răspund: frumoasa Romica este răpită de diavoli Elevii răspund: Parpangel se rătăceşte prin pădurea de lângă Cetatea Neagră, ajungând în cele din urmă la curtea

5

amăgitoare. Cântecul III. Ce face Parpangel la curtea amăgitoare?

Elevii răspund: cântă pentru petrecăreţi.

Cântecul IV. Cine intervine la han?

Elevii răspund: sfinţii care spulberă hanul. Elevii răspund: Ce se întâmplă cu Parpangel în se rătăceşte prin acest cântec? pădurea blestemată. Cântecul V. Cum testează Vlad Ţepeş vitejia ţiganilor? Cum reacţionează aceştia?

Elevii răspund: Vlad Ţepeş îmbracă haine turceşti. Elevii răspund: se sperie şi fug.

Cântecul VI. Cine se hotărăşte să îi ajute pe turci împotriva lui Vlad Ţepeş?

Elevii răspund: Satana se hotărăşte să îi ajute pe turci împotriva lui Vlad Ţepeş.

Cântecul VII. Ce luptă are loc în acest cântec?

Elevii răspund: lupta dintre Vlad Vodă şi turci. Elevii răspund: diavolul este învins de către Sf. Arhanghel Mihail. Elevii răspund: viteazul Argineanul se luptă cu armata păgână şi îl înfruntă pe sultan.

Ce se întâmplă cu diavolul?

Ce face Argineanul?

6

Cântecul VIII. Cu cine se luptă ţiganii crezând că sunt turcii? Ce face Satana în acest cântec?

Cântecul IX. Ce se întâmplă în acest cântec? La ospăţ Parpangel povesteşte despre fabuloasa lui călătorie. În acest cântec avem imaginea raiului şi a iadului. Le citesc elevilor din carte strofele în care apar acestea.(pag.293 si pag.303) Cântecul X şi Cântecul XI. Ce fac ţiganii în cele două cântece?

VI Tema pentru acasă

Elevii răspund: ţiganii se luptă cu cireada de vite. Elevii răspund: se ascunde într-o mănăstire şi îi ispiteşte pe călugări. Elevii răspund: are loc nunta lui Parpangel cu Romica.

Elevii răspund: ţiganii se adună pentru a-şi hotărî forma de guvernare, fac sobor.

Ţiganiada se încheie cu discursul lui Romândor prezent în Cântecul XII. Alegeţi dintre eroii Ţiganiadei pe cel care, după părerea voastră, constituie un ideal de viaţă. Argumentaţi

7