50 0 497KB
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic Traian Vuia, Oradea Data: 25.01.2016 Profesor: Cheregi Mihaela Clasa: a X-a B Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învățare: Romanul Subiectul: Caracterizarea personajului (text suport – Ion, de Liviu Rebreanu) Tipul lecţiei: Lecție de dobândire de noi cunoștințe Competenţe specifice: 1.1 Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte 2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ 2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textului studiat 3.3. Elaborarea unei argumentări scrise pe baza textului studiat Obiective operaţionale: a) Obiective cognitive la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili: – să identifice tipurile de personaje ce apar în romanul Ion, de Liviu Rebreanu; – să recunoască mijloacele de caracterizare a unui personaj; – să distingă trăsături ale personajului principal ; – să-și argumenteze opinia privind răspunsul la întrebarea dacă Ion îşi merită sau nu soarta. b) Obiective afective – integrarea noilor informaţii în sistemul propriu de valori; – cultivarea sensibilităţii prin receptarea textului literar; – dezvoltarea gândirii critice; Strategii didactice: 1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, exerciţiul, aplicaţia, descoperirea, brainstormingul, organizatorul grafic de tip cauză-efect, incidentul critic. 2. Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe. 3. Materiale didactice: fişe de lucru, volume de proză de Liviu Rebreanu Bibliografie: Programa școlară Limba si literatura română ciclul inferior al liceului, clasa a X-a, București, 2004 Rebreanu, Liviu, Ion, Ed. Facla, Timişoara, 1988 C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Iaşi, Ed. Polirom, 1999
Nicolae Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2008 Desfăşurarea lecţiei: Activitatea profesorului Organizarea Profesorul face colectivului şi prezenţa elevilor şi captarea atenţiei asigură climatul de lucru Etapele lecţiei
Actualizarea cunoştinţelor anterioare
Ce aţi avut de pregătit pentru azi? Ce este romanul?
Ce tipuri de roman cunoaşteţi?
Identificaţi tipul de roman în care se încadrează Ion, argumentând alegerea făcută.
Precizați tema romanului. Prezenaţi planurile narative întâlnite în romanul Ion.
Activitatea elevilor Elevii îşi pregătesc cele necesare lecţiei
Romanul Ion, de Liviu Rebreanu - opera epică în proză, cu acţiune plasată pe mai multe planuri narative, cu personaje numeroase, amplu caracterizate. - în funcţie de tematica abordată: istoric, de dragoste, de aventură, social, poliţist etc. - în funcţie de relaţia narator – text: obiectiv, subiectiv. Ion este un roman social, deoarece prezintă societatea din Transilvania, la început de secol XX şi obiectiv deoarece: - este scris la persoana a III-a; - acţiunea este prezentată cronologic; - este o monografie a vieţii rurale; - personajul e tip reprezentativ pentru o întreagă categorie socială; - foloseşte ca tehnică observaţia realistă. Viața satului transilvănean, de la începutul secolului al XX-lea - planul ţărănimii, având în centru destinul lui Ion; - planul intelectualilor, având ca nucleu familia învățătorului Herdelea.
Strategii de învăţare Conversaţia
Forme de evaluare
Durată 1 min
10 min Conversaţia euristică
Evaluare frontală
Evaluare individuală
Demonstraţia
Evaluare orală
Dezbaterea
Pregătirea şi anunţarea subiectului
Ce aţi avut ca temă?
Întocmirea Fișei de identitate a lui Ion.
Expunerea
Identificaţi instanţele comunicării în acest roman.
1.autorul – persoană reală ce creează o operă literară – Liviu Rebreanu; 2.naratorul – vocea autorului, cel care comunică faptele narate obiectiv, omniscient; 3.personajul – principalul element al unei opere epice; determină acţiunea; se află în centrul evenimentelor: Ion, Ana, Florica, Vasile Baciu 4.cititorul – receptorul unui text.
Argumentarea
Identifică în roman situațiile cauzatoare Reflecții ale elevilor. și efectele decizionale care influențează destinul lui Ion. Comunicarea subiectului şi a obiectivelor noii învăţări
Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi scrie titlul pe tablă: Caracterizarea personajului principal, Ion li se explică elevilor obiectivele propuse.
Elevii sunt atenţi şi îşi notează titlul lecţiei în caiete.
Dirijarea învăţării
Care sunt modalităţile de caracterizare a unui personaj?
a) caracterizarea directă - de către autor - de către alte personaje - autocaracterizarea b) caracterizarea indirectă - numele personajului - prin faptele personajului - prin comportament, gândurile şi frământările lui sufleteşti - prin relaţia cu celelalte personaje; - prin aspectul fizic şi vestimentar - prin încadrarea într-un anumit mediu - prin nume şi felul lui de
Evaluare individuală 10 min Evaluare individuală
Brainstorming Observaţia Organizatorul grafic de tip cauză-efect. Expunerea
1 min
Observaţia
15min
Conversaţia euristică Evaluare curentă, orală
Observaţia
a vorbi. Identificaţi modul Elevii sunt împărţiţi pe de caracterizare şi grupe şi rezolvă cerinţele. trăsătura de caracter ce reies din citatele de pe Fişa de lucru.
Asigurarea feedback-ului
Temă pentru acasă
Notarea elevilor
Exercițiul III din Fișa de lucru.
Realizați o compunere de 1530 de rânduri în care să prezentați opinia voastră despre vinovăția/ nevinovăția lui Ion în trasarea propriului destin. Profesorul notează răspunsurile elevilor, argumentându-le.
- *Momentul de lectură Elevii citesc fragmentul şi identifică unităţi lexicale necunoscute (dacă există) Reflecții ale elevilor - notează tema de casă
Învăţarea prin descoperire
Incidentul critic
Evaluare individuală
Evaluare frontală
10min
Evaluare individuală 2 min
Aprecieri orale. Notare.
1 min
SCHEMA TABLEI Caracterizarea personajului principal, Ion
Diagrama situațiilor cauză – efect în destinul lui Ion.( Exemplu)
Condiția socială
Renunțarea la Florica
Seducerea Anei
Conflict cu George
Căsătoria cu Ana
Moartea Anei
Modalități de caracterizare a personajului:
Caracterizarea directă - de către narator - de către alte personaje - autocaracterizarea
Dorința de a avea pământ
Caracterizarea indirectă - numele personajului - prin faptele personajului - prin comportament, gândurile şi stări sufleteşti - prin relaţia cu celelalte personaje; - prin aspectul fizic şi vestimentar - prin încadrarea într-un anumit mediu - prin limbaj
Ion, personajul principal al romanului, devorat de cele două patimi: Patima petru pământ
flăcău sărac; aprig; orgolios; harnic; își iubește pământul mai mult decât orice; mulțumit de faptele sale; mândru; batjocoritor; trufaș; fericit că și-a făcut loc în viața satului.
Patima pentru Florica
îndrăgostit de Florica; viclean trist pătimaș dorește să renunțe la planurile sale, însă acest gând îl face să se disprețuiască; sincer, își mărturisește dragostea puternică; hotărât să nu renunțe la adevărata dragoste.